سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی: کاری نکنیم که به دیکتاتوری متهم شویم/ حاشیه های یک دیدار...

هاشمی رفسنجانی: کاری نکنیم که به دیکتاتوری متهم شویم/ حاشیه های یک دیدار

چکیده :حضور در انتخابات يك وظيفه ملي است ولي اين معنايش اين نيست كه انتخابات تنها با حضور يك گروه يا حزب و جريان باشد بلكه بايد همه گروه‌ها و سليقه‌ها در آن باشند تا قدرت انتخاب بين كانديداها براي مردم وجود داشته باشد. کاری نکنیم که متهم به دیکتاتوری شویم. البته همه اقدامات را تایید نمی‌کنم و تخلفاتی هم هست ولی نباید مایوس ماند. برگزاری انتخاباتی باشکوه که دشمنان ما اعتراف کنند بر اساس استانداردهای مدرن جهانی برگزار می‌شود، نیاز امروز...


کلمه- گروه خبر: هاشمی‌رفسنجانی به اشاره به اهمیت برگزاری انتخابات پرشور می گوید که اگر انتخابات به خوبی و با حضور همه انجام شود، دشمن را 10 قدم عقب‌تر می‌رانیم. اگر نه سوءاستفاده می‌کنند. کاری نکنیم که متهم به دیکتاتوری شویم. البته همه اقدامات را تایید نمی‌کنم و تخلفاتی هم هست ولی نباید مایوس ماند.

هاشمی رفسنجانی افزود: برگزاری انتخاباتی باشکوه که دشمنان ما اعتراف کنند بر اساس استانداردهای مدرن جهانی برگزار می‌شود، نیاز امروز ماست.

بر اساس این گزارش زمانی که یکی از پرسشگران از هاشمی سوال کرد که آیا در موضع گیری های انتخاباتی از مشورت موسوی و کروبی هم استفاده می کنید، حضار با شنیدن نام موسوی و کروبی سی ثانیه بطور ممتد دست می زدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتخابات پرشور به معنای آن نیست که یک حزب یا جریان باشد بلکه باید همه سلیقه‌ها در انتخابات حضور یابند و مردم به گزینه مورد نظر خود رای دهند.

هاشمی در جلسه ای با اهل مطبوعات و وبلاگنویسان سخنان خود را با شادباش میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام ششم شیعیان آغاز کرد و با ذکر این موضوع که اکنون در هفته ی وحدت هستیم که به ابتکار کسی همچون آیت الله منتظری به وجود آمد و مورد تایید امام هم بود گفت: “مهم ترین مسئله ای که در جامعه ما و در شرایط فعلی وجود دارد همدلی و هماهنگی ست. که قرآن و اسلام نیز به کرات از آن یاد کرده است. ”

وی در ادامه افزود:” ما در ابتدای انقلاب دورنمایی داشتیم و امید هایی داشتیم که البته هنوز هم داریم و مایوس نشده ایم. تنها راه برای رسیدن به آن آرمان ها همدلی است.” وی در پاسخ به سخنان مطرح شده در جلسه گفت:” من حرف های شما جوانان را واقعا درک می کنم و به شما که از اصحاب قلم و رسانه هستید توصیه می کنم که همیشه موضع اعتدال را رعایت کنید. ما در دهه ی اول انقلاب هم مشکلات زیادی داشتیم، جنگ و مسائل زیادی داشتیم که با همدلی و هماهنگی و وحدت به لطف خدا پشت سر گذاشتیم که این از معجزات انقلاب اسلامی است.”

