سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزشمار انتخابات ۹ بهمن ۱۳۸۷/ میرحسین موسوی در جمع نمایندگان مجلس: کشور باید در مسی...

روزشمار انتخابات ۹ بهمن ۱۳۸۷/ میرحسین موسوی در جمع نمایندگان مجلس: کشور باید در مسیر عقلانی هدایت شود

چکیده :مسئله امروز کشور ما فرا‌تر از مسائل جناحی و در واقع خدشه دار شدن مسیر تصمیم‌سازی و سیاست‌ گذاری عقلانی است. در تصمیم گیری‌ها از عقل جمعی و کار‌شناسان استفاده نمی‌شود. چه ایرادی دارد اگر دولت به مصلحت کشور فکر می‌کند کمی مکث کند و بگوید در اینجا (تعطیلی سازمان برنامه و شوراهای عالی کشور) اشتباه شده و باید تصحیح شود؟...


روزشمار تاریخ؛ انتخابات دهم

میرحسین موسوی در جمع نمایندگان مجلس: کشور باید در مسیر عقلانی هدایت شود

۹ بهمن ۱۳۸۷

 

سرخط خبرها

– سيدمحمد خاتمي: احتمال عقلايي براي موفقيت درانتخابات محور اصلي ماست (ایسنا)

– محمدعلی رامین: رسانه‌ها مخرب‌ترين ابزار غرب براي براندازي نرم هستند (فارس)

– آغاز فعاليت واحد رسانه‌هاي ديجيتال حاميان ميرحسين (فارس)

– دبيركل مجمع اعتدالگرايان ايران: موسوي سرمايه گران قيمتي است كه بايد قدر وي را دانست (فارس)

– جمشيد انصاري: ميرحسين موسوي موقعيت راي‌آوري دارد (فارس)

– عضو فراكسيون اقليت مجلس: جمع‌بندي سخنان ميرحسين موسوي شركت در انتخابات بود (فارس)

– فیروزآبادی در پاسخ به کروبی: در انتخابات دخالت نخواهم کرد (مهر)

– یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس: خاتمی و میر حسین عاقلند و نمی آیند (مهر)

– دیدار فراکسیون اقلیت مجلس با کروبی در هفته آینده (مهر)

– میرحسین موسوی: کشور باید در مسیر عقلانی هدایت شود (کلمه)

– کرباسچی: خاتمی و کروبی به وحدت فکر کنند (فارس)

 

فراتر از خبر

سرلشگر حسن فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخی کوتاه به اعتراض کروبی نسبت به سخنرانی وی که در تاریخ 7 دی در نشستی به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته بود گفت: مطمئن باشید بنده در انتخابات دخالت نخواهم کرد.

وی در جوابیه ای خطاب به مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی بدون اشاره به آن سخنان شفاف که به نوعی دخالت در انتخابات بود افزود: همانطور که مستحضرید ، برابر قانون، زمان انتخابات از طریق شورای نگهبان و وزارت کشور اعلام خواهد شد و مطمئن باشید بنده در انتخابات دخالت نخواهم کرد.

در این جوابیه همچنین آمده است: سخنرانی اخیرم که منتشر شد به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود و در مورد انتخابات آینده صحبت از شرکت همه رجال واجد شرایط در انتخابات و واگذاری آن به مردم بوده است.

 

محمدعلي رامين که در دولت دهم به سمت معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد رسید چند ماه قبل از انتخابات به عنوان كارشناس مسايل سياسي در گفت و گو با فارس گفت: رسانه‌ها با عنوان ناشران و زمينه‌سازان براندازي نرم، مخرب‌ترين آثار را در مخاطب به‌جا مي‌گذارند و افرادي كه از نظر فكري آمادگي كافي در شناخت و نفي دشمن نداشته باشند، آسيب‌پذيرترين حلقه‌‌هاي اين تهاجم محسوب مي‌شوند.

