سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » استعفای نخست وزیر بلغارستان در اعتراض به ضرب و شتم مردم معترض در خیابان...

استعفای نخست وزیر بلغارستان در اعتراض به ضرب و شتم مردم معترض در خیابان

چکیده :نخست‌وزیر بلغارستان پس از اعتراضات سراسری به گرانی برق و ضرب و شتم معترضان توسط پلیس استعفا داد. او پیش از استعفا کوشید با برکناری وزیر اقتصاد و تعهد به پایین آوردن قیمت انرژی و برخورد با شرکت‌های خارجی معترضان را آرام کند. اما تلاش‌های او نتیجه‌ نداد و وی در استعفای خود گفت: من در حکومتی که پلیس آن مردمش را می‌زند حضور نخواهم داشت....


کلمه – گروه بین الملل: «نمی‌خواهم عضو دولتی باشم که در دوران آن پلیس به‌جان مردم می‌افتد و اعتراض جای گفت‌وگوی سیاسی را می‌گیرد.» این جملات بخشی از فیلمنامه یک فیلم تخیلی نیست، رمان هم نیست، هنوز پیدا می شوند دولت مردانی که ظلم به شهروندان را بر نمی تابند.

به گزارش کلمه، بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان پس از اعتراضات سراسری به گرانی برق و ضرب و شتم معترضان توسط پلیس استعفا داد. او پیش از استعفا کوشید با برکناری وزیر اقتصاد و تعهد به پایین آوردن قیمت انرژی و برخورد با شرکت‌های خارجی معترضان را آرام کند. اما تلاش‌های او نتیجه‌ نداد و تظاهرات اعتراضی همچنان ادامه داشت. درگیری تظاهرکنندگان با پلیس باعث شد کار ٢٥ نفر به بیمارستان بکشد.

تظاهرات ده ها هزار نفری که دو روز متوالی در بیست شهر بلغارستان تجمع کردند منجر به برکناری وزیر دارایی شد. سیمون یانکوف، وزیر 42 ساله دارایی توانسته بود سال گذشته کسری بودجه را به میزان نیم درصد تولید ناخالص داخلی کاهش دهد.

سیاستهای سختگیرانه اقتصادی که سیمون یانکوف طراحش بود او را به سیاستمداری مورد اعتماد در اتحادیه اروپا تبدیل کرده بود اما در کشورش خشم مردمی را به همراه داشت که زندگیشان دشوارتر شده بود.

نخست‌وزیر بلغارستان در اعلام استعفای خود و کابینه‌اش گفت: من در حکومتی که پلیس آن مردمش را می‌زند حضور نخواهم داشت.

بوریسوف پیش از این تلاش کرد تا قرارداد بلغارستان با یک شرکت برق جمهوری چک را باطل کند. اقدامی که با مخالفت جمهوری چک و اتحادیه اروپا مواجه شده بود.

بامداد روز چهارشنبه بویکو بوریسوف نخست‌وزیر بلغارستان در نشست مجلس گفت: «ما صاحب حرمت هستیم. این ملت است که به ما قدرت داده ‌و امروز این قدرت را به ملت پس می‌دهیم.» او افزود:«من نمی‌خواهم عضو دولتی باشم که در دوران آن پلیس به‌جان مردم می افتد و تحت تهدید و فشار اعتراض جای گفت‌وگوی سیاسی را می‌گیرد.»

به این ترتیب انتخابات بلغارستان که قرار بود در ماه ژوئن برگزار شود، جلو می‌افتد. ابتدا قرار بود مجلس بلغارستان تصمیم به ترمیم کابینه بوریسوف بگیرد. نخست‌وزیر، پذیرفته بود که به‌خواست تظاهرکنندگان وزیر دارائی را کنار بگذارد.

به گزارش دویچه وله، مردم بلغارستان از ده روز پیش در اعتراض به افزایش بهای برق در شهرهای مختلف دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات به تدریج سمت‌وسوی مخالفت با دولت را گرفت. پلیس در چند مورد با تظاهرکنندگان درگیر شد و شماری را زخمی کرد. در مقابل مردم نیز به تعداد زیادی از ساختمان‌های دولتی حمله کردند و به آن‌ها خسارت وارد آوردند.

در ادامه تظاهرات مردم، روز پهارشنبه یک مرد جوان خود را در برابر شهرداری وارنا در شرق بلغارستان به آتش کشید و در حالی که به شدت مجروح شده بود به بیمارستان انتقال یافت. روز سه‌شنبه نیز در شهر مرکزی “ولیکو تارنووو” مرد دیگری دست به خودسوزی زد و درگذشت.

بسیاری از بلغارها نسبت به گرانی انرژی، سطح پایین رفاه و فساد مالی گسترده معترضند. با استعفای امروز، دولت بلغارستان چندمین دولت اروپایی است که تحت فشار بحران اقتصادی و اعمال سیاست‌های ریاضتی از کار کنار می‌رود.

هارالان الکساندروف، تحلیلگر سیاسی می گوید: «مهمترین دستاورد این اعتراضها این است که ترس از قدرت سهمگین دولت را از بین می برد. مردم دیگر نمی ترسند که تنها هستند. این به گروه های دیگر هم امکان می دهد که به خیابانها بیایند و اگر از چیزی راضی نیستند، اعتراض کنند. دولت فضای زیادی برای مانور در موقعیت کنونی ندارد.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “استعفای نخست وزیر بلغارستان در اعتراض به ضرب و شتم مردم معترض در خیابان”

 1. کامران گفت:

  کاش شرف این نخست وزیر را یک کمی خا منه ای می داشت کشور را نابود کرده با سیاست های نا بخردانه باز به توجیه و فریب همچنان ادامه می دهد و دستور سرکوب مداوم و پیوسته هم در کارش است

 2. زهرا گفت:

  کاش ذره ای از این حمیت و تعهد در وجود حاکمان مسلمان بی وجود ما بود . اینجا طرف رو تو خیابون و در ملا عام کشتن نه تنها کسی استعفا نداد که حتی مسئولیت خونشو هم به گردن خودش انداختن .
  واقعا کدومشون مسلمونن؟ واقعا جا نداشت مقام رهبری به سبب این جنایتها چه در زندان و چه در خیابان ها بر ضد معترضان بمیره ؟ پس چرا هنوز هست و بخاطر چند صباحی حکومتش همه باید سر به نیست شن ؟
  من که باور نمیکنم اینها به مرگ و حساب و کتاب اعتقادی داشته باشن .

 3. عبدالله خان گفت:

  قابل توجه رهبر و رئیس جمهور ما