سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۲۶ بهمن ۱۳۸۷/ سید علیرضا حسینی بهشتی: میرحسین می‌ماند...
» توزیع پول نقد میان کرمانشاهی ها در سفر استانی دولت

روزشمار انتخابات ۲۶ بهمن ۱۳۸۷/ سید علیرضا حسینی بهشتی: میرحسین می‌ماند

چکیده :در سفر هيات دولت به استان كرمانشاه، ده‌ها ميليون تومان پول نقد ميان مردم توزيع شد. مقامات دولتي در بهزيستي استان كرمانشاه، مردم را به صف كرده‌اند و سپس به هر كدام از افراد مبالغي بين 50 تا 400 هزار تومان پول نقد پرداخت شده است./ محمد توسلی نسبت به مهندسی انتخابات هشدار داد و نوشت: اصلاح طلبان سازماندهي کنند که امکان حضور نمايندگانشان در تمام شعب راي گيري از هنگام اخذ راي تا پايان شمارش و اعلام آرا وجود داشته باشد....


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

۲۶ بهمن ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– حسین فدایی: هر اقدامي كه موجب ريزش راي احمدي‌نژاد شود محكوم است (فارس)

– توزيع پول نقد ميان كرمانشاهي‌ها در سفر استانی دولت (اعتماد ملی)

– محمد توسلی: انتخابات را نباید مهندسی کرد (اعتماد)

– عسگر اولادی خبر داد: جلسه با احمدی نژاد و طرح دغدغه های اصولگرایان(مهر)

– اسدالله بادامچیان: اصلاح طلبان نام میرحسین موسوی را مطرح می ‌کنند تا بتوانند از رای او استفاده کنند(مهر)

– راه اندازی سایت فراکسیون اقلیت مجلس (مهر)

– علی مطهری: موافق آمدن خاتمی نیستم (مهر)

– محسن کوهکن: همه اصولگرایان در فرایند اجماع از احمدی نژاد حمایت می کنند (مهر)

– دبیرکل مجمع نمایندگان ادوار: خاتمی شانس برتر اصلاح طلبان است (مهر)

– خاتمی به دیدار مراجع می‌رود (رجا نیوز)

– کیهان: باید قدردانی کنید که از ترور خاتمی خبر دادیم

– عیادت سید محمد خاتمی از دکتر حبیبی (آفتاب نیوز)

– آغاز به کار دو سایت جدید خبری – انتخاباتی (الف)

– سید علیرضا بهشتی حسینی: میرحسین می ماند (کلمه)

– سید محمد خاتمی: برای خدمت می‏ آییم (مهر)

– سخنگوي جبهه پيروان خط امام و رهبري: دوم خرداد ديگر هيچ گاه تکرار نمي شود (ایرنا)

 

فراتر ازخبر

توزيع پول نقد ميان كرمانشاهي‌ها/ در سفر اخير هيات دولت به استان كرمانشاه ده‌ها ميليون تومان پول نقد ميان مردم توزيع شده است. به گزارش سايت جمهوريت برخي مقامات دولتي در بهزيستي استان كرمانشاه مستقر شده و مردم را به صف كرده‌اند و سپس به هر كدام از افراد تنها با پرسيدن نام و نام خانوادگي‌شان به تناسب، مبالغي بين 50 تا 400 هزار تومان پول نقد پرداخت شده است. مقامات رسمي تاكنون به اين خبر واكنشي نشان نداده‌اند.

 

حبیب‌الله عسگراولادی دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری با تاکید بر ضرورت وحدت میان اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دهم بیان داشت: استنباط بنده از ملاقات هایی که اخیرا با مقام معظم رهبری انجام داده‌ایم این است که ایشان حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری دهم را خواستار هستند و برداشت من این است که رئیس جمهور آینده باید رای‌اش از روسای جمهور قبلی بیشتر باشد.

عسگراولادی ادامه داد: بر این اساس هر کس می‌خواهد از رئیس جمهور فعلی و دولت انتقاد کند باید این انتقاد صمیمانه و به دور از تخریب مطرح شود.

