سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۴ اسفند ۱۳۸۷/ واکنش دبیرکل موتلفه به سخنان میرحسین: دولت گداپروری...

روزشمار انتخابات ۴ اسفند ۱۳۸۷/ واکنش دبیرکل موتلفه به سخنان میرحسین: دولت گداپروری نمی کند

چکیده :ابوالقاسم خزعلی رییس بنیاد غدیر در اسفندماه 1387 گفت: «من شانه‌های احمدی نژاد را می‌بوسم. وقتی مرد فعال و پرکاری مانند احمدی نژاد روی کار آمده است ، همه باید دست او را بگیرند». اما این نظرات در سال 1390 کمی تغییر کرد به طوریکه آیت الله خزعلی در فروردین 1390 به احمدی نژاد هشدار داد و گفت: اگر کسی 40 میلیون رای هم بیاورد اما ولی فقیه آن را تنفیذ نکند، رایش اعتباری ندارد....


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

۴ اسفند ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– مرتضی مبلغ: به هيچ وجه چهره سومي به كانديداهاي اردوگاه اصلاح‌طلبان اضافه نخواهد شد (ایسنا)

– ديدار برخي اعضاي مجمع محققين‌ومدرسين حوزه‌ علميه با ميرحسين موسوي (ایسنا)

– مهدی کروبی: پاي صندوق راي آوردن مردم تنها راه اصلاحي است که ما پيش رو داريم (ایسنا)

– سيد محمد خاتمي: آرزو و هدف هر کسي که مي‌آيد،بايد سربلندي و تقويت ايران باشد (ایسنا)

– محمد نبی حبیبی در واکنش به سخنان میرحسین: دولت گداپروری نمی کند (ایسنا)

– عضو حزب شوراي مرکزي اعتماد ملي: آقاي کروبي به هيچ وجه از انتخابات کناره‌گيري نخواهد کرد (ایسنا)

– مرتضی نبوی: ديدگاه‌ های میرحسین درباره حزب و سیاست خارجی اصولگرايانه است (ایسنا)

– صادق زیباکلام: منتقدان اصولگراي احمدي‌نژاد به حمايت از مهندس موسوي قيام مي‌كنند (فارس)

– خاتمي با ميرحسين موسوي ديدار مي‌كند (فارس)

– ميرحسين موسوي با سيدحسن خميني ديدار مي‌كند (فارس)

– كروبي هفته آينده به استان گلستان سفر مي‌كند (فارس)

– حسین مرعشی: اگر خاتمي نباشد همه اصلاح‌طلبان در اردوگاه كروبي فعاليت مي‌كنند (فارس)

– آیت‌الله خزعلی: شانه‌های احمدی نژاد را می‌بوسم (آفتاب)

– امیر محبیان: تخريب خاتمی خلاف امنيت ملی است (ایلنا)

– انتقاد‌ كيهان از فيلترينگ سایت حامیان‌خاتمی

– انتقاد ميرحسين موسوي از اقتصاد ايران در سه و نيم سال گذشته؛ صدقه راه به توسعه نمي برد (اعتماد ملی)

 

فراتر از خبر

محمد نبي‌حبيبي دبیرکل موتلفه گفت: ما سعي مي‌کنيم يک رقابت پرشور و اخلاقي را در انتخابات آينده داشته باشيم. محصول اين رقابت يک رکورد خوبي براي عمق مشارکت مردم خواهد بود.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اظهارات اخير مهندس موسوي خاطرنشان كرد: ممکن است به عملکرد اقتصادي دولت نقدهاي بسياري وارد باشد، اما آن‌چه که تعبير به صدقه و گداپروري مي‌شود درست نيست. ظرفيت‌هاي قانون اساسي به ويژه دراصل 44 و 45 اگر بخواهد پياده شود، مطالبات مردم بيش از اين‌هاست که با بي‌مهري، گداپروري و صدقه تعبير شود. البته ما قبول داريم که راه حل اساسي مساله فقر رونق اقتصادي همراه با عدالت است.

