سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مهندسی معقول و منطقی انتخابات ِ همیشه آزاد: دفتر روزنامه ها زیر پای چکمه پوشان...
» خیز ناگهانی اقتدارگرایان برای کودتای رسانه ای- انتخاباتی

مهندسی معقول و منطقی انتخابات ِ همیشه آزاد: دفتر روزنامه ها زیر پای چکمه پوشان

چکیده :در اقدامی شبانه و کودتاگونه، ماموران امنیتی و لباس شخصی ها به طور همزمان به دفاتر چهار روزنامه و یک هفته نامه اصلاح طلب یورش بردند و دست کم 10 روزنامه نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. این اقدام سرکوب گرانه در حالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است که رهبری ادعا می کند انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی تضمین شده است. مشخص نیست با چنین فضای خفقان آمیزی، چگونه قرار است انتخابات آزاد! برگزار شود....


کلمه – گروه خبر: در اقدامی شبانه و کودتاگونه، ماموران امنیتی و لباس شخصی ها به طور همزمان به دفاتر چهار روزنامه و یک هفته نامه اصلاح طلب یورش بردند و دست کم 10 روزنامه نگار را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همزمان دو سایت خبری دیگر به نام های تابناک و بازتاب هم مسدود شدند.

این اقدام سرکوب گرانه در حالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است که رهبری ادعا می کند انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی تضمین شده است. مشخص نیست با چنین فضای خفقان آمیزی، چگونه قرار است انتخابات آزاد! برگزار شود.

یکشنبه شب ماموران امنیتی در هجوم به 4 روزنامه شرق، اعتماد، بهار، آرمان و هم چنین هفته نامه اصلاح طلب «آسمان»، با ایجاد ارعاب و بازرسی و تفتیش این مطبوعات تعدادی از اعضای تحریریه را بازداشت و یا تهدید به بازداشت کردند.

این حمله پس از بازداشت روز شنبه دو روزنامه نگار: سلیمان محمدی (دبیر سرویس حوادث روزنامه بهار) و هم چنین میلاد فدایی اصل (دبیر سرویس سیاسی خبرگزاری ایلنا) صورت گرفت.

در روزنامه اعتماد که هجوم ماموران با توقیف موبایل ها و گرفتن فیلم از تحریریه و اعضای آن همراه بود، جواد دلیری، ساسان آقایی، نسرین تخیری بازداشت شدند.

در حمله به روزنامه شرق، آرمان و بهار نیز پوریا عالمی، پژمان موسوی، امیلی امرایی، مطهره شفیعی (دبیر سرویس سیاسی روزنامه آرمان) و نرگس جودکی دبیر اجتماعی این روزنامه بازداشت شدند.

یورش به هفته نامه آسمان نیز با بازداشت اکبر منتجبی (دبیر اجرایی و دبیر سیاسی این هفته نامه اصلاح طلب) همراه بود. همچنین آخرین خبرها حاکی از بازداشت صبا آذرپیک از خبرنگاران پارلمانی و احتمال بازداشت صدرا محقق و احسان مازندرانی است.

ماموران بلافاصله پس از حمله، مانع از آمد و شد روزنامه نگاران و افراد شاغل در مطبوعات مذکور در ساختمان این روزنامه ها شدند و در دو روزنامه هم کارت های شناسایی خبرنگاران را توقیف کردند.

گفته می شود ماموران امنیتی حکم روزنامه نگاران دیگری را هم در دست داشته اند که برای بازداشت به منازل آنها هم مراجعه کرده اند، اما هنوز از بازداشت قطعی آنها خبری نیست.

خیز تازه اقتدارگرایان حاکم برای کودتای انتخاباتی، از قضا درست چهار سال بعد از هشدار مهدی کروبی از رهبران در حصر جنبش سبز درباره کودتای انتخابات نظامیان انجام گرفته است. کروبی در هشتم بهمن 87 طی نامه ای خطاب به فیروزآبادی نسبت به زمینه‌چینی نظامیان برای کودتای انتخاباتی هشدار داد و نوشت: شما “ریاست ستاد نظامیان دخالت کننده در انتخابات” را به عهده گرفته‌‏اید و به گونه‌‏ای سخن گفته‌‏اید که قرار است انتصابی صورت گیرد و مردم نقشی در تعیین رئیس‌‏جمهور ندارند.

