سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعدام عجولانه دو زورگیر در محل خانه هنرمندان...

اعدام عجولانه دو زورگیر در محل خانه هنرمندان

چکیده :فاصله بسیار اندک بین زمان دستگیری متهمان با اعدام، اگرچه با هدف نشان دادن اقتدار و اراده برخورد پلیس و نهاد قضایی در برابر تخلف های اینچنینی است، اما می تواند نشان دهنده برخورد غیر کارشناسی و سطحی حکومت با اینچنین آسیب های اجتماعی ...


دو مجرم محکوم به اعدام که چندی پیش فیلم زورگیری آنها در رسانه های مختلف بازتاب فراوانی داشت، امروز به عنوان محارب و مفسد فی الارض در محل پارک هنرمندان به دار آویخته شدند.

به گزارش کلمه، این دو زورگیر به نام های ˈعلیرضا مافیهاˈ و ˈمحمد‌علی سروریˈ آذر ماه سال جاری با استفاده از قمه، یک شهروند تهرانی را با همدستی دونفر دیگر مورد ضرب وجرح قرار داده بودند. دو متهم دیگر به دلیل همدستی در زورگیری به ده سال حبس و 74 ضربه شلاق و بعنوان تتمیم مجازات به پنج سال اقامت اجباری در یکی از شهرستان ها محکوم شدند.

فاصله بسیار اندک بین زمان دستگیری متهمان با اعدام، اگرچه با هدف نشان دادن اقتدار و اراده برخورد پلیس و نهاد قضایی در برابر تخلف های اینچنینی است، اما می تواند نشان دهنده برخورد غیر کارشناسی و سطحی حکومت با اینچنین آسیب های اجتماعی  باشد. 9 دی ماه دادگاه این دو جوان در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، 13 دی ماه حکم بدوی آنها به رسانه ها اعلام و تا 27 دی مراحل تجدید نظر و اعلام تایید دیوان عالی کشور طی شد و سحرگاه امروز این دو جوان اعدام شدند.

آنچه قطعی است حذف و اعدام با عجله دو معلول و قربانی شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جرم پرور در جامعه به معنای حل مساله و حتی گامی جدی به سوی حل مساله محسوب نمی شود.

همچنین انتخاب محل اعدام در پارک هنرمندان، اگرچه در نزدیکی محل وقوع جرم است اما فارغ از نقدهای جدی کارشناسان آسیب های اجتماعی به اجرای علنی مراسم اعدام، با انتقاد اهالی هنر و کسانی که این محل را از گذشته به عنوان پاتوق فرهنگی انتخاب کرده اند، مواجه شده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

12 پاسخ به “اعدام عجولانه دو زورگیر در محل خانه هنرمندان”