وی اظهار داشت: براي بررسي براندازي نرم بايد به دو زاويه توجه كرد؛ نگاه اول مربوط به كساني است كه براندازي نرم را سازماندهي كردند و مطمئنا براي آنها جدي است كه براي آن سرمايه‌هاي زيادي خرج، زمان‌هاي طولاني را براي اقدامات خود را در نظر گرفته و نيروهاي مختلفي را با زحمات فراوان براي اين كار تدارك ديدند.

 

برگزیده ها

سرمقاله روز/ اعتماد ملی

واکنش به سخنان سرلشگر فیروزآبادی که به نوعی دخالت در انتخابات را نشان می داد توسط روزنامه اعتماد ملی پیگیری می شود، به طوری که این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان «سخنان خود را اصلا‌ح كنيد» به این موضوع پرداخته است:

سخنان سردار سرلشكر حسن فيروزآبادي رئيس ستادكل نيروهاي مسلح، بهت‌آور، مايوس‌كننده و دلهره‌آور است. بهت‌آور از آن جهت كه سابقه ندارد رئيس ستادكل نيروهاي مسلح يك كشور بدون هيچگونه ملا‌حظه و رودربايستي وارد منازعات سياسي شده و بديهي‌ترين اصول حرفه‌اي را به زير پا نهد.

سردار فيروز‌آبادي مي‌بايست توجه داشته باشند با فرض از ياد بردن تاكيدات و دستورات حضرت امام(ره) در ملا‌قات‌ها، سخنراني‌ها و وصيتنامه سياسي- الهي خويش مبني‌بر مخالفت ورود نظاميان در عرصه منازعات سياسي، در هيچ يك از كشورهاي مبتني بر مردم‌سالاري مداخله در امور سياسي معنا و مفهومي ندارد. بايد ايشان توجه داشته باشند، در برخي از كشورهاي باسابقه طولاني مردم‌سالاري، فرماندهي در سطح ايشان حتي حق دادن راي و شركت در انتخابات را ندارند، چه برسد به خط و نشان كشيدن و از جايگاه نظامي‌گري براي خلا‌يق تعيين‌تكليف كردن.

مايوس‌كننده است زيرا مي‌تواند ابداع‌گر يك جريان مذموم، خطرناك و ناسالم در ورود نظاميان به صحنه سياست باشد. چه بسيار پاسداران شريفي كه وقتي احساس كردند تمايل به كار سياسي دارند، به اين امر رضا دادند. روش سردار فيروزآبادي مي‌تواند تحديدكننده آمال و فرامين حضرت امام خميني(ره) باشد. امري كه نبايد موردپسند ايشان و افراد تحت امرشان باشد. دلهره‌آور است، چون اظهارات يك فرد عادي و شهروندي بي‌نام و نشان نيست. سخنان عالي‌ترين عنصر نظامي كشور پس از فرماندهي معظم كل قواست و تاكيد كرده است: <بعضي‌ها معتقدند مي‌توانند يك كانديداي رياست‌جمهوري جديد معرفي كنند و مساله احمدي‌‌نژاد را تمام كنند ولي اين اتفاق نمي‌افتد.> جناب ايشان بفرمايند چگونه اين اتفاق نمي‌ا‌فتد؟ آيا مردم نمي‌گذارند؟ كانديداهاي ديگر قدرت رقابت ندارند؟ يا اينكه ايشان نمي‌گذارد چنين اتفاقي بيفتد؟ حتما و حتما چنين است كه ايشان متوجه ابعاد سخنان و تبعاتش نبوده و تنها يك ميل دروني را به انجمن كشانده است.

در پايان، اين سخنان ناقض فرمان و خواست امام‌خميني(ره) و جفا به رهبر معظم انقلا‌ب اسلا‌مي و تعدي به آزادي‌هاي مصرح مردم در قانون اساسي است؛ انتظار مردم و دوستداران واقعي انقلاب و نظام جمهوري اسلامي اين است كه جناب ايشان با صداقت و شجاعت نسبت به اصلا‌ح سخنان خود اقدام كنند.

