سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۱۲ بهمن ۱۳۸۷/ آغاز پرداخت سود سهام عدالت در آستانه انتخابات...

روزشمار انتخابات ۱۲ بهمن ۱۳۸۷/ آغاز پرداخت سود سهام عدالت در آستانه انتخابات

چکیده :مديرعامل كارگزاري سهام عدالت گفت: پرداخت سود 80 هزار توماني به 4.5 ميليون نفر مشمول مرحله اول در 30 استان آغاز شده است./ احمد جنتي دبير شوراي نگهبان هم با اشاره به نزدیكي زمان انتخابات رياست جمهوري خاطرنشان كرد: انتخابات بايد اسلامي باشد و رئيس جمهور بايد كسي باشد كه به مردم دروغ نگويد، ‌وعده عملي نشدني به مردم ندهد،‌ دغل بازي، ‌ولخرجي و اسراف در تبليغاتش نكند....


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

پرداخت سود سهام عدالت تنها چند ماه قبل از انتخابات آغاز شد

۱۲ بهمن ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– سيدمحمد خاتمي: اگر مهندس موسوي نيايد، دل به خدا سپرده و به عرصه مي‌آيم (ایسنا)

– مهدي كروبي: در انتخابات شركت كنيد، ولو اين‌كه به فرد ديگري راي دهيد (ایسنا)

– احمد جنتی: انتخابات ما سالم‌ترين انتخابات در جهان است (فارس)

– مسئول بسيج دانشگاه علامه طباطبايي: مردم در انتخابات از دولت حمایت می کنند(فارس)

– سخنگوی شورای نگهبان: امكان برگزاري تمام مراحل انتخابات به صورت رايانه‌اي وجود ندارد (فارس)

– جلوگیری از تشکیل ستادهای انتخاباتی در مساجد (مهر)

– نزدیکان موسوی و خاتمی: هیچ‌چیز قطعی نیست (آفتاب نیوز)

– سخنگوي جمعيت ايثارگران: خط قرمز اصولگرايان، بازگشت دوم‌خرداد است(برنا)

– یک نماینده مجلس: حضورميرحسين درسياست دوجناح تأثيرندارد (آریا)

– میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی با هم دیدار کردند (کلمه)

– پرداخت سود 80 هزار توماني به 4.5 ميليون نفر در 30 استان آغاز شد (فارس)

– فارس: ميرحسين آمد، خاتمي كنار كشيد

 

فراتر از خبر

– اما از خبرهایی که باید به آن توجه شود، تقسیم سود سهام عدالت تنها چند ماه قبل از انتخابات بود به طوری که محمد جواد شيخ مديرعامل كارگزاري سهام عدالت گفت: پرداخت سود 80 هزار توماني به 4.5 ميليون نفر مشمول مرحله اول در 30 استان آغاز شده است.

وي ادامه داد : دريافت اين سود توسط مشمولين فقط با ارايه برگه هاي سهامداري به بانك هاي عامل قابل پرداخت است اما افرادي كه عجله دارند مي توانند با مراجعه حضوري به مراكز توزيع برگه ها، نسبت به دريافت اوراق مربوطه اقدام و سپس به بانك ها مراجعه كنند.

مدير عامل كارگزاري سهام عدالت با بيان اينكه سود 360 ميليارد توماني به 4.5 ميليون مشمول مرحله اول سهام عدالت پرداخت مي شود ادامه داد: براساس برنامه‌هاي ريزي‌هاي به عمل آمده افراد تحت سرپرستي كميته امداد از بانك سپه و سازمان بهزيستي از بانك صادرات اين سود را دريافت خواهند كرد و بانك‌هاي كشاورزي و پست بانك نيز به روستائيان سراسر كشور اين سود را پرداخت خواهند كرد.

