سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سید محمد خاتمی: چشم اندازی برای معرفی کاندیدای انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان نمی بی...
» خبر نامه نگاری بنده به رهبری با وساطت آقای هاشمی به کلی دروغ است

سید محمد خاتمی: چشم اندازی برای معرفی کاندیدای انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان نمی بینم

چکیده :با این روندی که هست، فقط یک راه وجود دارد. اینکه نظام رویکردش را عوض کند و آن را در انتخابات آزاد و سالم و فراگیر نشان دهد؛ ما هم کمک کنیم که مشکل حل شود. ولی متأسفانه نشانه های امیدوار کننده ای برای این رویکرد نمی بینم. معتقدم شرایط حضور اصلاح طلبان به عنوان کاندیدا دادن چندان فراهم نیست و چشم اندازی هم برای فراهم آمدنش نمی بینم....


کلمه – گروه خبر: سید محمد خاتمی گفت: معتقدم شرایط حضور اصلاح طلبان به عنوان کاندیدا دادن چندان فراهم نیست و چشم اندازی هم برای فراهم آمدنش نمی بینم.

رئیس جمهور سابق کشورمان در دیدار با جمعی از اعضای  تحریریه سایت «بازتاب»، به مناسبت سالگرد آغاز فعالیت این سایت افزود: با این روندی که هست، فقط یک راه وجود دارد. اینکه نظام رویکردش را عوض کند و آن را در انتخابات آزاد و سالم و فراگیر نشان دهد؛ ما هم کمک کنیم که مشکل حل شود. ولی متأسفانه نشانه های امیدوار کننده ای برای این رویکرد نمی بینم.

وی در عین حال تاکید کرد: آنچه ما باید بخواهیم، تغییر این وضعیت است. برای اینکه ما بتوانیم این فضا را تغییر دهیم، باید ارزیابی کنیم که آمدن یا نیامدن ما کدام مناسب تر است. البته آن طرف همه تلاش خود را می کند که نگذارد ما بیاییم.

خاتمی در این دیدار به نکات دیگری هم اشاره کرد که اهم آن در پی آمده است:

– ما از اول هم گفتیم دلبسته به اصل انقلاب و نظامیم و نمی خواهیم این نظام از بین برود. اگر هم ناراحت و نگران هستیم، برای اینکه رفتارهایی که به نام نظام می شود، به نظام لطمه می زند. خیلی فرق می کند که کسی بگوید شما رفتارتان بد است، پس نظام بد است. ما می گوییم رفتارها بد است و این امر دارد به نظام لطمه می زند، این دو حرف است. این دو اصل است. آن کسی که برانداز است، می گوید اصل کار خراب است. ولی خیرخواهان می گویند جمهوری اسلامی با بعض سیاست ها و رفتارها ناسازگار است، ما به ارزش های نظام و جمهوری اسلامی اعتقاد داریم بعلاوه اینکه واقع نگریم.

– اگر واقع نگر باشیم، این انقلاب، انقلاب عظیمی بوده، کسی نیامده دستورالعمل صادر کند که شاه برود و انقلاب بیاید. بلکه انقلاب در تاریخ ما حادثه ای بزرگ است. باید قبول داشته باشیم. معتقدیم دین می تواند حکومتی داشته باشد که آن معیارهایی که مورد نظر خدا و پیغمبر است، عملی شود و در عین حال جامعه ای آزاد، پیشرو و عقلانی داشته باشیم.

– وقتی از جنبش اجتماعی و تاریخی سخن می گوئیم باید شاخص های آن را در متن جامعه پیدا کرد. اگر می گوئیم جامعه ما دموکراسی می خواهد اولا باید مشخص کنیم مراد ما از دموکراسی چیست؟ ثانیا دموکراسی مثل این نیست که ناگهان در جامعه مستقر شود و یک شبه همه دموکرات شوند! نه این طوری نیست، این مسائل شرایطی دارد. باید شرایط فرهنگی، اجتماعی و تاریخی خاصی پدید آید تا دموکراسی مستقر شود.

– مردم ما از استبداد، استعمار، عقب ماندگی و عقب افتادگی بیزار شدند و بودند. اینها انگیزه حرکت هایی بوده که مردم کرده اند و در ایران کار بزرگی صورت گرفت. قانون اساسی مشروطیت با اختلاف چهار سال از ژاپن در صد و چند سال پیش تصویب شد. ولی ژاپن مسیر دیگری طی کرده ولی ما از آن ابتدا گرفتار هرج و مرج شدیم و بعد رضا خان آمد؛ بعد از شهریور بیست هم هرج و مرج شد و بعد کودتای 28 مرداد؛ در انقلاب اسلامی ابتدا آزادی ها وجود داشت، ولی هرج مرج و جنگ و ترورها موجی از سخت گیری ها را موجب شد، اصلاحات هم که فقط بازگشت به اصول اولیه انقلاب و خواست های تاریخی مردم بوده و الان این وضع پیش آمده؛ چرا؟ در جامعه ما چرا این ظرفیت نبود؟ ما روشنفکران چه کار کرده ایم تا پایه های جامعه را محکم کنیم تا آنچه می خواهد بدست بیاید بتواند پایدار شود و بسط یابد؟

– آنچه مورد نظر است این که حکومت ازآن مردم باشد و برآمده از اراده مردم باشد. منبع حکومت مردم باشند، حکومت را مردم روی کار بیاورند مردم بتوانند آن را جا به جا کنند و حاکمان در مقابل ملت مسؤول باشند و لوازمش عبارت است از آزادی بیان، آزادی اندیشه، آزادی نقد و نیز کارشناسی علمی و درک درست مسائل برای حل آنها و من بر این باورم که دین ما هم همین را می خواهد و البته قرائتی هم هست که به نام دین این ها را قبول ندارد و در نتیجه مردم را از دین زده می کند.

– امام گفتند مشروعیت منتهی به رای مردم است. یک دید و رویکرد به دین می گوید اگر مردم نخواهند، نمی توان بر آنها حکومت کرد؛ دید دیگری هم می گوید انتخابات امر تزیینی و تشریفاتی است.

