سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مخالفان اسد در آستانه تصرف کامل دیرالزور، دولت سوریه در تدارک مصالحه...

مخالفان اسد در آستانه تصرف کامل دیرالزور، دولت سوریه در تدارک مصالحه

چکیده :مخالفان بشار اسد هم اکنون برای تصرف کامل استان دیرالزور آماده می‌شوند. سقوط کامل دیرالزور می‌تواند یکی از سخت‌ترین ضربه‌ها به دولت بشار اسد باشد. در همین حال وزیر آشتی ملی سوریه در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است: دولت سوریه آماده است که در خارج از کشور با معاذ الخطیب مذاکره کند....


کلمه – گروه بین الملل: خشونت ها در سوریه همچنان در بالاترین سطح ادامه دارد و در حالی که مخالفان بشار اسد در آستانه تصرف کامل شهر دیرالزور قرار دارند، یک عضو کابینه سوریه برای مذاکره با رهبران مخالف اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش کلمه، بیش از 60 هزار کشته و صدها هزار زخمی و زندانی و تبعیدی، سوریه امروز را به یکی از تراژدی های تاریخ معاصر خاورمیانه بدل ساخته است. آنچنان که گلف نیوز، روزنامه انگلیسی زبان اماراتی، در سر مقاله خود شرایط کنونی سوریه را به بن بستی نگران کننده توصیف کرده و نوشته است: شدت خشونت ها آنقدر بالا است که اگر اقدامی جدی انجام نشود بحران سوریه غیر قابل کنترل خواهد شد.

این در حالی است که علی حیدر، وزیر آشتی ملی سوریه در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است: دولت سوریه آماده است که در خارج از کشور با معاذ الخطیب مذاکره کند.

او در مصاحبه خود با این روزنامه انگلیسی گفت: من آماده دیدار با معاذ الخطیب، رهبر مخالفان دولت سوریه در هر کشور خارجی هستم تا بتوانم در خصوص آماده سازی برای یک مذاکره ملی با این شخص به گفت‌وگو بپردازم.

سخنان وزیر آشتی ملی سوریه یکی از مثبت‌ترین واکنش‌ها از سوی دولت دمشق محسوب می‌شود.

اما بعید به نظر می رسد که مخالفان دولت به درخواست او پاسخ مثبت بدهند، گروه‌های در تبعید و شاخه‌های متاثر از آنها اعلام کرده‌اند تا زمانی که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت کناره گیری نکند، به هیچ وجه وارد مذاکره نمی‌شوند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ خبر داد شورشیان سوری موفق شدند بزرگترین سد آبی کشور را که بر روی رود فرات قرار دارد، تحت کنترل خود درآوردند. گفته می‌شود آب و برق منطقه تصرف شده عملا تحت کنترل شورشیان جبهه النصره درآمده است. منابع خبری تائید می‌کنند، از دست دادن بزرگترین سد کشور تاکنون سخت‌ترین ضربه‌ای بوده است که به دولت بشاراسد وارد شده است.

به گزارش بی بی سی، شورشیان اکنون برای تصرف کامل استان دیرالزور آماده می‌شوند. سقوط کامل دیرالزور می‌تواند یکی از سخت‌ترین ضربه‌ها به دولت بشار اسد باشد. شورشیان سوری در آستانه‌ تصرف کامل استان دیرالزور قرار گرفته‌اند. این استان در مرز سوریه و عراق، در کرانه رود فرات قرار دارد. دیرالزور حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

ابراهیم ابوبکر، رهبر شورشیان سوری در گفتگو با خبرگزاری رویترز در روز سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ادعا کرد که فعلا نیروهای ارتش سوریه در مرزهای عراق در منطقه دیرالزور مسقر هستند. اما او تاکید کرد، نخستین بار این استان مرزی با عراق در تصرف گروه القادسیه، شورشیان مخالف رژیم بشاراسد قرار خواهد گرفت.

گروه القادسیه به همراه جبهه النصر که شرق این استان را در اختیار خود گرفته است محاصره‌ کامل استان را آغاز کرده‌اند. خبرگزاری رویترز همچنین می‌نویسد صحت یا سقم اخبار و اطلاعات منابع سوری قابل کنترل نیست.

