سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آشفته بازار اتومبیل؛ کاهش قیمت تحقق نیافت...

آشفته بازار اتومبیل؛ کاهش قیمت تحقق نیافت

چکیده :قیمت‌های جدید مصوب این خودروها بر پایه نرخ‌های دلالی شکل گرفت و حتی از نرخ‌های دلالی روزهای اخیر نیز بالاتر رفت و این موضوع باعث رشد دوباره قیمت‌ها در بازار آزاد هم شد تا مانعی برای عملی شدن وعده مسئولان وزارت صنعت برای کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو باشد. ...


این روزها بازار خودرو با وجود مصوبه دولت مبنی بر افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها، همچنان در آشفتگی به سر می‌برد که بسیاری از متضرران خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز در انتظار عملی شدن وعده مسؤولان و نظارت بر برخی رفتارهای خودسرانه خودروسازان هستند.

به گزارش فارس، با گذشت حدود دو ماه از اعلام شهرام میرآخرلو، مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مبنی بر لزوم کاهش قیمت برخی خودروها از جمله محصولات ام‌ وی ام، هنوز هیچ تغییری در این قیمت‌ها ایجاد نشده و نمایندگی‌های فروش، خودرو را حتی با قیمتی بالاتر از نرخ‌های مصوب اخیر عرضه می‌کنند.

این در حالی است که ضرر ناشی این گران فروشی متوجه خریدارانی می‌شود که یا در گذشته برای خرید یک خودرو در حد توان اقتصادی خود اقدام کرده‌اند و حال باید برای تحویل آن، دو برابر نرخ مصوب قبلی را پرداخت کنند و یا به درخواست‌های معاون وزیر صنعت برای تعویق در خرید خودرو لبیک گفته و همچنان در انتظار علمی شدن وعده‌های وزیر صنعت مبنی بر کاهش قیمت‌ها در بازار، هستند.

شرکت مدیران خودرو از جمله خودروسازانی است که پس از صدور مصوبه آزادسازی قیمت خودرو، به عنوان اولین شرکت توانست قیمت محصولات خود را بین 10 تا 21 میلیون تومان افزایش دهد به طوری که این قیمت‌ها در برخی موارد همان نرخ خودرو در بازار آزاد بود و در برخی موارد نیز به بالاتر از نرخ‌های بازار آزاد رسید.

* موافقت سازمان حمایت با قیمت‌گذاری بر پایه نرخ‌های دلالی

این در حالی است که شرکت مدیران خودرو در طول یک سال اخیر، 4 مرتبه به صورت غیرقانونی نسبت به افزایش قیمت محصولات خود اقدام کرده بود، اما نه تنها عکس‌العملی از سوی سازمان حمایت نسبت به این اقدام غیرقانونی صورت نگرفت بلکه این بار، این سازمان با افزایش دوباره قیمت تولیدات مدیران خودرو بر پایه قیمت‌های قبلی غیرقانونی و در حد قیمت بازار آزاد موافقت کرد.

به این ترتیب، قیمت‌های جدید مصوب این خودروها بر پایه نرخ‌های دلالی شکل گرفت و حتی از نرخ‌های دلالی روزهای اخیر نیز بالاتر رفت و این موضوع باعث رشد دوباره قیمت‌ها در بازار آزاد هم شد تا مانعی برای عملی شدن وعده مسئولان وزارت صنعت برای کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو باشد.

* فروش خودرو حتی بالاتر از نرخ‌های مصوب

در حال حاضر نمایندگی‌های فروش محصولات مدیران خودرو، ام وی ام X33 را با تحویل دو ماهه به قیمت مصوب 63 میلیون تومان و همین خودرو را با تحویل فوری به قیمت 69 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌کنند.

در عین حال، ام وی ام 530 نیز تحویل یک ماهه به قیمت 40 میلیون تومان و تحویل فوری به قیمت 45 میلیون تومان به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

میرآخورلو در روز 17 بهمن ماه در مورد تعیین قیمت برخی محصولات مدیران خودرو بالاتر از نرخ بازار آزاد گفته بود: این خودروساز الزاماً باید ظرف یکی دو هفته آینده، قیمت‌های تجاری محصولات خود را به قیمت‌های محاسباتی نزدیک کند، به عنوان مثال قیمت ام وی ام ایکس33 باید به 55 میلیون تومان کاهش یابد.