 

مرتضي نبوی عضو شوراي مركزي جامعه‌ اسلامي مهندسين در حاشيه نشست ماهانه‌ جامعه‌ اسلامي مهندسين در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي مبني بر اصلاح‌طلب يا اصولگرا بودن ميرحسين موسوی اظهار كرد: آقاي موسوي در قديم‌الايام در جناح چپ قرارداشتند، ولي اكنون فاصله‌اي از حضور ايشان در صحنه ايجاد شده و در جناح چپ نيز دگرديسي‌هايي ايجاد شده و برخي از مواضع آن‌ها منقلب شده است. ايشان اخيرا ديدگاه‌شان را درباره حزب و تشكل مطرح كرده‌اند كه اين ديدگاه‌شان اصولگرايانه است و تا آن‌جا كه من يادم هست ايشان در سياست خارجي و سياست آمريكايي نيز مواضع اصولگرايانه داشتند.

وي گفت: آقاي كروبي مواضع خود را در ابعاد مختلف روشن كرده‌اند. آقاي ميرحسين نيز فكر مي‌كنم در فاصله‌اي ديدگاه خود را در ابعاد مختلف مطرح كند و ايشان در مقام بيان ديدگاه‌هاي‌شان هستند و اين برداشت وجود دارد كه ايشان اولويت را به ايجاد گفتمان مي‌دهند.

 

ابوالقاسم خزعلی رییس بنیاد غدیر گفت: «وقتی مرد فعال و پرکاری مانند احمدی نژاد روی کار آمده است ، همه باید دست او را بگیرند».

وی در اسفندماه 1387 در نشست شورای اداری شهرستان بوشهر افزود: «در دوران احمدی نژاد نام ولی عصر(عج) در نیویورک برده شد و در دانشگاه چنان صحبت کرد که همه کسانی که برای هو کردن آمدند او را تشویق کردند».

وی اظهار داشت: «من شانه‌های احمدی نژاد را می‌بوسم».

اما این نظرات در سال 1390 کمی تغییر کرد به طوریکه آیت الله خزعلی در فروردین 1390 به احمدی نژاد هشدار داد و گفت: وقتي رهبر معظم انقلاب دستور داده‌اند، هيچ كس حق تخلف از نظر ايشان را ندارد

او همچنین در اظهارات دیگری گفته بود: اگر کسی 40 میلیون رای هم بیاورد اما ولی فقیه آن را تنفیذ نکند، رایش اعتباری ندارد.

 

برگزیده ها

یادداشت روز/ روزنامه رسالت

سناریوهای محتمل اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری از دیدگاه رسالت

امیر محبیان :

اشاره: در نوشتارهاي پيشين وضعيت آقايان كروبي و تا حدودي خاتمي را مورد ارزيابي قرار داديم. اينك نگاهي به وضعيت آقاي مير حسين موسوي و سناريوهاي محتمل جناح اصلاحات خواهيم داشت.

***

تفاوت شخصي و سياسي گزينه هاي كنوني و جدي اصلاحات براي رياست جمهوري بسيار قابل توجه است. خاتمي با سابقه دوبار رياست جمهوري باز در صحنه حضور يافته است. كروبي داراي يكبار سابقه شكست در انتخابات رياست جمهوري است و مير حسين قصد دارد پس از دو دهه تجربه دوران نخست وزيري را در مقام رياست جمهوري به كار گيرد.

كروبي زودتر از همه در صحنه حضور يافته و دائما تصريح مي كند كنار نخواهم رفت. خاتمي گفت يا من يا مير حسين و اگر او بيايد نخواهم آمد ؛ مير حسين گفت مي آيم ؛ خاتمي سريعتر از او اعلام كانديداتوري كرد.

واقعا قضيه چيست؟

مير حسين موسوي در برابر خود فرصت ها و تهديدهايي را مي بيند.

گذشت بيست سال از آخرين فعاليت هاي سياسي او ؛ عملا او را به فردي جديد و ناشناخته براي نسل جديد تبديل كرده است.اين وضعيت مي تواند براي او فرصت باشد چنانچه براي احمدي نژاد فرصت بود و مي تواند براي او تهديد باشد اگر خاتمي در عرض او(به عنوان كانديدا) قرار گيرد و جوانان را به سوي او سوق ندهد.

گفتمان عدالت مير حسين براي او فرصت است زيرا اين گفتمان غالب است ؛ و شعارهايش تا حدودي زياد با شعارهاي احمدي نژاد همپوشاني دارد.

سابقه مديريت او دربيش از بيست سال پيش هم براي او فرصت است و هم تهديد. فرصت است اگر حمايت هاي امام (ره) وتلاش ها و پاكي هاي آن دوران را بياد آورد ؛ تهديد است اگر تنگ دستي ها و دولت محوري هاي ناشي از فقدان بودجه كافي در آن زمان را يادآور گردد.

