سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت الله هاشمی: اوضاع اقتصادی فعلی نتیجه‌ی بی‌قانونی، بی‌برنامگی، غرور بیجا و دش...
» درآمد نفتی 700 میلیاردی 8 سال گذشته كجا و چگونه هزينه شده است؟

آیت الله هاشمی: اوضاع اقتصادی فعلی نتیجه‌ی بی‌قانونی، بی‌برنامگی، غرور بیجا و دشمن‌تراشی‌های بی‌دلیل است

چکیده :اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور سامان مناسب بیابد و چشم به بازارهای جهانی داشته باشد، باید سیاست خارجی به دور از تنش و همراه با دوستی با سایر کشورها پیشه کنیم تا بتوانیم از امکانات دوستان واقعی‌مان در خارج و ایرانیان خارج از کشور کمال استفاده را ببریم. انتظار این بود که با درآمد 700 میلیاردی نفتی کشور طی 8 سال گذشته و نیز وجود استعدادهای انسانی بی‌نظیر کشور، انقلاب اقتصادی در کشور اتفاق بیفتد، اما اکنون سازمان‌های نظارتی به دنبال این هستند که این درآمد عظیم کجا و چگونه هزینه شده است....


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در تشریح علل و ریشه‌های اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی، به سیاست خارجی تهاجمی و دشمن‌تراشی‌های بی‌دلیل چند سال گذشته، بی‌قانونی، بی‌برنامگی و غرور بیجا اشاره کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ديدار با صنعتگران و توليدكنندگان عضو خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران، ورود جوانان پرتلاش و باانگیزه در عرصه تولید برای صادرات کالاها و محصولات داخلی را بااهمیت دانست و گفت: اقتصاد ایران اسلامی از استعدادهای بی‌نظیر، مادی، طبیعی و انسانی بسیاری برخوردار است و لازم است که موانع پیش روی تولید، تجارت و صادرات کشور با تدبیر، عقلانیت و حسن‌نیت مسئولان مرتفع گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، مبنای فعالیت اقتصادی و تولید در سطح کلان در کشور را، برنامه‌ریزی و توجه به برنامه‌نویسی کارشناسانه عنوان کرد و گفت: پس از جنگ تحمیلی مسئولان توانستند با استفاده از بدنه کارشناسی و مدیران باتجربه و دلسوز کشور، برنامه‌های پنج ساله را تدوین و پس از تصویب، علی‌رغم وجود ضعف‌ها و قوت‌ها درصد قابل قبولی از برنامه‌ها را پیاده و اقتصاد کشور را در ریل توسعه و پیشرفت قرار دهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با ابراز تأسف از اجرا شدن تنها 23 درصد از اهداف برنامه چهارم کشور، بی‌قانونی، بی‌برنامگی و غرور بیجا را از عوامل مؤثر نابسامانی‌های کشور عنوان کرد و پرسید: چطور می‌شود بدون توجه به اسناد بالادستی چون سند چشم‌انداز و اصل 44 قانون اساسی و نیز برنامه‌های پنج ساله مصوب مجلس شورای اسلامی، ادعای توسعه و رشد تولید کشور را داشت؟

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انحلال سازمان برنامه و بودجه و شوراهای تخصصی و اقتصادی کشور همچون شورای پول و اعتبار که به مثابه مغز متفکر و هیأت مدیره اقتصاد کشور به حساب می‌آمدند را از عوارض اقدامات جزیره‌ای اقتصادی و بی‌قانونی و بی‌برنامگی خواند و تصریح کرد: آنچه برنامه‌های توسعه‌ای کشور را در سطح کلان به پیش می‌برد، هماهنگی عرصه‌های گوناگون سیاست‌گذاری، تقنینی، اجرایی و نظارتی است و تا اراده‌ای جدّی برای این انسجام و هماهنگی به وجود نیاید، تولید، صنعت و اقتصاد نیز در روزمرگی به سر خواهد برد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، درآمد 700 میلیاردی نفتی کشور طی 8 سال گذشته را یادآور شد و گفت: انتظار این بود که با این درآمد عظیم و نیز وجود استعدادهای انسانی بی‌نظیر کشور و در پرتو اسناد بالادستی و برنامه‌های پنج ساله، انقلاب اقتصادی مدنظر رهبری معظم انقلاب در کشور اتفاق بیفتد، اما اکنون سازمان‌های نظارتی به دنبال این هستند که این درآمد عظیم کجا و چگونه هزینه شده که ما به ازای خارجی مورد انتظار را نداشته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با یادآوری نقش تحریم‌های خارجی، یکی دیگر از علل اوضاع نابسامان اقتصادی فعلی را سیاست خارجی تهاجمی و دشمن‌تراشی‌های بی‌دلیل چند سال گذشته خواند و با انتقاد از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و مخلّ روابط خارجی با سایر کشورها گفت: سیاست خارجی یک کشور پشتوانه پویایی و رشد داخلی یک کشور و بالعکس به حساب می‌آید و اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور سامان مناسب بیابد و چشم به بازارهای جهانی داشته باشد، باید سیاست خارجی به دور از تنش و همراه با دوستی با سایر کشورها پیشه کنیم تا بتوانیم از امکانات دوستان واقعی‌مان در خارج و ایرانیان خارج از کشور کمال استفاده را ببریم.

