سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مامور سازمان ملل برای تحقیق در مورد ‘حمله شیمیایی’ در سوریه تعیین شد...

مامور سازمان ملل برای تحقیق در مورد ‘حمله شیمیایی’ در سوریه تعیین شد

چکیده :شامگاه گذشته، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد "آکه سلستروم" کارشناس تسلیحات کشتار جمعی از سوی دبیرکل مامور شده است تا اتهام استفاده از اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را مورد بررسی قرار دهد....


شامگاه گذشته، سخنگوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد “آکه سلستروم” کارشناس تسلیحات کشتار جمعی از سوی دبیرکل مامور شده است تا اتهام استفاده از اسلحه شیمیایی در جنگ داخلی سوریه را مورد بررسی قرار دهد.

به گزارش بی بی سی، مامور تحقیق سازمان ملل در واکنش به درخواست دولت سوریه تعیین‌می شود که مخالفان مسلح حکومت این کشور را به استفاده از اسلحه شیمیایی در شهرکی در نزدیکی شهر جنگ زده حلب متهم کرده است.

در حالیکه بین اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل در مورد حمایت از دولت و مخالفان در سوریه اختلاف نظر عمیق وجود دارد، ظاهرا دبیرکل سازمان ملل تصمیم گرفته است که ریاست هیات تحقیق را به کارشناسی از یک کشور غیر عضو محول کند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفته است که آقای سلستروم “یک محقق برجسته با سابقه‌ای قوی در زمینه خلع سلاح و امنیت بین‌المللی است” اما مشخص نکرده که هیات تحقیق به ریاست او از چه کسانی تشکیل خواهد شد.

روز گذشته، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که از این کشور خواسته نشده است تا کارشناسانی را برای عضویت در هیات تحقیق پیرامون کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه معرفی کند و افزود که “به احتمال زیاد” روسیه در این هیات عضویت نخواهد داشت.

به گفته دولت سوریه حمله شیمیایی به شهرک خان العسل در نزدیکی حلب صورت گرفت

آکه سلستروم از جمله سربازرس‌های عضو کمسیون ویژه سازمان ملل – یونسکام – در دهه ۱۹۹۰ بود که ماموریت تحقیق در زمینه برنامه‌های تسلیحات میکروبی وشیمیایی حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق را برعهده داشت.

وی در سال ۲۰۰۲ نیز به عنوان عضو گروه نظارت، راست آزمایی و بازرسی سازمان ملل – یونموویک – برای بررسی وجود تسلیحات کشتار جمعی به عراق بازگشت. این هیات نشانه‌ای از فعالیت حکومت عراق در این زمینه پیدا نکرد، با اینهمه، اتهام تلاش عراق برای دستیابی به این نوع جنگ افزارها زمینه ساز حمله نظامی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به آن کشور در سال ۲۰۰۳ شد.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده است که حیطه ماموریت آقای سلستروم “تحقیق شیمیایی و نه تحقیقات جنایی” خواهد بود. به این ترتیب، وی صرفا به مساله استفاده یا عدم استفاده از تسلیحات شیمیایی خواهد پرداخت و در صدد تشخیص عامل احتمالی کاربرد چنین تسلیحاتی برنخواهد آمد.

اتهامات متقابل

روز ۱۹ مارس، وزارت خارجه سوریه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مخالفان مسلح حکومت این کشور یک موشک حامل مواد شیمیایی را به سوی شهرک خان العسل، واقع در استان حلب، شلیک کرده اند. حبرگزاری دولتی سوریه نیز تصاویری را شامل درمان مصدومان این حمله در بیمارستان منتشر کرد.

براساس اطلاعیه وزارت خارجه سوریه، موشک حامل مواد شیمیایی در یک منطقه پر جمعیت منفجر شد “و انتشار ابر دود ناشی از انفجار آن” باعث ایجاد خفگی و مرگ بیست و پنج نفر و آسیب دیدگی بیش از یکصد تن دیگر شد. در مقابل، مخالفان حکومت گفتند که نیروهای دولتی یک فروند موشک از نوع اسکاد مجهز به کلاهک شیمیایی را مورد استفاده قرار داده اند.

در پی انتشار اطلاعیه وزارت خارجه سوریه، وزارت خارجه روسیه با تاکید بر اینکه توسل به تسلیحات شیمیایی در جنگ داخلی سوریه اقدامی غیرقابل قبول است، خواستار تحقیقات بین‌المللی در زمینه اتهام علیه مخالفان حکومت سوریه شد.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.