 

علی مطهری نماینده تهران در مجلس گفت: با حضور خاتمی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری اجماع نسبی روی احمدی نژاد به عنوان نامزد اصولگرایان صورت می گیرد اما اگر خاتمی حضور نداشته باشد وضع به طور کامل عوض می شود.

مطهری درخصوص نامزدی خاتمی در انتخابات نیز گفت: با نامزدی خاتمی موافق نیستم چون ایشان را چهره فکری می دانم نه اجرایی و او را مناسب ریاست جمهوری نمی دانم.

وی اضافه کرد: در مجموع اگر خاتمی نامزد نشود برای خودش بهتر است هر چند در نهایت خود ایشان تصمیم گیرنده خواهد بود.

مطهری به مهر گفت : صلاح نمی دانم خاتمی وارد میدان انتخابات ریاست جمهوری شود، بر همین اساس با توجه به طرح مورد نظر برای معرفی دو نامزد در انتخابات ریاست جمهوری در بین اصولگرایان به نحوی که احمدی نژاد جزو آن دو نباشد را همچنان که با بسیاری شخصیتها در میان گذاشته ایم با خاتمی نیز مطرح می کنیم و طی ملاقاتی درخواست خواهیم کرد در انتخابات شرکت نکند.

 

حسين فدايي دبير كل جمعيت ايثارگران در كنفرانس مطبوعاتي با خبرنگاران با اشاره به اينكه تا زماني كه جبهه اصولگرايان به وفاق و تفاهم حداكثري نرسيده نبايد كاري كرد كه از سبد راي احمدي‌نژاد كاسته شود، اظهار داشت: هر كار و هر جرياني كه رفتارش موجب ريزش راي احمدي‌نژاد شود محكوم است.

وي افزود: بايد تلاش كنيم تا به سبد راي احمدي‌نژاد افزوده شود. دبير كل جمعيت ايثارگران ادامه داد: اصل راي‌آوري و مقبوليت براي كانديداي جريان اصولگرايي امري مهم است.

 

برگزیده ها

یادداشت روز/ کلمه

یادداشت روز در برگزیده های امروز را سیدعلیرضا حسینی بهشتی مشاور میرحسین موسوی و فرزند آیت الله شهید محمد بهشتی در چهار سال پیش نوشته است:

ميرحسين مي‌ماند

کلمه – سید علیرضا حسینی بهشتی: این روزها با نزدیک تر شدن به زمان ثبت نام نامزدهای دهمین دوره‌ي انتخابات ریاست جمهوری، شور و نشاط انتخاباتی به تدریج از محدوده‌ي فعالان سیاسی فراتر رفته و آرام آرام به عنوان فرصتی که به میمنت نظام جمهوری اسلامی در اختیار یکایک شهروندان قرار می گیرد تا در تعیین سرنوشت کشورشان به وظیفه‌ي ملی و دینی خود عمل کنند، باب گفتگو و تحلیل پیرامون این حادثه‌ي مهم حیات سیاسی در میان آحاد این جامعه را باز نموده است. هم ورود رسمی آقای کروبی در چند ماه پیش که با توجه به دغدغه های ایشان در قبال وضعیت عمومی کشور صورت گرفت و هم اعلام آمادگی آقای خاتمی در روز بیستم بهمن که علیرغم همه‌ي دشواری های پیش رویی که پیش بینی کرده اند بر خود تکلیف دانسته اند پا به میدان بگذارند، از آنجا که نشانگر احساس وظیفه نسبت به سرنوشت جامعه‌ي ایران است تحسین برانگیز و در خور تقدیر است. همچنانکه باید از اقدام‌ مشابه از سوی هر نامزد احتمالی دیگر، صرف نظر از اینکه به چه جریان فکری یا جناح سیاسی تعلق خاطر دارد، قدردانی و تجلیل کرد.

