سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تصمیم ناگهانی دولت: صادرات پسته تا پایان کار دولت دهم ممنوع شد!...

تصمیم ناگهانی دولت: صادرات پسته تا پایان کار دولت دهم ممنوع شد!

چکیده :معاون اول احمدی نژاد پس از جلسه دیشب اعلام کرد: صادرات پسته موجب افزایش ناگهانی قیمت پسته و بدنبال آن گران شدن آجیل شب عید شده است و از آنجا که مصالح مردم کشور برای ما واجب تر از صادرات است بنابراین صادرات پسته را به مدت شش ماه ممنوع می کنیم!...


کلمه – گروه اقتصادی: در جلسه شب گذشته ستاد تنظیم بازار، مسئولان دولتی به طور ناگهانی تصمیم گرفتند صادرات پسته برای مدت شش ماه ممنوع کنند!

به گزارش کلمه، محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد پس از جلسه دیشب اعلام کرد: صادرات پسته موجب افزایش ناگهانی قیمت پسته و بدنبال آن گران شدن آجیل شب عید شده است و از آنجا که مصالح مردم کشور برای ما واجب تر از صادرات است بنابراین صادرات پسته را به مدت شش ماه ممنوع می کنیم!

وی افزود: در اولین فرصت دستگاه های مربوط از صادرات پسته ممانعت می کنند تا جماعتی در فکر اندوختن مال، آن هم از طریق گرانفروشی نباشند.

رحیمی همچنین خبر داد که قیمت پسته درجه یک 30 هزار تومان و قیمت پسته درجه دو 25 هزار تومان تعیین شده و این موضوع مورد پذیرش نمایندگان اتحادیه خشکبار و انجمن صادرکنندگان پسته نیز قرار گرفته است.

این در حالی است که در بازار، قیمت پسته تا 50 هزار تومان برای هر کیلوگرم هم بالا رفته است.

وی خطاب به نمایندگان اتحادیه خشکبار و انجمن صادر کنندگان پسته اعلام کرد: اگر قیمت توافق شده عملی شود این مطلوب دولت است اما از آنجایی که مصالح مردم کشور برای ما واجب تر از صادرات است بنابراین صادرات پسته را به مدت شش ماه ممنوع می کنیم.

رحیمی برای حل مشکل افزایش قیمت گوشت هم راه حل دولت را اینگونه بیان کرد: متاسفانه گوشت گوساله قیمت خیلی کاذب و بالایی را به خود اختصاص داده که تصمیم گرفته شد با سرعت بهترین گوشت گوساله نیز از نقاط مختلف دنیا خریداری و با قیمتی نصف قیمت موجود در اختیار مردم قرار گیرد.

رد ادعای دولت: فروش آجیل به خاطر گرانی ها کم شده/ پسته به کشور قاچاق می شود

فروش آجیل به دلیل بالا رفتن قیمت‌ها و کم شدن قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجه‌ای داشته است، به‌طوری‌که بنا به گفته فروشندگان میزان فروش از ابتدای سال تاکنون یک چهارم مدت مشابه سال گذشته بوده است.

به گزارش ایلنا، یکی از فروشندگان می‌گوید اگر اوضاع به همین منوال پیش رود برای شب عید نیز فروش آجیل نسبت به سال گذشته کاهش می‌یابد مردم نیز از گرانی بی‌ضابطه این اقلام ناراحت و نگرانند.

بنا بر گفته ناصر منصوری عمده آجیل قاچاق در حوزه آجیل از جمله پسته بسیار زیاد است. قیمت آجیل و خشکبار نیز براساس عرضه و تقاضا و گاهی هم براساس قیمت دلار و نوسانات آن تعیین می‌شود.

این فروشنده معتقد است، مغز‌های گوناگون از کشور‌های تولید کننده مانند چین، آمریکا، آرژانتین و کانادابه دوبی و سپس از آنجا و از بنادر به کشور قاچاق می‌شود.

وی می‌گوید: به نظر می‌رسد هیچ تصمیم جدی برای این پدیده شوم گرفته نشده است، در حالیکه صدمات زیادی برای کشور از جمله کاهش تولید داخل، افزایش بیکاری، کسب سود باد آورده برای قاچاقچیان به دنبال داشته است.

بنا بر این گزارش قیمت برخی از اقلام آجیل بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت یافته است.

بر این اساس مغز گردو هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان، پسته هر کیلوگرم ۵۰ هزار تومان و انجیر خشک هر کیلو گرم ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان، بادام پوست کاغذی هر کیلوگرم ۲۴ هزار تومان، فندوق هر کیلو ۲۷ هزار تومان، مغز بادام هر کیلوگرم ۳۴ هزار تومان، نخودچی سفید هر کیلو ۶هزار و ۵۰۰ تومان و مویز بدون هسته هر کیلو ۱۵ هزار تومان، سویا آجیلی نیز هر کیلوگرم ۴ هزار و ۵۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “تصمیم ناگهانی دولت: صادرات پسته تا پایان کار دولت دهم ممنوع شد!”

  1. عباس آقا گفت:

    اینهم نوعی انتقام از سلطان پسته صادراتی است.

  2. Eanuel گفت:

    پول نفت را بر سر سفره ها خواهم آورد…. تکرار یک دروغ تراژیک ناشانه در عرصه عوامفریبی و ناکامی بلا منازع آن! آقای رییس کودتاپور! شما با ارز دارو پورش نخر ما نفت رو سر سفره می خواهیم چه کار؟ نفت رو بگزار تو چاه بمونه همون میلیارد هایی که دوستان عزیزتون کشیدن بالا ر برگردونی نصف مشکلات حله!