اکنون در دومین هفته بهمن ماه 91 و در حالی که حدود چهار ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، صدای پای کودتایی دیگر به گوش می رسد، کودتایی که این بار از چند ماه قبل زمینه سازی شده است تا با سرکوب و ارعاب و تهدید و بازداشت، زمینه برگزاری انتخابات به ظاهر «آزاد» مورد نظر آیت الله خامنه ای را فراهم سازد.

طی هفته‌های اخیر نیرو‌های امنیتی با احضار گسترده فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در مورد هرگونه تحرک در انتخابات آزادی که رهبری مدعی برگزاری آن است، با آنها اتمام حجت کرده اند و این احضارها هم چنان تداوم دارد.

کودتای تازه جریان حاکم که بعد از سخنان رهبری از سوی نظامیان و گوش به فرمانان او آغاز شده، در شرایطی است که هفته گذشته محسنی اژه ای تلویحا از تهدید به بازداشت روزنامه نگاران سخن گفته بود. وی مدعی شده بود: “برخی افراد از یک طرف در نشریات خودمان کار می کنند و از طرف دیگر با بیرون از کشور در ارتباط اند.”

سناریویی که قرار است دادستانی انقلاب تکمیل کننده آن باشد، چرا که در آخرین ساعات یکشنبه شب خبرگزاری مهر گزارش داد: دادستانی انقلاب به زودی اطلاعیه ای در این زمینه صادر خواهد کرد. مهر، فارس و دیگر رسانه های همسوی حکومتی نیز هنوز خبری نشده، برچسب فتنه را به بازداشت شدگان زده اند و از سویی نیز مدعی ارتباط روزنامه نگاران بازداشت شده اصلاح طلب با عناصر ضدانقلاب شده اند.

به نظر می رسد شرایط کاملا مهیاست، دروغ ها ساخته و پرداخته شده و همه چیز دست به دست هم داده تا کودتای تازه امنیتی ها و نظامیان، پیش از همه با قربانی کردن روزنامه نگاران، استارت زده شود.

 Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “مهندسی معقول و منطقی انتخابات ِ همیشه آزاد: دفتر روزنامه ها زیر پای چکمه پوشان”

 1. Ziba گفت:

  شروع کودتای جدید!!!! بشار اسد داره سقوط می کنه. شما چرا روزنامه های ایرانی رو می بندید؟؟؟

 2. Saba گفت:

  ای بابا … هنوز اخبار برای شما تایید نشده؟؟ ما از این سر دنیا خبرا از دوست و آشنا بهمون رسید!

 3. Ali گفت:

  میگن دیکتاتور ها زمانی میرسن که نمیدونن چیکار میکنند ا ، آدم داره میبینه.
  کشتن واسه ترس و اعراب؛ قطع کردن دست و پا؛ الان هم حمله به خبرنگارا.
  خامنه ای ترمز بریده

  • kameran گفت:

   معمولا دیکتا تور ها مغز شان از کار می افتد و تصمیماتی نابخردانه در روز های اخر حکو متشان می گیرند که بیشتر در چاه نابودی فرو می روند

 4. ali raze گفت:

  جامعه آزاد ،امن که آقایان بالای منبر داد می زنند یعنی این.

 5. صادق گفت:

  میخوان که بترسوننشون.
  زهی خیال باطل!!!

 6. صادق گفت:

  نکنه این افراد همون اهل مطبوعاتی هستند که گفتید با هاشمی جلسه داشتند؟
  یعنی به خاطر سی ثانیه بطور ممتد دست زدن برای نام موسوی و کروبی گرفتنشون؟!!!!!!!

 7. kameran گفت:

  حاکمان مستبد و متحجر و رانت خور و سرکوبگران سپاهی و شکنجه گران ادامه حکو مت ننگینشان را فقط سرکوب می دانند . مردم هم باید یک فکر اساسی برای این حکو مت بکنند

 8. Jackmarck4 گفت:

  بازتاب که خیلی وقت بود تعطیل فیلتر بود