 1. Reza Noroozi گفت:

  پس از دوماه از زورگیری خشنی که در یکی از خیابان های تهران اتفاق افتاد، دو نفر از 4 نفر زورگیر، به دار مجازات آویخته شدند تا نیروی انتظامی و دادگستری (دادگستری؟) نشان بدهند که در بعضی از پرونده ها می توانند قدرت قهریه خود را به نمایش بگذارند! چند سوال برای من مطرح است که واقعا ذهنم را آزار میدهد:
  1-چرا پس از دو ماه برای دو مجرمی که به گفته متهم اصلی به دلیل نداشتن 4.5 میلیون هزینه عمل جراحی مادرش مرتکب جرم شده اند باید حد غایی جریمه (اعدام) به اجرا درآید ولی دزدان اصلی که سالیان درازیست بر مال و ثروت همین دو جوان و سایر جوانانی که همچنان چنین محکومیت هایی در انتظارشان هست، خیمه زده اند، آزادند و اسم شان هنوز به صورت مخفف ذکر می شود؟ غارتگران و مجرمانی که اسمشان فاش نمی شود تا اسم کسانی که قرار است اسم اینان را فاش کنند، از پس پرده فاش نشود!
  2-چرا اسم این دو جوان زورگیر گذاشته می شود در حالی که در نهایت ضعف و فقر و تنگدستی مرتکب چنین عملی شده اند! آیا زورگیر واقعی کسانی نیستند که باعث فقر این جوانان شدند تا از ضعفِ فقر دست به چنین اقدامی بزنند؟
  3-…آیا اگر بستر کار برای جوانان از جمله این دو جوان فراهم بود، حاضر می شدند به جای خواب در بستر و در کنار خانواده، در آن ساعت از شب به جرثقیل آویزان شوند تا تبدیل به سیرکی شوند که تماشای آن تفریحی باشد برای سایر جوانان بیکار مثل خودشان! جوانانی که با نگاه به این سیرک زشت و خشونت آمیز، هیجاناتشان را که باید در جای درستش خالی می شد، اینجا خالی کردند! با نگاه به دست و پا زدن دو جوانی که از چهره شان پیدا بود تازه می خواهند جوانی کنند!
  4-حال که نمی توان این سوالات را از مسئولان پرسید، باید سوالی از جامعه پرسید! می گویم نمی توان از مسئولان سوال پرسید چرا که امروزه با این شرایط سوال پرسیدن هم جرم محسوب می شود! سند این ادعای من هم، همین اعدام این دو جوان است! بنده معتقدم حرکتی که این دو جوان انجام دادند خود سوالی از مسئولان بود که در کشوری با این همه ثروت، چرا باید ما دست به چنین حرکات زشتی بزنیم و بر روی هم وطن خود تیغ بکشیم؟ و اما سوال من از جامعه این است: در شرایطی که بازار تحریم ها داغ است آیا می شود ما هم دست به تحریم تماشای این سیرک خشن بزنیم؟ و احساسات روانی گونه مان را جور دیگری تخلیه کنیم؟
  چند سال پیش نمونه این حادثه برای خود من اتفاق افتاد و شبی که در خیابانی در اصفهان پیاده روی می کردم دو جوان سوار بر یک موتور جلوی من را گرفته و گلوی من را با تیغه قمه شان آشنا کرده که جیب هایت را خالی کن! آن شب گذشت و چند وقت بعد جوانی که قمه را زیر گلویم گذاشت همراه با خانواده اش در یکی از پارک های اصفهان کنار زنده رود دیدم و آنقدر خوشحال شدم که این جوان در کنار خانواده اش خوشحال است که حد ندارد!

 2. Motagh_1330 گفت:

  اینکارها نقاط ضعف حکومت را نشان میدهد..حکومتیکه اقتصاد را ابزار کرده.بدانید با همان ابزار متلاشی میشود چون شگم کرسنه دین و ایمان نداره

 3. آق مرتضا گفت:

  هنگامی که مجازات دو زورگیر در مقایسه با دزدان دانه درشت این مملکت به یکصدم دستبردهای دانه درشت ها هم نمی رسد، اعدام باین سرعت باشد حساب کنید که مجازات دانه درشت هایی که طی این سالها مملکت و خزانه آنرا غارت کرده اند، چه باید باشد؟ کسانی که در زندانها متهمین را به قتل رسانده اند چه باید باشد. مجازات قاتلین آن چهار جوان در زندان کهریزک و قاتلین ستار بهشتی باید چه باشد؟؟ آیا با این عدالت دیوان بلخی سنگ روی سنگ بند می شود؟

 4. احسان گفت:

  اشکام ریخت!بیچاره ها زیر 24 سال سن داشتند!!روحشان شاد.

  • Abshargazoo گفت:

   آقای عزیز که میگی تا سرحد مرگ زدن طرف رو.برو یه بار دیگه این فیلم رو ببین بعد بگو.کسی نمیگه مجرم نیستن میگن حکم سنگین بوده.بعد هم چرا این ضرب الاجل برای زورگیران 3000000000 میلیاردی بکار نرفت؟

 5. Behdad گفت:

  فرق نیروهای دمکراسی خواه با کلمه: اعدام کارشناسی شده می خواهید بعد از گذراندن مراحل قانونی ما لغو مجازات اعدام.

