سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واردات گسترده برنج، دستکاری بازار و حالا گران فروشی سه برابری دولت به مردم...
» خیانت همزمان دولت احمدی نژاد به مردم، شالیکاران و منابع ملی

واردات گسترده برنج، دستکاری بازار و حالا گران فروشی سه برابری دولت به مردم

چکیده :وضعیت اخیر بازار برنج، یک نمونه از خیانت های هشت ساله دولت احمدی نژاد به اقشار ضعیف مردم است: ابتدا واردات گسترده و بی سابقه برنج در ازای حراج نفت کشور، سپس فضاسازی مصنوعی و کمبود عرضه عامدانه برنج و در نتیجه افزایش نرخ آن، سپس عرضه برنج پاکستانی و هندی آلوده با قیمت اندکی کمتر از قیمت حبابی بازار، و در نهایت ادعای اینکه دولت با عرضه برنج ارزان تر! می خواهد نگذارد به مردم فشار بیاید. واقعیت اما این است که دولت در حالی برنج خارجی را به قیمت هر کیلو 3850 تومان می فروشد که برای خرید آن تنها معادل 1100 تومان پرداخت کرده است؛ یعنی بیشتر از سه برابر گران فروشی دولت به...


کلمه – گروه اقتصادی: دولت رانتی هم چنان یکه تازی می کند؛ رانت برنج هنوز پرخبر است. دولت در حالی  برنج 1100 تومانی را با ارز مرجع وارد کرده که  آن را به قیمت 3 هزار و 850 تومان به مردم می فروشد.

به گزارش کلمه، حالا دیگر همه از ترفند دولت برای فضاسازی مصنوعی و کمبود عرضه عامدانه برنج و در نتیجه افزایش نرخ آن خبر دارند، ترفندی که به سیاستی دنباله دار در دولت احمدی نژاد تبدیل شده است. این در شرایطی است که رانت خواران دولتی با کاهش تعرفه واردات برنج، حاشیه سود خود را دو چندان کرده اند.

پیش از این جمیل علیزاده شایق گفته بود: برنج خارجی که با ارز مرجع وارد کشور می‌شود قیمت تمام شده آن کیلویی ۲۰۰۰ تومان است اما در بازار کشور کیلویی ۳۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. نرخی که روز به روز بالاتر می رود و گران تر به دست مردم می رسد تا سود بیشتری هم به جیب دولت رود.

مطابق آمار واردات برنج در 10ماهه گذشته از مرز یک‌میلیون تن گذشته تا رکورد رانت 2‌هزارو400‌میلیارد تومانی در بازار برنج هم زده شود.

به گفته دبیر انجمن برنج ، گرانی برنج‌های وارداتی موجب افزایش قیمت برنج‌های داخلی نمی‌شود چراکه انبارهای تولیدکنندگان مدت‌ها است خالی شده است. دولتی‌ها اما در توجیه این اقدام خود، حمایت از تولید را مورد اشاره قرار می‌دهند و مدعی اند که این اقدام آن‌ها نوعی حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده بوده است.

روزنامه بهار در گزارشی می نویسد:  برنج‌های وارداتی از مبادی هند، پاکستان و امارات به قیمتی کمتر از هزار و100تومان در انبارهای دولتی و خصوصی تخلیه شده‌اند؛ برنج‌هایی که شاهد توزیع 3‌هزار و850 تومانی آن‌ها در بازار هستیم. براساس آمار گمرک واردات برنج به کشور در 10ماهه سال 1391 سهمی معادل 2/2‌درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

عمده واردات برنج ایران در همین مدت از طریق هند، امارات و پاکستان انجام شد، به طوری که سهم این سه کشور از واردات برنج ایران به بیش از 94‌درصد رسید. همچنین سهم هند از کل واردات برنج بالغ بر 67‌درصد شد. این در حالی است که براساس تازه‌ترین تصمیم دولت تعرفه واردات برنج به 12‌درصد کاهش یافت.

مبادی وارداتی که پیش از این کلمه از آلودگی برنج های آن گزارش داده بود. برنج های آلوده ای که در راه مقاصد انتخاباتی دولت عدالت محور! و سوء مدیریت آن انبارهای کشور را پر کرده و سلامت یکایک ایرانیان را نشانه رفته است.

یک‌میلیون تن برنج وارداتی با ارز هزار و266 تومان و در نهایت با احتساب تعرفه 24‌درصدی قیمت تمام‌شده‌ای کمتر از هزار و100 تومان. فروش برنج‌های وارداتی در بازار طی ماه‌های گذشته دوهزار و800 تومان بوده است که در چند هفته اخیر با صدور مجوز دوباره گرانی این کالا در بازار شاهد افزایش ‌هزارو 50 تومانی در هر کیلوگرم برنج وارداتی بودیم.