– کارهایی که امروز انجام می شود، قصد خیر در آنها نیست و مردم هم می توانند تشخیص دهند. نباید انتظار داشت فردی که بعد از این دولت می آید، مشکلات را یک شبه می تواند حل کند. به خصوص اگر کارشکنی ها در برابر آن زیاد باشد.

– خبر نامه نگاری بنده به رهبری با وساطت آقای هاشمی به کلی دروغ است. اگر بخواهم این کار را بکنم، خودم مستقیماً این کار را انجام خواهم داد. نه نامه ای نوشته شده و نه آقای هاشمی واسطه بوده است.

– به هر حال هم دلمان برای کشور و مردم می سوزد و هم خطرات بزرگی جامعه و نظام و مردم را تهدید می کند.

– زندان رفتن برای کسی که جرم و گناهی کرده، لکه تنگ و عاری است. آیا امروز در بخش های قابل توجهی از جامعه زندان رفتن عار است یا حتی می تواند افتخار تلقی شود؟! اینها نشانه ها و علامت های خوبی نیست و حکومت باید در کار خود تجدید نظر کند، اگر می خواهد کار خود را ادامه دهد.

– وقتی فضایی باز و باب شود که هتاکان و تخریب گران با مصونیت کامل همه چیز می توانند بگویند ولی طرف دیگر حتی اگر یک حرف منطقی حق هم بزند با مشکلات روبرو می شود، نشانه بیماری است. این فضا فضای نادرستی است. بر فرض هم که نظام آن را نمی خواهد، ولی می تواند که جلوی آن را بگیرد.

خاتمی همچنین در این دیدار با تبریک سالگرد تاسیس سایت بازتاب امروز گفت: به شما خسته نباشید می گویم که با همت فراوان و با اعتقاد و ایمان قوی در این مدت توانسته اید با یک مشی واقعا مسئولانه و متعهدانه نسبت به انقلاب و مسائل جامعه و سرنوشت کشور کار را ادامه بدهید. گرچه فشار را هم تحمل کردید، محدودیت هم ایجادشده، ولی از این راه منصرف نشده اید. در حالیکه واقعش این است، اگر ما می خواستیم وضع مناسبی جامعه داشته باشد، اگر شما هم نبودید، حکومت می بایست تلاش کند چنین جریانی و چنین حرکتی وجود داشته باشد که در عین حالی که نسبت به اصل و اصول و چارچوب های اصلی انقلاب تعهد هست، صدای متفاوت هم وجود داشته باشد تا سبب نشود بخش های کثیری از جامعه ما، بخصوص جوانان اندک اندک وقتی می بینند فقط یک صدا هست و آن صدا هم با خشونت خودش را می خواهد تحمیل کند و همه صداهای دیگر را قطع بکند، خود به خود به سوی جریاناتی بروند که با اصل و اصول هم مخالفند و جز به براندازی نمی اندیشند. این فضا خطرناک است.

وی با بیان اینکه بازتاب و سایت های مستقل دیگری که وجود دارند، می توانند در مسیری حرکت کنند که این ریزش ها کمتر شود و جامعه مسیر خود را طی کند، افزود: من به همه شما دست مریزاد می گویم و واقعا هم تشکرمی کنم از مقاومتی که کردید؛ نه از چارچوب ها و اصولتان منحرف شدید و نه حاضر به تسلیم به یک فضایی که آن فضا به زیان همه است، بودید و هزینه اش را هم پرداختید. این درس عبرت هم هست که هر چه فشار روی شما بیشتر می شود، تمایل به این طرف بیشتر می شود و این مساله مهمی است.

وی ادامه داد: برای تجدید نظر کردن هم خوب است به جریاناتی مثل بازتاب توجه کند که هم اثبات کرده به اصول و چارچوب ها پایبند است، هم رویکرد عاقلانه و منطقی و خیرخواهانه دارد. دفاع از مظلوم را یک اصل می داند. روح دین ما هم ایجاد عدالت و مقابله با ظلم است.

در ابتدای این دیدار، فواد صادقی مدیر سایت بازتاب امروز با ارائه گزارشی از فعالیت های آن، با بیان اینکه دومین سایتی است که پس از آینده نیوز توسط این جمع به صورت مستقل و بدون وابستگی  به هیچ جریان سیاسی یا سازمان و مجموعه ای راه اندازی شده است، گفت: مشی بازتاب، مانند آینده نیوز اصولگرایانه است، اما نه براساس اصولگرایی سیاسی کار، بلکه بر اساس اصول اخلاقی و دینی و بر همین اساس، دفاع از مظلوم یکی از مهمترین اصول فعالیت بازتاب است.

وی افزود: تحریریه بازتاب جنابعالی را که یکی از سرمایه های داخلی و بین المللی ایران محسوب می شوید، از مصادیق مظلومانی می داند که بخصوص در سالهای اخیر با ناجوانمردی مورد هتک و تخریب قرار گرفتند؛ تا جایی که آن فرد هتاک از تریبون مجلس شورای اسلامی برای شما حکم اعدام یا اخراج از کشور صادر می کند، اما باصراحت اعلام می کنیم سید محمد خاتمی را صد بار اصولگرا تر از کسانی می دانیم که در راس قوه مجریه قرار گرفته اند یا کسانی که به اسم اصولگرایان در حال دریدن یکدیگر برای تصاحب قدرت هستند.

صادقی ادامه داد: در این ایام اکثر کسانی که با شما دیدار و گفتگو می کنند، به موضوع انتخابات و کاندیداتوری شما می پردازند، در حالیکه به نظر ما حضور اصلاح طلبان در انتخابات، معادله ای است با یک مجهول و آن یک متغیر نیز در اختیار نظام است و نه اصلاح طلبان، اگر نظام برای حل مشکلات و تهدیدات بین المللی احساس نیاز به حضور اصلاح طلبان کند، مطمئنا از شما دعوت خواهد کرد، و زمینه و شرایط حضور شما را که باید با استقبال پشتوانه اجتماعی و بدنه مردمی اصلاح طلبان باشد، فراهم می کند و در این بستر ایجاد شور و نشاط اجتماعی، فضای دوطرفه و باز رسانه ای و آزادی زندانیان حوادث بعد از انتخابات قطعی است، اما اگر نظام این احساس نیاز را نکند، قطعا هر ابراز تمایل به حضور و اصرار بر کاندیداتوری شما به زیان اصلاح طلبان و جامعه خواهد بود.

