سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امیرارجمند: حاکمیت از پایگاه مردمی موسوی و کروبی می ترسد/ فرزندان آنها را مجازات می...
» می خواهند سطح تخاصم را بالا ببرند؛ سکوت رهبری نشانه رضایت اوست

امیرارجمند: حاکمیت از پایگاه مردمی موسوی و کروبی می ترسد/ فرزندان آنها را مجازات می کنند، چون صدای آنها شده اند

چکیده :حاکمیت با این‌گونه اقدامات قصد دارد پیامی به کسانی بدهد که قصد دارند خود را برای انتخابات آتی مهیا کنند و آن پیام این است که «انتخابات قرار نیست آزاد باشد و قرار است که مهندسی شده باشد. امیدی به آزادی انتخابات نیست، تلاش بیهوده نکنید و دردسر هم برای ما ایجاد نکنید». آنها می خواهند اختلافات درونی خود را با اینگونه اقدامات لاپوشانی کنند و از نظر مردم دور بدارند، ولی توفیق حاصل نخواهند کرد....


به دنبال احضار دختران موسوی به دادسرای اوین، اردشیر امیرارجمند، اختلافات درون جناحی، انتخابات ریاست جمهوری و نیز ترس از محبوبیت موسوی و کروبی را دلایل این اقدامات می‌داند.

یک روز پس از دستگیری چند ساعته زهرا و نرگس موسوی، یک مامور امنیتی در تماس تلفنی با داماد مهندس موسوی به تهدید وی پرداخت و هشدار داد که کلیه فعالیت های او تحت نظر دستگاه های امنیتی قرار دارد.

اردشیر امیر ارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی و سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید، در گفت و گو با دویچه‌وله احضار و بازجویی فرزندان موسوی و رهنورد را نتیجه مجموعه شرایط کنونی ایران می‌داند.

وی پیش از این نیز در گفت و گو با رادیو فردا با اشاره به بازداشت دختران میرحسین موسوی در آستانه 25 بهمن خاطرنشان کرده بود که نیروهای امنیتی از این مساله خوف و ترس دارند و شاید از دید خودشان این اقدام پیشگیرانه را برای ارعاب در جامعه انجام دادند.از سوی دیگر این اقدام شاید پیامی هم برای انتخابات باشد.

متن کامل این گفت و گو را در زیر می خوانید:

آقای امیرارجمند، دختران آقای موسوی و خانم رهنورد برای دومین بار در هفته جاری به دادسرای اوین احضار شده اند. این درحالی است که فراخوانی برای تجمع در روز 25 بهمن از سوی خانواده آقای موسوی یا نهاد دیگری داده نشده بود. فکر می کنید علت این بازجویی ها و احضارها چه می تواند باشد؟

بعد از تقلب در انتخابات و مهندسی در انتخابات و تظاهرات 25 خرداد، دو سال تمام نیروی اطلاعاتی- امنیتی با دستور عالی ترین مقامات حکومتی مبادرت به سرکوب تمام عیار مردم کردند و متاسفانه رهبر جمهوری اسلامی با تایید زود هنگام و مغایر قانون انتخابات و ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد قدم اشتباه بزرگی را برداشت و این اشتباهات هر روز تکرار می شود اما بعد از دو سال سرکوب وقتی که در 25 بهمن آقایان کروبی و موسوی از مردم خواستند به خیابان ها بیایند و برای حمایت از مردم تونس و مصر تظاهرات کنند باز شاهد حضور میلیونی مردم بودیم. این موضوع خوف بسیاری را بین رهبران اقتدارگرای کشور ایجاد کرد و منجر به دستگیری آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد شد و از آن زمان به بعد این سرکوب همچنان ادامه دارد ولی علیرغم سرکوب مشاهده می شود که جنبش همچنان زنده است. هر آنچه که رهبران جنبش گفته اند تبدیل به واقعیت های عینی شده است و امروز همه به این موضوع اقرار دارند و لذا اینها کاری نمی توانند بکنند غیر از این که سطح تخاصم را بالا ببرند و اقداماتی انجام دهند که توجیه عقلانی هم برای آن وجود ندارد.

امروز آقای خامنه ای نمی تواند ادعا کند که از غیر قانونی بودن نحوه برخورد با دختران آقای موسوی و همچنین فرزند آقای کروبی بی اطلاع است. برخوردی که مغایر با شئونات شرعی، اخلاقی و قانونی بوده است. امروز آقای خامنه ای اطلاع کامل از این برخورد غیر قانونی دارد و عدم برخورد ایشان نشان دهنده رضایت از این موضوع است. همه مقامات قضایی به طور رسمی یا تلویحی اعلام کرده‌اند که تعیین وضعیت برای موسوی، کروبی و رهنورد و در نتیجه برای خانواده آنها با نظر مستقیم رهبری صورت می‌گیرد. به نظر ما می رسد که به هر حال نشان داده شده است که نهضت زنده است. مردم پای مطالبات خود هستند و این مطالبات تقویت هم شده است. این ها از پایگاه مردمی موسوی، کروبی و رهنورد می ترسند و فرزندانشان را مجازات می کنند چراکه صدای آنها هستند.

چرا سال گذشته این دست اقدامات صورت نگرفت و امسال در دومین سالگرد حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی فرزندان آنها احضار و بازجویی می‌شوند؟

امسال وضعیت تغییر پیدا کرده . صحت سخنان آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد بیشتر و عینی‌تر برای مردم ملموس شده و قابل درک است. پایگاه مردمی سیسستم نزول زیادی پیدا کرده، درگیری‌های داخلی بسیار شدیدی دارند وانتخابات هم در راه است. مجموعه این عوامل فاکتورهایی هستند که موجب این اقدامات کور و غیر منطقی شده‌اند. قطعا اینها به افرادی که در تدارک برای مهیا شدن برای انتخابات آتی هستند می خواهند پیام بدهند تا هیچ فردی جرات نکند وارد انتخابات شود. انتخابات قرار نیست آزاد باشد. قرار است انتخابات بار دیگر مهندسی شده باشد و امیدی به آزادی انتخابات نیست. تلاش بیهوده نکنید و دردسر هم برای ما ایجاد نکنید.

