سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار درباره عواقب امنیتی فشارهای معیشتی: جامعه در آستانه انفجار است...

هشدار درباره عواقب امنیتی فشارهای معیشتی: جامعه در آستانه انفجار است

چکیده :وقایع رخ داده در اصفهان اگرچه در نگاهی جزئی نگر محصول خشکسالی و تصمیم غلط احمدی نژاد بود، اما در نگاهی کلی تر تا حدودی نشان دهنده وضعیت روانی در حال انفجار مردم براثر فشارهای معیشتی...


وقایع اتفاق افتاده در اصفهان نشان داد که هشدارهای کارشناسان درباره عواقب امنیتی فشارهای معیشتی تا چه اندازه دقیق بوده است. وقایع رخ داده در اصفهان اگرچه در نگاهی جزئی نگر محصول خشکسالی و تصمیم غلط احمدی نژاد بود، اما در نگاهی کلی تر تا حدودی نشان دهنده وضعیت روانی در حال انفجار مردم براثر فشارهای معیشتی است.

 تصمیم احمدی نژاد در سفر به چهارمحال و بختیاری در برهم زدن سیستم تقسیم آب زاینده رود بعد از صدها سال، موجب شد نارضایتی های گسترده ای در میان کشاورزان اصفهانی که به دلیل خشکسالی و کمبود آب با بحران معیشتی روبرو هستند، رخ دهد. این نارضایتی ها به درگیری و تخریب سیستم انتقال آب به اصفهان منجر شد و حضور نیروهای نظامی و انتظامی نیز به بالا گرفتن درگیری، آتش زدن چندین اتوبوس و تیراندازی با گلوله پلاستیکی منجر شد.تصاویر و فیلم های اتوبوس های سوخته نشان می دهد چه بسا حجم فیزیکی تخریب انجام شده، از حوادث روزهای بحرانی سال 88 شهر تهران بیشتر بوده است.

همه این وقایع عجیب در حالی رخ دادکه معترضان نه فعالان سیاسی و نه روشنفکرانی بودند که به ماهواره و یا شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند و قصد براندازی نرم یا انقلاب رنگی در سر بپرورانند، حتی می توان گفت این نوع اقشار در حوادث سال 1388 به دلیل دریافت کمکهای دولتی و تایید شبکه روحانیون، بیشتر در صف حامیان احمدی نژاد بوده اند تا معترضان به وی، اما فشارهای معیشتی آنان را تا سرحد خشن ترین اعتراضات در دهه اخیر پیش برده است. اتفاقا علت بروز این واکنش خشن از سوی این قشر، پایین تر بودن تحصیلات و سطح مدنی است و این نشان می دهد هشدارهای کارشناسان درباره خطرات وقوع جنبش گرسنگان یا اعتراضات خشن طبقات فرودست، تا چه میزان دقیق بوده است.

به نظر می رسد پیام مهم حوادث اصفهان این بود که هر جای کشور به دلیل مشکلات سنگین اقتصادی برای مردم آبستن و بستر ناآرامی و نارضایتی گسترده اجتماعی است و هر ایرانی می تواند رفتاری مشابه کشاورزان اصفهانی داشته باشد و راه جلوگیری از چنین مواردی، تصمیم اصولی به حل مشکلات است.

منبع:سایت بازتاب امروزDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.