وی سناریوی علم کردن یکی از چهره های درجه دو یا درجه سه اصلاح طلب را به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان، ساخته و پرداخته ستاد یکی از کاندیداهای اصولگرا دانسته و افزود: انتهای این سناریو، ایجاد دوقطبی ساختگی  کاندیداهای اصلاح طلب واصولگراست و جمع بندی ما این است که اگر اصلاح طلبان قرار باشد در انتخابات بیایند، طبیعتا منحصر به شماست و اگر هم قرار است این اتفاق بیفتد، خود نظام شرایطش را مهیا خواهد کرد که با عزت و احترام و آنچه مردم نیاز دارند، اتفاقاتی که قبل از آن باید، می افتد. بنابراین تحت فشار قراردادن شما برای اینکه حرفی بزنید یا کاری انجام دهید، جنگ روانی هست.

عضو تحریریه “بازتاب” ادامه داد: بحث دیگر که در سال آینده میلادی مطرح است، بحث خطر حمله به ایران است و همان طور که تمام شواهد و قرائن نشان می دهد، خیلی جدی شده است. دولت جدید اسرائیل و آمریکا یکی از اولین مسائلشان ایران است، چون به نظر می رسد کار سوریه تمام شده است و در سال آینده و 12 ماه اینده تصمیم گیری جدی خواهد شد.
در آن فضا اگر ما نتوانیم در انتخابات فضا را باز کنیم و از مسیر داخلی موضوع را حل کنیم، ناگریز خواهیم بود فشار شدید اقتصادی و مسائلی را که در تاریخ معاصر فقط با بعد از 1320 قابل مقایسه است، تحمل کنیم. در آن اتفاقاتی که می افتد و فشارهایی که می آید، شاید تنها فرد یا یکی از معدود افرادی که بتوانند فضای تنش علیه ایران را از طریق دیپلماسی مردمی (نه دیپلماسی رسمی) جلویش بایستد و مانع برخورد شود، شما هستید.

یا جلوگیری از مشکلات شدید معیشتی مردم و تحریم های سخت و فلج کننده که در ماههای آینده آغاز می شود، شاید از چهره ای جز شما برنیاید که سرمایه منحصر به فرد بین المللی در افکار عمومی جهانی و حتی در برابر دولت های متخاصم دارید و می توانید از این فضا استفاده کنید. درخواست ما این است که در این موضوع آمادگی داشته باشید و منتظر تقاضای دولت برای فعال شدن خود در جبهه مخالفت با جنگ و مخالفت با تحریم های فلج کننده نباشید؛ این نیاز وانتظاری است که مردم از شما دارند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

35 پاسخ به “سید محمد خاتمی: چشم اندازی برای معرفی کاندیدای انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان نمی بینم”

 1. khosrow گفت:

  هیچ شکّی نیست که علی‌ خامنه‌ای برای کنار زدن اصلاح طلبان از هیچ کاری دریغ نمیکند، ولی‌ به خاطر درگیری با احمدی نژاد و از دست دادن دولت و مذاکرات با آمریکا و شرایط و ملاحظات سیاست خارجی‌ و منطقه ای، و اوضاع بد اقتصادی و کمبود حمایت از طرف روحانیت، چه در داخل ایران و چه در عراق، اوضاع را بیش از پیش برای خامنه‌ای دشوار کرده است، و هر روز شرایط برای خامنه‌ای دشوار تر میشود، فشار روز افزون از طرف روحانیت برای آزادی زندانیان سیاسی و بی‌ گناهان که در بند هستند مشکلات خامنه‌ای را پیچیده تر کرده است، همچنین کشور‌های خارجی‌ در مذاکرات هسته‌ای موضوع حقوق بشر را مطرح کرده اند که بتوانند از باند خامنه‌ای امتیازات بیشتری بگیرند، چون میدانند که این یکی‌ از نقاط ضعف خامنه‌ای به شمار میرود. انتخابات هم یکی‌ دیگر از موضوعاتی هست که در آن سپاه حرف اول را میزند، و خامنه‌ای برای حفظ قدرت باید با سپاه کنار بیاید. مشارکت مردم در انتخابات بستگی به میزان اطلاعات آنها از وضع موجود دارد. خامنه‌ای تا انتخابات نمیتواند تسلیم آمریکا شود، حتی اگر قصد تسلیم شدن داشته باشد، چون آبرویش میرود، و رسوا میشود، از طرف دیگر تحریم‌ها باعث فلج شدن اقتصاد داخلی‌ ایران شده اند و بی‌ اعتمادی و دروغ و فساد همه جا را فرا گرفته است. و انتخابات با اوضاع بد اقتصادی بسیار مشکل ساز هست. و اصولگرایان را با مشکل جدی روبرو کرده است و می‌کند. به این دلیل اصلاح میتوانند با تبلیغات کم هم برنده انتخابات شوند، اگر تقلب نشود.

 2. Ali گفت:

  سید جان کدام چشم انداز ؟ دیگرچشم اندازی وجود ندارد، سرابی است، سرها بر بالین، چشمها خسته، صدا ها در گلو خفته، فقط این دستهاست که روزی علامت پیروزی بر ان نقش بسته بود و امروز مشت شده پنهان است.

 3. سیب گفت:

  چشم اندازی برای معرفی کاندیدای انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان نمی بینم.
  اما….
  بنده 3/24 در فیروزکوه خواهم بود.
  با سپاس حماسه ساز فیروزکوه

 4. من گفت:

  بازتاب: مردم می گن دیگی که برای ما نمی جوشه می خوام اصلا نجوشه. اگر تحریمها نبود و فروش نفت داشتیم اونی که چاقتر می شد و چماقش سنگین تر گروه کودتا و شبه بسیج سرکوبگر بود و باز سر مردم بی کلاه می موند. این تحریمها کمر مردم را شکسته ولی راضی هستند چون می گن کمر رانت خوارهای سپاه و بسیج چماقدار رو بیشتر می شکنه که به قول آقای خاتمی عزیز این اصلا نشانه خوبی نیست. امید به زندگی به شدت در جامعه کاهش یافته!باورت می شد که منافع مردم و کشورهای تحریم کننده در این نقطه با هم هم راستا بشه؟ چی بگم از این درد!!!

