سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله بیات: شرایط فعلی غیرقابل دفاع است، چاره جویی شود...
» حصر کروبی، موسوی و رهنورد هرچه سریعتر رفع شود

آیت الله بیات: شرایط فعلی غیرقابل دفاع است، چاره جویی شود

چکیده :سر منشأ مشکلات فعلی را از آنجائی می دانم که برخی تصمیم گرفتند قانون اساسی را تضعیف و متزلزل کنند و این کار را کردند و مجلس هم به عنوان ناظر برخورد نکرد و متاسفانه نتیجه این چیزی شد که می بینیم که متاسفانه انقدر شرایط غیر قابل دفاع شده که حتی خود آقایانی که تا دیروز هر منتقدی را می راندند هم امروز به زبان آمده و شرایط را نقد می کنند، اگرچه باید گفت ایکاش این نقد از ابتدا وجود داشت تا وضعیت به اینجا نمی رسید. ...


آیت الله بیات زنجانی با تقدیر از تلاش های مهدی کروبی اظهار داشت: برخوردهایی را با آن شیخ مظلوم و یا آقای مهندس موسوی و همسرشان کردند که نتیجه اش وضعیت کنونی آنهاست که دعا می کنیم هرچه سریعتر رفع شود و این عزیزان به شرایط طبیعی و عادی بازگردند.

وی اظهار داشت: برادرمان جناب حجت الاسلام و المسلمین کروبی که خداوند سلامتش بدارد، نامه ای نوشت و از بروز رخدادهایی در بازداشتگاهها گفت و حتی خود آقایان هم شهادت می دهند گفتن او از سر دلسوزی بوده است؛ از یک طرف آمدند و وقایع کهریزک را پذیرفتند و حتی دستور به برخورد با بانیان آن قضیه داده شد و از طرفی برخوردهایی را با آن شیخ مظلوم و یا آقای مهندس موسوی و همسرشان کردند که نتیجه اش وضعیت کنونی آنهاست که دعا می کنیم هرچه سریعتر رفع شود و این عزیزان به شرایط طبیعی و عادی بازگردند.

آیت الله بیات اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در این دیدار که در پایگاه اطلاع رسانی اش منتشر شد، تصریح کرد: اینها همگی از تضعیف قانون نشأت می گیرد چراکه اگر ما قانون اساسی کشور را ملاک عمل قرار می دادیم، یا رفتار خلاف صورت نمی پذیرفت و یا در صورت بروز، بلافاصله با استناد به همان قانون با آن برخورد می شد.

وی ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی طاقت فرسا برای مردم، هشدار داده و ابراز داشت: اگر مشکلات اقتصادی بوجود آمده که من بخش قابل توجهی از دلایل آن را ناکارآمدی برخی از مسؤولان و نیز عدم نظارت صحیح می دانم حل نشود، باید منتظر بروز مشکلاتی بود که خدای ناکرده در صورت وقوع، دیگر نمی توان به این سادگی آنها را حل کرد.

در ابتدای این دیدار که روز چهارشنبه یازدهم بهمن ماه و در آستانۀ سالروز ورود تاریخی حضرت امام خمینی(ره) به میهن اسلامی و آغاز دهۀ مبارکۀ فجر انقلاب اسلامی صورت گرفت، دو تن از دانشجویان به نمایندگی از دیگر اعضای انجمن اسلامی، سخنانی را ابراز نموده و دغدغه های خود را مطرح کردند.

در ادامۀ این دیدار وی ضمن تبریک ایام و نیز تقدیر و تشکر از حضور این جمع گفت: من دانشگاه تهران را “شیخ” دانشگاههای کشور می دانم و طبیعی است که به همین میزان برای دانشجویان و اساتید و انجمن اسلامی آن هم حرمت خاص قائلم؛ با همین رویکرد هتک حرمت استاد و دانشجو را نوعی هتک حرمت علم و دانش، و این کار را موجب بروز مشکلات غیر قابل جبران می دانم.

وی با اشاره به سخنان دانشجویان، ابراز داشت: اگر حکومت ها در سراسر عالم گرفتار تمامیت خواهی شدند، طبیعی است که از مطالبات عمومی فاصله می گیرند و پس از آن، چاره ای به جز ایجاد یک فضای امنیتی وجود نخواهد داشت و اینجاست که حتی راه برای سؤال جوامع از حاکمیت ها نیز بسته می شود.