حضور همزمان خاتمي و كروبي به عنوان كانديدا براي او فرصت است اگرفشارهاي رقبا را بر او كم كرده و در مقايسه اي با خاتمي توجه حملات توسط رقيب را به سوي خاتمي منحرف كرده و وجهه او را تا انتخابات سالم نگه دارد.تهديد است اگراين حضور تا انتها ادامه داشته و سبد محدود راي اصلاح طلبان را به قطعات كوچك تقسيم كند.

گرايش هاي انقلابي درحوزه هاي مختلف سياسي ؛ ديپلماتيك و فرهنگي و اجتماعي براي او فرصت است اگر اصولگرايان را درحمله و نقد او به ترديد وادارد و حتي بخشي از آراي منتقدان اصولگراي احمدي نژاد را براي او به ارمغان آورد و تهديد است اگر نسل ليبراليزه شده هوادار دوم خرداد را از او دور سازد.

اما با حضور سه ژنرال در راس سپاه اصلاحات در نبردي انتخاباتي با رقيبي كه فعلا از برتري قرار گرفتن در موقعيت حاكميت برخوردار است ؛رقابت نهايي چگونه شكل خواهد گرفت؟

سناريوهاي محتمل را چنين مي توان تصوير كرد:

1 .كروبي در رقابت باقي مانده و يكي از دو نفر خاتمي يا موسوي به عنوان كانديداي ديگر از سوي اصلاحات در صحنه حضور يابند. كه خود اين سناريو به دو شكل محتمل است.

الف. كروبي و خاتمي

ب. كروبي و مير حسين موسوي

2.اين سه كانديدا نهايتا به نفع يكي كنار رفته و مثلا در كابينه به نحوي خود يا نيروهايشان حضور يابند. سناريوهاي فرعي اين گزينه عبارتند از:

الف. خاتمي به عنوان كانديداي واحد

ب. كروبي بعنوان كانديداي واحد

ج. مير حسين موسوي بعنوان كانديداي واحد اصلاحات

3.حضور كروبي به عنوان كانديداي ثابت از طرف حزب اعتماد ملي وميرحسين به عنوان نيروي مستقل تا بتواند آراء غير دوم خردادي را هم جذب كند البته با حمايت خاتمي وسوق دادن نيروهاي هوادار خاتمي به سوي مير حسين موسوي.

4.حضور همه كانديدا ها با همديگر

در ميان اين سناريوها سناريوي آخر براي اصولگرايان بهترين و براي اصلاحات بدترين گزينه بشمار مي رود.

گزينه 1 با هر دو شق محتملش عملا شكافي را درون اصلاح طلبان بوجود خواهد آورد كه بعد از انتخابات پر كردن آن بويژه اگر شكست را تجربه كنند بسيار دشوار بلكه ناممكن خواهد بود.

گزينه 2 عاقلانه ترين انتخاب براي اصلاح طلبان است ولي آسان به نظر نمي رسد ولي اگر تحقق يابد اگر كروبي كانديدا باشد و اصولگرايان به وحدت رسند كار دشواري فراروي اصولگرايان نخواهد بود.اگر خاتمي كانديداي واحد اصلاح طلبان گردد. فشار زيادي بر رقباي اصولگراي احمدي نژاد خواهد آمد تا به سود او كنار روند ولي ميزان تمكين هنوز معلوم نيست زيرا استدلال هايي براي وجود كانديداي آلترناتيو اصولگرايان وجود دارد كه در زمان لازم بررسي خواهد شد.

اگر مير حسين موسوي كانديداي واحد شود به گمان من دشوار ترين زمان براي اصولگرايان خواهد بود زيرا بدلايلي توان مقابله كانديدايي چون احمدي نژاد با او به راحتي رقابت با خاتمي نيست.

گزينه 3 نيز احتمال دارد زيرا كروبي بر حضور خود پافشاري مي كند و مير حسين موسوي هم مايل است كه از موقعيت جناحي خاص وارد نشود تا پيش داوري ها، هزينه حضور او را بالا نبرده و امكان يارگيري از اصولگرايان هم براي او وجود داشته باشد.

 

عکس روز/ اعتماد ملی

 

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.