سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خالد مشعل بار دیگر رهبر سیاسی حماس شد...

خالد مشعل بار دیگر رهبر سیاسی حماس شد

چکیده :به گفته خبرنگاران این احتمال وجود داشت که او از سوی رهبران قدرتمند حماس که در نوار غزه اقامت دارند کنار گذاشته شود....


به گفته مقام های رسمی حماس، خالد مشعل بار دیگر به عنوان رهبر سیاسی این گروه فلسطینی برگزیده شد.

به گزارش بی بی سی،  مشعل از سال ۲۰۰۴ پس از کشته شدن شیخ احمد یاسین و عبدالعزیز رنتیسی، بنیانگذاران حماس، رهبری این گروه را بر عهده دارد.

به گفته خبرنگاران این احتمال وجود داشت که او از سوی رهبران قدرتمند حماس که در نوار غزه اقامت دارند کنار گذاشته شود.

آقای مشعل خود نیز سال گذشته گفته بود که قصد ندارد برای دوره ای دیگر رهبری حماس را بر عهده داشته باشد.

با این حال یک مقام رسمی حماس گفته است که شورایی با حضور حدود ۶۰ نفر از مقام های ارشد حماس روز دوشنبه در قاهره آقای مشعل را برای چهار سال دیگر انتخاب کرد.

آقای مشعل که ۵۶ سال پیش در نزدیکی رام الله در کرانه باختری به دنیا آمد، بیشتر سال های عمرش را در تبعید به سر برده و فقط در دسامبر سال گذشته پس از نزدیک به چهل سال به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس حماس به غزه رفت.

او تا سال گذشته در سوریه به سر می برد، اما با وخیم شدن وضعیت در آن کشور و همچنین اختلاف با سیاست های دولت سوریه، در مصر اقامت گزید.

حماس که از زمان تاسیس روابط خوبی با ایران داشت، در یکی دو سال اخیر به علت اختلاف نظر بر سر بحران سوریه این روابط رو به سردی گذاشته است.

گفته می شود که بسیاری از کشورهای عربی از جمله قطر و مصر از خالد مشعل حمایت می کنند.

با این حال او در میان نیروهای تندرو فلسطینی منتقدانی دارد که اخیرا او را متهم به “مصالحه” با رهبران گروه رقیب فتح و حتی اسرائیل می کنند.

او در ماه نوامبر بر سر آتش بس میان حماس و اسرائیل توافق کرد و همچنین در ماه های اخیر تلاش های زیادی برای بهبود روابط میان حماس و فتح کرده است.

پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ منجر به اختلاف جدی با فتح شد.

نهایتا در پی درگیری های مسلحانه در غزه بین حماس و فتح در تابستان سال ۲۰۰۷ ، فتح مجبور به خروج از غزه شد. از آن زمان حماس کنترل این منطقه از سرزمینهای فلسطینی را در اختیار دارد.

چندین سال است که اختلافات میان حماس و فتح باعث به تعویق افتادن انتخابات در مناطق فلسطینی شده است. با آنکه این دو گروه در سال ۲۰۱۱ توافق صلح امضا کردند اما این توافق هنوز عملی نشده است.

حماس از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل گروهی تروریستی شناخته می شود.

بسیاری از حامیان آقای مشعل در جهان عرب او را رهبری میانه رو می دانند و معتقدند سیاست های انعطاف پذیر و معتدل او در ماه های اخیر می تواند مقدمه های برچیده شدن بخشی از تحریم های علیه این گروه را فراهم کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.