سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بررسی اختیار رئیس قوه قضائیه در نقض احکام خلاف شرع...

بررسی اختیار رئیس قوه قضائیه در نقض احکام خلاف شرع

چکیده : اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برای بررسی اختیار رئیس قوه قضائیه در نقض احکام خلاف شرع با صادق لاریجانی دیدار...


اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برای بررسی اختیار رئیس قوه قضائیه در نقض احکام خلاف شرع با صادق لاریجانی دیدار کردند.

اللهیار ملک‌شاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره این جلسه این کمیسیون به فارس گفت که این جلسه به منظور بررسی یکی از مواد طرح اصلاح آئین دادرسی کیفری در دفتر رئیس قوه قضائیه برگزار شد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین محورهای لایحه آئین دادرسی کیفری که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، اختیار رئیس قوه قضائیه در رسیدگی مجدد به پرونده‌هایی است که برای آنها احکام قطعی صادر شده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: بر اساس ماده 18 قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب، هر گاه رئیس قوه قضائیه حکمی را خلاف شرع تشخیص دهد، اجرای حکم را متوقف کرده و دستور به رسیدگی مجدد به آن می دهد.

ملک‌شاهی افزود: شورای نگهبان معتقد است این دستور به منزله نقض حکم صادره نیست و اعضای کمیسیون برای استماع نظرات رئیس قوه قضائیه جهت اصلاح این ماده و تأمین نظر شورا، امروز با آملی لاریجانی دیدار کردند.

وی تصریح کرد: در این نشست پس از بررسی موضوع تفاهم شد که اگر رئیس قوه قضائیه حکمی را خلاف شرع تشخیص داد، تنها آن را به‌منظور اعاده دادرسی به شعب خاصّ دیوانعالی کشور ارجاع دهد.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت که با نهایی شدن این موضوع در کمیسیون در روز سه‌شنبه این هفته یا یکشنبه هفته آینده، لایحه برای شورای نگهبان ارسال خواهد شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “بررسی اختیار رئیس قوه قضائیه در نقض احکام خلاف شرع”

  1. Mohammad-sadegh گفت:

    این اجازه وقتی مفید است که ریاست قوه قضائیه ، به واقع شرایط یک قاضی لااقل متوسط را دارا باشد.وگرنه مجلس فرمایشی تیغی زرین در دست نوکری می دهد تا بتواند امور را به نفع ارباب خویش مصادره نماید و از پیگیری و آگاهی مردم نیز به سلامت بدر رود.