سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » خالد مشعل تایید کرد: مذاکره فتح و حماس برای برگزاری انتخابات و تشکیل دولت ائتلافی...

خالد مشعل تایید کرد: مذاکره فتح و حماس برای برگزاری انتخابات و تشکیل دولت ائتلافی

چکیده :رئیس دفتر سیاسی حماس می گوید حماس با فتح به سمت آشتی و مصالحه حرکت می کنند و درباره تشکیل دولت ائتلافی ملی گفتگو کرده اند. او تاکید کرده که اگرچه بشار اسد حامی حماس است ولی تردیدی نیست که ما با حکومت سوریه بر سر روش مقابله با بحران و استفاده آنها از قدرت نظامی اختلاف نظر داریم. ...


خالد مشعل از آغاز گفت وگوها با محمود عباس برای تشکیل دولت ائتلاف ملی خبر داد. رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت وکو با شبکه خبری بی.بی.سی، گفت: مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری درحال انجام است.

چندین سال است که اختلافات میان حماس و فتح باعث به تعویق افتادن انتخابات در مناطق فلسطینی شده است. حماس کنترل غزه را در دست دارد و امور کرانه باختری در دست فتح است. در بهار سال ۲۰۱۱ میلادی دو گروه توافق صلح امضا کردند اما این توافق هنوز عملی نشده است. با این همه در ماه های اخیر نشانه هایی از نزدیک شدن رابطه دوطرف به چشم می خورد.

خالد مشعل گفت: ما به سوی آشتی و مصالحه حرکت می کنیم و درباره تشکیل دولت ائتلافی ملی گفتگو می کنیم. مقدمات برگزاری انتخابات شوراهای اجرایی، پارلمان و ریاست جمهوری در راه است. ما سازمان آزادیبخش فلسطین را تا زمانی که شورای ملی تازه و کمیته های اجرایی تشکیل شوند تقویت می کنیم.

مشعل در ارتباط با مسائل داخلی سوریه نیز تاکید کرد: اگرچه بشار اسد حامی حماس است ولی تردیدی نیست که ما با حکومت سوریه بر سر روش مقابله با بحران و استفاده آنها از قدرت نظامی اختلاف نظر داریم. وی تصریح کرد: ما علاقه مندیم با تمام کشورهای مسلمان و عرب و جامعه جهانی رابطه خوبی داشته باشیم، با تمام کسانی که از ما حمایت می کنند.

پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ منجر به اختلاف جدی با فتح شد. نهایتا در پی درگیری های مسلحانه در غزه بین حماس و فتح در تابستان سال ۲۰۰۷ ،فتح مجبور به خروج از غزه شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.