 5. Rahvar گفت:

  همه چیز حرف حساب است، اما تناقضاتی نیز دارد (که شاید مصلحت از دیدگاه آقای خاتمی در بیان آن عبارات باشد).

  اما ما مردم، ما نظامی میخواهیم که ساختارش با مردم سالاری در تناقض نباشد، ما نظامی میخواهیم که از منتخابان واقعی مردم متشکل شده باشند. ما برای ارتباط با خدا، نیاز به واسطه، آن هم واسطه و نماینده ای در راس حکومت نداریم. ما خدا را بی واسطه میپرستیم.
  به نظر سی و چهار سال کافی باشد برای اینکه نظامی ببیند ظرفیت مردم سالاری را دارد یا نه!
  با این حال، به قول و گفته میرحسین، اگر حکومت و نظام فعلی خود در تحقق خواست مردم پیش قدم شود، ما استقبال میکنیم، و گمان میکنم صبوری لازم برای اصلاحات تدریجی، اما با صلابت و تا آخر را داریم. ما تمام ازادی را میخواهیم، نه بخشی از آنرا.

  اگر حکومت کمک کند که پیروزی مردم با شکوه باشد و بیش از این هزینه نداشته باشد، مردم مسئولان خاطی را قابل ترحم میدانند و آنها را مشمول عفو عمومی خواهند دانست.

  اما پیروزی سخت، بازخواستی سخت را به دنبال خواهد داشت.

 6. حاجی گفت:

  اقای خاتمی:کسانی که می خواهند انتخابات برگزار کنند صر یحا به شما می گویند که شما دا خل نظام نمی دانند نمی دانم اصرار شما به ماندن در این نظام دیکتا توری چیست و حتی شما هم در جواب انها جرات گفتن شرکت نکردن انتخا بات را ندارید (واقعا سر دبیر بازتاب صریح تر و واقع بین تر از شما صحبت کرد)

 7. Rahvar گفت:

  آقای خامنه ای اگر عقل داشته باشد، خودش را بازیچه یک مشت لات و لوت قمه کش نمیکند.

 8. amir گفت:

  بعد مدتها از آقای خاتمی همون حرفهایی رو شنیدیم که انتظارشو داشتیم و حرف مردم بود.

 9. عارف گفت:

  درود بر سید محمد خاتمی عزیز، درود بر اصلاحات،
  یا حسین میر حسین

 10. IRANI_MEHDI گفت:

  بر فرض که اقای خاتمی کاندید شود و رییس جمهور شود، چه میکند با این همه نهاد و ساختار و افراد آزادی ستیز؟

  رییس جمهور حکومت زور شدن چه فایده ای دارد؟

  کاندیداتوری بی قید و شرط خاتمی، بازی دو سر باخت است.

  آقای خاتمی باید خواست جنبش سبز را نمایندگی کند.

 11. محمد گفت:

  اقای خاتمی شما چیز های که از این نظام درحال حاضر را قبول دارید را بیان کنید تا حداقل مردم بدانند شما به چه چیز این نظام دل خوش کردید مثل دیکتا تور در لباس ولایت فقیه, فاسد در لباس عدالت ,دروغ گویی و ریا در لباس تقیه و حفظ نظام فاسد به هر قیمتی(شما حداقل روش ماندلا را در پیش بگیر)

 12. حسین گفت:

  واقعا با این اوضاع سیاسی و شرایط میرحسین و باقی زندانی های سیاسی و وضعیتی که اقتدارگراها از لحاظ اقتصادی برای مملکت به وجود آوردند چه توجیهی داره آدم بخواد تو یه انتصابات سراسر تقلب دیگه هم شرکت کنه؟! حالا چه در مقام نامزد و چه در مقام رای دهنده…

 13. Siattrx گفت:

  من و فکر می کنم هر ایرانی اصیلی احترام زیادی برای اقایان کروبی و موسوی و خاتمی و …قائل است .چرا که اینها ایرانی هستند و انسانهایی با سرشت پاک هستند.اما به قول گفتنی من هر چی می گم نره شما می گید بدوش!!! قرار نیست اوضاع سیاسی بهتر بشه.قرار بر این است که بحران سیاسی اجتماعی و اقتصادی روز به روز بیشتر بشود .قیمت دلار حتی بسیار بیشتر بشود و اگر بشود در آینده به طور مصنوعی کمبود کالاهای اساسی ایجاد کرد و … تا زمینه برای نابودی و تجزیه ایران فراهم شود(دقیقا مثل سوریه )البته در مورد عراق هم این طرح هست و اقای مالکی دقیقا مشغول به این کار است که زمینه رو برای تجزیه عراق فراهم کنه و همچنین ترکیه.در واقع صهیونیستها در داخل ایران با کودتا تمام انسانهای شریف و وطن دوست کنار زدند تا به اهداف خود برسند حالا میذارند شما دوباره بیائید و کشور دوباره پا بگیرد؟؟؟؟ یا حتی فکر کردید که اجازه می دهند کسی مثل قالیباف رئیس جمهور شود؟؟؟؟؟؟

 14. mohamad گفت:

  جناب خاتمی خیلی دوست داریم

 15. Emad گفت:

  جناب آقای خاتمی جناح حاکم هرگز شرایط رابرای حضور منتقدین خود فراهم نمی آورد و این را خود جنابعالی به خوبی میدانید و به آن اعتقاد دارید اما روی سخنم با مردم عزیزمان است : اقتدار گرایان خصوصا” طیف رادیکال حاضر نیست به هیچ قیمتی قدرتی را که پس از شانزده سال (هشت سال آقای هاشمی و هشت سال دوره اصلاحات) به دست آورده از دست بدهد لذا بدیهی است که اجازه حضور به جریان اصلاح طلب را نخواهند داد . اما یک احتمال را نباید نادیده گرفت وآن اینکه ممکن است در زمان مانده تا انتخابات شرایط خاصی پدید آید که بخشی از معادلات حاکمین را بر هم بزند به عنوان مثال اوضاع به گونه ای پیش برود که آقایان مجبور شوند با کاندیداتوری مهره اول دولت موافقت نمایند در آن زمان این احتمال وجود دارد که به حضور اصلاح طلبان رضایت دهند اما نکته قابل تامل اینجاست که این حضور در نزد آنها به معنی تایید جناح منتقد نیست وفقط به دو منظور انجام خواهد گرفت اول به منظور شکستن آرای احتمالی کاندیدای مورد حمایت دولت و دوم به منظور یک نمایش کاذب از مشروعیت حاکمین. اما باز هم نتیجه همانی خواهد بود که در سال 88 اتفاق افتاد.پس مردم ما باید از هم اکنون هوشیار باشند وفریب نخورند / حضور در انتخابات زمانی معنا پیدا میکند که تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی ودر راس آنها میر حسین عزیزو شیخ شجاعمان از حبس وحصر رهایی یابند

