سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نتیجه هدفمندی یارانه ها: نابودی صنایع، بیکاری کارگران و گسترش فقر...

نتیجه هدفمندی یارانه ها: نابودی صنایع، بیکاری کارگران و گسترش فقر

چکیده :نابودی صنایع، بیکاری کارگران و گسترش فقر و افزایش تورم تنها بخش کوچکی از نتایج منفی هدفمندی یارانه ها از سوی دولت است.اجرای ناقص مرحله اول هدفمندی یارانه ها و عدم پرداخت سهم صنعت موجب آن شد که کمر بسیاری از صنایع مولد شکسته شده و عده زیادی از کارگران بیکار شوند و روند رو به کاهش تولید و افزایش نقدینگی باعث تورم شده و در عمل طبقه های ضعیف جامعه را فقیر و فقیر تر کرده است....


کلمه- گروه اقتصادی: در حالی که این روزها زمزمه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کشور مطرح است که تبعات مرحله نخست آن از سوی کارشناسان جبران ناپذیر عنوان می شود. نابودی صنایع، بیکاری کارگران و گسترش فقر و افزایش تورم تنها بخش کوچکی از نتایج منفی هدفمندی یارانه ها از سوی دولت است.

احمدی میدری کارشناس اقتصادی با انتقاد از اینکه فاز اول اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تورم زیادی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده است، خواستار آن شده تا دولت هر چه سریع تر اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها را متوقف کند.

او که  ادامه طرح هدفمندی یارانه ها را موجب افزایش یافتن نرخ تورم خوانده، با خطرناک توصیف کردن اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها می گوید:  فاز اول هدفمندی یارانه ها ضربات جبران ناپزیری به اقتصاد ایران وارد شده و اجرای مرحله دوم می تواند باعث افزایش این خسارات برای اقتصاد کشور باشد.

میدری با بیان اینکه  واحدهای تولیدی کشور در شرایط ركود قرار دارند، تصریح کرد:فاز دوم هدفمندی فشار مضاعفی به بخش تولید وارد می کند و به بیكاری دامن میزند،به همین دلیل دولت باید اولویت خود را حفظ ثبات اقتصادی و كنترل وضعیت موجود قرار دهد.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران که با ایلنا گفت و گو می کرد، با بیان اینکه اجرای این طرح پیش از انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری شائبه سیاسی بودن این طرح اقتصادی را افزایش می دهد،گفت: در صورت اجرای این طرح بار هزینه ای آن به دوش دولت بعدی خواهد افتاد.

در همین زمینه حسین درگی ، از فعالان حوزه کارگری گفته است: اجرای ناقص مرحله اول هدفمندی یارانه ها بسیاری از صنایع مولد را نابود كرد.

به گفته او، اجرای ناقص مرحله اول هدفمندی یارانه ها و عدم پرداخت سهم صنعت موجب آن شد که کمر بسیاری از صنایع مولد شکسته شده و عده زیادی از کارگران بیکار شوند  و روند رو به کاهش تولید و افزایش نقدینگی باعث تورم شده و  در عمل طبقه های ضعیف جامعه را فقیر و فقیر تر کرده است.

وی ادامه داد: تردیدی نیست که کشوری می تواند ادعای استقلال و آزادی کند که تا حد امکان وابستگی خود را به خارج از کشور کاهش داده باشد و لذا یکی از عوامل موثر در استقلال کشور ها، اقتصاد قوی  و استقلال مالی  آنها است.

این فعال کارگری بیان کرد: شرط توسعه اقتصادی کشور را باید در افزایش تولید و بهبود بهره وری و کیفیت در محصولات تولیدی آن دانست. افزایش نقدینگی، مصرف گرایی و عدم برآورده سازی نیازهای مصرفی در کشور، عامل تورم است.

درگی اظهار کرد: تولید ایجاد ثروت کرده و باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود، متاسفانه آن چیز که اخیرا با آن روبرو هستیم عدم توجه به تولید و افزایش ریسک های سرمایه گذاری در کشور است.

وی با اظهار اینکه تجربه نشان داده که معمولا مقدار افزایش حقوق و دستمزد کارگران و سایر اقشار حقوق بگیرجامعه, نسبت به مقدار تورم سالیانه بسیار ناچیز بوده و بنابراین این قشر کارگر و مولد جامعه است، که بیشترین ضربات را از این افزایش قیمت ها تحمل می کنند، خاطرنشان کرد: با قاطعیت می توان اعلام کرد که هدفمندی یارانه‌ها موفقیت آمیز نبوده و اثر معکوس آن در کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید حقوق بگیران، آنها را فقیر و فقیر تر کرده است.

درگی گفت: با توجه به ناقص و ناموفق بودن اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها این سوال مطرح است چرا دولت درصدد است که مرحله دوم آن را پیاده کند.

وی با اظهار اینکه به نظر می رسد در این خصوص جنبه های تبلیغاتی، بیش از مصالح عقلی و اجتماعی اهمیت پیدا کرده است، افزود: از نمایندگان مجلس  انتظار می‌رود که با این موضوع به صورت معقول و منطقی برخورد کرده و به وظیفه مهم خود در خصوص حفظ وصیانت از حقوق مردم توجه ویزه ای داشته باشند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.