سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعلام موافقت ایران با بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات نظامی پارچین...

اعلام موافقت ایران با بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات نظامی پارچین

چکیده :علی آهنی سفیر ایران در فرانسه، در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان فرانسه اعلام کرد که ایران حاضر است به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهد که از تاسیسات پارچین بازدید کنند....


کلمه – گروه خبر: دو هفته مانده به مذاکرات ایران و پنج قدرت جهانی بر سر برنامه هسته ای، بالاخره مسئولان دولتی در پیغامی برای فرانسوی ها اعلام کردند که حاضرند به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دهند که از تاسیسات پارچین بازدید شود.

به گزارش کلمه، این اعلام آمادگی را علی آهنی سفیر ایران در فرانسه به رئیس و اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان فرانسه منتقل کرد. وی در دیداری که با اعضای کمیسیون امور خارجه، دفاع و نیروهای مسلح مجلس سنای فرانسه داشت و گزارش مشروح اظهارات دو طرف در خبرگزاری مهر منتشر شده، گفت که ایران آماده است اجازه بازدید از پارچین را بدهد، مشروط به اینکه «اعضای گروه 1+5 واقع بین باشند و تداوم برنامه هسته ای صلح آمیز ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بپذیرند.»

به نظر می رسد اگر این پیغام جدی باشد و در دستور کار مذاکرات بعدی ایران و 1+5 قرار گیرد، ممکن است گشایش هایی در این گفت و گوها که از ماهها قبل به بن بست رسیده بود، صورت گیرد و آنچه مقام های چین و روسیه در روزهای گذشته گفته بودند مبنی بر اینکه این دوره از مذاکرات نتیجه بخش و سرنوشت ساز خواهد بود، تعبیر شود.

ایران تاکنون به هیچ شکل و با هیچ شرطی حاضر نبود بازرسان آژانس را به تاسیسات نظامی پارچین راه دهد. جمهوری اسلامی مدعی بوده که هیچ فعالیت هسته ای در این مکان صورت نمی گیرد و دلیلی برای بازدید از آن وجود ندارد. آژانس و 1+5 هم در مذاکرات اخیر بر روی این خواسته تمرکز کرده بودند تا موضع مخالف ایران در این باره را تغییر دهند.

رهبری هم چند روز قبل گفته بود که ایران حاضر نیست مذاکره تحت فشار را بپذیرد و غرب باید باید ابتدا به فشارها پایان دهد و سپس پای میز مذاکره با ایران بنشیند.

با این حال اکنون آهنی از آمادگی برای پذیرش بازدید از پارچین خبر داده و به نمایندگان سنای فرانسه گفته است: ما قبلا نیز در پی اصرار بازرسان آژانس با درخواست آن ها برای بازدید از مرکز نظامی پارچین موافقت کرده بودیم. امروز شرایط متفاوت است و پارلمان نسبت به این موضوع بسیار حساس است. لذا بایستی قبلا مودالیته و برنامه اقدام را برای چنین دیدارهایی نهائی کرد.

سفیر ایران در فرانسه همچنین در پاسخ به ابراز نگرانی ها درباره احتمال پاکسازی پارچین قل از بازدید بازرسان، گفته است: امکان مانوری از سوی ما برای آن چه که ادعا می شود مبنی بر محو آثار هسته ای می باشد، وجود ندارد. چنین چیزی امکان ندارد زیر آثار هسته ای قابل محو شدن نمی باشند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “اعلام موافقت ایران با بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات نظامی پارچین”

 1. Obeydsankhozani گفت:

  خوب آیا بیمار بودید که این موافقت را یک سال پیش اعلام نکردید؟ باید آنقدر مخالفت میکردید که این تحریم های کمرشکن را برما ببندند؟ حتما باید تصمیم گیری در دقیقه نود باشد. حال تا دیر نشده هرچه زودتر به سیاه بازی و وقت کشی مذاکرات انرژی اتمی پایان داده با حسن نیت این کار را نیز به سرانجام برسانید پیش ازآنکه مملکت ما بیش ازاین آسیب به بیند و رژیم اسلامی نیز سرنگون شود.

 2. Mohsen گفت:

  اين چکاره است ؟ دفتر همه کاره ست

 3. Shomare9 گفت:

  عزیزم بیمار نیستند.دشمنان ملت هستند.عهد بستند به هر طریقی مردم را در تنگنا قرار دهند.عقده ای هستند.ضمنا بقول اقا محسن زیاد خوشبین نشین.شاید اقا امشب خوابی دید و فردا گفت بنده دیپلمات نیستم و اجازه نمی دم کسی پاشو بزاره پارچین!