  • من گفت:

   شما جریان اصلاحات را خام نبین. این گروه افراد برجسته سیاسی دارد و معادلات سیاسی را خوب رصد می کند. امروز باید حزبی رفتار کنیم. من شخصا به اقای خاتمی اعتماد کامل دارم.

 16. koosha2 گفت:

  مگر نه اینکه موسوی منتخب مردم بود و حق او را دزدیدند و حالا نتایج ان را همه دارند می بینند، پس بهتر است که او را آزاد کنند و حق او و مردم را ادا کنند و دولت را با تاخیر ٤ ساله به او تحویل دهند. نیازی به انتخابات پر هزینه و مجدد نیست.
  کوشا

  • سیب گفت:

   با این کار بعید بدونم مشکل اصلی قانون اساسی حل شود.
   البته باید برای استیفای حقوق نقض شده اقایان کروبی و میر حسین و خانم رهنورد تلاش کرد.

 17. اسماعیل شیرین دوست گفت:

  آقای خاتمی من به سهم خودم ازشما بسیار سپاسگزارم که با این شفافیت نامه ای را که به نام شما جعل کرده بودند، تکذیب کردید. خیلی از شما ممنون که چنین نامه ای ننویشتید. این ها اهل اصلاح شدن و به راه راست هدایت شدن نیستند.

 18. عبید سن خوزانی گفت:

  پس آقای خاتمی حال که به این نتیجه رسیده اید، باتوجه به آنکه عده ای از مردم این مرز و بوم برای شما احترام قائل بوده و به صورت رهبر و پیشرو به شما نگاه می کنند، یک اقدام اساسی در این زمینه بفرمایید. ما که اهل اسلحه به دست گرفتن و سرنگون کردن این غاصبین نیستیم. نصیحت هم کردیم، به گوش آنها فرونرفت. لذت حکومت و قدرت قلابی را هم سالهاست چشیده اند و چون نه فکر منافع خود هستند و نه منافع ملی و مذهبی، پس خودشان با زبان خوش از کنار کناره گیری نمی کنند ونخواهند کرد. تنها یک راه می ماند. بایکوت، تحریم. باید آنها را به صورت قاطع و اکید بایکوت کرد. انتخاباتشان را تحریم کرد. اینها باید ادب بشوند. باید عقل برسرشان بیاید که حکومت بدون ملت به درد نمی خورد. یا هنرمند بدون صحنه بهتر است درخانه اش بماند. حال که میخواهند فقط راه خودشان را بروند، بسیار خوب دست کم ما مردم را بازیچه دست خود نکنند، ازما مردم به عنوان ابزار سیاسی و آلت و وسیله گرم کردن تنور انتخابات استفاده نکنند. شما به جمهوری اسلامی علاقه دارید؟ هنوز فکر می کنید این نوع حکومت را میتوان حفظ کرد؟ بسیار خوب، البته من با شما اصلا موافق نیستم. زیرا این شیوه در طول این سی و اندی سال امتحان خود را داده و بطور قطع رد شده است. اما با آنکه با شما مخالفم، اما به نظر شما احترام می گذارم. آیا فکر می کنید هنوز این حکمرانان که بارها به مردم دروغ گفته، تزویرکرده، خدعه کرد، حقایق را وارونه جلوه داده، خونها ریخته و بعد خود مردم را به خودزنی و خودکشی متهم کرده اند، آمار تقلبی ارائه داده اند، نخست وزیر مورد اعتماد رهبر این انقلاب را ازهستی ساقط کرده و به هزینه خود زندانی کرده و آنهمه مشقت به او وارد کرده اند، رئیس مجلس را به آن سرنوشت درآورده اند، شما را ممنوع الخروج کرده اند، به نام شما نامه جعل کرده اند، هاشمی و خانواده اش را به آن روز انداخته اند. با تمام اینها، شما میفرمایید انشاء الله گربه است و اینها بالاخره به راه راست بازخواهند گشت و بهتر است شما آنها را همچنان نصیحت کنید و پند دهید و موعظه کنید که دست به انتخابات آزاد و درست و حقیقی بزنند؟ یا آنکه حداقل کاری که میتوانید وخطری هم نه جانی نه مالی برای هیچکس ندارد انجام دهید؟ آیا وقت آن نرسیده است که این امید واهی را از دلتان بیرون کرده و صریح و شفاف و همه فهم، نظر بدهید که خیر من دیگر امیدی به اصلاح اینها ندارم و نمی خواهم بازیچه دست آنها شوم و در انتخابات هم شرکت نمی کنم. آیا این کار و این اطلاعیه را نمی توانید بدهید؟ به پاس آن میلیونها رایی که مردم به امیدی برای شما طی دو انتخابات دادند؟ آیا نمی خواهید یک قدم کوچک در راه آن مردم مشتاق اما نا امید شده بردارید؟ مگر شما مسلمان نیستید؟ مگر شما از اسلام نباید دفاع کنید. آیا واقعا اینانی که بر سر کارند، نماینده اسلام هستند و اسلام راستین را پیاده کرده اند؟ واقعا در اسلام راستین و در اسلام زمان پیامبر اکرم و حضرت علی این همه قتل و جنایت و مردم آزاری و دروغگویی و فشاد و تن فروشی رواج داشته است؟ آیا آن دو بزرگوار نیز مثل همین رهبر فعلی ما بوده اند، این اندازه با مردم تزویز می کرده اند، با سوء استفاده از تن علیل و ناقص خود، برای آنان اشک تمساح میریخته اند؟ اگر فکر می کنید بله اینها مثل آنها هستند، من دیگر حرفی با شما ندارم. اما انتظار دارم که این را اعلام بفرمایید. اما اگر نیستند دست کم با آنها همکاری نکنید. کسی که با ظالم و جانی و زانی و بدکاره و منحرف و جائل و سارق همکاری کند، حتا در برابر اعمال خطای آنان ساکت بماند، مگر نزد خدا و خلق مسئول نیست؟ آیا شما برای تنبیه وتنبه این افراد هم شده، نمی خواهید اعلام کنید که من سید محمد خاتمی که تاکنون امیدی به اصلاح اینها داشتم، به این نتیجه رسیده ام که خیر دیگر امیدی نیست، فایده ای ندارد (فایده سی یخدور، نو هوپ) دیگر در انتخابات اینها شرکت نخواهم کرد. در روز انتخابات هم بیخود وسوسه نشوید که به دماوندی، فیروزکوهی، ورامینی جایی بروید و باز خنجر از پشت به ما بزنید و “دشمن شاد” کنید. آیا این انتظار بسیار بزرگ و زیادی از شماست؟