اصولا از دیدگاهی فراتر از رقابت های رایج عرصه‌ي سیاست ورزی، ضرورت تحول در دهه چهارم، مشاركت همه‌ي مردم و شرایط پیچیده و حساس کنونی ایجاب می کند، هر سرمایه‌ي اجتماعی که بتواند در جهت حفظ و تحقق آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی از طریق تمسک به سازوکارهای عقلانیت جمعی معطوف به تحقق انديشه‌هاي حضرت امام و آموزه‌هاي مسلماني گام بردارد، حضور فعال خود را یک مسؤلیت تاریخی و ضرورتی حتمی بداند. از این منظر آقای میرحسین موسوی نیز که از پشتوانه‌ي تجربه‌ای گران و ظرفیتی شایسته برخوردارند، به حضور مؤثر، مستقل و فعالانه‌ي خود در عرصه‌ي انتخابات وتحولات دهه چهارم انقلاب اسلامي ادامه خواهند داد و در زمان متناسب با اقتضاي شرايط كيفيت حضور خود را تبيين مي‌نمايند.

بدیهی است که حضور همزمان همه‌ي نگرش های ملتزم به اسلام، اندیشه امام، پایبند به قانون اساسی و معتقد به نقش اساسی مردم در تعیین سرنوشت خویش، و تبیین دغدغه ها و دیدگاه هایشان در قبال امور کشور، منطقه و جهان، به شفافیت مواضعشان خواهد انجامید و نهایتا موجب صراحت مواضع احزاب و فعالان سیاسی خواهد شد. و کیست که در ارزشمندی تغییر کانون توجه رأی دهندگان از «افراد» به «مواضع» تردید کند و آن را پیشرفت و تحولی بزرگ در جهت توسعه‌ي سیاسی نشمارد؟ بر این اساس، شرايط جديد را باید به مثابه گامی بلند در ارتقای آگاهی های سیاسی عمومی، و زمینه ساز استحکام رابطه‌ي پاسخ جویی و پاسخ گویی میان مردم و دلسوزان فعال در عرصه‌اجتماعي كشور تلقی کرد. همچنین، باید اذعان داشت که در همان حال که همپوشانی دیدگاه ها، مواضع و خط مشی ها در بسیاری از موارد آشکار است، بروز تمایزات در خاستگاه و پایگاه طبیعی است و مي‌تواند زمينه‌‌ي آگاهي بيشتر مردم را فراهم سازد.

امید است با مراقبتی که همه‌ي دست اندرکاران عرصه‌ي انتخابات، اعم از رقبای انتخاباتی، اصحاب رسانه و مسؤلان مربوطه بکار می‌گیرند، شاهد حضور آگاهانه و آزادانه‌ي همه‌ي شهروندان ایرانی، با هر سلیقه و دیدگاهی که دارند، در تعیین سرنوشت خود باشیم و در خرداد 88، برگزاری یکی از سالم ترین، اخلاق مدارترین و باشکوه‌ترین انتخابات‌ها، در تاریخ این مرز و بوم ثبت شود.

 

خبر روز/ خبرآنلاین

ادعای شریعتمداری بعد از تخریب خاتمی: باید قدردانی کنید که از ترور خاتمی خبر دادیم

روزنامه کیهان به بیانیه مجمع روحانیون مبارز واکنش نشان داد.

روزنامه کیهان در سرمقاله روز شنبه در دفاع از مقاله پنجشنبه خود که سرنوشت مشابه بی نظیز بوتو را برای خاتمی پیش بینی کرده و مورد نقد مجمع روحانیون مبارز قرارگرفته بود نوشت: اگر یک روزنامه -مثلاً کیهان- درباره احتمال ترور فیزیکی یکی از شخصیت های نظام هشدار بدهد، باید مورد ملامت و اعتراض قرار گیرد، یا به خاطر این هشدار باید تشویق شود؟ پاسخ این سوال هم کاملاً روشن است و بدیهی است که باید از هشداردهنده- در اینجا روزنامه کیهان- قدردانی و تشکر شود.

