سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تدفین پیکر احمد صدر حاج سیدجوادی در قزوین...

تدفین پیکر احمد صدر حاج سیدجوادی در قزوین

چکیده :در مراسم تشییع پیکر این مبارز ملی مذهبی شخصیت های سیاسی و مذهبی شرکت داشتند. علی شکوری راد، عبدالله نوری، لطف الله میثمی، عمادالدین باقی،ابراهیم یزدی و جمعی از فعالان سیاسی و اعضای نهضت آزادی از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بودند. ...


همزمان با سالگرد رفراندوم جمهوری اسلامی پیکر احمد صدر حاج سیدجوادی صبح امروز دوشنبه از مقابل بیمارستان آبان تشییع و برای خاکسپاری در مقبره خانوادگی به قزوین منتقل و پس از اقامه نماز میت به خاک سپرده شد.

این مبارز سیاسی که اولین وزیر کشور بعد از انقلاب اسلامی در کابیته مهدی بازرگان بود، دوازده فروردین ماه 1358 همه پرسی جمهوری اسلامی را برگزار کرد.

به گزارش کلمه، در مراسم تشییع پیکر این مبارز ملی مذهبی شخصیت های سیاسی و مذهبی شرکت داشتند. علی شکوری راد، عبدالله نوری، لطف الله میثمی، عمادالدین باقی،ابراهیم یزدی و جمعی از فعالان سیاسی و اعضای نهضت آزادی از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

پیکر این مبارز سیاسی پس از تشییع توسط دوستداران و همراهانش به قزوین منتقل و بعد از اقامه نماز توسط انصاری راد به خاک سپرده شد.

سید احمد صدر حاج سید جوادی، از اعضای شورای انقلاب اسلامی و دولت موقت، پس از یک دوره بیماری در سن ۹۶ سالگی در بیمارستان آبان تهران درگذشت. او کهنسال ترین فعال سیاسی در ایران بود که تا آخرین ماههای زندگی هم از تلاش برای بهبود شرایط کشور و انتقاد از حاکمان از روی نگرانی ایران، دریغ نکرد.

این مبارز سابقه دار ملی و مذهبی که اولین وزیر کشور ایران پس از پیروزی انقلاب بود و مدتی هم در دولت موقت مهندس بازرگان مسئولیت وزارت دادگستری را برعهده داشت، سه ماه قبل از درگذشت، در نامه ای سرگشاده که به همراه پنج تن دیگر از فعالان ملی- مذهبی برای رهبری ارسال کرد، خواستار آن شدند که ایران از موضع ضعف وارد مذاکره با آمریکا نشود و پیش از ورود به چنین مذاکره ای، شرایط برای آن مهیا شود.

صدر حاج سید جوادی در تیرماه سال گذشته و در حالی که ۹۵ سال سن داشت و به علت کهولت سن و بیماری قادر به حرکت نبود، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع الخروج شد! او در اعتراض به این تصمیم، نامه ای نوشت که در آن با تاکید بر اینکه “نه پای سفر دارم و نه دل دوری از وطن”، صاحیت دادگاه را زیر سوال برد و از انحراف از آرمان های انقلاب گفت و خواستار آن شد که مسئولان “تصمیم های عقلانی بگیرند”.

او در دوران مبارزات علیه رژیم شاه وکالت انقلابیون و مبارزان علیه حکومت پهلوی را عهده دار بود، مرحوم حاج سیدجوادی وکیل آیت الله خامنه ای نیز بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.