 

خبر روز/ کلمه

اما برگزیده دیگر امروز، به سخنرانی مهندس موسوی در جمع نمایندگان فراکسیون خط امام مجلس در فرهنگستان هنر اختصاص دارد که در این سخنرانی، میرحسین دغدغه های خود را به روشنی بیان کرده است:

میرحسین موسوی: کشور باید در مسیر عقلانی هدایت شود

مهندس میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران در دیدار جمعی از نمایندگان فراکسیون خط امام مجلس، گفت: گفتمان حاکم بر آن دوران و نقش مهم حضرت امام (ره)، اتخاذ سیاست ‌هایی را در کشور ایجاب می‌کرد که در هماهنگی با یکدیگر ذائقه خوشی را در ذهن مردم به یاد گذاشتند، به گونه‌ای که اکنون که به دیروز خود در روزهای نخست انقلاب باز می‌گردیم از آن دوران به خوبی یاد می‌کنیم.

وی با بیان مثالی در توصیف گفتمانی آن دوران گفت: نقش حضرت امام (ره) در آن دوران بسیار مهم بود و فضا به گونه‌ای پیش می‌رفت که تمام فعالیت‌ها در هماهنگی با یکدیگر بود. این امر ذائقه خوشی را در دل مردم نگه داشت.

وی به سخنان نمایندگان مجلس شورای اسلامی که خود را عضو فراکسیون خط امام (ره) می‌خواندند اشاره و خاطره‌ای از دوران اوایل انقلاب نقل کرد: سال ۱۳۵۷ بعد از اعتصاب طولانی بازار قم و بعد از اینکه اعتصاب‌ها به پایان رسید یکی از دوستان به نمایندگی از جمع ما به قم رفت تا ببیند چه خبر است. وقتی آمد تصویری از آنجا به ما داد که هیچ وقت از ذهن من دور نمی‌شود. او می‌گفت با ماشینش از جلوی مغازه هندوانه فروشی رد می‌شد که فروشنده آن پیرمردی بود. این دوست ما می‌گفت اغلب هندوانه‌ها پوسیده است بودند و به ذهنش رسیده بود به گونه‌ای کمکی به پیرمرد کند تا به غرورش هم برنخورد. به فروشنده گفت چندتا از این هندوانه‌ها را بکشد و در ماشین بگذارد. پیرمرد نگاهی به این دوست ما می‌کند و می‌گوید: «ما خمینی نمی‌فروشیم». یعنی اعتقاد و ارزش خودمان را فدا نمی‌کنیم.

اعتماد مردم، اصلی‌ترین سرمایه

موسوی به سرمایه‌هایی مانند اقتصادهای نیرومند، موشک‌های قاره پیما، متحدین بسیار و… که در دنیای امروز حاکم است اشاره کرد و گفت: ایران این سرمایه‌ها را ندارد اما سرمایهٔ ما آن سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم است.

به گزارش کلمه، وی ارزش‌هایی را که انقلاب به جامعه منتقل کرد را تشریح کرد و گفت: «پیش از انقلاب در جامعهٔ ما همه چیز قابل خرید و فروش بود و همه چیز کالایی شده بود که در اصطلاح علوم انسانی به آن «جامعه سوداگر» می‌گویند. در چنین جامعه‌ای حتی ارزش‌های فرهنگی، آبرو و حیثت سیاسی فرد هم قیمت دارد. بعد از انقلاب به جامعه‌ای منتقل شدیم که مردم وقتی حتی با مشکل اقتصادی مواجه می‌شدند اما مراقب خلل وارد نشدن به ارزش‌ها هم بودند. مسئلهٔ اقتصادی در مقابل اعتقادات رنگ می‌باخت. این‌‌ همان سرمایهٔ اصلی بود که در جنگ و اول انقلاب داشتیم.

آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی معتقد است کشوری که در منطقه حساسی است و دشمنان زیادی دارد؛ مجبور است به این سرمایه‌های اجتماعی برگردد.