 

احمد جنتي دبير شوراي نگهبان با اشاره به اينكه عده‌اي ورشكسته سياسي در كشور از احتمال تقلب در انتخابات سخن مي‌گويند، گفت: آنها به اين دليل كه ممكن است راي نيا‌ورند، مي‌گويند ممكن است در آراي مردم دستكاري شود.

وی با اشاره به نزدیكي زمان انتخابات رياست جمهوري تصريح كرد: انتخابات بايد اسلامي باشد و رئيس جمهور بايد كسي باشد كه به مردم دروغ نگويد، ‌وعده عملي نشدني به مردم ندهد،‌ دغل بازي، ‌ولخرجي و اسراف در تبليغاتش نكند.

وي با تاكيد بر اينكه پول‌هاي كلان نبايد خرج تبليغات انتخاباتي شود، اظهار داشت: مردم ما اينگونه حركت‌ها را نمي‌پسندند و بايد ‌رئيس جمهور خودش اسلامي باشد، يعني شاخصه‌هاي حكومت اسلامي مانند عدالت،‌ مردمي بودن و در خط مردم بودن، مبارزه با فساد، مبارزه با استكبار و چراغ سبز نشان ندادن به آمريكا را داشته باشد.

جنتي با تاكيد بر اينكه انتخابات ما سالم‌ترين انتخابات در جهان است، تصريح كرد: مسئله شوراي نگهبان از دستاورد‌هاي انقلاب اسلامي است و نظير ندارد.

 

سایت کلمه اعلام کرد که سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی دیدار کردند. بنابر گزارش خبرنگار کلمه به نقل از یک منبع آگاه میرحسین موسوی و سید محمد خاتمی صبح امروز (چهار سال پیش )با هم دیدار کردند.

در این دیدار پیرامون مسایل جاری کشور گفت و گو شد. در این دیدار، دو طرف ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود، بر اتخاذ تصمیمات جدی برای اصلاح شرایط تاکید کردند.

گفتنی است برخی منابع، اخبار و گمانه های گوناگونی از نتیجه این جلسه منتشر کرده اند که مورد تایید نمی باشد.

 

برگزیده ها

یادداشت روز/ روزنامه اعتماد

در برگزیده های امروز، یادداشت چهار سال قبل «سعید مدنی» جامعه‌شناس، روزنامه‌نگار و فعال ملی – مذهبی نقل می شود که این روزها در بند 350 زندان اوین است. وی چهار سال پیش یادداشتی را در روزنامه اعتماد منتشر کرد که بررسی کاندیداهای این انتخابات می پرداخت:

برنامه يا منافع

سعيد مدني

در حالي که همه نامزد هاي اصلاح طلب در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آينده ناچار خواهند بود در کادر شرايط بسيار دشوار کنوني با امکان مانور بسيار محدود و هزار و يک مانع ساختاري گلي به سر خود يا مردم بزنند، چرا بايد دست به انتخاب يکي از آنها زد؟ آيا واقعاً نتايج حاصل از رياست جمهوري آقايان کروبي، خاتمي و موسوي تفاوت هاي اصولي و جدي خواهد داشت يا فقط موضوع بر سر موفقيت در رقابت هاي انتخاباتي است؟ اگرچه اين مساله هم در جاي خود از اهميت بسيار برخوردار است. به هر حال اگر در برآورد وزن گزينه هاي اصلاح طلب و ميزان توانايي آنان در جلب مشارکت عمومي

– خصوصاً اکثريت خاموش و ناراضي- محاسبات نادرستي صورت گيرد، کل پروژه انتخابات راه به جايي نخواهد برد و نتيجه متفاوتي با آنچه در دوره قبل – با نامزدي آقايان معين و کروبي – حاصل شد، عايد اصلاح طلبان نخواهد شد. اما موضوع اين يادداشت وزن کانديد اهاي اصلاح طلب در انتخابات آينده رياست جمهوري نيست بلکه از زاويه يي ديگر يعني از ديد حاميان نامزدها مساله انتخابات را بررسي مي کنيم.

