سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار یک نماینده مجلس: برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها قیمت ها باید 4 برابر شود...

هشدار یک نماینده مجلس: برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها قیمت ها باید 4 برابر شود

چکیده :درآمد مرحله اول هدفمندی یارانه‌‌ها 28 هزار میلیارد تومان بوده و اگر قرار باشد این مبلغ یعنی درآمد دولت از مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به 120 هزار میلیارد تومان افزایش یابد، باید افزایش 4 برابری قیمت‌ها را داشته...


به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، درآمد مرحله اول هدفمندی یارانه‌‌ها 28 هزار میلیارد تومان بوده و اگر قرار باشد این مبلغ یعنی درآمد دولت از مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به 120 هزار میلیارد تومان افزایش یابد، باید افزایش 4 برابری قیمت‌ها را داشته ‌‌باشیم.

جعفر قادری در خصوص ویژگی‌های بودجه 730 هزار میلیارد تومانی سال 92، گفت: بودجه 730 هزار میلیارد تومانی سال 92 نسبت به بودجه 566 هزار میلیارد تومانی سال 91 رشد شدیدی دارد که بیشترین حجم رشد و افزایش آن مربوط به بودجه شرکت‌های دولتی است.

وی افزود: بودجه عمومی سال 92 مبلغ 166 هزار میلیارد تومان است که نسبت به 124 هزار میلیارد تومان سال 91 مبلغ  22 هزار میلیارد تومان اضافه شده است.

فارس به نقل از عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: احتمالا مجلس زیر بار مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نخواهد رفت.

قادری در خصوص بودجه 858 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دولتی و اینکه آیا این بودجه تورم‌زا است، گفت: شرکت‌ها‌ی دولتی معمولا بودجه را از منابع داخلی خود اضافه می‌کنند. میزان تورم در بودجه‌های غیر عمومی از منابع بانک مرکزی از طریق استقراض تأمین می‌شود که می‌تواند تورم‌زا باشد ولی بودجه دولتی حالت تورمی ندارد و فکر نمی‌کنم که تأثیر تورمی داشته باشد.

وی در خصوص کاهش صادرات نفت از 2 میلیون و 700 هزار بشکه سال 91 به 900 هزار بشکه در سال 92 و به دنبال آن کاهش درآمدهای نفتی و اینکه دولت چگونه قرار است این کاهش درآمد‌ها را جبران کند، گفت: درآمد نفت و فرآورده‌های آن در بودجه 92 مبلغ 65 هزار میلیارد تومان معادل 31 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است که اگر هر دلار 2130 تومان معین شود، درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت کاهش پیدا می‌کند، ولی چون قیمت دلار اضافه و حدود دو برابر شده پس می‌توان گفت درآمد نفتی سال 92 نسبت به سال 91 یک مقدار هم بیشتر شده و از این نظر درآمدهای ریالی هم بیشتر می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص تفاوت بودجه عمرانی و جاری نسبت به سال قبل گفت: بودجه عمرانی سال 92 مبلغ 37.7 هزار میلیارد تومان است که این مبلغ در سال 91 حدود 39.7 میلیارد تومان بوده ولی عملکرد امسال بیش از 8 هزار میلیارد تومان نیست، اگر‌چه بودجه نسبت به بودجه سال گذشته کاهش دارد ولی نسبت به عملکرد رشد زیادی دارد که یک مقدار کار دولت را با مشکل مواجه می‌کند.

قادری در مورد اینکه دولت در بودجه 92 مبلغ 120 هزار میلیارد تومان درآمد را برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته است،همچنین در خصوص سخنرانی احمدی نژاد در مجلس درباره اینکه 45 درصد اصلاح قیمت‌ در نظر خواهند گرفت، گفت: این اعداد و ارقام صحیح نیست، طبق اطلاعات درآمد مرحله اول هدفمندی یارانه‌‌ها 28 هزار میلیارد تومان بوده است و اگر قرار باشد این مبلغ یعنی درآمد دولت از مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به 120 هزار میلیارد تومان افزایش یابد باید افزایش 4 برابری قیمت‌ها را داشته‌‌باشیم.

وی در ادامه اظهار داشت: پیش بینی شده مبلغ 11 هزار میلیارد تومان از محل منابع بودجه به هدفمندی یارانه‌ها کمک شود، بنابراین درآمد دولت باید حدود 112 هزار میلیارد تومان باشد، بنابراین اگر بنا باشد مبلغ 28 هزار میلیارد به حدود 112 هزار میلیارد برسد باید افزایش 3.5 الی 4 برابری قیمت‌ها را داشته باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی برنامه و بودجه در خصوص اینکه آیا بالاخره لایحه بودجه سال 92 توسط مجلس اعلام وصول شد یا خیر، گفت: اعلام وصول شد، در قانون برنامه دولت مکلف شده که همزمان با تقدیم لایحه بودجه گزارش عملکرد برنامه را در طول سال گذشته به مجلس ارائه کند و اینکه رئیس [دولت] در هنگام ارائه لایجه بودجه به مجلس نیامد تخلف توسط دولت است و متوجه رئیس [دولت] است.

قادری اظهار داشت: تخلف دولت و احمدی نژاد از لایحه بودجه دو بحث مجزا است،بنابراین لایحه بودجه توسط مجلس از دولت تحویل گرفته شد و مجلس این دو موضوع را از همدیگر تفکیک کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.