وی ضمن اشاره به ایام پیروزی انقلاب اسلامی، اعلام کرد: هیچ تحلیل گر منصفی این موضوع را رد نخواهد کرد که انقلاب ما غیر از دلایل متعدد، مرهون رهبری حضرت امام(ره) است؛ طبیعی است که حضرت امام معصوم نیست ولی یک فقیه متدین، عارف و انسانی بزرگ است و ما معتقدیم بخش قابل توجهی از مشکلات کنونی، فاصله گرفتن از آن اصلی است که او مورد تاکید قرار می داد و آن “قانون اساسی” است و طبیعی هم هست که این قانون اساسی در هر مملکتی معیار و میثاق برای از هم نگسستن نظام و جامعه است.

این مرجع تقلیدافزود: اینکه می گویم از آنچه معمار انقلاب می خواست فاصله گرفتیم، در مصداق می شود اینکه او می گفت مجلس در راس امور است ولی امروز به سادگی از در راس امور نبودن مجلس حرف زده می شود و با کمال تاسف جایگاهی برای مجلس در نظر گرفته شده که یکی از وظایف اصلی او که مطابق با قانون اساسی، تحقیق و تفحص در همۀ امور کشور است مخدوش شده است. یا اینکه امام می فرمود نظامیان حق دخالت در کار سیاسی را ندارند و امروز از مهندسی در انتخابات توسط نظامیان سخن گفته می شود بدون توجه به اینکه اصل عدم ورود نظامیان در کارهای سیاسی، امری مطلوب و پذیرفته شده در تمام نهادهای سیاسی عالم است.

تاکید کرد: من سر منشأ مشکلات فعلی را از آنجائی می دانم که برخی تصمیم گرفتند قانون اساسی را تضعیف و متزلزل کنند و این کار را کردند و مجلس هم به عنوان ناظر برخورد نکرد و متاسفانه نتیجه این چیزی شد که می بینیم که متاسفانه انقدر شرایط غیر قابل دفاع شده که حتی خود آقایانی که تا دیروز هر منتقدی را می راندند هم امروز به زبان آمده و شرایط را نقد می کنند، اگرچه باید گفت ایکاش این نقد از ابتدا وجود داشت تا وضعیت به اینجا نمی رسید.

در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اهمیت و حرمت فوق العاده آبرو و جان آدمی در دین مبین اسلام، بیان داشت: پیامبر مکرم اسلام(ص) در حجة الوداع بیان می فرماید که خون و مال مردم در نزد من فوق العاده حرمت دارد ولی امروز با کمال تاسف فردی را بازداشت می کنند، در بازداشتگاه کشته می شود، ابتدا این موضوع را منکر می شوند و بعد از ورود مجلس که به حق هم بوده و به تکلیف عمل کرده، به زحمت پذیرفته اند که قصوری صورت گرفته؛ همگان می دانند که این رفتارها منجر به تضعیف و ضربه خوردن به نظام و انقلابی خواهد بود که مبنای شکل گیری اش حفظ کرامت انسانی و حفط ارزش های اسلامی بوده است.

آیت الله بیات زنجانی اظهار داشت: من بارها گفته ام که حکومت اسلامی در عمل و اجرا، همانی است که پیامبر مکرم اسلام در ده سال حکومت شان در مدینه و امیرالمومنین(ع) در دورۀ زمامداری پنج ساله شان به ما نشان داده اند و این دو مدل الگوی رفتار میان حکومت و مردم است؛ بیانات امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه برای ما راهنمای عمل است بنابراین مطابق با نص بیان حضرت، مردم مکلف به سؤال از حاکمیت اند و حضرت با بیان این جمله که مردم باید سؤال کنند، حتی در مورد حاکمیت خود که در راسش معصوم است در حال یاد دادن این موضوع است که سؤال و پرسش باید از حکومت صورت گیرد و همین پرسش گری از حکومت است که آن را زنده و پویا می سازد و اگر صورت نگیرد، حکومت با آنچه حضرت بیان داشته فاصله دارد.

وی در پایان بیانات خود ابراز داشت: پیامبر مکرم اسلام(ص) در مکه وضعیتی داشت که مخالفین عهد و پیمان بسته بودند که حتی نام ایشان برده نشود و همۀ زندگی ایشان را بایکوت کرده بودند ولی صبر و نیز هدف الهی او وضعیت را به شکلی تغییر داد که با آن عظمت از مدینه به مکه بازگشت و حتی در اوج قدرت، رافت و رحمتی را از خود به نمایش گذاشت که الگوئی برای تمام حکومت های عالم است که در اوج قدرت باید حتی با مخالف با مهربانی و عطوفت برخورد کرد.

در پایان این دیدار، اعضای انجمن اسلامی نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت آیت الله بیات زنجانی اقامه کردند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.