سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در حاشیه اقدام برخی تشکل های غیرمستقل کارگری در حمایت از سعید مرتضوی...
» به نام کارگر به کام کارفرما و دولت

در حاشیه اقدام برخی تشکل های غیرمستقل کارگری در حمایت از سعید مرتضوی

چکیده :مسئولان دو تشکل رسمی كارگری و یك تشكل بازنشستگان تامین اجتماعی در صدد تهیه نامه‌ای در حمایت از مدیریت سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی هستند. آن ها طی روزهای اخیر از اعضای خود خواسته‌اند تا در حمایت از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، طورماری که خطاب به عالی‌ترین مقام نظام نوشته شده است را امضا کنند. این امضاها توسط "کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران"، "کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور" و "کانون عالی بازنشستگان کشور" در حال جمع آوری است. ...


کلمه – گروه کارگری: مسئولان دو تشکل رسمی كارگری و یك تشكل بازنشستگان تامین اجتماعی در صدد تهیه نامه‌ای در حمایت از مدیریت سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی هستند.

ایلنا گزارش داده که مسئولان تشکل‌های یاد شده طی روزهای اخیر از اعضای خود خواسته‌اند تا در حمایت از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، طورماری که خطاب به عالی‌ترین مقام نظام نوشته شده است را امضا کنند. برخی اخبار تکمیلی حاکی است که این امضاها توسط “کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران”، “کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور” و “کانون عالی بازنشستگان کشور” در حال جمع آوری است.

به نام کارگر به کام کارفرما و دولت

این اولین باری نیست که تشکل های کارگری یاد شده استقلال تشکیلاتی شان را ملغی می کنند و از منافع کارفرما و دولت به عنوان بزرگترین کارفرما حمایت می کنند. در گذشته نیز این تشکل های کارگری با صدور نامه ای اقدام به حمایت از مرتضوی، متهم در پرونده جنایت کهریزک و قتل زهرا کاظمی، کرده بودند.

در ماه های آخر سال گذشته خبر حمایت برخی تشکل های کارگری از مرتضوی نشر یافته بود. ناصر برهانی، دبیر کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور در اسفند ماه گذشته هر گونه حمایت از سعید مرتضوی را تکذیب کرده بود. وی در ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ ضمن تكذيب خبر خبرگزاري ایرنا مبني بر حمايت او از انتصاب مرتضوی به ایلنا گفته بود: خبر منتشر شده از جانب من كذب است و با جهت گيري تنظيم شده است، اين در حالي است كه در مصاحبه با اين خبرگزاري نامي از مديرعامل انتخابي نبرده‌ام.”

هنوز یک ما از این اظهارات نگذشته بود که در فروردین امسال در بیانیه ای که به امضای علی‌اکبر خبازها، رئیس هیئت مدیره “کانون عالی بازنشستگان کشور” و ناصر برهانی، دبیر “کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور” رسیده، از رئیس‌ دولت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل انتصاب مرتضوی به مدیریت سازمان تأمین اجتماعی قدردانی و تشکر شده بود. این دو تشکل در این بیانیه خود ضمن تشکر از دولت برای انتصاب مرتضوی بر ریاست سازمان تامین اجتماعی نوشته اند: “پشتکار و درایتی که از آقای دکتر سعید مرتضوی سراغ داریم و با حمایت‌ های ویژه هیات امنای محترم سازمان، قادرند با تدبیر و رهنمودهای سازنده خود این مجموعه عظیم را به سرمنزل مقصود هدایت و اصل سه جانبه گرایی را هرچه زودتر در سازمان محقق کنند.”

در فروردین امسال بحث استیضاح وزیر کار شدت گرفته بود. در ۲۳ فروردین کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور در نامه به رهبری مخالفت خود را با استیضاح شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار رو رفاه اجتماعی اعلام کردند. این تشکل کارگری در نامه خود نوشته بود: “شیخ الاسلامی از وزرای پرتلاش و ارزشی دولت دهم می باشد که طی مدت تصدی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منشاء اقدامات ارزنده و قابل توجهی گردیده که تعامل سازنده و تاکید بر سه جانبه گرایی و همچنین ارتباط موثر با شرکای اجتماعی از سوی ایشان اعتماد سازمان بین المللی کار و کاهش تنش‌های کارگری را فراهم نموده است.”

