سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۱۷ بهمن ۱۳۸۷/ وزیر کشور: هیچ حجت شرعی برای جابجایی حتی یک رای ندار...

روزشمار انتخابات ۱۷ بهمن ۱۳۸۷/ وزیر کشور: هیچ حجت شرعی برای جابجایی حتی یک رای نداریم

چکیده :چهار سال قبل در چنین روزی، عليرضا رجايي در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: اصولگرايان به دليل آگاهي از تاثير آقاي خاتمي بر جامعه به نقدهاي بي انصافانه و غيرواقعي از آقاي خاتمي دست مي زنند. ...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

صادق محصولی: حق جابجایی رای نداریم

۱۷ بهمن ۱۳۸۷

سرخط خبرها

– جانشين فرمانده‌ي كل ارتش : آماده‌ايم چشم فتنه را كور کنیم (ایسنا)

– نماينده‌ي ولي فقيه در سپاه محمدرسول الله(ص): بسيجيان مراقب باشند كه تحت تاثير تبليغات كانديداها قرار نگيرند(ایسنا)

– مهدی کروبی: مردم نباید این تفکر را داشته باشند که رای آنها بی تاثیر است (مهر)

– سخنگوی دولت: عرصه مدیریتی کشور به مدیریت انقلابی نیاز دارد(مهر)

– برای حمایت از موسوی، والقلم، بعد از کلمه می‌آید (اعتماد)

– آغاز به کار ستاد نسیم این بار برای میرحسین(آفتاب نیوز)

– عضو فراکسیون اصولگرایان: از الگوی اصلاح طلبان استفاده کنیم (عصر ایران)

– زمان آغاز فعاليت انتخاباتی جامعه روحانيت(برنا)

– کروبی: مردم باید تغییر را احساس کنند(ایلنا)

– بهزاد نبوي: انقلاب را به دست نااهلان نمی سپاريم (ایلنا)

– صادق محصولی: حق جابجایی رای نداریم (ایرنا)

 

فراتر از خبر

بهزاد نبوي عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي كه بلافاصله بعد از انتخابات به اتهام براندازی نرم بازداشت شد، چهار ماه مانده به انتخابات، به اظهارنظر برخي افراد كه به گفته وي مي‌‏خواهند راي و نظر مردم را بي‌‏اهميت جلوه دهند اشاره كرد و گفت: جرياني مي‌‏خواهد تصويري از امام در ذهن نسل جديد بسازد كه امام مخالف مردم سالاري بوده است و متاسفانه اين تلقي توسط رسانه‌‏هاي رسمي كشور در حال گسترش است.

وي افزود: تلاش اين جريان به‌‏ گونه‌‏اي است كه نشان مي‌‏دهد انقلاب ما كاري به استبداد نظام شاهنشاهي نداشت و به دنبال مردم سالاري نبوده است.

اين عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در ادامه تصريح كرد: كساني‌‏كه امروز داعيه دفاع از امام دارند در گذشته ديدگاه متفاوت با آنچه كه امروز از خود نشان مي‌‏دهند، داشته‌‏اند.

نبوي با بيان اينكه در 12 سال اخير يعني بعد از دوم خرداد تبليغات گسترده‌‏اي براي بي‌‏اثر كردن راي مردم شده است، اظهار داشت: شعارهاي اصلاحات، شعارهاي اصيل انقلاب ما است كه براي تثبيت و نهادينه كردن جنبش اصلاحي شكل گرفت.

 

صادق محصولي وزير کشور گفت: ‌دشمنان همواره از حربه اي به نام عدم سلامت انتخابات براي فضا سازي عليه نظام استفاده کرده و به اين موضع براي توجيه ناکامي هاي خود دامن زده اند .

وی با تصريح بر اينکه وزارت کشور هيچ حجت شرعي براي جابجايي حتي يک راي را ندارد، افزود: زيرا خداوند هر اراده اي کند همان اتفاق مي افتد.

 

فرهاد تجری یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی از اصولگرایان خواست از الگوی انتخاباتی اصلاح طلبان در معرفی کاندیدا استفاده کنند.

وی ، در گفت و گو با «عصرایران» اظهار داشت: اصلاح طلبان الان این رویکرد را در پیش گرفته اند که با حضور کروبی و طرح بحث آمدن یا نیامدن خاتمی و میر حسین موسوی، نظرها را به سمت خود جلب کنند و لذا اصولگرایان هم باید با همه ظرفیت هایی که دارند وارد عرصه شوند و فضا را برای روزهای آینده به نفع خود آماده کنند.

 

برگزیده ها

یادداشت روز/ اعتماد

منتقدان آقاي خاتمي تفاوتي با هم ندارند

عليرضا رجايي

منتقدان آقاي خاتمي در جبهه اصلاحات را به طور عمده مي توان در دو دسته قرار داد و آنها را شناسايي کرد. عده يي از منتقدان که در جبهه اصلاحات به آقاي خاتمي نقد هايي را وارد مي کنند، اساساً کساني هستند که در فرآيند انتخابات شريک هستند يا به عنوان کانديدا در انتخابات شرکت دارند و آقاي خاتمي را در انتخابات رقيب خود مي دانند.

دسته دوم منتقدان اصلاح طلب که به آقاي خاتمي نقد دارند نيز عده يي هستند که فارغ از حضور در انتخابات و فضاي انتخاباتي، تجربه هشت ساله دولت آقاي خاتمي را پيش روي خود قرار مي دهند و اين تجربه را ناکارآمد و نامطلوب مي دانند و بدون اينکه کانديداي خاصي را مطرح يا از آن حمايت کنند، نقدهاي خود را منصفانه و به دور از هياهوهاي انتخاباتي بيان مي کنند.

در دسته اول نقد ها بيشتر در اين جهت است که خاتمي را فاقد ويژگي هاي مناسب و مطلوب براي رهبري جبهه اصلاحات معرفي کنند و در مقابل، خود به عنوان نماينده اصلاح طلبان در انتخابات از سوي مردم شناخته شوند. در اين دسته بيشتر نقدها متاثر از فضاي انتخاباتي است و افراد منتقد در اين دسته به دنبال مطرح شدن به عنوان اصلاح طلبان واقعي هستند. اما دسته دومي که فارغ از مباحث انتخاباتي به نقد آقاي خاتمي مي پردازند، کساني هستند که در صورت پيروزي يا عدم پيروزي در انتخابات نقدهاي ريشه يي خود را بيان مي کنند و به دنبال حل اين معضلات هستند. در مقابل منتقدان اصلاح طلب آقاي خاتمي، اصولگراياني که به نقد و گاه تخريب آقاي خاتمي مي پردازند به دليل آگاهي از تاثير زياد آقاي خاتمي در جامعه و ترس از شکست در انتخابات به نقد يا تخريب آقاي خاتمي اقدام مي کنند تا به خيال خود مردم را از راي دادن به آقاي خاتمي منصرف کنند و راي ايشان را کاهش دهند.

لذا اصولگرايان به دليل آگاهي از تاثير آقاي خاتمي بر جامعه به نقدهاي بي انصافانه و غيرواقعي از آقاي خاتمي دست مي زنند. منتقدان آقاي خاتمي در هر دو دسته تفاوت چنداني با هم ندارند و نمي توان براي آنها وجه تمايز و مرزبندي مشخصي را تصور کرد.

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.