سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده رهبری در سپاه: ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست/ فعالیت سیاسی جزء وظای...

نماینده رهبری در سپاه: ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست/ فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است

چکیده :در حالی که مداخله سپاه در امور سیاسی مورد انتقاد جدی دلسوزان نظام می باشد و آن را نقض صریح دستورات بنیانگذار جمهوری اسلامی می دانند، نماینده رهبری در سپاه پس از آنکه خبراز مهندسی معقول و منطقی در انتخابات داد، مدعی شد که فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است. اولین بار اصلاح طلبانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند....


کلمه – گروه سیاسی: در حالی که مداخله سپاه در امور سیاسی مورد انتقاد جدی دلسوزان نظام می باشد و آن را نقض صریح دستورات بنیانگذار جمهوری اسلامی می دانند، نماینده رهبری در سپاه پس از آنکه خبراز مهندسی معقول و منطقی در انتخابات داد، مدعی شد که فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است.

وی مدعی است که شناساندن جریان‌های سیاسی و آگاه‌سازی پاسداران جزو وظایف حوزه نمایندگی است و همانطور که یک پاسدار نمی تواند در میدان نبرد، بدون شناسایی به خط بزند، پاسداری از انقلاب هم همینطور است. شما باید جریان‌ها، گروه‌ها، گرایشات و‌ انحرافات را بشناسید که بتوانید در برابر آنها موضع درست گرفته و در مواقع حساس بتوانید از انقلاب پاسداری کنید.

نماینده ولی فقیه در سپاه بدون اشاره به تاکیدات امام به عدم دخالت سپاه در سیاست، ادامه داد: همه فعالیت‌های سیاسی برای سپاه ممنوع نیست، بلکه اینها جزء وظایف یک نهادی است که باید در عرصه‌های مختلف حضور پیدا کند.

امام خمینی در سال شصت به دنبال مداخله و اظهار نظر گروهی از سپاهیان در مورد انتخابات مجلس گفته بود: “به شما چه ربطی دارد که در مجلس چه می‌گذرد در امر انتخابات. باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز هم صحبت هست، خوب، انتخابات در محل خودش دارد می‌شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا کنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست.”

مساله مداخله سپاه پاسداران در انتخابات طی سال های گذشته یکی از چالش های اساسی دلسوزان انقلاب اسلامی بوده است. اولین بار اصلاح طلبانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند.

کمی پس از آن هم مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم از مساله دخالت سپاه در آن انتخابات به شدت انتقاد کرد و از سمت های خود استعفا داد.

مهدی کروبی پیش از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ گفته بود: “با آمدن این دولت (احمدی‌نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آن‌همه ثروت بگذرد. این‌که مردم کسی را انتخاب کنند و او بخواهد بر سپاه نظارت کند که جلوی دخالت او در سیاست را بگیرد و بر آنچه که دست سپاه است نظارت داشته باشد و یا حساب‌رسی کند؟ اینها نمی‌گذارند؛ واقعا کار خیلی سخت شده است و نمی‌بایست می‌گذاشتند کار به این‌جا برسد.”

پس از آن بود که در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم خود بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت هستند که با استناد به بخش هایی از سخنان سردار مشفق، در شکایتی که تسلیم قوه قضاییه شده است، تصریح کرده اند که این سخنان “صریحا پرده از روی مداخلات غیرقانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد.”

فعالان اصلاح طلب که به جرم اقدام علیه امنیت ملی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شدند، در نامه خود هشدار داده اند که به دلیل فعالیت این جریان مداخله گر نسبت به “استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی” نگران هستند.

اما تا امروز نه تنها به شکایت این فعالان سیاسی رسیدگی نشده، بلکه این شکایت به تشدید فشارها و محدودیت ها برای آنان و خانواده هایشان نیز منجر شده است.

اینک و در حالی که چندی پیش علی مطهری هم نسبت به مداخله سپاه در امور سیاسی هشدار داد، نماینده ولی فقیه در سپاه می گوید که با تفاوت قائل شدن میان موضع‌گیری سیاسی، ‌فعالیت سیاسی و دخالت سیاسی، ادعا کرد: هر نوع فعالیت و موضع‌گیری سیاسی ممنوع نیست. بنده به عنوان نماینده ولی فقیه باید موضع‌گیری سیاسی داشته باشم. ما در دسته‌بندی‌های احزاب و تشکل‌ها و اختلافات آنها با هم ورود پیدا نمی‌کنیم اما در تقابل بین حق و باطل و قرار گرفتن جریان و گروهی در برابر نظام نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم.

وی که با فارس گفت و گو می کرد، اظهار داشت که مواضع رسمی و اصول اصلی سپاه پاسداران را دو نفر تبیین می‌کنند: فرمانده کل و نماینده ولی فقیه در سپاه.

علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با یادآوری در پیش بودن انتخابات، گفت: یکی از موضوعاتی که ضد انقلاب و دشمن سعی می‌کند مردم را بر روی آن حساس بکند، بحث ورود سپاه است.

وی با بیان اینکه آنها اینگونه القا می‌کنند که سپاه حق ورود به مسائل سیاسی را ندارد، ادعا کرد: علی رغم القائات آنها، سپاه باید با توجه به شرایطی، در برخی مسائل ورود پیدا کند ولی آنچه برای سپاه ممنوع است، ورود در دسته‌بندی‌ها و حزب‌بازی‌هاست.

نماینده ولی فقیه در سپاه در پاسخ به این سوال که سپاه تا کجا می‌تواند وارد مسائل سیاسی بشود و این مرزی که جلوی سپاه را می‌گیرد، کجاست، گفت: برای پاسخ به این سوال باید قدری موضوع را تبیین کنیم. اولین مساله دانش سیاسی است، قطعاً هیچ کس مخالف نیست که پاسداران از دانش سیاسی بالایی برخوردار باشند. دوم بینش سیاسی است که نمی‌توان پذیرفت یک پاسداری که حافظ انقلاب است بینش سیاسی قوی‌ای نداشته باشد.

سعیدی مسئله سوم را گرایش سیاسی دانست و با بیان اینکه هیچ انسانی بدون گرایش سیاسی نیست، افزود: حال مگر می‌شود بدون شناخت جریان‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی در جامعه، پاسداران را به عالی‌ترین بینش سیاسی رساند؟

وی ادامه داد: ما صحنه‌های پیش رو را به پاسداران ارائه می‌کنیم چراکه در جامعه ما اندیشه‌های متفاوتی وجود دارد. از اندیشه‌های الحادی تا گرایشات مخالف، معاند و تا جریان‌هایی که صددرصد با آرمان‌های امام و رهبری همراهی دارند.

* شناسایی 15 جریان و تشکل سیاسی توسط سپاه

نماینده ولی فقیه در سپاه افزود: شناسایی و شناساندن این دسته‌بندی‌ها و جریانات برای پاسداران، زمینه گرایش سیاسی صحیح را فراهم می‌کند. لذا یکی از کارهایی که ما در حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انجام دادیم، شناسایی 15 جریان و تشکل سیاسی مطرح بود که هفت کتاب نیز در این خصوص چاپ شده است.

سعیدی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، با تکیه بر اساسنامه و مرامنامه احزاب و دبیران و شورای مرکزی آنها، 15 جریان را مورد کنکاش قرار دادیم که از جمله آنها جامعه روحانیت،‌ مجمع روحانیون، حزب موتلفه، حزب کارگزاران، سازمان مجاهدین خلق و حزب مشارکت است که در 7 نسخه کتاب در حدود هر کدام 400 صفحه چاپ شده تا بتوانیم مواضع، عملکرد و رفتار یک حزب را در طول 50 سال اخیر به پاسداران و بسیجیان بشناسانیم.

* ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست

نماینده ولی فقیه در سپاه همچنین اظهار داشت: اگر ما جنگ را به سه قسمت سخت، نیمه سخت و نرم تقسیم کنیم، امروز انقلاب اسلامی در هر سه زمینه تهدید می‌شود و سپاه باید در این سه عرصه حضور پیدا کرده و بداند که جایگاهش در در مقابله با جنگ نرم کجاست و چگونه و با چه شعار و چه هدفی باید وارد آن شود.

سعیدی با ای اینها با این ادعا که اینها دخالت سیاسی نیست، گفت: اگر یک گروهی در برابر انقلاب ایستاد و برخلاف شعارهای امام موضع‌گیری کرد، آیا سپاه نباید موضع‌گیری کند؟

این در حالی است که اصل مداخله سپاه در سیاست توسط امام مردود اعلام شده است.

سعیدی مجله “پیام انقلاب” و “سایت سپاه نیوز” را تریبون مکتوب ومرجع رسمی انتشار اخبار و مواضع سپاه عنوان کرد و گفت: نماینده ولی فقیه و فرمانده کل سپاه باید برای هدایت مخاطب، در مواقع مختلف نسبت به جریان‌های سیاسی موضع‌گیری کنند.

* مرز «دخالت تکلیفی» و «دخالت ممنوعه» در سپاه مشخص است

سعیدی با بیان اینکه مرز «دخالت تکلیفی» و «دخالت ممنوعه» مشخص و روشن است، افزود: در مسئله ای مثل فتنه 88 پاسداران بر اساس ماموریت قانونی خود در پاسداری از انقلاب و دستاوردهای آن وظیفه ایستادگی در برابر فتنه را دارد و این ایستادگی باید هم قبل از فتنه، هم حین آن و هم بعد از آن باید باشد.

