سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی: نتیجه سپردن کشوربه دست افراد و جریان‌های خاص، همین وضع کنونی است...

هاشمی رفسنجانی: نتیجه سپردن کشوربه دست افراد و جریان‌های خاص، همین وضع کنونی است

چکیده :آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اداره كشور را با عقل جمعی موفق دانست و گفت: اگر اداره یك كشور متكی به افراد و جریان‌های خاص شود، نتیجه آن وضع كنونی خواهد بود كه هیچ كس مسئولیت مشكلات و معضلات را پذیرا...


آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اداره كشور را با عقل جمعی موفق دانست و گفت: اگر اداره یك كشور متكی به افراد و جریان‌های خاص شود، نتیجه آن وضع كنونی خواهد بود كه هیچ كس مسئولیت مشكلات و معضلات را پذیرا نیست.

به گزارش خبرآنلاين، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای شورای مركزی و مسئولین استانی حزب اعتدال و توسعه، اعتدال و توسعه را دو ضرورت ارزشمند و مهم برای پیشرفت كشور خواند و با اشاره به جایگاه و اهمیت احزاب برای اداره كشور افزود: اعتدال و توسعه در حال حاضر دو حلقه مفقوده پیشرفت و تعالی ایران اسلامی است و جای این نیازهای اساسی را شعارها و ادعاهای بزرگ گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه اگرچه انقلاب اسلامی بدون احزاب شكل گرفت و به پیروزی رسید، اما اداره كشور از همان روز اول بدون تشكل و حزب آسان نبود، به همین دلیل بیشتر اعضای كابینه دولت موقت از نهضت آزادی و دولت‌ها و انتخابات بعدی با حضور قدرتمند حزب جمهوری اسلامی شكل گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را نعمت و حجت خداوند بر مردم و دوستداران اهل بیت(ع) دانست و تأكید كرد: شهدا، ایثارگران و بسیاری از انسان‌های پاك‌باخته، ارزشمندترین دارایی خود را كه جانشان بود برای تحقق و حفظ نظام اسلامی هدیه كردند و بر ما واجب است كه كفران‌نعمت نكنیم و ضمن پذیرش اشتباهات و خطاها و جبران سوءتدبیر و مدیریت‌ها، خواست‌های به حق مردم و شهدا و خانواده‌هایشان را محقق كنیم.

هاشمی رفسنجانی جمهوریت و آزادی را از خواسته‌های اصلی مردم و مبارزان انقلاب اسلامی خواند و افزود: جمهوریت و آزادی بدون تحزب واقعی و قدرتمند، آسان و موافق نخواهد بود و اگر قرار است به مردم تكیه كنیم و آنها در اداره كشور دخیل باشند، این امر جز در قالب انسجام و هماهنگی حزبی محقق نخواهد شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، خطاب به احزاب یادآور شد: مسئولان تشکل‌ها وا حزاب باید تقویت انسجام تشكیلاتی، آموزش حزبی، كادرسازی و برنامه‌محوری را وجهه همّت خود قرار دهند و با امید و نشاط و صبر و بردباری بر تحولات كشور تأثیر بگذارند. اداره كشور را نباید به دست حوادث و اتفاقات سپرد. پشتوانه تشكیلاتی و حزبی قوای مجریه و مقننه به شكل‌گیری دولت و مجلس كارشناس، كارآمد و مسئولیت‌پذیر خواهد انجامید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آینده كشور را در صورت بهره‌گیری و میدان‌داری احزاب مسئول، شناسنامه‌دار و قانونمند، تضمین شده خواند و تأكید كرد: امیدواریم با میدان‌داری احزاب مردمی، فراگیر و قدرتمند كشور به تدریج از شرّ شرارت‌های داخلی و خارجی رها و مسیر توسعه، رفاه و پیشرفت هموار گردد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی: نتیجه سپردن کشوربه دست افراد و جریان‌های خاص، همین وضع کنونی است”

 1. Irani گفت:

  همیشه افراد و گروهها و جریانهای خاص مملکت را در دست داشتند این تازگی ندارد.

 2. khosrow گفت:

  بدون اصلاحات نمی‌‌توان مطمئن بود، که فاجعه‌ای مثل احمدی نژاد تکرار نشود، بانک مرکزی باید مستقل عمل کند، و نباید اینطور باشد که دولت یا بخشی از حکومت بدون پشوانه پول چاپ کنند، رساناها باید مستقل باشند، تا حقایق بیان شود، و دادگستری باید به شکایات مردم رسیدگی کند. و اینها همه بدون یک مرجع عالی‌ اداری در کشور ممکن نیست. تمرکز قدرت روی یک شخص اشتباه است.

 3. Noko Nobari گفت:

  it is so hard to believ mr rafsandjani, our memory is still very agile

 4. Ela گفت:

  یکی به این ها بفهمونه نسل عوض شده و این نسل دیگه نه شما و نه جمهوریت شما ونه اسلام شما را و … نمی خواد

 5. کمینه گفت:

  اولین قدم اشتباه مال حضرتعالی بود که این بابا رو یک شبه آیت الله کردید، واورارهبر کردید.

 6. کمینه گفت:

  منظور ایشان اسلام حکومتی است، نه اسلام حضرتعالی.

 7. Mohammad-sadegh گفت:

  در پاسخ به برادرنی که در پی اثبات اشتباهات هاشمی می گردند ودر این وانفسای تسلط جباران و جائران عذر عذرخواهان را نمی پذیرند و حاضر به عفو یکدیگر نیستند ، بایستی گفته شود این تنها هاشمی نیست که دچار اشتباه گردیده است.بسیاری از کسانی که هم اکنون در اسارت طاغوت بسر می برند و نیز توده مردمی که انقلاب گردند و شاه را بیرون راندند ، دچار خطا گردیده اند. مردمی که بدون علم در اوان انقلاب در نماز های جمعه حضور می یافتند و شعار دادگاه های … ایجاد باید گردد.
  مردمی که کمترین رافت را به عوامل حکومت پیشین نشان نمی دادند و جز به اعدام آنان رایت نمی دادند و حاضر نبودند حتی دفاعیات آنان را بشنوند و بعد ها دانستند که جرایم بس کمتر و جزیی تر از آنی بوده است که آنان می پنداشتند.
  مردمی که با یک طرفه دانستن راه ملت های حتی بی طرف را دشمن خود ساختند.
  مردمی که از منتخبین نجیب و خردمند خود دفاع نکردند . یک بار در طول هشت سال حاکمیت خاتمی به خیابان نیامدند و از ایده های ناب او دفاع نکردند . حتی زمانی که او عنوان می کرد هر هفت روز یک توطئه و بحران در سر راهش قرار می گیرد هیچ کس از وی جانبداری نکرد. مردمی که یک بار به جد از صدا و سیمای شخصی حاکمیت نخواستند افکار و ایده های رئیس منتخب خود را به دید عموم بگذارد تا همگان بدانند او چه می گوید.
  مردمی که در پشت سر نمایندگان پر آوازه و قهرمان و آزموده خود نایستادند تا بپرسند چرا در سطحی وسیع آنا را رد صلاحیت کرده اند. نمایندگان دوره ششم در جلو مجلس به اعتصاب نشستند تا از حقوق مردم و خود در راستای حقوق قانونی دفاع کنند اما دردیغ از پشتیبانی ! در صورتی که هم دولت منتخب خود آنان بود و هم نمایندگان مجلس قهرمانان آنان بودند.
  آیا یک صدم از آنچه در این دوران به نام حامی دولتو ولایت هم چون اوباشی با نام انصار و طالبانی از قماش مصباح و خیابانگردانی از جنس زنان لیست شده در دستگاه احمدی نژاد، می گذرد، در دوران اصلاحات اتفاق افتاده است؟پس بهتر است ملت به جای خرده گیری و پیگیری اشتباهات شخصیت ها ، در فکر گذشت و عفوی عمومی در طیف یاران و پیروان امام و سابقین موثر در انقلاب باشند تا بتوانند در خط واحدی به اوضاع مردم سامان دهند و مشت طاغوت جائر و تبهکاران را باز نمایند و کشور را در جاده اصلاح اندازند. امروز نباید بر هاشمی و خرده گرفت و نه دست از یاری میرمنتخب و شریف و همفکرانش برداشت. یا حسین میرحسین

  • مرتضی گفت:

   دوست عزیز دیگر چیزی باقی نمانده است!گذشتگان انقلاب و با تجربه ها یا مرده اند ،یا به کهولت سن دچارند و رفتنی اند،افرادی مثل هاشمی هم مورد این بی مهری ها قرار میگیرند،اگرچه ما نباید شخصیت پرست باشیم،ولی وقتی افراد خدوم و یاران اصلی امام منزوی میشوند ،یا به حبس و حصر مبتلا میشوند،طبعا انقلاب اصیل مردمی بدست نا اهلان می افتد،و مورد تفسیرهایی قرار می گیرد که نه در سخنان و وعده های موسسین آن بود و نه در قانون اساسی ریشه دارد،طبعا دلزدگی و یاس از اصل انقلاب پیش می آید ،یا حتی بالاتر از آن خدای ناکرده باعث دین گریزی نسل جدید میشود. گناه این لوازم پیش آمده بر ذمه کسانی است که فقط برای حفظ موقعیت و پست و مقام دنیوی افرادی را به کارها گماردند که خصلت شان تند روی و پرخاشگری و بی آبرو کردن دیگران است،بگذریم از بلایی که بر سر اقتصاد و رفاه و فرهنگ و آسایش و امنیت مردم آورده اند،اینها برکات روی کار آمدن نا اهلان است!