سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درگيری میان مخالفان و ارتش سوريه برای کنترل حومه دمشق...

درگيری میان مخالفان و ارتش سوريه برای کنترل حومه دمشق

چکیده : واحدهای گارد رياست جمهوری سوريه که در کوه قصيون مستقر هستند روز پنجشنبه، ۱۹ بهمن با آتش توپخانه و خمپاره، مواضع شورشيان را در منطقه جبير و در جاده کمربندی واقع در جنوب دمشق گلوله‌باران کردند....


درگیری‌های شدید میان مخالفان سوریه و ارتش این کشور برای کنترل حومه دمشق به دومین روز متوالی کشیده شد.

گزارش های رسيده حاکی است که شورشیان برای درهم شکستن پايگاه اصلی حکومت بشار اسد حملات گسترده‌ای را در اطراف پایتخت تدارک دیده‌اند.

خبرگزاری رويترز از قول منابع خبری مخالفان می نويسد، واحدهای گارد رياست جمهوری سوريه که در کوه قصيون مستقر هستند روز پنجشنبه، ۱۹ بهمن با آتش توپخانه و خمپاره، مواضع شورشيان را در منطقه جبير و در جاده کمربندی واقع در جنوب دمشق گلوله‌باران کردند.

اين گزارش می‌افزايد که مخالفان، جاده‌های اطراف و پست‌های بازرسی ارتش سوريه در اطراف پايتخت را به کنترل خود در آورده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، ارتش سوريه که ۲۲ ماه است در تلاش است تا اعتراض‌های مردمی در اين کشور را سرکوب کند به دو ارتش آزاد- وابسته به مخالفان- و نيروهای وفادار به بشار اسد تقسيم شده است.

هواداران رييس جمهوری سوريه در حال حاضر کنترل بخش‌های بزرگی از سوريه را از دست داده‌اند. اما ارتش دولتی که از پشتيبانی نیروی هوایی برخوردار است تاکنون مانع از سقوط پايتخت به دست شورشيان شده است.

در همین حال رسانه‌های دولتی سوريه روز پنجشنبه گزارش دادند که در جريان شليک خمپاره از سوی مخالفان به یک ايستگاه اتوبوس در شمال شرقی اين کشور، شش نفر از جمله يک زن و سه کودک جان باخته‌اند.

فعالان مخالف بشار اسد می‌گويند که تعداد کشته‌های نيمه شب درگيری‌ها در دمشق به ۳۰ نفر رسيده است که بيشتر آنها بر اثر بمباران‌های سنگين ارتش سوريه در مناطق جبير، زملکا و حجر الاسود جان خود را از دست داده‌اند.

رويترز می افزايد: «ساکنان شهر دمشق که به صدای انفجارها عادت کرده‌اند می‌گويند که گلوله‌باران‌های روز چهارشنبه شديدترين موردی بوده که تاکنون شنيده‌اند.»

مناطق جبير و زملکا در نزديکی يک منطقه امنيتی قرار دارد که محل زندگی نيروهای اقليت علوی و هوادار بشار اسد است. حجر الاسود نيز در نزديکی ورودی جنوب پايتخت قرار دارد و شاهراه اصلی ميان شهر درعا و مرز اردن به شمار می‌رود.

به رغم اين‌که مخالفان سوريه در حال تنگ‌تر کردن حلقه محاصره نيروهای بشار اسد هستند و ارتش اسرائيل نيز به پايگاهی در نزديکی دمشق حمله هوايی کرده است، ولی نيروهای ارتش دولتی سوريه همچنان به مقاومت خود ادامه می‌دهند.

درگيری‌های سوريه طی نزديک به دو سال گذشته بيش از ۶۰ هزار کشته برجای گذاشته و صدها هزار نفر نيز از خانه‌های خود آواره شده و به کشورهای همسايه پناه برده‌اند که در شرايط دشواری زندگی می‌کنند.

در همین حال، ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه از “مخالفان ملی‌گرای” بشار اسد خواسته است که سلاح خود را زمین بگذارند و برای تشکیل یک دولت جدید با حکومت گفت و گو کنند.

به گفته آقای معلم همه گروه های مخالف دخالت خارجی در سوریه می توانند با حکومت وارد مذاکره شوند.

او تاکید کرد که مذاکره درباره آینده بشار اسد غیرقابل پذیرش است.

این در حالی است که ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالف سوریه که مهم ترین گروه مخالف حکومت بشار است، اعلام کرده در مذاکراتی که برکناری آقای اسد در دستور کار آن نباشد، شرکت نخواهد کرد.

به گفته آقای معلم، به رغم ادامه خشونت ها دولت سوریه به زمینه سازی برای برقراری گفت وگوی ملی و گذار سیاسی تلاش خواهد کرد.

آقای معلم گفت: “سوال اینجاست که اگر خشونت ها متوقف نشود، آیا می توانیم گفت و گو را ادامه دهیم یا خیر؟ من می گویم باید ادامه دهیم.”

ولید معلم همچنین گفته بشار اسد را تکرار کرد که تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات مجلس تنها راه خروج از بحران است.

گفته می شود حداقل ۶۰ هزار نفر در خشونت های ۲۲ ماه گذشته سوریه جان خود را از دست داده اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “درگيری میان مخالفان و ارتش سوريه برای کنترل حومه دمشق”

  1. farid گفت:

    انشاالله که کار بشاراسد تمام شود و به سزای جنایاتش برسد
    به امید آزادی مردم زجرکشیده سوریه