اکثریت اهالی استان دیرالزور سنی مذهب هستند و از شورشیان مسلح که علیه رژیم بشاراسد می‌جنگند، حمایت می‌کنند. رئیس جمهور سوریه و بخش اعظم دستگاه رهبری کشور از اقلیت علویان هستند.

ابراهیم ابوبکر، یکی از فرماندهان شورشیان سوری می‌گوید، اغلب جنگجویان او سنی مذهب هستند. وی همچنین خاطرنشان می‌کند: «ما اسلام‌گرا هستیم و ما بپاخاستیم تا از عقاید خود دفاع کنیم. ما به ادیان دیگر احترام می‌گذاریم ولی ما خواهان انتقال قدرت از علویان به سنی‌ها هستیم.»

نگرانی اتحادیه عرب

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، شورای اتحادیه عرب روز دوشنبه در نشستی فوق‌العاده درباره سوریه به شدت نسبت به وضعیت انسانی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

در این نشست که در سطح نمایندگان دائم کشورهای عضو اتحادیه عرب برگزار شد، شرکت کنندگان نگرانی عمیق خود را نسبت به پیامدهای خطرناک اوضاع انسانی سوریه و مهاجرت حدود 5 / 2 میلیون تن از آوارگان سوری از شهرها و روستاهای‌شان و آوارگی آنها در داخل سوریه و خروج صدها هزار تن دیگر به کشورهای همجوار سوریه اعلام کردند.

شرکت کنندگان همچنین جامعه جهانی را به تلاش بیشتر برای بهبود اوضاع آوارگان سوری فراخواندند.

در پایان این نشست که در مقر اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر برگزار شد حاضران در بیانیه‌ای بر اهمیت ایجاد ساختاری جهت حضور اتحادیه عرب در پایگاه‌ها و پناهگاه‌های آوارگان سوری برای پیگیری بیشتر اوضاع آنها تاکید کردند. همچنین در این بیانیه شورای اتحادیه عرب از کشورهایی که پذیرای آوارگان سوری بودند و تلاش‌های آنها برای بهبود اوضاع انسانی آوارگان سوری و نیز تلاش‌های این کشورها درباره تسهیل ماموریت هیات اعزامی اتحادیه عرب تقدیر و تشکر کرد.

این در حالی است که ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان در سخنانی در اولین کنفرانس بین‌المللی شورای روابط عربی – بین‌المللی، آمریکا را به مجهز کردن مخالفان سوری به سلاح‌های سنگین فراخواند. فیصل در این اظهارات خود از آمریکا خواست به مخالفان سوریه کمک‌های تسلیحاتی از جمله تجهیزات دفاع هوایی و ضد تانک ارائه دهد. رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان همچنین از آمریکا خواست موضعی مشخص نسبت به بحران سوریه اتخاذ کرده و از ثبات کشورهای بهار عربی حمایت کند.

بشار اسد: تسلیم نمی‌شویم

به گزارش العالم، بشار اسد در دیدار خود با هیات اردنی متشکل از چند تن از فعالان سیاسی، وکلا، پزشکان و مهندسان، تصریح کرد: سوریه، قلب تپنده جهان عرب باقی خواهد ماند و هرگز با شدت یافتن فشارها و توطئه‌ها از اصول خود صرف نظر نخواهد کرد. هیأت اردنی و بشار اسد در این دیدار درباره اوضاع منطقه به ویژه سوریه بحث و تبادل نظر کردند.

در همین حال واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی و عرب ادعا کرده است که ایران و حزب‌الله در حال تشکیل نیروهای شبه‌نظامی منسجمی در سراسر سوریه هستند که در صورت سقوط بشار اسد نیز از منافع آن‌ها در سوریه حفاظت کنند.