طي هفته هاي اخير شخصيت هاي سياسي، احزاب و گروه هاي اصلاح طلب به تدريج جاي خود را در اردوگاه اصلاح طلبان مشخص کرده اند، البته مرددين نيز به انتظار فروکش کردن گرد و خاک انتخابات و تعيين تکليف نامزد هاي مردد از جمله خاتمي و موسوي نشسته اند.

اما در همه اين جايابي ها آنچه مغفول مانده و کمتر درباره آن بحث شده شاخص ها و معيارهاي دوري و نزديکي افراد و احزاب به يکي از نامزد ها است. در واقع آنچه عموماً بديهي قلمداد شده الزام نامزدها در ارائه برنامه است، اما اينکه افراد يا احزاب حامي با چه معيارهايي اين برنامه ها را ارزيابي مي کنند کمتر مورد بحث قرار گرفته است. به عبارت ديگر شخصيت ها و احزاب به عنوان بخشي از گروه هاي مرجع جامعه کمتر درباره انتظار خود از رئيس جمهور آينده صحبت کرده اند. شايد به دليل همين بي معياري است که در فاصله چند هفته اخير برخي افراد و گروه ها مواضع متفاوت و متعارضي اعلام کرده و به مناسبت از نامزدي افراد مختلف استقبال کرده اند.

شايد عام ترين و در عين حال مورد توافق ترين معيار براي انتخاب يکي از نامزد ها، منافع ملي باشد. اين معيار اگرچه مفهومي به شدت واسع بوده و به همان ميزان که درباره اصل آن توافق هست، مفهوم آن اختلاف برانگيز است، اما متضمن يک نکته اساسي و مهم است و آن اينکه منافع افراد يا گروه ها و احزاب ذيل آن قرار مي گيرد. منافع ملي بر پايه پذيرش تقدم منافع جمعي بر منافع فردي يا حزبي معنا و مفهوم پيدا مي کند، بنابراين به رغم همه اختلاف ها درباره مفهوم منافع ملي يا حتي مصاديق آن ، تاييد يا رد يکي از نامزدها به اين دليل که او رابطه نزديک تر، حمايت جدي تر يا رويکرد مثبت تري به فرد يا حزب و گروه متبوع حامي داشته، به طور قطع نقض اصل تقدم منافع ملي بر منافع گروهي يا فردي است. وقتي پاي منافع ملي به ميان مي آيد جاي هيچ گونه مصالحه يا مسامحه نيست، اگرچه تعيين اينکه حمايت از يک نامزد متضمن حفظ منافع ملي و ديگري نقض آن است هم کار آساني نيست. باراک اوباما در اولين نطق خود به عنوان رئيس جمهور امريکا پس از برشمردن فهرستي از بحران هاي کنوني کشورش در صدر همه اين مسائل و مشکلات از تنزل و کاهش اعتماد اجتماعي نام برد. شايد کمتر درباره توجه جدي مقامات سياسي امريکا بر منافع ملي کشورشان شک و شبهه يي در ميان باشد. بنابراين اگر اوباما بي اعتمادي را مهم ترين چالش امروز خود مي داند، احتمالاً او يکي از مهم ترين مصاديق نقض منافع ملي کشورش را گسترش و تعميق بي اعتمادي مي داند. جامعه امروز ايران نيز از اين جهت با شرايط مشابهي روبه رو است. از اين رو از بين گزينه هاي نامزدي رياست جمهوري، مناسب ترين آنها کسي است که با آمدن خود زمينه افزايش اعتماد و ارتقاي سرمايه اجتماعي جامعه ايران را فراهم آورد. براي برون رفت از مشکلات سياسي، اقتصادي و اجتماعي کنوني کشور و مواجهه با شرايط دشوارتر پيش رو جلب مشارکت عمومي و تجهيز منابع ملي اجتناب ناپذير است و اين امر تنها با ترميم اعتماد از دست رفته دولت- ملت ممکن خواهد بود.

 

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.