وی افزود: ما در سیاست خارجی و منطقه‌ای‌مان باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که همکاران و دوستانمان را خود انتخاب کنیم نه اینکه مجبور به انتخاب دوست از میان معدود کشورهای کم‌‌اهمیت باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “آیت الله هاشمی: اوضاع اقتصادی فعلی نتیجه‌ی بی‌قانونی، بی‌برنامگی، غرور بیجا و دشمن‌تراشی‌های بی‌دلیل است”

 1. kayvan گفت:

  او ضاع اقتصادی کشور ونا بسامانی های موجود اقای هاشمی عزیز مقصر اصلی همان بتی را که هنوز داری درش میدمی همان رهبر با بصیرت !!!!!!!! است . همان را که با تبلیغات به مردم جا کردی و امروز خودت و خا نواده ات و دوستانت و همه مردم را گرفتار و گرو گان او و مزدورانش کردی . حالا هم هیچ راه پسو پیش نداری . خود کرده را تدبیر نیست

 2. Eman12 گفت:

  درود بر سردار سازندگی

 3. مرتضی گفت:

  “انقلاب اقتصادی مدنظر رهبری معظم انقلاب در کشور اتفاق بیفتد”.
  با تمام قسمتهای سخنان آقای هاشمی موافقم غیر از همین قسمت،آقای هاشمی! مگر خود مقام رهبری در نماز جمعه نگفتند نظر من به نظر رئیس جمهور نزدیکتر است تا نظرم به آقای هاشمی؟
  مگر حمایت های بیدریغ مقام رهبری از احمدی نژاد فراموش شده است؟
  همین الان چه کسی مانع از استیضاح و رای به برکناری و بی کفایتی رئیس جمهور می شود؟
  اینها نشان میدهد تمام کارهای رئیس جمهور در عرصه های اقتصادی و سیاست خارجی مورد تایید رهبری بوده است،بنابر این آقای هاشمی تمام حقیقت را باید گفت نه بخشی از آنرا ،نیز همه باید مسئولیت پذیر باشند و همه چیز را بگردن احمدی نژاد نیندازند،اگرچه بنظرم مقصر اصلی در فلاکت فعلی مملکت همین رئیس جمهور بی کفایت است که دیدیم در ماجرای اخیر یعنی چاوز گیت هم، چطور آبروی ملت بزرگ ایران را صرف امیال شخصی خویش نمود،و چطور ارزشها و اعتقادات بزرگ اسلامی را قربانی اشتباهات شخصی نمود.

 4. Mohsen گفت:

  تو رو خدا بیایید و کاندید شو ید . در این بحران به وجود آمده شدیدا به شخصیت مدبری مثل شما نیازمندیم

  • یک انسان گفت:

   عمو جون میدونی ایشون الان چند سالشه 78 سالشه !
   در ضمن یکم درباره ی دوره ی ایشون مطالعه کن بعدا بیا نظر بده برو از بابا مامان بپرس چه حالی به مملکت داده بود !

 5. داداش - باجی گفت:

  آقای هاشمی هر چه باشد فکر مقام معظم رهبری به آقای احمدی نژاد نزدیک تر است تا به شما ، نتیجه را ولش کن

 6. Arman123 گفت:

  اقایون این بنده خدا که نمیتونه همه چیو بگه که!!!! همین الانم اگه کسی بتونه حریف خامنه ای بشه همین آقاست. وگرنه بقیه پس خامنه ای ور نمیان.

 7. کاظم گفت:

  دوره ی شما چی جوری بود مگه از لحاظ اقتصادی نه تو رو خدا ؟؟