سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار به رهبری درباره بحران دارو؛ معلولیت صددرصدی بیماران هموفیلی...

هشدار به رهبری درباره بحران دارو؛ معلولیت صددرصدی بیماران هموفیلی

چکیده :ناکارآمدی مجلس و دولت برای حل بحران دارو طی یک سال گذشته، این بار باعث نامه نگاری كانون هموفیلی ایران به رهبری شده است. آنها در این نامه خواسته اند که به فریاد بیماران دردمند هموفیلی رسیدگی شود....


کلمه- گروه خبر: وعده ها و بی توجهی های دولت محمود احمدی نژاد در حل بحران دارو و هم چنین تخصیص سلیقه ای ارز به کالاهای لوکس و تزیینی و غیرضرور  طی سال 91 می رود تا جان بیماران هموفیلی را با خطرات جبران ناپذیر بیشتری مواجه سازد. در همین زمینه مدیرعامل سابق كانون هموفیلی ایران درباره معلولیت صد درصدی این دسته از بیماران هشدار داده است.

به گزارش کلمه، ناکارآمدی مجلس و دولت برای حل بحران دارو طی یک سال گذشته، این بار باعث نامه نگاری به آیت الله خامنه ای شده است. آنها در این نامه خواسته اند که به فریاد بیماران دردمند هموفیلی رسیدگی شود.

در این نامه که سایت سلامت نیوز منتشر کرده آمده است: فضای کنونی فضای مساعدی برای بیماران هموفیلی نیست و همه در یک نگرانی خاصی بسر می‌برند.

این بیماران در نامه خود از علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد خواسته‌اند رویه توزیع دارو‌ی بیماران هموفیلی که تبدیل به «سم کشنده‌ای» شده را تغییر دهند و درباره  ایجاد معلولیت های حاد در بیماران در سالهای اولیه نوجوانی و جوانی هشدار داده اند.

آنها اعلام کردند: چنانچه داروهای موردنیاز به موقع و به تعداد کافی دذ اختیار نباشد، هر روز بارها می میریم و زنده می شویم، اما تغییر رویه سیاست ها که منجر به عدم توزیع مناسب دارد هم چون سم کشنده زندگی بیماران را با تهدیدات جدی روبرو می سازد.

این نامه هم چنین به شرح وضعیت اسف بار فضای درمانی بیماران پرداخته که متن کامل این نامه به شرح زیر است( عکس)

مدیرعامل سابق كانون هموفیلی ایران نیز در همین زمینه با اظهار تاسف از سقوط یک سومی دسترسی هموفیلی ها به دارو بر لزوم تزریق دارو به بیمار قبل از خونریزی تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در کشور ما روش درمانی، با دسترسی یک و شش دهم درصدی به دارو، درمان پس از خونریزی است که حتی اگرخونریزی های بیماران هموفیلی به صورت کامل درمان شود سرنوشت بیماری که پس از خونریزی تزریق می کند صد در صد معلولیت است.»

احمد قویدل که با سلامت نیوز درباره وضعیت دارویی بیماران هموفیلی سخن  می گفت، افزود:« از اوایل سال 91 به خصوص از ماه های دوم و سوم سال جاری دسترسی بیماران هموفیلی به دارو عملا حدود یک سوم الی یک چهارم کاهش پیدا کرده است در حالی که دسترسی بیماران به دارو تا قبل از سال 91 یک ممیز شش دهم درصد(1.6) واحد بین الملل بوده است.»

حداقل استانداردهای دسترسی به دارو را داریم

به گفته او « حداقل استانداردهای جهانی برای دسترسی به دارو عدد یک است که این عدد حاصل تقسیم جمعیت کشور به میزان یونیت فرآورده خونی فاکتور 8 است که عمدتا در شیشه های 500 یونیتی و 250 یونیتی وارد کشور می شود. یعنی اگر جمعیت کشور ما 75 میلیون نفر باشد در صورتی که 75 میلیون یونیت فاکتور 8 در دسترس بیماران هموفیلی باشد طبق تعریف سازمان فدراسیون جهانی هموفیلی حداقل استانداردهای دسترسی به دارو را داریم.»

کاهش شدید دسترسی هموفیلی ها به دارو

قویدل تاکید کرد:« از اوایل سال 91 دسترسی بیماران هموفیلی به دارو به شدت کاهش یافته است و علت آن تحریم های غیرانسانی است که اتحادیه اروپا و امریکا در رابطه با کشور ما اعمال کرده اند. در حال حاضر دسترسی بیماران هموفیلی به دارو به روی اعدادی مثل شش دهم یا و هفت دهم واحد بین الملل است. چرا که اطلاع رسانی وزارت بهداشت بر روی این موضوع بسیار ضعیف است.»

او تاکید کرد:« نظر شخصی من این است که مشکلات جدی در انتقال ارز از کشور و تحریم بانک های ما به صورت گسترده خط رسیدن دارو به کشور را دچار اشکال کرده است.»

مدیرعامل سابق كانون هموفیلی ایران گفت:« حتی برخی رسانه ها در خارج از کشور در تحلیلی، تحریم های دارویی در ایران توسط اتحادیه اروپا و آمریکا را با بمباران یک بیمارستان در شرایط جنگی قیاس کرده اند.»

خطر عوارض معلولیتی جدی به دنبال کاهش دسترسی به دارو

وی با بیان اینکه بیش از 75 درصد از تولیدات داروهای بیماران هموفیلی در کشورهای اروپایی و امریکایی است، گفت:« 75 درصد این تولیدات در سطح جهان توسط خود این کشورها مصرف می شود و 25 درصد آن سهم دیگر کشورها است که اگر کشورهای پرجمعیتی مثل چین و هند را در نظر بگیریم سهم کشور ما از دارو که قبل از تحریم ها کم بوده در حال حاضر با تحریم های فعلی این دسترسی به شدت کاهش پیدا کرده است که عوارض معلولیتی جدی را در بیماران هموفیلی به دنبال خواهد داشت.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.