وی در رابطه با انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت:” به نظر من باید انتخابات پرشور باشد. من فکر نمی کنم که من تنها کسی باشم که توان این را داشته باشم که در شرایط فعلی نیاز باشد به عرصه بیایم و هنوز به این نتیجه نرسیده ام. ”

هاشمی‌رفسنجانی در ادامه با اشاره به انتخابات و سوالاتی که درباره برگزاری انتخابات آینده از سوی حاضران مطرح می‌شد، تاکید کرد «مایلم که انتخابات آینده بسیار پرشور باشد. انتخابات یک حزب و باندی نباشد و همه سلیقه‌های مختلف بتوانند نامزدهای مورد نظرشان را پیدا کنند و به آنها رای دهند. اگر بشود خوب است. من مطمئن نیستم که بشود اما باید تلاش کرد.»

هاشمی با تاکید بر این مسئله که کار ایشان در حال حاضر گفتگو با رهبری ست گفت:” من فکر می کنم کار من این است که با رهبری گفتگو کنم و در کنار ایشان باشم. بسیاری از دشمنان می خواهند بگویند من و رهبری با هم اختلاف داریم در صورتی که اصلا چنین نیست و جلسات من با ایشان بدون هیچ واسطه ای بدون این که صدایی ضبط شود و هیچ مسئله دیگری از ابتدا بوده و هست.” و در ادامه افزود: “قبل از انتخابات مجلس نهم غربی‌ها و آمریکایی‌ها 4 موضوع حاد هسته‌ای، تروریسم، حقوق بشر و صنایع موشکی را مطرح کردند و تبلیغات زيادي علیه ما به راه انداختند. مقام معظم رهبری در فرمودند بروید برای انتخابات کار کنید و اگر 60 درصد مخالفان من هم به مجلس رفتند، خطری را متوجه کشور نمی‌کند.

وی تاکید کرد که مجلس تریبونی است که نظرات مختلف گفته شود و اگر هم کسی خطا گفت دیگران به آن جواب می‌دهند. الان هم نظر ایشان همان است.” وی همچنین گفت:” انقلاب اسلامی از روز اول بر آرای مردم استوار بوده است و امام همواره بر انتخابات تاکید داشتند و ما همیشه در این کشور انتخابات داشتیم، حضور در انتخابات يك وظيفه ملي است ولي اين معنايش اين نيست كه انتخابات تنها با حضور يك گروه يا حزب و جريان باشد بلكه بايد همه گروه‌ها و سليقه‌ها در آن باشند تا قدرت انتخاب بين كانديداها براي مردم وجود داشته باشد.”

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه عنوان کرد:” ما با کسی از ابتدا سر دشمنی نداشته ایم، این اشتباهات خودشان است که در مقابل ما قرار می گیرند. الان هم اگر اوباما عاقل شود با او مذاکره می کنیم. اگر دست از حمایت از رژیم صهیونیستی بردارد. البته تصمیم گیری در این حوزه قطعا به رهبری بستگی دارد. امام هم می گفتند اگر آمریکا آدم شود مشکلی با آن نداریم.” وی درباره بحران هسته ای گفت:” مسئله هسته اي كه مربوط به زمان فعلي نبوده است. اين مسئله از دوران رياست جمهوري آيت ا… خامنه اي بوده است و در دوران من نيز بوده است و بعدتر هم به دولت آقاي خاتمي تحويل داده شد و همين طور پيش رفت تا اينكه بيخودي گفته شد وارد باشگاه اتمي شده ايم. اين همه مسئله و درگيري به وجودآمد.”

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص شرایط اقتصادی و مسئله هدفمند سازی یارانه ها گفت:” در زمان ما قیمت بنزین شش برابر شد اما آب از آب تکان نخورد و مردم هم راضی بودند، کوپن ها را برداشتیم و این ها گام های مهمی بود. لایحه ای به مجلس بردیم که برگردانده شد آقای خاتمی پیگیر شدند که به جایی نرسید در نهایت الان این عملکرد دولت را می بینیم. ما هم کارهایی کردیم در زمینه این مسئله اما اقای احمدی نژاد به روش خودش کار می کند”

در ادامه وی با عنوان این که همواره به توهین ها در نماز جمعه و بعد از آن پاسخ داده است نسبت به اظهارات اخیر عسگر اولادی گفت:” نظر من نسبت به حرف های ایشان مثبت است. عسگر اولادي از دلسوزان نظام و يك نيروي مبارزه تشكيلاتي باسابقه است كه آنچه مي گويند از سر دلسوزي براي نظام است. اینها بیشتر از ما زندان کشیدند و زودتر از ما کار تشکیلاتی و حزبی را آغاز کردند.”

اهل رسانه چه گفتند؟

بر اساس گزارش هااین جلسه به درخواست جمعی از وبلاگ نویسان، اصحاب رسانه و فعالین جامعه مجازی برگزار شده بود با قرائت نامه ای خطاب به دبیرکل مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد. نامه ی مذکور که با نقدی به فضای انحصار طلبانه ی فعلی آغاز شد، با طرح این موضوع که رفتار حاکمان و مردم آینه ی تمام نمای یکدیگر است از فضای آلوده به ریا، تزویر و بی اخلاقی حاکم بر جامعه انتقاد کرده بود.

در ادامه ی جلسه تنی چند از حضار با ارائه ی سوالاتی نسبت به انتخابات آتی ریاست جمهوری، فضای سیاسی و اقتصادی جامعه، تداوم حصر رهبران جنبش اعتراضی و حواشی انتخابات 88، نسبت به سکوت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که خود نیز از هجمه ی بی امان صدا وسیما و نهادهای نزدیک به دولت در امان نبوده است انتقاد کردند.

نفر اولی که در پشت تریبون سالن اجتماعات مجمع تشخیص مصلحت قرار گرفت، با عنوان این مسئله که قطعا آقای هاشمی خود بیشتر از همگان در جریان شرایط کشور هستند گفت: “بنده و دوستانم به عنوان یک روحانی وقتی با مردم صحبت می کنیم مشکلی از نظر توجیه فقهی و فلسفی نداریم، اما با این پرسش روبرو می شویم که در نهایت این دین رحمانی شما را در کجا باید ببینیم، مردم فضای جامعه را می بینند و خودشان درد را احساس می کنند” وی در ادامه افزود” وقت آن است که از خود بپرسیم واقعا جای خانم نسرین ستوده به عنوان یک مثال ساده، با کودکان خردسالش چرا باید در زندان باشد؟ مگر ایشان چه ضربه ای به نظام جمهوری اسلامی می زند؟ البته قطعا شما به واسطه ی زندانی بودن خانم فائزه بیشتر در جریان وضعیت زنان زندانی هستنید” این روحانی ضمن اشاره به شرایط بد زندان ها و برخوردهای غیر اخلاقی تاسف باری که با زندانیان به اصطلاح امنیتی می شود، با انتقاد نسبت به آنچه به دولت های قبل از دولت نهم گفته می شود عنوان داشت:” در حال حاضر به جز دولت فعلی عملکر کلیه دولت ها را از اول انقلاب به سادگی زیر سوال می برند، بدون شک اگر دولت شهید رجایی نیز بیش از یک ماه به طول می انجامید از این قاعده مستثنی نمی بود.” در پایان وی با درخواست از آیت الله هاشمی رفسنجانی جهت شرکت در انتخابات گفت: ” حضرتعالی آبرویی دارید که آن را مدیون انقلاب اسلامی، نظام و مردم هستید، اکنون وقت آن است که این آبرو را عرضه کنید.”

دومین روزنامه نگاری که پشت تریبون قرار گرفت با طرح این پرسش که نظر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به اظهارات اخیر اقای عسگر اولادی چیست از دبیر مجمع پرسید:” از زمان وقایع بعد از انتخابات 88 رسانه ها حملات شدیدی به شما کرده اند و شما تاکنون از صدا و سیما برای پاسخ گویی به اتهامات وارد به خودتان استفاده نکرده اید ایا خودتان تمایلی به پاسخ گویی نداشتید و یا این تریبون در اختیار شما قرار نگرفته است؟”

سومین روزنامه نگار سخنان خود را با یادی از تمام شهدای راه آزادی آغاز کرد و عنوان داشت:” من و نسل من دوره ای خود را از منتقدان شما می دانستیم امروز در مقابل شما ایستاده ایم و با شما سخن می گوییم.”

در ادامه سایر پرسشگران نسبت به شرایط بد اقتصادی، عدم اجرای درست اصل 44 قانون اساسی، از ایت الله هاشمی رفسنجانی پرسیدند:” انتخابات 88 ما را بر آن داشته که امروز از خودمان بپرسیم آیا قرار است این بار نیز رای ما شمرده نشود؟ آیا با حضور در عرصه ی انتخابات توان ایستادگی در برابر شرایط فعلی را در خود می بینید؟”

 

حاشیه های یک دیدار

حوزه ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام میزبان جمعی از اصحاب رسانه و فعالان جامعه مجازی بود.هفت تن از حاضران به نمایندگی از میهمانان نظراتشان پیرامون مسائل روز را بیان کردند.

زمانی که یکی از پرسشگران از هاشمی سوال کرد که آیا در موضع گیری های انتخاباتی از مشورت موسوی و کروبی هم استفاده می کنید، حضار سی ثانیه بطور ممتد دست می زدند.

گلایه‌ها از روند‌ها و رویکردهای موجود بسیار بود و هاشمی بعد از شنیدن همه، آنها را به اعتدال دعوت کرد.

هاشمی مواضع عسگراولادی را مثبت ارزیابی کرد و گفت که که نظر ایشان هست از منطق اعتراضی ایشان استقبال می کنم.

تعدادی از شرکت کنندگان در این جلسه دستبند سبز به دست داشتند.

یکی از پرسشگران در ابتدا با ابراز همدلی با آیت الله هاشمی گفت که شما نباید از برخورد با فرزندانتان نگران شوید، توهین ها و دستگیری فرزندان تون برای شما نه تنها ابروریزی نیست که کسب ابرو هست.

هاشمی‌رفسنجانی در مورد اتهامات مناظرات 88 تاکید کرد «من بارها پاسخ داده‌ام حتی در نماز جمعه ولی کسی گوش نمی‌کند. همه حرف خودشان را می‌زنند» رییس مجمع تشخیص مصلحت سپس با خنده به مزاح گفت «نمی‌شود که امنیه ببرم پیش آنها»

حضرت علی هم وقتی شهید شد گفتند مگر علی نماز می‌خواند. به امام حسین هم می‌گفتند خارجی. حتی پیغمبر با آن جایگاه را مورد حمله قرار می‌دادند ما که دیگر به اندازه معصومین نیستیم.

یکی از پرسشگران گفت: من و نسل من دوره ای خود را از منتقدان شما می دانستیم امروز در مقابل شما ایستاده ایم و با شما سخن می گوییم.

من این ابرو و جایگاه رو از مردم و نظام به دست اوردم. از این نظام مواهب زیادی به من رسیده و اگر بیش از این هم توهین و برخورد شود باید تحمل کرد. من یک روستا زاده بودم.

الان باید از طریق رهبری کار کنم. راه من این است. کار را هم ایشان می‌تواند بکند. بنده نه ابزار دارم و نه می‌خواهم از طریق غیرقانونی وارد شوم. من باید با ایشان صحبت کنم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی: کاری نکنیم که به دیکتاتوری متهم شویم/ حاشیه های یک دیدار”

 1. Amirmosavi گفت:

  جنبش رهبر میخواد تا دیر نشده

 2. متین گفت:

  آیا در طول تاریخ صحبت با چنین رهبرانی نتیجه داده است ؟ خصوصا آمانی که خود را موید به تائیدات الهی میدانند .