در مرداد امسال بعد از آنکه دیوان عدالت اداری انتصاب مرتضوی بر ریاست سازمان تامین اجتماعی را غیر قانونی اعلام کرده بود، تشکل های کارگری یاد شده در نامه به رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی به این حکم اعتراض کرده اند. بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی تامین هفتاد وهشت کانون ،اتحادیه ، انجمن های اسلامی و صنفی کارگری، باز نشستگی و مجمع عالی کارگران سراسر کشور نامه اعتراض به دیوان عدالت اداری را امضاء کرده بودند.

افتاده میان کارگران و دولت قانون گریز

عدم وفاداری سعید مرتضوی و شیخ الاسلامی به سه جانبه گرایی دیگر بر همگان آشکار است. این افردا برآمده از دولت کودتایی هستند که نه تنها سه جانبه گرایی در عمل مورد قبول آنها نمی باشد بلکه از اساس منکر هر گونه گفتگو و تعامل با منتقدین و مخالفین هستند و با بی توجهی به نظرات کارشناسان در پی تغییرات در قوانین در حوزه کار برای چپاول و غارت بیشتر نیروی کار و ثروت های ملی و بین النسلی هستند. عدم التزام به سه جانبه گرایی دولت و کارگزاران آن به حدی است که خود تشکل های کارگری که در حمایت از مرتضوی و شیخ الاسلامی نامه نگاری ها کرده بودند به این امر اعتراض نمودند!

اولیا علی بیگی رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور در مورد اصلاحیه قانون کار در تاریخ ۱۴ آذر به ایلنا گفته بود: ” بسیاری از مواردی که به توافق منجر شده، انتخاب میان بد و بد‌تر بوده است.” علی بیگی به عنوان یکی از نمایندگان جامعه کارگری در شورای عالی کار از محتوای دقیق لایحه اصلاح قانون کار اظهار بی اطلاعی کرده بود و گفته بود:” متاسفانه در مورد اینکه همین توافقات اولیه نیز در لایحهٔ ارسالی به مجلس تاثیر داده شده باشد شک داریم زیرا قرار بود پس از پایان مذاکرات میان گروه کارفرمایی و کارگری، جلسهٔ شورای عالی کار برگزار شود و لایحه جدید برای ارسال به مجلس تنظیم شود که این امر اتفاق نیافتاد.”

این همان سه جانبه گرایی بود که کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور در نامه خود به رهبری در عملکرد شیخ الاسلامی کشف کرده بود؟! کانون عالی شورای اسلامی کار چه پاسخی برای این همه تعارض و دوگانگی ها دارد؟ از یک طرف در نامه به رهبری، وزیر کار را فردی معرفی می کند که مدافع سه جانبه گرایی است و از طرفی دیگر به صراحت از عدم رعایت سه جانبه گرایی از جانب وزیر سخن می گویند!

علی بیگی در زمینه تغییر یک جانبه قانون تامین اجتماعی گفته بود: “هر نوع تغییر در قانون تامین اجتماعی نیازمند در نظر گرفتن نظرات کارگران و کارفرمایان خواهد بود. اگر قرار بر تغییر قانون تامین اجتماعی باشد این تغییرات می بایست در راستای منافع بیمه شدگان اتفاق بیافتد و این موضوع نیازمند حضور پررنگ تشکلات کارگری در تدوین قانون جدید است.”