از سوی دیگر در 9ماهه امسال حجم ثبت سفارش واردات برنج بالغ بر 4‌میلیون و 544‌هزار تن شد که از این میزان 897‌هزار تن برنج وارد کشور شد. این در حالی است که کل نیاز سالانه کشور به واردات برنج 500‌هزار تن برآورد می‌شود. ساده است نیاز 500‌هزار تنی به گفته تولیدکنندگان و نیاز یک‌میلیون و 200‌هزارتومانی به گفته متولیان تنظیم بازار در برابر ثبت سفارش 4/5‌میلیون تنی و البته کاهش تعرفه واردات برای تسهیل در ورود برنج‌ به کشور.

این گزارش اشاره دارد: این اتفاقات به نظر از یک جریان قوی و با نفوذ در بازار برنج نشات می‌گیرد تا حاشیه سود دلخواه یا همان رانت واردات کماکان برقرار باشد.

دبیر انجمن برنج با انتقاد از فضای ایجاد شده، قیمت منطقی برنج‌های وارداتی را دو‌هزار تومان اعلام کرده است. جمیل علیزاده‌شایق در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در پی انتقال دریافت ارز مبادله‌ای برنج به مرحله سوم طبق اعلام رسمی گمرک، تعرفه واردات برنج به نصف کاهش یافت. وی ادامه داد: تصمیم‌گیری‌های بدون ثبات و پیاپی مسئولان موجب ایجاد آشفتگی در بازار شده است.

به گفته او هر تن برنج وارداتی در کشور مبدأ 400 دلار خریداری می‌شود که اگر براساس دلار چهار‌هزارتومانی هم تعیین قیمت کنیم، هر کیلو برنج وارداتی با احتساب هزینه حمل‌ونقل باید در بازار تهران کیلویی دو‌هزارتومان به فروش برسد.

به گفته او، در سال‌جاری دو ‌میلیون و 400‌هزار تن برنج در کشور تولید شده است و سرانه مصرف کشور در سال سه‌میلیون تن است. افزود: این در حالی است که بیش از 900‌هزار تن برنج از مبادی رسمی طی 10ماه گذشته وارد کشور شده است.

در همین رابطه پس از مطرح شدن بحث‌هایی مبنی بر عدم تعلق ارز مرجع به واردات برنج و اختصاص ارز مبادله‌ای به آن، مدیرکل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: واردات برنج با هر نوع ارزی امکان‌پذیر است. علی پورکاوه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ارز مرجع، ارز مبادله‌ای و ارز آزاد نیز می‌تواند در راستای واردات برنج مصرف شود. وی درباره دلیل کاهش تعرفه واردات برنج گفت: کاهش تعرفه واردات برنج به سبب مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع و ارز مبادله‌ای انجام شده است.

مدیرکل تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت با افتخار اعلام می کند: هم‌اکنون عرضه برنج در سطح قابل قبولی از سوی معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت فراهم شده است و بر این اساس، توزیع 200‌هزار تن برنج هندی در 45روز باقیمانده از سال، از دیروز در سراسر کشور اجرایی شده است. وی تصریح کرد: بر این اساس توزیع برنج با نرخ مصوب و دولتی در سطح 31 استان کشور براساس زمان‌بندی و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در حال انجام است. پورکاوه گفت: قیمت این نوع برنج برای خرده‌فروشی‌ها سه‌هزار و600 تومان و برای مصرف‌کننده سه هزار و850 تومان تعیین شده است.

توزیع برنج ادامه همان برنامه تبلیغاتی انتخاباتی سال 88 دولت احمدی نژاد است؛ با این تفاوت که به جای سیب زمینی حالا برنج های آلوده جای آن را گرفته است.

کلمه پیش از این گزارش داده بود: اگر مبنای واردات را آمار گمرک و اتاق بازرگانی ایران بگیریم که از افزایش ۱۰۰ برابری واردات برنج درد مقایسه با سال گذشته خبر داده بودند و یا به این رقم ۹۰۰ هزار تنی واردات برنج از سوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت  استناد کنیم، حالا دولت می خواهد این ۹۰۰ هزار تن را بین ایرانیان با نرخی متفاوت برای دور تازه واردات خود بفروشد که اگر این میزان را  تقسیم بر ۷۵ میلیون نفر کنیم، سهم هر ایرانی از پول نفت، می شود: ۱۲ کیلو برنج هندی آلوده. حالا دولت به جای پول نفتی که از ۸ سال پیش وعده آن را می داد برنج های آلوده بر سر سفره ها می آورد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “واردات گسترده برنج، دستکاری بازار و حالا گران فروشی سه برابری دولت به مردم”

  1. Motagh_1330 گفت:

    وقتیکه انقلاب بدست ضد انقلاب قرار میگیره.سه مرحله داره جنگ با یک گشور حارجی مثل عراق.تا زیر لوای جنگ انقلابیون را راحت بگشند.جنگ سیاسی که همزمان با جنگ همین عراق.و جنگ اقتصادی که بدترین جنگ است .و احمدی نزاد ماموریت داردو دستور از صندق بین المللی.که در نهایت امریکاست که پول را بی ارزش کند.و بی ارزشی پول برابر است با بی ارزشی بازوی کارگر.و بی اعتباری گشور