وی ادامه داد: ارتش حافظ مرزها و استقلال کشور است،‌ اما سپاه و بسیج باید حافظ و پاسدار انقلاب اسلامی باشد. انقلاب یک موجود زنده و در حال حرکت است و همین حرکت، متغیرهایی نیز دارد.

به رغم ادعاهای نماینده رهبری در سپاه در مورد ماهیت مداخله سیاسی سپاه، سیدحسن خمینی ، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی معتقد است: “یکی از بزرگ‌ترین معیارهایی که می‌‌توان گفت جامعه از راه امام خارج شده است یا نه، حضور نظامیان در عرصه سیاست است. کسانی که مدعی‌اند که به امام وفادارند، باید نسبت به دستور صریح امام با تمام وجود حساسیت نشان دهند. اگر این‌گونه نباشد، یا دروغ می‌‌گویند یا دچار تناقض‌اند.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “نماینده رهبری در سپاه: ورود سپاه به سیاست به معنی دخالت نیست/ فعالیت سیاسی جزء وظایف سپاه است”

 1. عباس آقا تبریزی گفت:

  آقای سعیدی باز حرفهای خنده دار زدی، پس بابام جان ورود به سیاست به معنای دخالت نیست، تهدید قوای سه گانه که باید مستقل باشند، اگر دخالت در سیاست نیست، فردا اگر با توپ و تانک هم زدند و دخل مجلس را درآوردند با میگی اینم دخالت در سیاست نیست؟ پس بیچاره لیاخوف و محمدعلی شاه هم که آن کارها را کردند، درحقیقت دخالت در سیاست نکردند، بله؟ خوب بله دیگه

 2. حامي انقلاب گفت:

  همانطور كه از اسم سپاه پيداست (سپاه پاسداران انقلاب اسلامي) يعني كساني كه از اين انقلاب پاسداري و حمايت ميكنند و اين حمايت و پاسداري در همه ي زمينه ها از جمله فرهنگي هنري نظامي سياسي اقتصادي اجتماعي و…. صادق است………….

  ياعلي…

  • گلمکانی گفت:

   حالا که سپاهیان تبدیل به مزدورانی شده اند در دست ولایت جهل و زور برای سرکوب مردم و سپاه شده حامی تحجر استبداد و رانت خوری و سرکوبگری و اختلاس گری و قشری گری .سران سپاه هم الوده به خوردن مال حرام شده اند. گذشت ان سپاه مردمی که باید حامی مردم و ازادی و جمهوری باشد حیف ان خون هائی که به خاطر ارمان های انقلاب ریخته شد و سپاهیان اولیه برای ان ارزش ها سپاه را تشکیل دادند سپاهی سابق

  • ناشناس آشنا گفت:

   ولی‌ این پاسداری از انقلاب اسلامی نیست بلکه پاسداری از یک دیکتاتور مذهب نما است!

   این وظیفه سپاه نبود!

  • صادق گفت:

   خوب پس اونطور كه شما گفتيد ميشه فهميد كه امام خميني نميفهميده كه به طور صريح در وصيت نامه اش از ورود سپاه به سياست منع كرده!
   يا در واقع بصيرت نداشته!
   شايد هم از پسوند اسم سپاه كه پاسدار انقلاب اسلامي هستش خبر نداشته!
   مردمو نفهم فرض كرديد؟
   يعني به بهانه ي اينكه پسوند اسمتون پاسداري از انقلاب اسلامي هستش همه جا بايد سرك بكشيد؟

 3. Asd گفت:

  نگران نباشین بزدودی یه لیاخوف پیدا میشه وبه دستور سرداران سپاه همین مجلس دست نشانده ی نیم بند رو به توپ می ندن.

 4. Dastegoleroz گفت:

  بله اگر سپاه و سپاهیان همون اول انقلاب بودن که انسانیت وهمت و صفای دل داشتن و پاک بودن شاید میشد بهشون امیدوار بود نه سپاه الان که یه مشت آدم جبهه ندیده رانت خوار هستند که مثل اختاپوس افتادن رو منافع اقتصادی کشور و دارن چپاول میکنن

 5. مرتضی گفت:

  خیلی خوب آقا! شما که همه شریانهای اقتصادی و سیاسی این کشور را در اختیار گرفته اید و کسی هم که زورش به شما نمیرسد! چقدر اینرا تکرار می کنید! خوب ما همه تسلیم شما هستیم !لازم نیست اینقدر صغری کبری ببافید و توجیه کنید، بفرمایید مهندسی انتخابات کنید، و بتعبیر خودتان صحنه آرایی و آرایش سیاسی کنید و در همه امور سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و سرهنگی و غیرو دخالت کنید! کی جرات دارد به شما بگوید بالای چشمتان ابروست!

 6. محق گفت:

  شمشیرتان را غلاف کنید , تفنگتان را زمین بگذارید , به سلاح اتمی خود نبالید و ننازید و بعد بیایید با هم برادر وار سیاست ورزی کنیم .