خیلی چیز‌ها امروز قابل خرید و فروش شده است

وی افزود: امروز در غلتیدن جامعه به سمت جامعه سوداگر (به معنای مدرن خود و نه بازار سنتی) است که امکان می‌دهد فردی امید ببندد با پول بتواند رای نمایندگان را بخرد یا فردی با وعده ۵ میلیونی برای هزینه کردن مثلا در فلان مسجد در فکر تطمیع نمایندگان باشد. در اول انقلاب چنین تصور نمی‌شد کرد که حتی با ظاهر خداپسندانه به نام دین، نمایندهٔ مجلس را تطمیع کرد. این درد بزرگی در کشور است که خیلی چیز‌ها قابل خرید و فروش کردن نبود اما هم اکنون قابل خرید و فروش شده است.

وی خاطره‌ای از سفر سال ۱۳۶۹ خود به کشورهای برزیل و آرژانتین تعریف کرد و گفت: حدود ۱۰ روز به سفر برزیل و آرژانتین رفتم و در ‌‌نهایت گزارش سفر را به آقای هاشمی ارائه دادم. در این سفر متوجه شدم کشور برزیل با وجود اقتصاد قوی حدود ۷ میلیون کودک خیابانی داشت. وی این سوال را مطرح کرد که ما دنبال چه جامعه‌ای هستیم؟ آیا اقتصاد قوی‌ای که ۷ میلیون کودک خیابانی به دنبال دارد مطلوب است؟ وی افزود: تصویر از جامعه مطلوب روشن نیست. فراموش کردیم به دنبال چه بودیم و به کجا می‌رویم؟ میرحسین موسوی به تعریف جامعه پیرو خط امام (ره) پرداخت و گفت: جامعه مدرن، قوی، پیشرو، استفاده کننده از تمام تجربیات بشری با حاکمیت ارزش‌های اسلامی و انسانی است. و یکی از مشکلات جامعه امروز را نحوه استفاده از منابع کمیاب عنوان کرد و گفت: منابع کمیاب مانند ارز و حتی موقعیت‌های اجتماعی و سیاسی است. وی به تعریف این نوع منابع کمیاب پرداخت و گفت: همین تریبون مجلس نیر می‌تواند یک منبع کمیاب محسوب شود که عده‌ای خاص می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی معتقد است هر میزان منابع کمیاب در خدمت اهداف راهبردی تری قرار گیرد فساد در یک کشور کمتر می‌شود و رشد با ثبات‌تری به وجود می‌آید و پرخوری و کیسه دوختن از بیت المال کمتر می‌شود.

موسوی افزود: هر چه استفاده از این منابع در راستای اهداف کوتاه مدت، رای امروز و فردا، رضایت آنی مردم و نه مصالح واقعی آن‌ها باشد امکان فساد و انحراف زیاد می‌شود.

استفاده از منابع در راستای اهداف کوتاه مدت فاجعه بار است

وی با اشاره به استراتژی امنیت ملی آمریکا در دولت‌های مختلف آن گفت: ۹۸ درصد این استراتژی در همه دولت‌های روی کار آمده در ایالت متحده یکسان بوده است و اینگونه نیست که همه سیاست‌ها را زیر سوال برد و تغییر داد. به خاطر اینکه راهبرد‌ها منافع حیاتی و ملی یک نظام است. نمی‌تواند هر روز دچار نوسانی بشود به دلیل اینکه دولتی آمده است و دولت دیگر رفته است.

وی نمونه فاجعه بار این استفاده از منابع در راستای اهداف کوتاه مدت را نحوهٔ استفاده از صندوق ذخیره ارزی دانست و گفت: منابع ارزی در هر کشوری مثل ما جزو مولفه‌های اصلی پایداری کشور است.

وی افزود: این درآمد‌ها اگر بدون توجه به توانایی‌های کشور و بدون توجه به قدرت جذب کشور در جای غیر خودش هزینه شود علاوه بر تلف کردن منابع فساد را هم به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: برنامه ریزی می‌تواند میزان توانایی اقتصاد کشور را برای جذب ارز به ما بگوید. یقیناً نقطه بهینه‌ای برای مصرف بیابد که اضافه‌ مصرف کردن آن نادیده گرفتن منافع ملی است.