 6. Payam گفت:

  هیچکس کار زشت این دو را نمی پذیره ولی چرا اعدام؟
  من خودم حکم اعدام را اصلا قبول ندارم و شدیدترین حکم می تونه حبس ابد باشه.
  ولی مگر برای زورگیری (اونم تنها برای دزدیدن پول)باید حکم اعدام انجام بگیره ؟ پس فرق زورگیری با قتل چیه؟
  متاسفانه حکم اعدام ابزاری برای قدرت نمایی حاکمان ما شده.
  پرسش من این است :حالا با فرض پلنگ صورتی برای زورگیری حکم اعدام باشه. پس چرا مورد های پیشین و پسین با حکم اعدام روبرو نمی شه.
  امیدوارم روزی شرایط وارونه شه

 7. javad.emam گفت:

  دوهفته قبل متاسفانه شاهد دفن یکی ازسردسته های همین قشردرقطعه “نام آوران”بهشت زهرا(س)بودیم که به قول معرف این دونفری که امروز اعدام شدند وبه نوعی خودقربانی این ناهنجاری موجوددرجامعه میباشند پیش این شخص اساسا عددی محسوب نمی شدند.ولی جالب این است سردسته اراذل واوباش که ازخلاف کاران بین المللی محسوب میشد دوهفته قبل به بعنوان یکی ازمفاخرجامعه مادرکنارشعرا،نویستدگان،هنرمندان،قهرمانان،پهلوانان و..جا میگیرد وامروز شاهداعدام دوزورگیروقمه کش دیگر درجوارخانه هنرمندان هستیم!!!!!!! واقعااین هابی مناسبت است یا واقعا تعاریف درحال تغییر است ؟!نمی دانم ……………………………..

 8. Roozpol گفت:

  در عجبم که آیا هیچ کدام از این چهار نفر روزی برای مراسم اعدامی نرفته بودند ، دوست وطن پرستی هر مطلبی که می نوشت را با عناوینی همچون تمدن دو هزار و پانصد ساله و مسلمان بودن ایرانی ها بیان می کرد به او خرده گرفتم که ساکنین یک خانه لزوما به تاریخ آن خانه وابسته نیستند بلکه جزئی از تاریخ آن خانه هستند که دارد رخ می دهد اما مثال بارز من امروز به این برمی گردد که به تعداد متوحشین اعدام خواری که برای دیدن مراسم به دار آویخته شدن دو بزهکار رفتند دلیل وجود دارد که اکثریت فرهنگ فاشیستی و سطحی دارند اکثریتی که اگر مورد اذیت قرار گیرد شکم همنوع خود را می درد و حقش را به جای ظالم از مظلوم می گیرد اکثریتی که از او و تفکرش برای هر چه نامش حق است داری آویخته شده . اکثریتی که رایش محمود احمدی نژاد بود .

 9. مریم گفت:

  یعنی برای این کار جایی مناسبتر ازخانه هنرمندان پیدا نمیشد؟
  چقدر شومند این بی بنیادهای بیدادگر

 10. آرش گفت:

  اعدام قتل عمد است!!!!!. امروز تیتر روزنامه خورشید ارگان قاتلهای کهریزک! یک تیتر جالب و واقعا درست زد: زورگوهای کوچک اعدام شدند!!(((مثل همیشه))). میلیاردها دزدی و قاچاق مواد مخدر در حکومت اسلامی میشه و تلنگری بهشون زده نمیشه. از طرف دیگه انگشت یکنفر بدبخت رو بخاطر دزدی یک قطعه نون میبرند. و بعد هم خیلی از روشنفکرهای توی ایران بخاطر اعدام این “زورگوهای کوچک” میگویند: “اعدام حقشونه”، “از ماست که بر ماست” ….. با اعدام اینها فقط میخواهند بروی جنایتهای خودشون چشم بپوشانند. در هلند مصرف و خرید مواد مخدر مثل ماری جوانا و حشیش از موسسه های دولتی آزاد است، ولی هلند کمترین درصد معتادین دنیا را داره. در همه کشورهای دنیا که حکم اعدام وجود نداره، درصد جنایتها بمراتب خیلی کمتر از کشورهای با حکم اعدام مثل آمریکا، چین، ایران و…… است. البته جامعه ایرانی در کل استبدادزده و اعدام دوست است و گرنه اینهمه برای دیدن این جنایت نمیرفتند. “”””اعدام قتل عمد است”””. بقول فریدون مشیری عزیز: “تو از آیین انسانی چه میدانی؟ اگر جان را خدا داده است، چرا باید تو بستانی؟.:

 11. مهمان گفت:

  دوستان دلیل اینکه محل پارک خانه ی هنرمندان رو برای این کار انتخاب کردند اصلا تصادفی نیست.
  با سرچ کلمه ی خانه ی هنرمندان کلماتی مثل اعدام،دزدی،زورگیری،قمه و … برای شما باز میشود.
  تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل…