سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اظهارات متناقض وزرای امور خارجه ایران و آرژانتین درباره توافق جنجالی...

اظهارات متناقض وزرای امور خارجه ایران و آرژانتین درباره توافق جنجالی

چکیده :آرژانتین می گوید قرار است وزیر دفاع و هفت چهره ایرانی دیگر که نامشان در پرونده انفجار آمیا آمده، در تهران به سوالات یک قاضی آرژانتینی پاسخ بدهند. اما ایران ضمن تایید اصل توافق، جزئیات منتشر شده درباره آن را تایید نمی کند....


کلمه – گروه بین الملل: مقامات ایرانی و آرژانتینی در حالی بر امضای یک تفاهم نامه برای بررسی پرونده انفجار آمیا تاکید می کنند که طرفین در بیان جزییات آن، نقل قول های کاملا متفاوتی دارند.

به گزارش کلمه، در حالی علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه خبر از امضای این تفاهم نامه داده است که وزیر خارجه آرژانتین در بیان جزییات آن می گوید: در چارچوب توافق اخیر ایران و آرژانتین برای رسیدگی به پرونده بمبگذاری در مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس‌آیرس، قرار است وزیر دفاع ایران و هفت چهره ایرانی دیگر که نامشان در این پرونده آمده، در تهران به سوالات یک قاضی پاسخ بدهند.

در حالی که هکتون تیمرمن با اطمینان از این جزییات خبر می دهد، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه، این جزییات را تایید نکرد و دو روز پیش در جمع خبرنگاران گفت: اين اخبار اساسا کذب است و به نظر می‌آيد برخی به این اخبار دامن می‌زنند که شاید از اصل توافق نگرانی دارند.

کسی که این خبر را اعلام کرده، یکی از طرفین این توافقنامه، یعنی مقامات آرژانتیتی هستند که طبعا نمی توانند از اصل توافق نگران باشند. این در حالی است که مقامات ایرانی از جزییات تفاهمی که صالحی آن را “بسیار سازنده” توصیف کرده، اطلاعات بیشتری ارائه نمی دهند.

توافق مذکور چندی پیش در آدیس آبابا و در حاشیه اجلاس سران اتحادیه آفریقا، بین صالحی و تیمرمن، همتای آرژانتینی اش امضا شد و پس از آن در نامه ای مشترک به سازمان ملل اعلام شد: دو کشور این موضوع را از این پس خودشان پیگیری خواهند کرد و نیاز به اقدامی در این خصوص از سوی اینترپل نیست.

پس از آن کریستینا فرناندز دکرشنر، رییس جمهوری آرژانتین، روز یکشنبه هشتم بهمن‌ماه، از توافق کشورش با ایران درخصوص تشکیل یک کمیته مستقل برای انجام تحقیقات در مورد انفجار سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان آرژانتین، آمیا، خبر داد که از سوی مقامات ایرانی مورد تایید قرار گرفت

فرناندز دکرشنر گدر بیان جزییات این توافق افزوده بود: بنا به توافق طرفین قرار است برای رسیدگی به این پرونده یک «کمیته حقیقت‌یاب» متشکل از پنج قاضی مستقل که هیچ‌یک شهروند ایران یا آرژانتین نباشند تشکیل شود.

در صورت صحت موارد اعلام شده از سوی مقامات آرژانتینی و با توجه به وجود اسامی رده بالا در لیست متهمان، چنین توافقی می تواند بسیار مساله ساز باشد.

یکی از اصلی ترین متهمانی که مقامات آرژانتینی بر بازجویی از وی اصرار دارند، احمدی وحیدی وزیر دفاع است. این در حالی است که در پرونده آمیا نام مقاماتی همچون هاشمی رفسنجانی (ریيس جمهوری وقت و رييس کنونی تشخيص مصلحت نظام)، علی اکبر ولايتی (وزير وقت امور خارجه و مشاور عالی مقام رهبری)، علی فلاحيان (وزير وقت اطلاعات و عضو کنونی مجلس خبرگان رهبری) و محسن رضايی (فرمانده وقت سپاه پاسداران و دبير کنونی مجمع تشخيص مصلحت) نیز به میان آمده است.

در صورت صحت ادعای مقامات آرژانتینی، پنج قاضی مستقل که قرار است غیر ایرانی و غیر آرژانتینی باشند از مقاماتی در این سطح از مسئولیت در کشورمان بازجویی کنند.

در مقابل، در صورت کذب این ادعا، عدم اعلام جزییات توافق با مقامات آرژانتینی از سوی وزارت خارجه در گسترش این شایعات نقش اصلی را دارد.

انفجار در مرکز یهودیان بوئنوس آیرس، آمیا، که سال ۱۹۹۴ به وقوع پیوست، ۸۵ کشته و حدود ۳۰۰ زخمی بر جای گذاشت.

به دنبال وقوع این انفجار، آرژانتین هشت تن از مقام‌های بلندپایه وقت جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحیدی، علی فلاحیان و محسن رضایی را به عنوان متهمان اصلی این حادثه معرفی کرد و پلیس بین‌الملل نیز برای برخی از این افراد حکم جلب صادر کرد.

آرژانتین بارها از ایران خواسته‌است تا متهمان پرونده آمیا را تحویل دهد. درخواستی که با حمایت تبلیغاتی شدید دولت اسرائیل و لابی های صهیونیستی مواجه بوده است.

ایران که همواره اتهام دست داشتن در حادثه آمیا را رد کرده‌است، بدون قبول این درخواست از تیرماه سال ۹۰ اعلام کرد که آماده است با آرژانتین در خصوص این پرونده همکاری کند.

این اعلام آمادگی برای همکاری با مخالفت دو سازمان اصلی یهودیان آرژانتین روبه‌رو شد و سفارت اسرائیل در بوئنوس آیرس نیز از این توافق انتقاد و همواره با تصمیم آرژانتین برای مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی مخالفت کرده‌است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.