به گفته مهندس موسوی، از زمانی که فشار‌ها در زمینه سیاست خارجی و مسائل هسته‌ای شدت گرفت همه معتقد بودند باید وضعیت داخلی سروسامان بیشتری گرفته شود که اگر کشور در معرض تعرضی قرار گرفت امکان پایداری بیشتری فراهم شود.‌‌ همان موقع منابع ارزی مهم ارزیابی می‌شد تا برای روز مبادا خرج شود.

آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی با یادآوری اینکه فرآیند سیاستگذاری عمومی در بستر یک ساختار و مستقل از افراد شکل می‌گیرد گفت: از زمان قاجار که ارتباطات ایران با دنیای بیرون شکل می‌گیرد برخی از موسسات ایجاد می‌شود. زمان پهلوی اول و دوم این موضوع گسترش پیدا کرد. انقلاب اسلامی سوار بر این ماشین می‌شود، موسسات و نهادهایی را به آن اضافه می‌کند و نهادهایی را تغییر می‌دهد، اما ماشین را نابود نمی‌کند.

وی تصریح کرد: انقلاب به اهمیت برخی از وزارتخانه‌ها، شورا‌ها و سازمان‌ها پی برده بود و آن‌ها را حذف نکرد چرا که هر یک از این ساختار‌ها ابزاری برای سیاست گذاری و تصمیم گیری عقلانی بودند. از این رو روشن است که نابودی این ابزار‌ها به معنای از دست دادن قدرت تصمیم گیری عقلانی است. وی تأکید کرد حفظ ساختارهای فرآیند سیاست گذاری عمومی ارتباطی با گرایش‌های سیاسی ندارد و جریان‌های سیاسی چپ یا راست برای تصمیم گیری عقلانی ناگزیر از استفاده از آن هستند.

موسوی در ادامه گفت: اگر رل این دستگاه را از بین ببریم و ترمز آن را از کار بیاندازیم، هنگامی که سازمان برنامه و بودجه نداشته باشیم، روشن است که لایحه تحول اقتصادی به شکل کنونی در مجلس مطرح خواهد شد. به گفته موسوی یکی از مهم‌ترین وظایف ساختارهای سیاست گذاری این است که تصمیمات هر فرد مسوولی متاثر از یک مسیر عقلانی باشد.

وی گفت: اگر شورای پول اعتبار، دستگاه‌های نظارتی و ده‌ها شورایی که یک شبه تکلیفشان روشن شد، سرکار خود باشند، تصمیمات دولت و تصمیمات هر فردی هم که در نظام اجرایی است مشروط می‌شود. دلیل ایجاد شورا‌ها هم همین است.

میرحسین موسوی تأکید کرد: واضح است در نبود ساختار‌های سیاست گذاری و شوراهای عالی تصمیم گیری در نظام اجرایی، بزرگ‌ترین نابغه تاریخ بشریت نیز نمی‌تواند جایگزین تک تک دستگاه‌ها و وزارتخانه‌یی شود که هر یک منافع بخشی را نمایندگی می‌کنند.

نمی‌توان تصمیمات یک فرد را جایگزین یک شورا کرد

وی با تأکید بر اینکه در فرآیند سیاست گذاری عمومی هر یک از وزارتخانه‌ها منافع بخشی را نمایندگی می‌کنند، توضیح داد: دستگاه‌ها و وزارت خانه‌های دولت همچون وزارت کشاورزی با وزارت بازرگانی تضاد منافع دارند، این تضاد‌ها بازتاب تضاد منافع در کشور هستند و هنگامی که وارد شوراهای تصمیم‌گیری می‌شوند، می‌توان به یک تصمیم جمعی رسید.

وی افزود: هنگامی که شورا‌ها را حذف می‌کنیم و جایگاه آن‌ها را تنزل می‌دهیم، قطعا در کنار یک تصمیم درست، تصمیمات غلط متعددی نیز گرفته خواهد شد.

می‌ر حسین موسوی با تأکید بر ارزشمندی شوراهای عالی تصمیم گیری تصریح کرد: نمی‌توان تصمیمات یک فرد را جایگزین شورای پول و اعتبار کرد. جای سازمان مدیریت وبرنامه ریزی را با چیز دیگری نمی‌توانیم پر کنیم و صرف اینکه بگوئیم برخی کار‌شناسان این نهاد سکه می‌گرفتند و بودجه را تخصیص می‌دادند، نمی‌تواند دلیلی برای حذف یک شبهٔ سازمانی که حاصل ۶۰ سال تجربه و دانایی کشور است باشد.

تنوع طیف سیاسی منتقدان سیاست‌های جاری نشان دهنده انگیزه‌های غیر جناحی است

نخست وزیر دهه نخست انقلاب اسلامی تأکید کرد: مسئله امروز کشور ما فرا‌تر از مسائل جناحی و در واقع خدشه دار شدن مسیر تصمیم‌سازی و سیاست‌ گذاری عقلانی است.

وی با اشاره دیدگاه‌های منتقدانه آقایان دکتر سبحانی و دکتر توکلی در نقد لایحه‌ هدفمند کردن یارانه‌ها افزود: تنوع طیف سیاسی منتقدان سیاست‌های جاری خود نشان دهنده‌ آن است که دغدغه بسیاری از انتقادات نه انگیزه‌های جناحی بلکه انگیزه‌های معطوف به عقلانیت تصمیم گیری و سیاست گذاری است.

موسوی ادامه داد: از دولت انتظار داریم تا به بحث‌ها و نقدهای کار‌شناسی در سطح ملی اهمیت دهد و احتمال بدهد که در میان منتقدانش دلسوزانی وجود دارد. نخست وزیر دههٔ نخست انقلاب اسلامی با اشاره‌ پیش بینی و اظهار نگرانی برخی از منتقدان مبنی بر احتمال وقوع آشوب و تبعات امنیتی این لایحه، گفت: من حتی این ظن را دارم که نکند عده‌ای دانسته‌اند که چه اقدامی می‌تواند باعث شود موقعیت ما در برابر جهانی که خصمانه نگاه می‌کند تضعیف گردد.

وی با تأکید بر درستی تلاش برای هدفمند کردن یارانه‌ها، نسبت به تبعات شتاب زدگی در این لایحه هشدار داد. موسوی با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: هر فردی که می‌خواهد بیاید باید در کلام خود این تعهد را داشته باشد که کشور را در مسیر عقلانی هدایت کند‌. وی با اشاره به جنگ‌های تعرفه‌ای آمریکا و ژاپن و آمریکا و اروپا گفت: در حالی که مهد سرمایه‌داری دنیا به عنوان عضو سازمان تجارت جهانی برای خود مرزهای تعرفه‌ای جدی‌ای تعریف می‌کند، ما امروز در ایران مرز تعرفه‌ای نداریم، به طوری که نه تنها انواع کالاهای چینی بلکه حتی کانگورو و انواع حیوانات آفریقایی را نیز می‌توان در بازارهای ایران خریداری کرد. میرحسین موسوی با انتقاد از سیاست‌های تعرفه‌ای جاری، واردات میوه و چای به طور مثال گفت: گویی که اگر کاشف السلطنه چای در دوران قاجار را به ایران آورده است، ما می‌خواهیم آن را ریشه کن کنیم.

مهندس موسوی رهاسازی و یله‌سازی را متفاوت از آزادسازی اقتصادی عنوان کرد و گفت: این دو مقوله متفاوت است. وی افزود: وقتی صحبت از کالاهای وارداتی می‌شود که دل همه به درد می‌آید تاثیرات مهم مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی پشت آن وجود دارد که متأسفانه معمولاً مورد غفلت قرار می‌گیرند.

وی به معنای اقتصادی واردات اشاره کرد و گفت: در کشوری که مرزهای آن باز است، صادر کننده بیگانه دیگر تنها به فروش کالا‌هایش در ایران بسنده نمی‌کند بلکه با کارخانه‌دار اصیل ایرانی بحث می‌کند که چرا تولید می‌کند، او می‌تواند با واردات کالای خارجی سود بیشتری کسب کند. وی افزود: من نمی‌گویم که حسن نیت نیست اما معتقدم که در تصمیم گیری‌ها از عقل جمعی و کار‌شناسان استفاده نمی‌شود.

موسوی با بیان اینکه کار‌شناسان دشمن مسوولان نیستند، گفت: در صورتی که در تصمیم گیری‌ها از عقلانیت جمعی استفاده کنیم، یقیناً می‌توانیم راه حل‌هایی برای رهایی از بحران‌های پیش روی کشور بیابیم. موسوی خاطر نشان کرد: از کنار ۱۰ هزار مدیری که حاصل گفتمان انقلاب هستند نباید به سادگی گذشت. وی یادآور شد: همچنان که سرداران دفاع مقدس همچون شهید باکری زائیده گفتمان انقلاب بودند، بخشی از مدیریت کشور حاصل شرایط و گفتمانی تکرار ناپذیرند.

وی با انتقاد از تخریب ۸۰ تا ۹۰ درصدی بدنه مدیریتی کشور تأکید کرد: در وضع کنونی ما به استفاده از این ظرفیت عظیم نیازمند‌تر از هر زمان دیگر هستیم. وی تأکید کرد: در وضع کنونی حتی اگر همه نوع سرمایه‌ای در کشور وجود داشت و حتی اگر فراوانی نیروی انسانی در کشور وجود می‌داشت و مدیریت کشور ۱۰۰ برابر قوی‌تر بود، باید این نسل را حفظ می‌کردیم.

جذب سرمایه گذاری خارجی نیاز به ثبات مدیریت دارد

میرحسین موسوی جذب سرمایه خارجی را در صورتی امکان پذیر عنوان کرد که حداقل مدیریت سازمان‌هایی مانند بانک مرکزی تثبیت شود و در عرض سه سال سه مدیر عوض نشود. وی افزود: سرمایه گذار خارجی دیوانه نیست که با این شرایط در کشور سرمایه گذاری کند. اگر هم سرمایه گذاری می‌آید تنها برای غارت است تا در مدت سه چهار ماهه غارت کند و برود.

وی اظهار امیدواری کرد تا دولت برای خدمت به نظام جمهوری اسلامی سازمان برنامه و شورا‌ها را احیا کند نه آنکه به رغم اصرار مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز شوراهای عالی کشور در محاق تعطیلی باشند.

وی این پرسش را مطرح کرد که چه ایرادی دارد اگر دولت به مصلحت کشور فکر می‌کند کمی مکث کند و بگوید در اینجا اشتباه شده و باید تصحیح شود؟

وی با اشاره به آقایان خاتمی و کروبی گفت: من به هر دوی این بزرگوار ارادت دارم و ارزش کار آن‌ها را می‌دانم و قدر زحماتی که برای انقلاب کشیده‌اند را می‌دانم. وی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان مجلس در این جلسه گفت: تک تک این صحبت‌ها برای من اهمیت دارد و درباره آن‌ها فکر می‌کنم.

در آغاز این دیدار، نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاههای خود درباره مسائل داخلی کشور و شرایط بین المللی پرداختند. دبیر کمیته سیاسی فراکسیون خط امام (ره) در سخنانی خواستار استفاده مجلس از تجربیات میرحسین موسوی در اداره کشور شد. جمشید انصاری خطاب به نخست وزیر سابق ایران گفت: در این مقطع زمانی اظهارات شما حتی اگر به حضور در انتخابات هم نیانجامد، مغتنم است و باید مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به مشکلات بودجه ارائه شده به مجلس خاطر نشان کرد: با شرایط فعلی به نظر می‌رسد ۳۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت. نماینده زنجان در مجلس هدفمند کردن یارانه‌ها در شرایط فعلی را ناممکن اعلام کرد و اضافه کرد: دولت از این لایحه می‌خواهد در راستای جبران کسری بودجه استفاده کند. وی تصریح کرد: دولت نهم از سیاست‌های اول انقلاب عدول کرده است و در سه سال گذشته بار تصمیمات ناصحیح بر دوش قشر ضعیف جامعه افتاده است.

محمد رضا تابش، دبیرکل فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ضرورت حضور فعال در انتخابات تاکید کرد: با توجه به وضعیت فعلی حضور تمام قد شما یا آقای خاتمی در صحنه انتخابات مورد نیاز است. وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب در ۳۰ سال اخیر افزود: باید با کاری آسیب‌شناسانه انحرافات مشخص شوند و به سمت اصلاح امور گام برداریم. نماینده اردکان از مهندس موسوی خواست تا با توجه به شرایط ویژه کشور در حال حاضر، در خصوص مسائل داخلی و بین المللی موضع گیری کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسین هاشمیان، رئیس شورای مرکزی فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار با مهندس موسوی تاکید کرد: امروز همه مسئولیت داریم تا مسائل و روندهای موجود را اصلاح کنیم. نماینده رفسنجان در مجلس با اشاره به نام فراکسیون و شخصیت مهندس موسوی، گفت: همه شما را یکی از رهروان حضرت امام (ره) می‌دانند و با این نام هم می‌شناسند.

مصطفی کواکبیان در نیز در این دیدار با نقد سیاست‌های خارجی دولت نهم اضافه کرد: شرایط بین المللی را به سمتی برده‌اند که ترکیه در صحنه بین المللی می‌تواند وارد شورای امنیت وارد شود، اما ایران برای حضور در شورای امنیت تنها ۳۲ رای می‌آورد. نماینده سمنان در مجلس افزود: وقتی منافقین از لیست تروریست‌های اتحادیه اروپا خارج می‌شوند نشان دهنده ضعف دیپلماسی ما است که حتی در این رابطه قدرت رایزنی وجود ندارد. این نماینده مجلس دولت کنونی را نظارت ناپذیر‌ترین دولت دانست و تصریح کرد: در بحث بودجه به گفته مسئولان دولتی، می‌خواهند بودجه‌ای را تدوین کنند که حتی در جیب جا شود که به معنی بی‌توجهی به حضور نمایندگان مجلس در نظام تصمیم‌گیری کشور است.

حسین هاشمی، نماینده میانه در مجلس هم با تاکید بر اینکه هر دولتی که در سال آینده اختیار کشور را در دست بگیرد، با کوله‌باری از مشکلات روبرو خواهد بود، اضافه کرد: وضعیت واردات به کشور، کمر همه را شکسته است و در بخش‌های دیگر هم در شرایط خوبی به سر نمی‌بریم.

محسن نریمان و مجید نصیرپور، نمایندگان بابل و سراب در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم مشارکت حد اکثری مردم در انتخابات تاکید کردند: اصلاح طلبان باید بر روی یک کاندیدا اجماع کنند. بهمن اخوان، عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز تصریح کرد: شخصیت میرحسین موسوی، ملی است. نماینده تفرش، آشتیان و فراهان افزود: در سی سال اخیر مردم هم چپ را امتحان کردند و هم راست را، اما من تنها به وحدت ملی اعتقاد دارم.

 

آرشیو روزشمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “روزشمار انتخابات ۹ بهمن ۱۳۸۷/ میرحسین موسوی در جمع نمایندگان مجلس: کشور باید در مسیر عقلانی هدایت شود”

  1. ناشناس آشنا گفت:

    مرد حل بحران را در یابیم!

    اسطوره مقاومت و نجات ملت و کشور را آزاد بگذارید!

    درود بر میر یاور یاوران!