سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هزینه یك زندگی عادی ۶ برابر حداقل مزد كارگران است + جدول...
» نماینده كانون شوراهای اسلامی كار در كمیته دستمزد:

هزینه یك زندگی عادی ۶ برابر حداقل مزد كارگران است + جدول

چکیده : در حالی كه حداقل مزد از ابتدای سال جاری مبلغ ثابت ۳۹۸ میلیون ریال تعیین شده است هزینه یك خانواده متوسط براساس قیمت های دولتی تا بیش از ۲۵ میلیون برآورد می‌شود....


بر اساس گزارشهای رسمی، در بهمن‌ماه سال جاری حداقل هزینه یک خانواده چهار نفره بالغ بر ۲۵ میلیون ریال بوده است که این رقم 6 برابر حداقل دستمزد کارگران است.

حسن حبیبی نماینده كانون شوراهای اسلامی كار در كمیته دستمزد با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: این هزینه‌ها بر اساس نرخ دولتی کالاهایی است که در سبد نیازهای خوراک، پوشاک و مسکن کارگران به عنوان اقلام ضروری تعریف و محاسبه شده‌اند.
وی درخصوص سبد هزینه‌های خوراکی گفت: در این سبد ۱۸ قلم کالای اساسی برگزیده جای دارد که سرانه مصرفی هرکدام برای هر نفر با توجه به استاندارهای وزارت بهداشت تعیین شده است.
به گفته این فعال كارگری کالاهای موجود در این سبد مصرفی شامل نان، برنج، حبوبات، ماکارانی، سیب زمینی، سبزی، مرغ، ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ، سایر سبزیجایت، شیر، ماست، کره، پنیر، روغن و قند و شکر است.
این مقام کارگری افزود: بر این اساس تنها در بهمن‌ماه سال جاری هزینه این ۱۸ کالای خوراکی برگزیده بانرخ دولتی بالغ بر ۵ میلیون ریال و با نرخ آزاد بالغ بر ۷ میلیون ریال بوده است.
وی افزود: در یازدهمین ماه سال سبد کالاهای مصرفی یک خانواده چهارنفری در حالی به نرخ دولتی تا ۲۵ میلیون ریال برآورد می‌شود که حداقل دستمزد کارگران از ابتدای سال مبلغ ثابت ۳۹۸ میلیون ریال تعیین شده است.
حبیبی با یادآوری اینکه مطابق ماده ۴۱ قانون کار مبنای تعیین حداقل مزد کارگران هزینه‌های اولیه یک خانواده متوسط است، گفت: براین اساس حداقل هزینه‌های زندگی شش برابر بیشتر از حداقل درآمد تعریف شده است.

نماینده كانون شوراهای اسلامی كار در كمیته دستمزد نحوه محاسبه رقم بیست و پنج میلیون ریال را با تهیه جدول‌هایی تشریح كرده است:Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.