 3. ساسان گفت:

  هاشمی صدای امید …

 4. Nastaran گفت:

  رهبر! باید با رهبر صحبت کنید.چه نوع صحبتی؟ صحبتی از موقعیت ضعیفتر؟ چه سودی میتونه داشته باشه ؟در صورتی میتونید گفتگوی مناسبی با خامنه ای داشته باشید که پشتوانه مردمی خوبی همراه خودتون کنید و دست از دست برعصا راه رفتن هم بردارید .تازه معیارتون برای حفظ نظام هم اشتباهه شما اگر روستا زاده بودید و مواهبی بدست اوردید روستا زاده زیاد بوده و این قابلیتهای فردیتون بودهو اگرنه که روستا زاده زیاد هست و تازه اصلا همین هم بود یک دوره به شما مواهب رسیده به هزاران هزار بیگناه ضرر ایا از همین جایگاهی که بدست اوردید نمیشد درجهت احقاق حقوق همون اسیب خورده های بشمار دیگه استفاده کنید؟

 5. hamid54 گفت:

  بحث اتهام نیست آقای رفسنجانی عزیز. سیستم حکومتی، همین الان هم ثابت کرده که دیکتاتوره. یاد کلمه ی قدیمی توی مدرسه میفتم… “دیکته” !!! همون املای جدید که خوشبختانه عربی!!!! شده. اونجام معلم میخوند و دانش آموزا همون جملات و کلمات رو مینوشتن. الان مگه وضع فرق میکنه؟ آقای خامنه ای فرمایش میکنه و 70میلیون (ببخشید!!!) گوسفند هم اطاعت میکنن. حداقل بصورت ظاهری. مجبورن. یا بخاطر ترس از بازداشت و زندان و انگ ضدانقلاب و ضدولایت فقیه… یا بخاطر نمره ی انضباط و ترس از معدل کم… یا بخاطر ترس از حراست اداره… یا بخاطر ترس از اضافه خدمت و بازداشت در پادگان… یا بخاطر ترس از… ترس از… ترس از… ترس… ترس… ترس…

  برای تاریخ خودم متاسفم. کاش میشد به آیندگان بگم: شرمندم…!!!

  • kameran گفت:

   دوست عزیز توهین به مردم نکن . کدام هفتاد ملیون را می گوئی مردم با این همه تبلیغات رسانه های مزدور و یک طرفه 80 در صد شان این ها را قبول ندارند برای همین هم این ها از یک انتخا بات ازاد یا یک راهپیمائی هواداران جنبش سبز می هرا سند و ان را سر کوب می کنند

   • hamid54 گفت:

    آقای کامران عزیز… کاش حداقل همه ی متن نوشته ی منو میخوندی و دلیل اطاعت این 70 میلیون رو که خودم و شما هم متاسفانه جزوشون هستم رو درک می کردی…

  • ناشناس آشنا گفت:

   ستار : ما زندگی‌ نمیکنیم— ما بردگی می‌کنیم

 6. مهمان گفت:

  همه حرفاتون درست . ولی‌ من نمیتونم اطمینان کنم دوباره رای بدم میترسم دوباره از رای ما برای حفظ نظام خامنه‌ای استفاده بشه. از کجا معلوم دوباره رای ما را ندزدند .

 7. Painter گفت:

  باسلام ادب احترام به خدمت آقای هاشمی بزرگ.
  تازمانی که واگذای امور به دست افراد نالایق صرفا به دلیل که از حکومت حرف شنوی مطلق داشتن ؟
  هروقت که مجهولان وبی اصلان راوبی فضلان راعمل فرمائیدپست ومنصب دهند.ومعروفان واصیلان رامعطل گذارند ویک کس راپنچ شش عمل فرمائید ویکی عمل نفرمائید دلیل بر نادانی وزیر باشد.
  وبدترین دشمن است که ده عمل یک مردرافرماید وده مردرا یک عمل فرماید پس اگر وزیر عاقل ودانا باشد علامت آن باشد که کارها به مردم اهل تفریض کند تا مملکت را زوال نیاید؟!!!!!

