سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آخرین وزیر دادگستری زمان پهلوی درگذشت...

آخرین وزیر دادگستری زمان پهلوی درگذشت

چکیده :یحیی صادق وزیری که به دو لقب " اخرین وزیر کرد اهل سنت " و " آخرین وزیر دادگستری شاه " در تاریخ معاصر ایران معروف بود روز گذشته در بیمارستان دی تهران درگذشت....


یحیی صادق وزیری که به دو لقب ” اخرین وزیر کرد اهل سنت ” و ” آخرین وزیر دادگستری شاه ” در تاریخ معاصر ایران معروف بود روز گذشته در بیمارستان دی تهران درگذشت.

یحیی صادق وزیری، آخرین وزیر دادگستری دوران پهلوي در سن 101 سالگی در تهران درگذشت.

صادق وزیری در کابینه شاپور بختیار، وزیر بود اما در پی خروج شاه از ایران از مقام خود استعفا کرد.

به گزارش پارسینه، يحيى صادق وزيرى – فرزند ميرزا محمودخان- ۱۸ مهر ۱۲۹۰ ش، در خسروآباد سنندج متولد وسال ۱۳۰۶ وارد دبيرستان شد و در ۱۳۱۳ در دارالفنون با معلم هایی همچون نصرالله فلسفى ، جلال همايى ، فرامرزى و…- آشنا می شود. سپس وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران می شود.

از استادان معروف وی در دانشكده حقوق مىتوان به اين افراد اشاره كرد : سنگلجى ، سيدعلى شايگان، كريم سنجابى، حسن امامى، شيخمحمد بروجردى، تقى نصر، شيخباقر حائرى، محمد مشكاة، متين دفترى و على حائرى. مهر سال ۱۳۱۶ پس از ليسانس، یک سال قبل از ورود محمدرضا پهلوى ، وارد دانشكده افسرى مىشود و به عنوان افسر ماليه، به هنگ ۲۸ پياده كردستان مىرود. مهرماه ۱۳۱۸ در تبریز داديار درجه دوم دادسرا، اواسط آبان۱۳۲۰ داديار دادسراى كرمانشاه و سپس دادستان كردستان و ارديبهشت ۱۳۲۵ داديار تهران و مامور بازرسى نخست وزيرى – قوام – می شود. به اصرار رزم ارا در مسند قضاوت بين قاضى محمد و حكومت وقت ایران می نشيند.

هنگام بازگشت به تهران و ارائه گزارش كار به پيرنيا، ، به بازپرسى ديوان كيفرى منصوب شد. به دستور قوام و اللهيار صالح به عنوان دادیار تهران مامور خدمت دادگستری در نخست وزیری یا نماینده مخصوص می شود .صادقوزيرى در دادسراى ديوان كيفرى به بررسى قضاوت درباره پروندههاى مختلف رشوه، اختلاس، سوءاستفاده، شكايات و… مىپردازد. پس از تير ۱۳۳۱ با تغيير كابينه بهعنوان بازپرس به دادسراى تهران منتقل شد. سال ۱۳۳۴ كه سپهبد زاهدى از نخستوزيرى كنارهگيرى كرد و حسين علا به عنوان نخستوزير مامور تشكيل كابينه شد به دستور شاه از طرف دادگستری ، مامور رسیدگی به وضع گمرک شد . بعد از طرف اسدالله علم – وزير كشور – بازرس شهردارى تهران می شود و هنگامی که دكتر على امينى وزير دادگسترى بود ؛ به معاونت اول دادستانى منصوب شد.

سال ۱۳۳۵ نخست متصدى امور دادسرا و سپس دادستان ديوان كيفر شد . سال ۱۳۳۸ مجددا به دستور شاه در تهیه گزارشى به کابینه از جريان پرونده مربوط به شركت گوشت تهران مامور دادگستری شد . اوايل سال ۱۳۳۹ – وازرت محمدعلى هدايتى- ابتدا به سمت مستشار ديوان كشور و پس از كابينه اقبال و شريف امامى ؛ در ایام نخستوزيری على امينى در سال۱۳۴۰ دادستان دادگاه انتظامى قضات مىشود . اواخر تير ۱۳۴۱ ایام نخستوزير اميراسدالله علم ووزارت غلامحسين خوشبين در دادگسترى ، به مديريت كل بازرسى كل كشور منصوب می شود ؛ اما صادقوزيرى مخالفت می كند.

اواخر سال ۱۳۴۱ دكتر محمد باهرى وزير دادگسترى مىشود و صادق وزيرى را به سمت بازرس قضايى در اداره کل بازرسى كشور منصوب اما او به ابلاغ اعتراض شديد می كند .سپس در تشكيل كابينه على منصور، باقر عاملى وزير دادگسترى بود و صادق وزیری به عنوان نماينده دادگسترى در كميسيون حل اختلاف وزارت دارايى تعیین می شود ؛اما وی نمىپذيرد ( زيرا می گفت اين شغل شايسته مقام او نيست و با وضعيت شغلى او تناسب ندارد ) و به خاطر این اعتراض ها سرانجام در 10/18/1344 با ابلاغ وزير ، صادق وزيرى منتظر خدمت و ارتباط وی با دادگسترى قطع شد. و تا سال ۱۳۴۶ خانه نشين مىشود.اول آبان ۱۳۵۱ بازنشسته شد.

از كانون وكلا ی دادگستری ، پروانه وكالت گرفت، اما هيچوقت وكالت كسى را قبول نکرد و به عنوان وكيل در هيچ دادگاهى حاضر نمىشود. اول دى۱۳۵۷ شاپور بختيار نخست وزيرى شد و بنابه آشنايى با برادر صادقوزيرى- صارمالدين- از او تقاضاى پذيرش وزارت دادگسترى را دارد. صادق وزيرى بنا به تماسهاى مكرر بختيار و درخواست قضات و دوستانش از جمله احمد حاج سيدجوادى، نورالدين الموتى، دكتر باقر عاملى، فتحالله بنىصدر و… روبهرو مىشود كه به درخواست بختيار جواب مثبت مىدهد و در روز معارفه کابینه به شاه حضور می یابد.

پس از راى اعتماد مجلسين به كابينه و خروج شاه از مملکت، از مقام خود استعفا مىدهد که در تاریخ سیاسی معاصر استعفای وی را یکی از عوامل مهم سقوط کابینه بختیار می دانند.

در دوران انقلاب و جریانهای نزاع سیاسی کردستان ، وی به همراه هیات صلح اول دولت مرکزی را یاری می دهد و درتدوین شورای قانون اساسی در 1359هم مدتی فعالیت داشت و بعد به کلی از صحنه اجرایی و سیاسی کنار می رود و سکوت پیشه کرد.

در مرداد 1384 به همت جمعی از همشهریان، همكاران و دوستانش در كاخ نياوران ، مجلس بزرگداشت یا مراسم تقديری به عنوان قاضی پیشکسوت برگزار شد که از جمله صدر حاج سيدجوادى، محمدرضا جلالى نائينى و ابراهيم يونسى و همچنين مرتضى رسولى ، اسعد اردلان و عرفان قانعى فرد سخنرانى كردند و لوح تقدیری توسط رشیدیان و شادروان بهاالدین ادب به صادق وزیری اهدا شد .

تنها گفتگو و خاطرات وی در کتاب آهنگ وفا ( گفتمان تاریخی فرهنگی کردها ) نوشته عرفان قانعی فرد امده و در آن کتاب مولف اشاره کرده است که وی کلیه اموال خود را مصروف مدرسه سازی و خوابگاه دانشجویان در کردستان نمود درباره این قاضى معروف دادگسترى ، به دو لقب ” اخرین وزیر کرد اهل سنت ” و ” آخرین وزیر دادگستری شاه ” در تاریخ معاصر ایران اشاره کرده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “آخرین وزیر دادگستری زمان پهلوی درگذشت”

 1. MOJ1346 گفت:

  مطلب فوق مسیری را نشان می دهد که در دوران پهلوی چگونه یکنفر به وزارت می رسید . از پایینترین سطح در وزارتخانه شروع می کرد و پله پله در طول بیست یا سی سال با طی تمامی مراحل و مدارج تجربی و علمی کاملا پخته و بدور از اینکه چه دین و آیینی دارد و از چه قومیتی است به بالاترین مقام آن وزارتخانه می رسید . اگر بیوگرافی تک تک مدیران و وزیران آنزمان را مطالعه کنید دقیقاً مثل همین مرحوم بوده و هیچکسی را پیدا نمی کنید که یکشبه وزیر و وکیل و تیمسار و ارتشبد شده باشد . اما در جمهوری ولایت ….ح چطور؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اصلا بیایید از خود ولی ….ح شروع کنیم . تا قبل از سمت رهبری چه مراحلی را طی کرده و چقدر لیاقت اینمقام را داشته ؟؟؟؟؟

  • Talebi گفت:

   عزیزم – اعتدال چیز خوبی است نه افراط و نه تفریط ، اگر چنین نباشدبه جهالت و نادانی گراییده ایم

 2. آرش گفت:

  متاسفانه جمهوری اسلامی کاری کرده که منی که یکی از افتخارات من شرکت در انقلابی بود که استبداد چند هزارساله رو از بین برد، هر موقع حرفی در مورد مسائل ایران میشه، حداقل یکبار از رضاشاه و زمان محمدرضا شاه مثال میاورم.