 19. khorshid2 گفت:

  جناب اقای خاتمی عزیز! من بعنوان هیچ کاره مملکت، عرض میکنم که : اشکال در خود نظام است، بنا بدلایل زیر:
  ۱- وجود ولایت فقیه در رأس امور، لذا قیمومیت رهبر بر دولت و ملت ؛ طی کردن مسیر بسوی مطلقیت و دیکتاتوری و همچنین ایجاد موانع در راه عملکرد هر دولتی که کوچکترین اختلافی را، حتی به لحاظ سلیقه ای بر نمی تابد! دولت های ۳۳ سال گذشته خود شاهد بر این مدعا است!

  ۲- از تفاسیر و قرائت های گوناگون قوانین مذهبی نمیتوان ممانعت به عمل آورد. زیرا قوانین در سیستم مذهبی نه به عنوان قانون صرف وضع شده و خشک و خالی و ناشتا، که بر اساس اعتقادات و ارزش های افراد گوناگون تفسیرو تعبیرمیشود. لذا مورد سوء استفاده افراد ناسالم قرار میگیرد، شاهد: اختلافات مستمر هرذسه قوه با یکدیگر و رهبری بر سر فهم قانون یا اجرای آن در این ۳۳ سال گذشته.

  ۳- روحانیون خود را مالک، متولی، مجری مطلق نظام جمهوری اسلامی میدانند و برای هیچ کس به جزء خود سهمی قائل نیستند، لذا قوانین را در جهت حکومت ابدی خود وضع کرده اند. مثال: وجود ولایت فقیه، وجود مجلس خبرگان، مصلحت نظام، بافت قوه قضائیه و مشروط کردن قوانین ای که به «آزادی» مربوط میشوند. طبق تفاسیری که تا کنون از این قوانین شده، سهم ملت در حد سهم رعایای دوران فئودالیسم میباشد! که همین موضوع باعث سروری طبقه روحانیت میشود و منجر به انحصارطلبی و اشغال پول و پست کشور! که هم اکنون نیز شاهد رانت خواری و اختلاس و پارتی بازی و رشوه خواری و اشغال مراکز قدرت بوسیله روحانیت و فرزندانشان، عموها و … هستیم. یعنی قدرت گیری همان هزار فامیل تاریخی، که چندین بار به خاطر اعتراض به آن انقلاب کردیم! در اینصورت است که فساد مثل غده سرطانی بد خیم تمام اورگانیسم را فرا میگیرد و دیگر هیچ گونه دارویی قادر به بهبودی یا نجات آن نخواهد بود. لذا توده ها مثل سیل به کف خیابان ها سرازیر خواهند شد! که طبعا هر روحانی برای نجات جان خود مجبور به تعویض لباس مقدس پیامبرخواهد شد و روز از نو روزی از نو! هر روز نظیرش را ملاحظه میکنیم جناب خاتمی گرامی: در مصر و لیبی و سوریه و…

  • من گفت:

   از نظر منهم در این شکی نیست که قانون اساسی اشکالات فراوان دارد و باعث تجمع قدرت در دست گروهی می شود اما باید قائل به اصلاح قانون اساسی از طریق قانون باشیم.

   • Hashemnoroozi گفت:

    مسئله این است که ظرفیت های قانونی اجازه اصلاحات را نمی دهد. یعنی حاکمان نمی گذارند اصلاحات اتفاق بیافتد.