در عین حال آن ها می خواهند به نوعی اختلاف های درونی خود را با این اقدامات لاپوشانی بکنند و از نظر مردم دور بدارند اما به نظر می رسد که توفیقی در این زمینه حاصل نشود.

آقای امیرارجمند، آیا بازداشت و بازجویی از فرزندان موسوی و کروبی باعث حساسیت مجامع بین المللی شده است؟

قطعا و یقینا شده است. بسیاری از نهادهای حقوق بشری جهانی موضع گیری کرده اند. شخصا نامه ای را برای آقای احمد شهید نوشتم و در جریان اتفاق ها ایشان را قرار دادم و قطعا در جریان اتفاق های آینده هم قرار خواهد گرفت. سایر دوستان هم اقدامات مشابه را انجام دادند. در بیانیه اخیر شورای هماهنگی راه سبز امید علاوه بر بحث آزادی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد به موضوع دختران موسوی و رهنورد هم اشاره شده است و قطعا ما این موضوع را در مجامع بین المللی دنبال خواهیم کرد.

آیا امیدی وجود دارد که از این طریق حکومت ایران تحت فشار قرار گیرد و در آستانه انتخابات حصر این سه نفر برداشته شود؟

ما به عنوان شهروندان ایرانی آرزوی سربلندی و سرافرازی کشور را داریم و امیدواریم مقامات اقتدارگرای کشور هرچه سریعتر از میزان خشونت ها و اشتباه های خود بکاهند و بیشتر از این وجهه کشور را در انظار بین المللی تنزل ندهند و مانع سرافکندگی مردم نشوند. ما امیدواریم که در مرحله نخست به خواست و مطالبات مردم ایران گوش فرا دهند و سپس به موازین حقوق بشری مجامع بین المللی پایبند باشند.

انتقاد فرزند مهدی کروبی از سکوت چهره های سیاسی

در همین حال محمد تقی کروبی گفته است: “انتظار جامعه از آنانی که آقای مهندس موسوی را چهارسال پیش به صحنه آوردند، اعلام موضع گیری در رابطه با شرایط فعلی ایشان است. ”

به گزارش سحام، فرزند مهدی کروبی در گفت و گو با بی بی سی با انتقاد شدید از رفتار ماموران در برخورد با خانواده رهبران جنبش، بویژه رفتار زشت ماموران با دختران آقای موسوی، گفت: ” یک تکلیف اخلاقی بر عهده همه افراد، بویژه حامیان مهندس موسوی که ایشان را چهار سال پیش به صحنه آوردند؛ و امروز در باب انتخابات[سال آینده]همه گونه سخن می گویند؛ انتظار جامعه این است که این افراد این رفتار غیر اخلاقی را محکوم نمایند و در باب آزادی ایشان تلاش نمایند و به همان اندازه که در مسئله [شرکت در]انتخابات صحبت می کنند، نسبت به سرنوشت کاندیدایی که امروز در درون حبس و حصر قرار گرفته، حساس باشند.”

طی ماه های اخیر، برخی از چهره های اصلاحطلب، از لزوم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده سخن به میان آورده اند.

این اظهارات برخی چهره های اصلاح طلب در حالی صورت می گیرد که امروز، دو سال از حبس دو نامزد انتخابات پیشین می گذرد.

محمد تقی کروبی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد، گفت: “متاسفانه مدت مدیدی است که فرزندان آقای مهندس موسوی اجازه ملاقات با والدین خود را نداشته اند. این رفتار معنایش حبس است و نه حصر! حبسی است با مجازات مشدده.”

وی در ادامه در خصوص آخرین وضعیت پدر خود گفت: “ایشان پس از سپری شدن دو سال و بر خلاف اصطلاح رایج بین المللی در خصوص حبس خانگی؛ در منزل خود زندانی نیست. بلکه در مکانی که وزارت اطلاعات تشخصی داده نگهداری می شوند و شرایط کماکان تغییری نکرده است.”

فرزند مهدی کروبی در پایان این مصاحبه، بر پویایی جنبش سبز تاکید کرده و افزوده: “سخن ما و حرف ما از ابتدا این بوده که حاکمیت مسئولیت کارش را بپذیرد و با این پذیرفتن، اجازه دهد هم جامعه و هم خانواده بدانند که این افراد در چه وضعیتی هستند. جنبش سبز جنبشی زنده و پویاست و این جنبش نشان می دهد که حاکمیت از مطرح شدن نام رهبرانش که حاکمیت بارها گفته این افراد جایگاهی در میان مردم جامعه ندارند، چگونه نگران می شود.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “امیرارجمند: حاکمیت از پایگاه مردمی موسوی و کروبی می ترسد/ فرزندان آنها را مجازات می کنند، چون صدای آنها شده اند”

  1. پسر میر حسین عزیز گفت:

    خامنه ای از اسم موسوی ، یاد موسوی ، فرزندان موسوی و حتی همسایه های موسوی هم ترس و وحشت دارد چون خوب میداند فرزندان موسوی فقط سه دختر بزرگوارش نیستن همه ما جوانان و دانشجویان و کسبه و بازاری و کارمند و دانش آموز و همه و همه و همه فرزندان موسوی عزیز هستیم.. تا کور شود خامنه ای و چشمانش از حدقه در آید.

  2. Ling_shu5 گفت:

    az mamlakt chizi munde mage