به این ترتیب، با گذشت حدود دو هفته از سخنان میرآخرلو، مدیرکل نظارت سازمان حمایت مبنی بر فرصت دو هفته‌ای مدیران خودرو برای اصلاح قیمت محصولاتش، هنوز این اتفاق عملی نشده است. هر چند این صحبت در حالی بیان شد که سازمان حمایت، قیمت جدید محصولات مدیران خودرو را بر روی سایت خود قرار داده که این مسئله نشان‌ دهنده تأیید قیمت‌های جدید از سوی این سازمان است.

این موضوع خریداران را همچنان در بلاتکلیفی قرار داده و بسیاری از افرادی را که در زمان ثبت نام برای خرید یکی از محصولات مدیران خودرو می‌توانستند با نصف قیمت مصوب فعلی، همان خودرو را از بازار آزاد خریداری کنند، با سردرگمی روبرو کرده است.

* خرید از بازار آزاد به صرفه‌تر بود

یکی از خریداران متضرر محصولات مدیران خودرو در این مورد به فارس می‌گوید: چند ماه پیش برای خرید یک دستگاه ام‌ وی ام ایکس 33 از شرکت مدیران خودرو اقدام کردم که در آن زمان، آخرین نرخ مصوب این خودرو 30 میلیون تومان و قیمت آن در بازار حدود 45 میلیون تومان بود.

وی ادامه می‌دهد: حال که باید خودروی خریداری شده را تحویل بگیریم، قیمت مصوب ام وی ام ایکس 33 معادل 63 میلیون تومان تعیین شده است در حالی که من هیچ گاه در زمان ثبت‌نام تصور نمی‌کردم که نرخ‌های جدید بر اساس قیمت‌های دلالی تعیین شود.

این خریدار متضرر می‌گوید: اگر در همان زمان، خودرو را از بازار آزاد می‌خریدم الآن نیازی به پرداخت پول اضافه نبود و خودرو را نیز سریعتر تحویل گرفته بودم.

این خریدار ادامه می‌دهد: شرکت مدیران خودرو حداقل باید خودروهای پیش‌خرید شده را با همان نرخ‌های مصوب قبلی یا با یک قیمت عادلانه به خریداران عرضه کند.

* آشفته بازاری که مسئول ندارد

به گزارش فارس، نابسامانی بازار و مشکل خریداران متضرر خودرو در حالی همچنان ادامه دارد که سازمان حمایت و وزارت صنعت هیچ تصمیم مشخصی برای حل این مشکلات اتخاذ نمی‌کنند و وزیر صنعت نیز در واکنش به سؤالات متعدد خبرنگاران درباره آشفتگی بازار خودرو فقط سکوت می‌کند.

در چنین شرایطی شرکت‌های خودروساز دیگر نیز اعلام کرده‌اند که تمام خودروهای با زمان تحویل بهمن ماه به بعد را با نرخ‌های جدید مصوب به خریداران تحویل خواهند داد. این در حالی است که نرخ جدید خودروها در 18 بهمن ماه اعلام شد و این به ضرر خریدارانی است که در قرارداد خرید خودرو زمان تحویل برای آنها بهمن ماه ذکر شده و در این قرارداد به روز مشخص از این ماه اشاره نشده است.

در این حال رسیدگی به وضعیت به هم ریخته بازار خودرو نیازمند توجه ویژه مسئولان وزارت صنعت است تا شرکتهای خودروساز بیش از این از خریداران سوء استفاده مالی نکنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “آشفته بازار اتومبیل؛ کاهش قیمت تحقق نیافت”

  1. خسرو 1 گفت:

    نخرید بابا چه خبره ؟ این خیابانها گنجایش این همه خودرو را ندارد ، تازه تعدادی خودروی لوکس میخرند که پوز بدهند به سایر بندگان خدا ، یک مقدار صبر و تحمل کافی است که دولت و بازار و دلالان را به زانو در بیاورد .