 20. Ahmad گفت:

  بارها تصمیم گرفتم بنشینم یه چند خطی بنویسم اما بعد دو سه خط نوشتن پیشمان شدم .اما بعد مدتها اومدم سری به وب سایتتون زدم اگراجازه بدین دیدگاه خیلی ها را حداقل به بهانه حرفهای سید عبای شکلاتی بنویسم:
  اولین انتقاد همش حرفهای احساساتی میزنی سید و بعدشم بی خبر از بقیه به صورت پنهانی میری رای میدی. به جای این کارها یکم محکم حرف بزن 8 سال رئیس بودی بلاخره که بالاتر از سیاهی رنگی نیست . شما با محبوبیتی بالا که حداقل از همه افراد شناخته شده در حال حاضر فاصله خیلی بالایی دارید به راس خیمه ظلم باید حمله کنید و گرنه با این حرفهای پوشیده باید منتظر باشید تا دائماً با تو جه به در اختیار داشتن تریبون های مختلف توسط اصول گرایان ام الفساد که نمونه کمش البته در برابر بقیه مفسده هاشون ، مجری برنامه های مذهبیشون که اگر از مردم عادی بود یا تبار اصلاح طلبان الان پای چوبه دار بود هتک حرمت بشید. کمترین کاری که میتونید بکنید اینه بنشینید از مشاوران زبده خودتون بخواهید که مقالات ساده و تحلیلی در مورد سیاست و اقتصاد و مشکلات جامعه بنویسند با توجه به اطلاعاتی که بعنوان رئیس جمهور این مملکت دارید بزنید به قلب مفسدین بله حق باشماست تریبونی ندارید ، روزنامه ندارید و لی قدرت اینترنت و موبایل را دست کم نگیرید .
  با همین سوالات شروع کنید یکم. آقای حداد ما چقدر فاصله داریم تا ژاپن اسلامی که وعده میدادید به همراه برادران لاریجانی و حضرت قالیباف و برادران غارتگر موتلفه اسلامی؟
  دوم. دستاورد تثبیت قیمت ها توسط حداد و دکتران قلابی و مغز های متفکر اقتصادی اصولگرایان توکلی ، زاکانی و نادران و مصباحی مقدم را کالبد شکافی کنید که آقایان میگفتند قیمت بنزین و دلار نباید افزایش پیدا کنه الان که افزایش را رد کردن حداقل در مورد قیمت بنزین دارن به ژاپن اسلامی نزدیک میشن و در قیمت دلار به زیمباوه.
  سوم.دائماً گفته میشود که شما خزانه خالی را تحویل این دولت داده اید حداقل این را مشخص کنید که با کل درآمد 8 ساله کشور در دوران شما که میشود یک چهارم در آمد دوران این آقایان چه کارهایی کردیدو ذخیره ارزی چه شد؟تراز تجاری ما در دروان شما چگونه بود؟
  چهارم. همکاران و وزرای شما چقدر رانتخواری کردن آیا فساد اداری کل حکومتهای تشکیل شده از زمان مادها تا پایان دوران شما 1 درصد دوران طلایی برادران اصولگرا هست ؟به نظر دوستان که قیاس مع الفارق هست.
  پنجم. آیا مشکل اصلی احمدی نژاد هست که با رفتن ایشان همه چیز گلستان میشه ؟ این یه دروغ بزرگه که به مردم گفته میشه مشکل اصلی احمدی نژاد هست.بلکه مشکل اصلی اینه که اصولگرایان باید برگردند به شغل اصلیشون که مداحی و دروغ بافی و سخنرانی و زدن حرفهای گنده اما مفت برای رهبران بدتر از خودشونه.
  ششم. اوایل فکر میکردیم مردم عادی فرق بین دولت شما و دولت کریمه اصولگرایان را نیمدونن که بعد هدفمندی یارانه و بگیر و ببند ها اونها هم متوجه شدند .اما امروز که دقت کنید اصولگرایان هم متوجه شدن از جمله آقای حسنی که اعتراف کردن خدمات این دولت قابل مقایسه با دوران اصلاحات نیست.بله البته خدماتی که اونها در ذهن منجمدشون هست یکمی با اکثریت مردم این کشور فرق میکنه. اولین خدمت این دولت ترویج دروغگویی و تملق در کلیه سطوح از علما گرفته تا قشر عادی مردم.دوم اختلاس های 3000میلیاردی که اگه اجازه میدادن کش داده بشه تا 3 برابر حداقل قابل تحقق بود. دو برابر شدن جمعیت تحت پوشش کمیته امداد که بارها با افتخار از زبان مسئولین آنها بیان شد. تبدیل زندان اوین به دانشگاه نخبگان که حداقل این مورد را جامه عمل پوشاندند بعد از 30 سال. جعل مدارک در سطوح بالای مدیریتی.
  هفتم. یه سوال هم از برادران عسگر اولادی داریم آیا برادر ایشون حاضر میشه حجره خودشو یه نصف روز به آقای احمدی نژاد بسپاره که این مملکت را با تقلب 4 سال دیگه به این بی لیاقتان کمتر از خودشان سپردن
  سوال آخر هم از شما اصلاح طلبان آیا توجه میکنید که بدون گرفتن تضمین های لازم وارد انتخاباتی بشید که بازی 88 دوباره تکرار بشه که ایندفعه سرمایه و اندوخته ای که مهندس موسوی و شیخ کروبی برای شما ایجاد کردند را هم از دست میدهید و میشید اصلاح طلبان بی عرضه و بی آبرو.
  احمد از یزد

 21. Yasooj گفت:

  من شخصا نميدانم و نميتوانم خود را متقاعد كنم كه اين نظام تا زمانى كه خامنه اى در
  راس هرم قدرت است بهيچوجه قابل اصلاح باشد. تجربه دو دهه رهبرى خامنه اى آكنده
  از تلاش متمركز اين فرد در مقابله با اصلاحات در همه زمينه هاست. با توجه به اين
  حقيقت تا زمانى كه ايشان در قيد حيات است به شخصه از حضور در هر انتخاباتى
  پرهيز خواهم كرد چه آقاى خاتمى عزيز در آن انتخابات شركت داشته باشند چه
  نداشته باشند. اين پرهيز البته به معنى بى تفاوتى نيست بلكه كاملا برعكس بيش از
  هميشه براى افشاى مفاسد و گسترش آگاهى ها كوشش خواهم كرد. 

  • من گفت:

   یادتون نره که آقای خاتمی نمی تواند معجزه کند و افراطیون نیز قسمتی از واقعیت جامعه ما هستند. به هر حال برای جلو رفتن آنهم به صورت گام به گام و نه یکباره باید به کسی اطمینان کنید. همیشه یاد حرف خانم دکتر عبادی میفتم که از ایشان پرسیدند مگر بالاتر از سیاهی رنگی هست؟ ایشان جواب داد بله، سپیدی، نگاهی به افغانستان و عراق کنید.