به ادعای روزنامه واشنگتن پست، ایران و حزب‌الله لبنان به دنبال آن هستند که گروهی شبه‌نظامی را در سوریه تشکیل دهند تا در صورتی که رژیم بشار اسد سقوط کرد، بتوانند از منافع خود در این کشور حفاظت کنند. بنا به ‌”واشنگتن پست”، اگرچه در حال حاضر شبه‌نظامیانی که از سوی ایران و حزب‌الله هدایت می‌شوند نیز در کنار نیروهای ارتش سوریه هستند، اما هدف طولانی مدت ایران این است که گروهی متشکل و منظم از شبه‌نظامیان در سراسر سوریه را سازماندهی کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “مخالفان اسد در آستانه تصرف کامل دیرالزور، دولت سوریه در تدارک مصالحه”

 1. Hamid44 گفت:

  گزارش هیات نظارت بر تحریم‌های تسلیحاتی سومالی می‌گویدایران از طریق خاک یمن به گروه “الشباب” در سومالی سلاح می‌فرستد.!! اگر این اتهام ثابت شود، شورای امنیت می‌تواند تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران کلید زند.
  در حالی که ایالات متحده آمریکا به دنبال آن است که تحریم‌های تسلیحات نظامی به سومالی را لغو کند، گزارشی محرمانه از صدور سلاح‌های ایران از طریق یمن به سومالی پرده برمی‌دارد.
  خبرگزاری رویترز گزارش داد که هیات سازمان ملل متحد برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی سومالی و اریتره شواهد بسیاری در دست دارد که نشان می‌دهد گروه‌های مرتبط با سومالی در یمن، از طریق خاک این کشور سلاح‌های ساخت ایران را به کشورهای شاخ آفریقا قاچاق می‌کنند.
  سازمان ملل و بررسی اعزام نیروی پاسدار صلح به سومالی
  این گروه ناظر سازمان ملل می‌گوید ایران این سلاح‌ها را به‌ویژه در اختیار گروه تروریستی “الشباب” در سومالی قرار می‌دهد. این اتهام علیه ایران در شرایطی مطرح می‌شود که دولت یمن نیز پیش از این از ایران خواست تا دست از حمایت از گروه‌های مسلح در خاک این کشور بردارد
  DW.DE
  جمهوری اسلامی به قاچاق اسلحه برای بنیادگرایان متهم شد
  عربستان سعودی جمهوری اسلامی را متهم کرد که در پی ناآرام شدن سوریه، از مجاری دیگر برای حزب‌الله لبنان اسلحه قاچاق می‌کند. ریاض، تهران را همزمان به قاچاق اسلحه برای اسلامگرایان سومالی نیز متهم کرد.

  • habib گفت:

   دوست عزیز ((ریاض، تهران را همزمان به قاچاق اسلحه برای اسلامگرایان سومالی نیز متهم کرد)) این جمله یعنی اینکه ایران میخواد از اون اسلامگرایان حمایت کنه تا یه کشور مثلا اسلامی عین ایران بر ضد جهان اسلام برپا کنه که فساد اخلاقی و مالی و غیرش صد هزار برابر امریکاست!!!! به اینچور کشوری میشه اسلامی گفت؟؟ من یقین دارم که دست اسرائیل و ایران تو یه کاسه است!!چون هر دوشون به یه نحو دارن پدر اسلام رو در میارن با این فرق که اسرائیل هنوز به یه کشور قدرتمند و مطرح تبدیل نشده و دنبال کارای کوچیک میره اما ایران حتی پدر ملت خودش رو در میاره و ازشون به هر نحوی پول میگیره و با اون پولا و پول بیت المال تو کشور های اسلامی تفرقه میندازه و همزمان در 5 جبهه میجنگه و تمام سعی خودشو میکنه تا چهره اسلام رو بد جلوه بده!!!

 2. habib گفت:

  مرگ بر بشار اسد و حمایت کنندگانش.
  درود بر مردم غیور سوریه.مذاکره هیچ معنی ندارد و پیروزی بسیار نزدیک است . هر چند کاری از ما بر نمیاید اما حداقل مسلمانیم و میتوانیم برای مردم سوریه دعای پیروزی و سربلندی کنیم.
  الله اکبر الله اکبر