سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تحلیل لس آنجلس تايمز از اختلافات سران سه قوه: احمدی نژاد می خواهد یک بازیگر مهم باش...

تحلیل لس آنجلس تايمز از اختلافات سران سه قوه: احمدی نژاد می خواهد یک بازیگر مهم باشد

چکیده :اکثريت شهروندانی که با آنها در مورد انتخابات صحبت شده می‌گويند آنها فردی را ترجيح می‌دهند که بتواند حداقل قيمت ها را ثابت نگاه دارد....


لس آنجلس تايمز طی گزارشی از شرایط این روزهای تهران نوشت: چند ماه مانده به انتخابات رياست جمهوری درگيری ميان جناح‌ها تشديد شده است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ این روزنامه آمریکایی می‌نويسد که حتی قبل از اعلام رسمی اسامی نامزدهای اين انتخابات حمله جناح‌های رقيب به يکديگر حالت علنی پيدا کرده و هر يک با انواع و اقسام اتهام ها و القاب به يکديگر حمله می‌کنند.

هفته گذشته اقدام احمدی نژاد در جلسه مجلس و پخش نواری که به گفته وی فساد فاضل لاریجانی را ثابت می‌کند فضای سياسی و مطبوعاتی ايران را به حيرت واداشت.

احمدی نژاد می‌گويد در شرايطی که دشمنان خارجی در حال اعمال فشار به ايران هستند فساد مالی و سياسی برخی از محافل قدرتمند اقتدار دولت وی را زير سئوال برده و تضعيف می‌کنند.

علی لاريجانی رييس مجلس در پايان سخنان رييس دولت به وی گفت که شئونات جمهوری اسلامی را رعايت نکرده و وی را متهم کرد که با اين روش‌ها قصد دارد از ديگران حق حساب بگيرد.

به نوشته لس آنجلس تايمز، این درحالی است که آيت‌الله خامنه ای رهبری از چند هفته پيش هشدار داده و درگيری های جناحی در آستانه انتخابات را «غير اخلاقی» و «خیانت به کشور» دانسته و از همه جناح‌ها خواسته اند که شمشيرهای خود را غلاف کنند.

این روزنامه می افزاید: اما هر کدام از جناح‌ها مدعی‌اند که ورود آنها به اين کشمکش به معنای عدم تبعيت از رهبری و يا مصلحت اسلام و نظام نيست!

کانون بحران کیست؟

روزنامه لس آنجلس تايمز می‌افزايد که به اعتقاد اکثر کارشناسان مسائل سياسی ايران اين گونه کشمکش‌ها تا زمان انتخابات تشديد خواهند شد و آنچه که در هفته‌های اخير ديده‌ايم فقط شمه کوچکی از آن چيزی است که در آينده روی خواهد داد!

روزنامه لس آنجلس تايمز می‌نويسد که کانون اصلی بحران حکومتی ، رییس دولت و اطرافیانش است که در دور اول و آغاز دور دوم رياست جمهوری خود از حمايت وسيع همه جناح‌های محافظه‌کار برخوردار بود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی ، احمدی نژاد در دو سال گذشته بخش زيادی از حاميان خود را در ميان روحانيون با نفوذ و فرماندهان سپاه پاسداران از دست داده است. از سوی ديگر تشدید شرایط اقتصادی کشور نيز باعث شده است که بخشی از هواداران و رای دهندگان به وی، او را تنها بگذارند.

لس آنجلس تامیز مدعی شده که «وی تحت فشار مجبور شده که تعدادی از وزرای کابينه‌اش را تغيير دهد» این روزنامه اشاره ای به مصادیق این تغییرات نکرده است.

این روزنامه می افزاید: مشاور رسانه‌ای او به اتهام توهين به رهبری بازداشت شد و تعدادی از افراد نزديک به حلقه مشاوران و دفتر رياست جمهوری بازداشت شده و يا منتظر دادگاه هستند.

با وجودی که دوره رياست جمهوری وی چند ماه ديگر به پايان خواهد رسيد احمدی نژاد کماکان می خواهد نقش خود را به عنوان يک بازيگر مهم در سياست جمهوری اسلامی ايران حفظ کند. او مدعی است که سياست های به اصطلاح مردمی وی هنوز طرفداران بسيار زيادی دارد.

اما اين بار به نظر می‌رسد که ائتلاف محافظه‌کاران يا اصولگرايان کاملا مشخص کرده‌اند که خواستار خروج کامل احمدی نژاد و حاميان وی هستند.

روزنامه لس آنجلس تايمز يادآوری می‌کند که برنامه احمدی نژاد و پيروان وی معرفی اسفنديار رحيم مشایی رييس دفتر و مشاور ارشد رييس جمهور به عنوان نامزد اين جناح برای انتخابات است. اما مشخص نيست که وی و يا هر فرد ديگری از جناح احمدی نژاد بتواند از صافی شورای نگهبان بگذرد و برای نامزدی خود صلاحيت بگيرد.

کارشناسان پيش بينی می‌کنند که افرادی نظير علی لاريجانی، علی اکبر ولايتی از جناح اصولگرا و احتمالا محمد رضا عارف از معاونان رياست جمهوری در دولت محمد خاتمی و شايد حسن خمينی نوه آيت‌الله خمينی خود را برای انتخابات کانديدا کنند.

با وجودی که کشمکش‌های جناحی هر روز داغ تر می‌شود به نظر می‌رسد که بخش وسيعی از مردم ايران علاقه و توجه چندانی به اين مباحث ندارند.

به نوشته این روزنامه، اکثريت شهروندانی که با آنها در مورد انتخابات صحبت شده می‌گويند آنها فردی را ترجيح می‌دهند که بتواند حداقل قيمت ها را ثابت نگاه دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “تحلیل لس آنجلس تايمز از اختلافات سران سه قوه: احمدی نژاد می خواهد یک بازیگر مهم باشد”

  1. Motagh_1330 گفت:

    ولایت فقیه بمعنی چیست.اگر در چنین موقعیکه رئیس جمهور منتخب بیت .گشور را ویران میکند و ملت را …..کرده لحظه ای درنگ و تاخیر همچون گذشته خیانت است.حال فقیه جرائت برداشتن انرا ندارد پس ولایت اش باطل است

  2. صادق گفت:

    آقای خامنه ای حالا دیدید که چه کسی آبروی نظامتان را میبرد؟