 8. ali گفت:

  اقای رفسنجانی دیکتا توری که در کشور ما هست . این را دوست و دشمن قبول دارند . دیکتا توری که در این روزگار تکنو لوزی و انفجار اطلا عات در دنیا بی نظیر است . کشور هائی مانند سوریه و کره شمالی چین روسیه فقط دیکتا توری هستند که دارند مانند برف اب می شوند اما دیکتا توری ما یکی از مسخره ترین دیکتا توری ها است که واپسگرائی و جهل و
  خرا فات هم با ان گره خورده و این درد مضا ئفی است که ما داریم

 9. آذرنوش گفت:

  کاری نکنیم که به دیکتاتوری متهم شویم……آدم با خوندن این تیتر فقط نیم ساعت به خنده می افته

 10. khosrow گفت:

  حساب دو دو تا چهار تا هست ، وقتی‌ که فرزندان شما را زندانی کرده اند و به آنها تهمت‌های آنچنانی میزنند، یعنی‌ نمی‌خواهند صدای شما بلند شود. یعنی‌ میخواهند از شما باج بگیرند. اگر می‌‌خواستند به حرف‌های شما گوش بدهند، رفتارشان جور دیگر بود. آیا خودتان خامنه‌ای را فقیه به حساب می‌‌آورید ؟

 11. ایران داد عمارلویی گفت:

  تا کنون جناب رفسنجانی با این روشنی صحبت نفرموده بودند.از فحوای فرمایشات ایشان میتوان به دو تا نکته بزرگ رسید.یک:ایشان 100 در 100 کاندید خواهند شد.دوم احتمال ازادی میر ما و شیخ ما رهنورد و بقیه بسیار میباشد.

 12. Farahvar Farhad گفت:

  با سلام . اقاي هاشمي عزيز …
  خلاصه مي نويسم الان براي خيليها شما غنيمتي ولي نمي تونم سابقه شما رو از ابتداي انقلاب فراموش كنم … شما سمت هاي كليدي و مهمي در اين سالها داشتيد ولي براي مردم كشورتون چقدر آزادي به همراه آورديد …
  متاسفانه مشخص هست كه دل خوشي از امسال شما ندارم و صد البته اعتقادي به روشنگري و مردم دوستيتون …
  به دلايلي كه خيليها مي دونن شما هرگز براي مردم ايران ارمغان جالبي نداشتي و بعد از اين هم نميتوني داشته باشي … دلم ميسوزه براي كساني كه از سر ناچاري زنده باد هاشون براي شما فرياد ميشه …

  شايد اگر من هم (هر ايراني ديگري) ثروت شما رو داشتيم هيچ عجله اي براي بهبود وضعيت حس نمي كرديم … تا حخالا جاي كساني بودي كه تصميمات امصال شما نون شب رو ازشون گرفته ؟؟؟

  نبودي . نمي توني باشي …
  من دلم سخت گرفتست از اين مهمانخانه مهمان كش روزش تالريك

 13. Reza Dadar گفت:

  بهترین کاریکه اقای هاشمی میتوانندانجام دهندمطالعه خاطراتیست که به تحریردراورده اندوموردبمورداشتباهات خودراکه منجربوضعیت فعلی شده راتحلیل کنند.این خودبهترین راه کاربرای اصلاح است.ایشان متاسفانه باتبعیتی که ازرهبری برای خودقائلندمیخواهندجایگاه خوددرنظام راحفظ کنندواین نشانه حمایت وهمراهی بامردم نیست.

 14. B_kaj43 گفت:

  ,وقتی شخصی چون آیت ا… هاشمی با آن قدرت و شخصیت در مقابل زورگوین عاجز است پس وای بحال من و شما …. خانواده شهید و جانباز جنگ

 15. Afshinjoo گفت:

  اگر آرای شما تأثیری داشت، هرگز انتخابات برگزار نمی کردند.