 22. صادق گفت:

  کاش شرط میگذاشتند تاانتخابات آزادبانظارت سازمان ملل باشد ومیرحسین آزادمیشد ویک حکومت غیردینی ودموکرات بااحترام به عقاید همه مذاهب وقومیت ایران سروکارمیامد وبساط این ریاکاری هاوخرافات مذهبی جمع میشد وصفوی گری که روحانیون فقط سروکارومنصب قدرت بودند برای ابدبرچیده میشد.
  درودبرمیرحسین وشیخ کروبی وبانوی بزرگواررهنورد که تسلیم این بازی خطرناک نشدند
  ضمناامثال نبوی ومصباح وعسکرواولادی وحسین شریعتمداری کف روی دریابیشترنیستند حیف که شمادرصفحات کلمه مطالبی ازاین هامینویسید

 23. Qwwe گفت:

  سید محبوب ,فرزند فاضل و متقی امام خمینی اقای خاتمی عزیز اگر میر و شیخ و دیگر در بندان مظلوم ازاد نشوند من به سهم ناچیز خود نیستیم مطمئن باش فقط با دستور میر شریف و عزیز و با غیرت در انتخابات شرکت میکنم نظام در حال حاضر به سمت سراشیبیی و سقوط و در نهایت اسلام و ایران فروشی می رود ما در این ایران و دین فروشی شرکت نخواهیم کرد خداوند می فرماید و لو شاءربک لامن من فی الارض پس ولو شائ ربک تمام دنیا جمهوری اسلامی میشد حال که خداوند با اکراه جمهوری اسلامی را نخواسته است اگر این نظام فاسد و به انحطاط کشیده شده سقوط هم کند فقط از بابت اینهمه هزینه دادن و به مقصود نرسیدن ناراحت میشوم چون بیرق الهی را ملتی دیگر حمل خواهند کرد و این سنت الهی است .اصولگرایان از شخص اولشان که هبل متکبر و خودخواه و خودکامه تهران باشد و الی دیگر عمله ها استبداد بدانند که در و جدان مردم پاکنهاد سقوط کرده اند امام خمینی گفت با سرنیزه میتوان حکومت کرد اما بر سر نیزه نمی توان تکیه کرد اقای خامنه ای به فکر روزی هستی که در انروز اگر نبودی گرگانت ایران و ایرانی و اسلام و شرافت و کرامت را به مزایده خواهند گذاشت در انروز هرچه جوادی املی سبحانی امینی و دیگر مراجع استبداد فریاد و استغاثه کنند مردم به انان اعتماد نخواهند کرد

 24. سبز گفت:

  حرفت را جدی می گیریم و به تو اعتماد می کنیم. خوشحالیم که سرمایه ای چون تو هنوز در کنار ماست، بی نوسان و بدون دوز و کلک

  • R_rmahdi گفت:

   سید بزرگوار مشکل ما با آقای خامنه ای نیست ، چون ایشان بنا گفته خودشان به تکلیف عمل می کنند . مشکل این مردم با اساس این حکومت است نتوانستند مدینه ی فاضله ای را که وعده داده بودند به منصه ی ظهور برسانند . ولی با این همه با افکار شما نسبت به اصلاح جامعه موافقم و هرگز شیوه سوری ها را نمی پسندم که در شاءن جامعه ی ما نیست .

 25. محمد خاتمی گفت:

  من خاتمی را دوست دارم,چون بر خلاف دیگران ایران را دوست داره.خاتمی جان شما 8 سال اصلاحات را برای جمع کردن گندکاری ها و اعتمادسازی گذاشتی.در حالی که مشکل اصلی ما نبود آزادی بیان و آزادی اندیشه و تفتیش نظر ها و سرک کشیدن به زندگی مردم بود که بویژه در دور دوم به کلی فراموش شد(می دانم فشارها زیاد بود).

  ** به هر حال چهره دوست داشتنی هستی و خواهی بود**

 26. Doostdarsite گفت:

  سلام
  می خواستم در قسمت ارتباط پیام بگذارم اما کلمه رمز برای من پدیدار نمی شد!!!
  آقای خاتمی من در سوئد حقوق می خوانم و در ایران نیز کارآموز وکالت بودم خواهش می کنیم و التماس می کنیم که در انتخابات شرکت کنید.
  خواهش می کنیم ما را از این بحران نجات دهید!
  به تازگی برخی بانک های سوئد برای ما حساب بانکی باز نمی کنن! وضعیت ایران ایر را هم که به تازگی می دانید!؟ برخی پروازها برای برخی افراد به ترکیش ایر لاینز منتقل شد و برخی نیز لغو شده!
  از تحریم خسته شدیم!
  به خدا نمی دانیم اینجا درس بخونیم یا نگران مسائل حاشیه ای و نگاه مردم باشیم!!
  زمان شما به چند کشور رفتم و واقعا واقعا اعتبار داشتیم!
  تو رو خدا ما را از دست این انسانهای بی فکر خلاص کنید!
  آقای خاتمی چرا در انتخابات شرکت نمی کنید!
  چرا؟؟
  خواهش می کنم با ایمیل به من جواب بدهید
  دوستدار واقعی شما

 27. اسماعیل شیرین دار گفت:

  نه نماینده معرفی می کنیم، نه به کسی رای میدهیم. روز انتخابات حتا از خانه های خود بیرون نمی آئیم. انتخابات تا آگاهی بعدی تحریم و بایکوت است. ما ملت غیرت داریم. ما دیگر علف خر نمی شویم. خودتان به خودتان رای دهید. از ما بکشید بیرون.

 28. ایرانی گفت:

  معتقدیم دین می تواند حکومتی داشته باشد که آن معیارهایی که مورد نظر خدا و پیغمبر است، عملی شود و در عین حال جامعه ای آزاد، پیشرو و عقلانی داشته باشیم.
  سید خدا با این حکو مت دینی 33 شما نه تنهاجامعه آزاد ،پیشرو و عقلانی و سرشار از رفاه برای مردم ایجاد نشد ،بلکه آن ایمان و اعتقاد نصفه و نیمه هم که مردم نسبت به دین وارزشهای دینی داشتند از بین رفت ،چرا که حاکمیت شما و سردمداران به اصطلاح دینی که نام دین و مذهبرا با خود یدک می کشند بلائی برسر مردم آورده که از دین و دینداری گریزان شده اند و از زندگی خسته.

 29. NM گفت:

  چرا همه مشکل را ما از آدمایی مثل خاتمی میبینیم. خوب میرحسین را هم که سر حرفش ایستاد حبسش کردن و بقیه آدمهای کلیدی اصلاحات رو هم که گرفتند، تموم شد رفت. هیچ کس هم صداش در نیامد. چه نفعی در کار بود (به لحاظ استراتژِی). حالا کی واقعا برنده انتخابات قبلی بود؟ باید ما از خودمان شروع کنیم. اگر خاتمی می گوید “دموکراسی مثل این نیست که ناگهان در جامعه مستقر شود و یک شبه همه دموکرات شوند!” هیچ کس گوش نمی دهد. همه می چسبند دوباره به انتخابات که یک شبه تمام می شود.