سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وضعیت اسفبار شرکت های هواپیمایی؛ تعداد زیادی از هواپیماها روی زمین خوابیده است...

وضعیت اسفبار شرکت های هواپیمایی؛ تعداد زیادی از هواپیماها روی زمین خوابیده است

چکیده :دولت به شرکت‌ها ارز نمی دهد و ما توان تهیه ارز با نرخ ۳۸۰۰ تومان از بازار آزاد را نداریم. شرایط ایرلاین‌ها بسیار دشوار است و صنعت حمل و نقل با مشکلات جدی روبرو شده است و اگر قرار باشد که دولت در این شرایط تغییری ندهد این صنعت آسیب می بیند. ...


رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی با انتقاد از وضعیت موجود با اشاره به عدم استقبال مسافران به افزایش قیمت بلیت، گفته است: دولت به شرکت‌ها ارز نمی دهد و ما توان تهیه ارز با نرخ ۳۸۰۰ تومان از بازار آزاد را نداریم.  در همین زمینه مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران می گوید: شرکت‌های هواپیمایی داخلی از نظر درآمد-هزینه در شرایط مطلوب نیستند وتهیه قطعات و نگهداری هواپیما در شرایط ایمن، پرهزینه است.

عبدالرضا موسوی گفته است: تعداد زیادی از هواپیماها روی زمین خوابیده است و شرکتها نمی توانند پرواز با این هواپیماها را انجام دهند.

رئیس انجمن شرکتهای هواپیمایی خاطرنشان کرد: شرایط ایرلاین‌ها بسیار دشوار است و صنعت حمل و نقل با مشکلات جدی روبرو شده است و اگر قرار باشد که دولت در این شرایط تغییری ندهد این صنعت آسیب می بیند.

مهر به نقل از وی  از پیشنهاد ایرلاین‌ها برای کاهش قیمت بلیت هواپیما خبر داد و نوشت: کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعداد مسافران در نوروز امسال پیش‌بینی می‌شود، ضمن اینکه تعدادی از هواپیماها بنا به دلایلی، زمین‌گیر شده است.

رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: نظرما این است که براساس آخرین مصوبه مجلس که به دستگاه‌های دولتی ابلاغ شد، باید قیمت سوخت به نرخ قبلی بازگردد، ما نیز اعلام کردیم که حاضریم قیمتها را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت سوخت ۷۰۰ تومان است، اظهار داشت: هم اکنون به جز سه شرکت که اختلاف حساب با وزارت نفت دارند، مابقی شرکتها بدهی خود را تسویه کردند.

موسوی افزود: به جرات می گویم که تا شهریور و مهر ماه همه بدهی ها پرداخت شده و این بدهی که از سوی وزارت نفت اعلام می شود، اختلاف حساب نرخ ۱۰۰ تومانی سوخت است که ۲۰۰ تومان محاسبه می کنند.

در همین زمینه فارس به نقل از مدیرعامل ایران‌ایر با تأکید بر اینکه بدهی ایران‌ایر به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی سنواتی است، گزارش داد: بخشی از این بدهی از سنوات قبل صورت جلسه شده است، البته 2 نکته هم در این‌باره باید مورد توجه قرار گیرد بدین ترتیب که نرخ سوخت در سال‌های قبل متفاوت بوده ضمن آنکه بخشی از آن هم مشمول پرداخت یارانه بود.

پرورش ادامه داد: یارانه سوخت که باید از سنوات قبل به ایران‌ایر اختصاص می‌یافت پرداخت نشد اما شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مدعی است این نرخ سوخت نیز باید به همان قیمت اصلی پرداخت شود.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران افزود: به هر حال در این‌باره مذاکره و صورت‌جلسه انجام و نرخ‌ها استخراج شده است، حساب هما با شرکت ملی پخش فرآورده نفتی بابت دریافت سوخت، به عنوان حساب سنواتی تقریباً روشن شده و مقرر شد با در نظر گرفتن این حساب طلب ایران‌ایر از دولت در کنار بهای سوخت دریافتی، تهاتر شود.

پرورش افزود: طبق مصوبه‌ای که ابلاغ شده است همچنین مقرر شد فعلاً برای همه پرواز‌های داخلی هر لیتر سوخت به بهای 700 تومان و برای همه پروازهای خارجی هم هر لیتر همان 700 تومان محاسبه شود.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: این مورد مشمول تمام شرکت‌های هواپیمایی‌ داخلی است که هر لیتر سوخت را فعلاً در پرواز‌های داخلی 700 تومان و در پروازهای خارجی هم 700 تومان دریافت کنند.

پرورش افزود: در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برای پرواز‌های خارجیِ شرکت‌های هواپیمای داخلی، فعلاً نرخ سوخت هر لیتر 700 تومان محاسبه شده و مابه‌التفاوت تا نرخ فوب خلیج فارس (بیش از 2000 تومان) به حساب آنها نوشته می‌شود.

وی با اشاره به لزوم حمایت بیشتر دولت از شرکت‌های هواپیمایی داخلی، ادامه داد: ایرلاین‌های داخلی دارای هواپیماهایی کمی قدیمی‌تر از شرکت‌های هواپیمایی خارجی هستند بنابراین مصرف سوخت این هواپیماها هم نسبت به ایرلاین‌های خارجی که به ایران پرواز دارند بیشتر است، باید شرایط رقابت سالم برای آنها فراهم شود و این در حالی است که اغلب مسافران مایل هستند با ایرلاین‌های داخلی پرواز کنند.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: قطعا استکبار جهانی مایل نیست پرواز‌های خارجی شرکت‌های هواپیمای داخلی استمرار یابد اما ایرلاین‌های داخلی با توان هرچه بالاتر در برابر این ناعدالتی ایستاده‌اند و به برقراری پرواز‌های خارجی خود تاکید دارند.

پرورش افزود: این در حالی است که شرکت‌های هواپیمایی داخلی از نظر درآمد-هزینه در شرایط مطلوب نیستند زیرا تهیه قطعات و نگهداری هواپیما در شرایط ایمن، پرهزینه است و انتظار می‌رود حمایت از ایرلاین‌ها انجام شود.

مدیرعامل هما درباره ورود هواپیما به ناوگان هوایی ایرا‌ن‌ایر، گفت: به دنبال ورود تعدادی هواپیما به ناوگان این ایرلاین‌ هستیم که اگر موفقیت‌آمیز بود اعلام می‌کنیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.