چگونه است که کانون عالی شوراهای اسلامی کار از یک طرف برای حمایت و ابقا مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی بیانیه صادر می کند و از طرفی دیگر نسبت به عدم رعایت سه جانبه گرایی در این سازمان و اقدام خودسرانه مدیریت این سازمان در تغییر قانون تامین اجتماعی معترض است؟ جامعه کارگری این تعارض های تشکل های کارگری را چگونه باید ارزیابی کند؟

نظارت استصوابی دولت بر تشکل های کارگری

به گزارش کلمه، رفتارهای چنین دوگانه و متعارض ریشه در عدم استقلال این تشکل های کارگری از دولت، احزاب و جریان های سیاسی دارد. دولت با نظارت استصوابی بر روند شکل گیری و فعالیت تشکل های کارگری، عملا تشکل های کارگری برآمده از قانون کار را به حیاط خلوت فعالیت های خود تبدیل کرده است و آنها را به اهرمی تبدیل کرده است تا از آن طریق بتواند سیاست های ضد کارگری خود را در پیش بگیرد و اعتراض های جامعه کارگری برای اصلاح امور را به سمت سازمان دهی شدن و فراگیر شدن سوق ندهد.

شاید وظیفه اصلی و پنهان و آشکار این نوع تشکل های کارگری مدیریت دولت خواسته و پنهان اعتراضات کارگری باشد که در نامه کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور به رهبری با عبارت “کاهش تنش های کارگری” به صراحت آمده بود و این امر را به عنوان یکی از دستاوردهای مدیریت شیخ الاسلامی بر مسند وزارت کار عنوان شده بود. جامعه کارگری سالهاست که نسبت به پایمال شدن حقوق خود معترض است و خواهان اصلاح امور و برانداخته شدن و از بین بردن این بی قانونی هاست. اعتراض به بی قانونی ها در حوزه کار “تنش های کارگری” نیست و نگاه امنیتی اقتدارگرایان و یکه سالاران به این مساله از کج فهمی آنها از مقوله امنیت ملی و تمایل به تداوم بهره کشی از دسترنج کارگران نشان دارد. اعتراض از نشانه های سلامت انسان و جامعه است و قانون اساسی این حق را محترم شمرده است. جامعه ای که حق اعتراض از او ستانده شود به پیکر بی جانی تبدیل خواهد شد که قانون گریزان از آن قبرستانی از زندگان متحرک خواهند ساخت.

تشکل های کارگری که زیر یوغ نظارت استصوابی دولت شکل گرفته اند و فعالیت می کنند نه تنها از اعتراضات کارگری نسبت به بی قانونی ها حمایت نمی کنند بلکه در راستای تداوم این بی قانونی ها عمل می کنند و سد بزرگی در راه سازمان یابی کارگران هستند. این تشکل ها باید به خاستگاه اصلی عقلانی خود که همان حمایت از حقوق کارگران در مقابل دولت و کارفرمایان است، بازگردند و این امر نیز مستلزم استقلال آنها از نهادهای قدرت است. وابستگی به قدرت این تشکل ها مانع اصلی آنها برای دفاع از حقوق کارگران است و در این شرایط لابی برخی از آنها برای جمع آوری امضا در حمایت از مرتضوی، امر عجیبی نیست، هرچند امید می رود که افشای این حرکت، پیش از نهایی شدن آن، مانع از تداوم این لابی تا فرجام آن شود. در غیر این صورت بروز اعتراض های بیشتر و بررسی ماهیت برخی تشکل ها ناگزیر خواهد بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “در حاشیه اقدام برخی تشکل های غیرمستقل کارگری در حمایت از سعید مرتضوی”

  1. Jkharat گفت:

    برای کارگران و زحمت کشان چه کار کرده اند . همه ماهیت تامین اجتماعی را می دانند . بی خودی هی تومار جمع نکنید . همه جا پوکیده . کارگران در رژیم گذشته . رسمی بودند . کدام کارگر .کدام سندیکا . اینها نماینده کارگران نیستند. مرگ بر رژیم دیکتاتوری آخوندی .

  2. Motagh_1330 گفت:

    در حال حاضر اولین ضربه را به مستعمربگیران زد.که در دفتر چه بیمه حق فرانشیز را اضافه کردنند