سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تحریف تاریخ چرا؟!

چکیده :تاريخ انقلاب اسلامي‌ در همه جا نوشته شده است و اگر با تغيير نسل‌ها از خاطرات مردم حذف شود، نبايد در مغايرت با آنچه واقعيت داشته، حرف‌هاي تحريف‌شده‌يي وارد اذهان شود. وقتي اين رخداد در تريبون‌هاي رسمي روي مي‌دهد، از ديگراني كه نمي‌خواهند حقايق و واقعيات انقلاب اسلامي به درستي منعكس شود، چه انتظاري دارند؟اميدوارم اين رويه اصلاح شود تا محققين تاريخ از اين نارواها انگشت تعجب بر دهان نگيرند و بر تحريفگران ايراد وارد...


مصطفي ايزدي

تحريف تاريخ خوب است يا بد؟ اگر خوب است كه بايد ذكر خيري از آن در قاموس و فرهنگ ملل به ميان آيد و در كتب اخلاقي و سياسي و ادبي نيز معني و مفهوم آن را به احسن وجه نوشت. اما اگر بد است – كه بد است – نبايد آن را مرتكب شد. تاريخ متعلق به فرهنگ يك ملت است. تحريف تاريخ به هيچ ملتي تعلق ندارد، چرا كه اگر به فرهنگي تعلق داشت، پايدار مي‌ماند. شما سراغ داريد در طول زمان، تحريف تاريخ افشا نشود؟ يعني تاكنون ديده‌ايد كه حقايق تاريخي براي هميشه دستخوش تحريف شده باشند، اما به مرور زمان تحريف‌ها جاي خود را به حقايق مسلم نداده باشند؟ فرق هم نمي‌كند موضوع تحريف شده كوچك باشد يا بزرگ، مهم باشد يا غير مهم، به ملت مربوط شود يا به دولت، موضوع سياسي باشد يا نباشد، بالاخره تحريف تاريخ روزگاري چند مي‌گذرد تا زدوده شود و واقعيات، خود را نشان دهند.

چند سال پيش در دولت نهم، نگارنده مجموعه‌يي از مقالات خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برد تا اجازه انتشار دريافت كند. در آن مجموعه دو يادداشت در موضوع «هفته وحدت»‌بود كه چون با نام پيشنهاددهنده همراه بود، شرط چاپ آن را حذف دو يادداشت مذكور قرار دادند. ظاهرا مديران مربوطه نخواسته بودند كه «هفته وحدت» با نام پيشنهاددهنده اصلي و واقعي آن در كتاب‌ها و جرايد بماند. از طرفي چند سالي است كه در مطبوعات جناح راست، هر چه درباره هفته وحدت نوشته مي‌شود، آن را به امام خميني نسبت مي‌دهند، در صورتي كه چنين نيست. در صحيفه امام كه حاوي كليه سخنراني‌ها، پيام‌ها، نامه‌ها، احكام، مصاحبه‌ها و ساير شيوه‌هاي اعلام نظر امام خميني است، نه‌تنها هيچ جا صحبت از اينكه هفته وحدت را آن مرحوم پيشنهاد داده باشد نيست، بلكه به دفعات از ابتكار پيشنهاد هفته وحدت و پيشنهاددهنده آن به نيكي ياد شده است.اصلا مهم نيست كه هفته وحدت را چه كسي پيشنهاد داده است. مهم اين است كه اگر در تاريخ انقلاب اسلامي، تحريف صورت بگيرد و پديده‌يي كه به مدت هشت سال،‌در همه روزنامه‌ها و كتاب‌ها و رسانه‌ها به نام بزرگ ديگري ثبت و ضبط است به ديگري نسبت دهند، تحريف‌هاي ديگر نيز صورت خواهد گرفت. چرا عده‌يي از تريبون‌هاي رسمي، اين كار را به امام خميني منتسب مي‌كنند؟‌ اشكالي ندارد كه به هنگام بزرگداشت ايام مبارك ميلاد رسول خدا(ص) و امام معصوم حضرت امام جعفر صادق(ع) وقتي از هفته وحدت ياد مي‌شود، نام پيشنهاددهنده آن ذكر نشود، اما بسيار بد و خلاف مسلمات تاريخي است كه از بنيانگذار جمهوري اسلامي به عنوان پيشنهاددهنده آن نام برده شود، چرا كه از اين پس مي‌توان هر گونه تحريفي را در تاريخ انقلاب اسلامي و نيز تاريخ معاصر ايران وارد دانست و حقايق را وارونه جلوه داد. اين رويه ناپسند، اگر از افراد يا دستگاه‌هاي موثر دنبال شود، مي‌تواند حتي به مهم‌ترين مسائل و منابع مربوط به انقلاب اسلامي سرايت كند. آنگاه پيشگيري از آن به سادگي و حتي سختي ميسر نيست.

روز آغاز هفته وحدت كه مصادف با دوازدهم ربيع‌الاول، سالروز ولادت پيامبر عظيم‌الشأن اسلام(ص) به روايت اهل سنت است،‌گوينده خبر تلويزيون اعلام كرد كه هفته وحدت به پيشنهاد امام خميني اعلام شد. روز جمعه 6/11/91 نيز سخنران قبل از خطبه نماز جمعه تهران كه مستقيم از راديو تهران پخش مي‌شد، عينا همين جمله را تكرار كرد.

بديهي است اين‌گونه صريح يك رويداد كاملا روشن تاريخي را به دست تحريف سپردن نه با اخلاق رسانه‌يي انطباق دارد و نه از سخنران شناخته‌شده‌يي كه خود سال‌ها با پيشنهاددهنده هفته وحدت مانوس بوده و قطعا از پيشينيه هفته وحدت اطلاع دارد، انتظار چنين حرفي مي‌رود.

تاريخ انقلاب اسلامي‌ در همه جا نوشته شده است و اگر با تغيير نسل‌ها از خاطرات مردم حذف شود، نبايد در مغايرت با آنچه واقعيت داشته، حرف‌هاي تحريف‌شده‌يي وارد اذهان شود. وقتي اين رخداد در تريبون‌هاي رسمي روي مي‌دهد، از ديگراني كه نمي‌خواهند حقايق و واقعيات انقلاب اسلامي به درستي منعكس شود، چه انتظاري دارند؟

اميدوارم اين رويه اصلاح شود تا محققين تاريخ از اين نارواها انگشت تعجب بر دهان نگيرند و بر تحريفگران ايراد وارد نسازند.

منبع: روزنامه اعتمادDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “تحریف تاریخ چرا؟!”

  1. Ziba گفت:

    شما هم چه توقع هایی داری؟!!!!! اینها کلا امام و جمهوری اسلامس را قبول ندارند و فقط از اون استفاده ابزاری می کنند تا یک لقمه نان جلویشان پرت کنند و اونها هم دم تکان دهند. آیت الله منتظری و آیت الله خمینی اگر با هم اختلاف دیدگاه سیاسی در برقراری حکومت اسلام داشتند در اصل دین یکی بودند. آیت الله منتظری در زمان امام مورد احترام بودند و فقط از دخالت در سیاست منع شده بودند و آیت الله منتظری هم پذیرفته بودند. خدا رحمت کند هردوی این بزرگوار رو که نمی دونستند که اینکارشون بعدها مورد استفاده جمعی کاسه لیس قرار خواهد گرفت!