کیهان در ادامه آورده است:باید از مدعیان اصلاحات و مخصوصاً از مجمع روحانیون مبارز پرسید، چرا از هشدار کیهان عصبانی شده اید؟ آیا «آمریکا» را تروریست نمی دانید و به همین علت، از این که کیهان به ساحت مقدس!! عموسام نسبت تروریسم داده است، فریاد وا اخلاقا! برآورده اید؟! و یا، از این که هشدار کیهان، نقشه احتمالی آمریکا را نقش برآب کرده است، عصبانی شده اید؟ و یا خدای نخواسته، از این رخداد احتمالی چندان هم بدتان نمی آید!! و… اگر هیچیک از این سه علت باعث عصبانیت شما نیست، پس عصبانیت و سروصدای شما برای چیست؟! خودتان قضاوت کنید!

در بخش دیگری از سرمقاله کیهان که به قلم حسین شریعتمداری نوشته شده می خوانیم:کیهان علت اصلی عصبانیت برخی از اطرافیان آقای خاتمی را می داند و درآینده ای نزدیک با ذکر اسناد غیرقابل انکار به آن اشاره می کند.

 

یادداشت روز/ اعتماد

انتخابات را نبايد مهندسي کرد

مهندس محمد توسلي

سلامت انتخابات در اين 30 سال مورد توجه کساني بوده که اين امر را مهم ارزيابي کرده اند و هميشه در تلاش براي ايجاد زمينه برگزاري انتخاباتي آزاد و سالم بوده اند.

مشکل سلامت برگزار شدن انتخابات بعد از سال هاي 60 همواره مطرح بوده اما در چند انتخابات اخير اين ماجرا پيچيده تر شده است و برخي از مسوولان گزارش کرده اند با سياست چندلايه يي، انتخابات را مديريت کرده ايم و واژه هايي مثل تقلب کمتر ديده مي شود و به جاي آن از واژه هاي بهداشتي تري مانند مديريت و مهندسي انتخابات استفاده مي شود.

بخشي ديگر از اين مديريت حضور نيروهاي غيبي است.

حضور اين نيروها به نوعي مهندسي انتخابات است زيرا راي آنها در انتخابات باعث مي شود هميشه يکسري راي بلوکه وجود داشته باشد بدون آنکه نام تقلب بر خود بگيرد. به اين ترتيب انتخابات مديريت مي شود.

در اينجا راهکارهايي براي مواجهه با اين آراي سازماندهي شده وجود دارد.

1- اصلاح طلبان با يک کانديداي واحد در صحنه انتخابات حضور داشته باشند که به اين ترتيب باعث مي شود اختلاف آرا مانند دوم خرداد 76 به گونه يي چشمگير باشد که امکان مديريت انتخابات وجود نداشته باشد و اين راهکاري است که دست خود اصلاح طلبان است.

2- نامزد واحد اصلاح طلبان بتواند با به کار گماردن افراد داوطلب، در تمام حوزه ها نماينده داشته باشد.

اصلاح طلبان با توجه به تجاربي که در چند انتخابات اخير به دست آوردند بايد امور را به گونه يي سازماندهي کنند که امکان حضور نمايندگان شان در تمام شعب راي گيري از هنگام اخذ راي تا پايان شمارش و اعلام آرا وجود داشته باشد.

اصلاح طلبان بايد از طريق ابزارهايي که در اختيار دارند از مسوولان اجرايي تضمين بگيرند.

براي مثال يکي از تضمين ها بلافاصله اعلام شدن نتايج آرا در هر شعبه است. چون به اين ترتيب امکان مديريت آمار در ستاد وزارت کشور وجود نخواهد داشت.

نکته قابل توجه و ضروري ديگر تعامل ميان اصلاح طلبان و نهادهاي نظارتي است. بايد با شوراي نگهبان و وزارت کشور مذاکره شود و حتي در سطوح بالا بايد با مقام رهبري هم گفت وگوهايي انجام شود چرا که سلامت انتخابات با امنيت ملي و منافع ملي ما ارتباط تنگاتنگ دارد و برگزاري يک انتخابات سالم استحکام و اقتدار ملي را در محافل بين المللي تضمين خواهد کرد.

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.