سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مدیریت انتخابات از طریق پرونده سازی برای روزنامه نگاران...
» بیانیه مجدد وزارت اطلاعات علیه روزنامه نگاران بازداشت شده

مدیریت انتخابات از طریق پرونده سازی برای روزنامه نگاران

چکیده :وزارت اطلاعات با صدور بیانیه تازه ای درباره روزنامه نگاران بازداشت شده اخیر، پرده از رویکرد پرونده سازی علیه این روزنامه نگاران برداشت و آنها را متهم به همکاری با بی بی سی کرد. / وزارت اطلاعات در اطلاعیه قبلی خود اعلام کرده بود که بازداشت های دیگری را در آینده صورت خواهد داد. اعلامی که هدف ارعاب در این پروژه را کاملا نشان می دهد. به علاوه شکل برخورد و بازداشت این روزنامه نگاران به صورت قشون کشی ماموران امنتیتی به روزنامه ها، در حالیکه که همه آن روزنامه نگاران مد نظر به راحتی در دسترس و قابل احضار بودند، نشان از تایید این تحلیل دارد....


وزارت اطلاعات با صدور بیانیه تازه ای درباره روزنامه نگاران بازداشت شده اخیر، پرده از رویکرد پرونده سازی علیه این روزنامه نگاران برداشت و آنها را متهم به همکاری با بی بی سی کرد.

به گزارش کلمه در این بیانیه که امروز صادر شد، بازداشت شدگان را  “تعدادی از عوامل شبکه مرتبط با سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی. بی. سی)” معرفی کرده و آمده است:

 1. با استمرار پیگرد قضایی و تحقیق از عوامل شاخه داخلی شبکه فوق‌الذکر، از تاریخ صدور اطلاعیه قبلی تاکنون تعداد دیگری از اعضای آن بازداشت یا احضار شده‌اند. ضمنا یک نفر از بازداشت‌شدگان قبلی، به قید وثیقه مرخص شده است و همچنان که اعلام شده بود، این روند تا تحقیق از کل وابستگان آن شبکه با جدیت ادامه خواهد داشت.

 2. افزون بر شناسایی کامل شاخه داخلی، با عنایات ویژه الهی کل عناصر مستقر در خارج این شبکه نیز شناسایی شدند.

 این شاخه از لحاظ گستردگی، پرشمارتر از شاخه داخلی بوده و اکثریت قابل توجهی از اعضای آن را عناصر فراری فتنه 88 و همکاران سابق روزنامه‌های موسوم به «زنجیره‌ای» تشکیل می‌دهند. همچنین هسته مرکزی شبکه که در لندن استقرار دارد از همکاری مستقیم سه کارگروه مستقر در بروکسل، پاریس و استانبول برخوردار است.

 3. چرخه جمع‌آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه‌ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می‌شد. سپس عملیات جمع‌آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوءاستفاده از مجاری و امکانات رسانه‌ای صورت می‌گرفت.

 4. هسته‌ مرکزی مستقر در لندن اخیرا علاوه بر فعالیت‌های به ظاهر رسانه‌ای و خبری، ماموریت تولید سوژه برای جریان سازی را نیز به عوامل داخل ابلاغ کرده بود. این ماموریت در قالب اقدامات گوناگونی ابلاغ می‌شد. به عنوان مثال هسته لندن اسامی برخی از عناصر رسانه‌ای و هنری مورد‌نظر را به شاخه داخل ابلاغ می‌کرد و از آنها می‌خواست به چهره‌سازی، ترویج و تبلیغ آنها بپردازند. عناصر داخل موظف بودند با برگزاری گردهمایی‌هایی تحت عنوان تجلیل، بزرگداشت، میهمانی و تحویل هدایایی همچون سکه‌های طلا و وجوه نقد دریافتی از خارج، به جریان‌سازی خبری و یارگیری بپردازند. عکس این روند نیز در چارچوب تهاجم به برخی شخصیت‌ها یا پدیده‌ها ابلاغ و اجرا می‌شد.

 5. وجود تشابه در ساختار و اهداف کلی و جزئی این شبکه با دو شبکه مرسوم به «مستند سازان» و «دوبلورها» که ظرف یک سال گذشته مورد شناسایی و برخورد قانونی قرار گرفتند، بیانگر وجود اطاق فکر متمرکز و متصل به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و استقرار قرارگاه عملیاتی برای طراحی، هماهنگی و اجرای «جنگ نرم دائمی» علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌ باشد.

 6. اطلاعات مستند موجود حاکی است که این شبکه با برخی از بزرگترین و معروف‌ترین سرویس‌های اینترنتی جهان در تعامل ویژه و «همکاری هدایت شده از طریق عناصر فرا رسانه‌ای» بوده و حتی نمونه‌هایی از این همدستی و همداستانی را همزمان با اقدامات این وزارتخانه علیه شبکه مورد بحث، و به منظور نجات آن به اجرا گذاشته که به نتیجه نرسیده‌اند.

اقدام یک جانبه وزارت اطلاعات برای انتخابات

 اقدام اخیر بازداشت روزنامه نگاران، طرحی است که در وزارت اطلاعات طراحی و اجرا شده است و در محافل سیاسی، آن را رویکردی معطوف به مدیریت انتخابات در سال 92 می دانند. این در حالی است که دیگر نهادهای امنیتی درباره این اقدام اظهار نظر نمی کنند و نهاد قضائی نیز به نمایندگی دادستانی تهران، با وجود اعلام قبلی مبنی بر صدور بیانیه در فردای آغاز گسترده بازداشت ها در یک شنبه هفته گذشته، هنوز این بیانیه را صادر نکرده و نهاد برنامه ریز و مجری این پروژه، خود به تبیلغ و تایید عملکرد خود از طریق صدور بیانیه می پردازد. این در حالی است که به فرض برقراری عدالت و حفظ ظواهر قانونی، این گونه اتهامات باید تا زمان رسیدگی در دادگاه منتشر نشده و قاضی به صورت بی طرفانه به بررسی ادعای ضابط قضائی بپردازد.

 اخبار دیگر حاکی است که وزارت اطلاعات تاکنون قصد بازداشت های گسترده تری داشته که ناهماهنگی اولیه با دیگر نهادهای امنیتی، مانع از این کار شده است، هرچند وزارت اطلاعات در اطلاعیه قبلی خود اعلام کرده بود که بازداشت های دیگری را در آینده صورت خواهد داد. اعلامی که هدف ارعاب در این پروژه را کاملا نشان می دهد. به علاوه شکل برخورد و بازداشت این روزنامه نگاران به صورت قشون کشی ماموران امنتیتی به روزنامه ها، در حالیکه که همه آن روزنامه نگاران مد نظر به راحتی در دسترس و قابل احضار بودند، نشان از تایید این تحلیل دارد. نکته ای که مورد توجه یکی از نماینده های مجلس نیز قرار گرفته است. حمیدرضا پشنگ در این باره اظهار داشت: دوستان مسوول این پرونده می‌توانستند خبرنگاران را یکی‌یکی به بخش‌های موردنظر فراخوانده و آنها را نسبت به مساله مطلع می‌کردند. دین اسلام دین شفقت و رحمت است، خیلی‌ها اعلام کرده بودند که شاید برخی خبرنگاران نادانسته در مسیر رسانه‌های بیگانه قرار گرفته‌اند، این ماجرا که نیاز به دستگیری ندارد. آنها باید از طریق همین دوستان در جریان کار قرار می‏گرفتند.

 وی درباره شیوه دستگیری ها افزود: به نظرم بهتر این بود که به جای ورود مسوولان به روزنامه و دستگیری خبرنگاران تمهیداتی اندیشیده می‌شد که ابتدا به این افراد تذکر می‌دادند. به هر شکل انتشار خبر دستگیری برخی روزنامه‌نگاران، افکار عمومی جامعه را در آستانه برگزاری مراسم سالگرد پیروزی انقلاب تحت‌تاثیر قرار داده و نکته مثبتی برای جامعه به همراه نخواهد داشت.

وعده آزادی ها به کجا انجامید؟

” آزادی فوری” این روزنامه نگاران انتظاری بود که حرف های مقامات قضائی در مواجهه اولیه با خانواده این زندانیان، ایجاد کردند. حتی به برخی از این خانواده ها گفته شد که وثیقه خود را آماده کرده و روز شنیه گذشته منتظر تماس از دادستانی باشند. انتظاری که ایجاد شد و تا این لحظه برای هیچ یک از این خانواده، به سر نیامده است.

 روزنامه شرق امروز در گزارشی در این باره نوشت: خانواده روزنامه‌نگاران بازداشت شده، که برخی از آنها از شهرستان عازم تهران شده‌اند یک ماه و نیم مانده به نوروز، اغلب ساعاتی را مقابل دادسرا و اوین سپری می‌کنند. دیدارهای اخیر با قاضی پرونده نیز حکایت از آن دارد که برگه‌های جدیدی به پرونده بازداشت‌شده‌ها اضافه شده و البته وعده آزادی کماکان در دستور کار است. خانواده‌ها منتظر تماس روزنامه‌نگاران‌اند تا وثیقه‌ای برایشان بگذارند و زمزمه آزادی نزدیک‌تر شود.

 این روزنامه که تعدادی از روزنامه نگارانش در این جریان بازداشت شدند، در ادامه به نقل از عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس نوشت: «با چشم و گوش بینا و شنوای جامعه نباید این‌طور برخورد شود، حتی اگر چشم اشتباهی مرتکب شده باشد، نمی‌شود مواهب آن را نادیده گرفت. ماجرای بازداشت روزنامه‌نگاران نیز حکایت چشم‌هایی است که اگر بسته شود، مسایل جامعه زیر ذره‌بین آن قرار نمی‏گیرد.» غلامرضا تاجگردون هم که این روزها بیش از ماجرای استیضاح به فکر بودجه و تفریغ آن است، می‌گوید ماجرای دستگیری خبرنگاران را پیگیری می‌کند. اسماعیل جلیلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز که به تازگی در جریان ماجرای بازداشت خبرنگاران قرار گرفته، به «شرق» می‌گوید: «این موضوع برای مجلس مهم است و ما با تمام توان از حقوق شهروندان دفاع خواهیم کرد. حتی شهروندانی که از آنها خطایی سر زده باشد. به همین‌دلیل این مساله را در قالب سوال از وزیر اطلاعات مطرح خواهم کرد. روزنامه‌نگاران نباید شرایطی را احساس کنند که ادامه کار برای آنها در کشور سخت شود.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “مدیریت انتخابات از طریق پرونده سازی برای روزنامه نگاران”

  1. پرحرف گفت:

    با سلام ایا میدانید در زمان انقلاب شاه وخاندان پهلوی که دستنشانده وایادی انگلیس وامریکا بودند!!!!!رادیو بی بی سی تنها مرجع انقلابیون بود وما کل پیامهای امام را از ان میشنیدیم ومورد اعتماد بود ولی حالا اگر کسی با انها مصاحبه کند یا به ان گوش بدهد مجرم است ومن نمیدانم که وقتی اکثر خبرنگاران شبکه خبر وپرس تی وی و…. بومیهای ان کشوره ها که اکثرا دیکتاتوری وجنایتکار !!!!!هستند با تمام مردم انجا وسازمانها در ان کشورها مصاحبه میکنند نه انان نه خبر نگاران را بعنوان جاسوس وایادی جمهوری اسلامی دستگیر نمیکنند!!!!!!!!!!!!