سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ابهام در درآمد اماکن متبرکه/ طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف به مجلس می‌رسد؟...
» بر عایدات 127000 موقوفه، 8151 بقعه و ده هزار امامزاده نظارتی نیست

ابهام در درآمد اماکن متبرکه/ طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف به مجلس می‌رسد؟

چکیده :ابهام در درآمد‌های سازمان اوقاف از اماکن «متبرکه» و ادامه کسب درآمد از امامزاده‌های فاقد «شجره‌نامه» باعث مطرح شدن بحث تحقیق و تفحص از این سازمان در مجلس شده است. ۱۲۷ هزار موقوفه٬ هشت هزار و ۱۵۱ بقعه و ۱۰ هزار امامزاده در کشور وجود دارد که آماری از درآمدها و دخل خرج آن منتشر نمی شود....


کلمه – گروه خبر : ابهام در درآمد‌ اماکن «متبرکه» و ادامه کسب درآمد از امامزاده‌های فاقد «شجره‌نامه» باعث مطرح شدن بحث تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در مجلس شده است.

به گزارش کلمه، طبق اعلام سازمان اوقاف و امور خیریه یک میلیون و ۲۰۰ هزار رقبه٬ ۱۲۷ هزار موقوفه٬ هشت هزار و ۱۵۱ بقعه و ۱۰ هزار امامزاده در کشور وجود دارد که البته از سرنوشت درآمدی و گردش مالی  آنها اطلاعی در نیست و به گفته مجلس آماری از درآمدها و دخل خرج آن نه منتشر می شود و نه شفاف سازی صورت می گیرد.

غلامعلي جعفرزاده‌ايمن‌آبادي از اعضای کميسيون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس با اعلام خبر “تحقيق و تفحص از سازمان اوقاف و امور خيريه کشور”، گفته است: در مراجعاتي که مردم با وکلاي خود دارند نسبت به “بقعه‌ها و امامزاده‌ها” ابهاماتي دارند که در اين راستا، رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه براي پاسخگوي به سوالات در کميسيون برنامه ، بودجه و محاسبات حضور پيدا کرد، اما درباره “درآمد اوقاف” و هزينه‌کرد آن جواب شفافي از وي نگرفتيم.

به گفته او از آنجا که درآمدهاي اوقاف جزء درآمدهاي دولت نيست و ديوان محاسبات نيز بر اين درآمدها نظارتي ندارد و اين سازمان نيز ترازنامه شفاهي را تهيه و منتشر نمي‌کند.

سازمان اوقاف و امور خیریه نهاد اداره‌کننده موقوفات در کشور است. قلمرو فعالیت این سازمان شامل «موقوفات عام فاقد متولی یا مجهول التولیه و موقوفات خاصه و اماکن مذهبی اسلامی و همچنین اثلاث باقیه، محبوسات، نذور، صدقات و هر مال دیگری که به غیر از عنوان وقف برای امور عام‌المنفعه و خیریه اختصاص یافته و مؤسسات و انجمن‌های خیریه‌ای که از طرف دولت یا سایر مراجع ذیصلاح به سازمان محول شده باشد.» است. سرپرست این سازمان از طرف رهبری تعیین می‌شود.

براساس آمار سازمان اوقاف و امور خیریه٬ بیش از هشت هزار امامزاده وجود دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از جعفرزاده محورهاي طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف و امور خیریه کشور شامل  نحوه هزينه‌کرد اين سازمان و شفاف‌سازي در مورد درآمدها و هم چنین ضرورت پاسخگویی سازمان اوقاف در مورد اين است که در ابتداي پيروزي انقلاب چند امامزاده داشتيم و اکنون امامزاده‌ها به چه تعداد رسيده است.

سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در مجلس هشتم تلاش کرد تا بودجه خود را افزایش دهد و برای این کار برنامه و طرحهای مختلفی را (اعم از تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، مرمت امامزاده ها، تشکیل بانک اطلاعاتی موقوفات و…) در دستور کار خود قرار داد.

نکته قابل تامل در سخنان این نماینده اشاره به وجود امامزاده‌هاي فاقد “شجره‌نامه” است که تنها براي اوقاف درآمدزايي مي‌کنند و موجبات وهن دين شده است . از سویی اگر چه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور وعده جمع آوری امامزاده‌هاي فاقد شجر‌ه‌نامه را داده بوده که  به گفته این نماینده اقدامی در این مسیر انجام نداده است.

با توجه به اين که اوقاف هيچ برنامه‌اي براي رفع ابهامات نداشته، طراحان این طرح مجبور به رسانه‌اي کردن اين موضوع شده و قطعا اين طرح را پس از بازگشايي مجلس دنبال خواهند کرد.

در همین زمینه مصطفی افضلی‌فر سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از بررسی عملکرد و رسیدگی به شکایات برخی افراد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نحوه فعالیت سازمان اوقاف و امورخیریه در کمیسیون متبوع خود خبر داده است.

جعفرزاده پیش از این نیز انتقاد کرده بود که سازمان اوقاف شفافیت لازم را در درآمد و هزینه امامزاده ها ندارد و به مردم گزارش نمی دهد. در ضمن قبور شهدا هم در امامزاده ها به درستی ساماندهی نشده است.

احمد شرفخانی معاون فرهنگی سازمان اوقاف در گفت و گو با مهر این برداشتها را ناصحیح و اشکالات را موردی خوانده و تاکید کرده که تمامی امامزاده برنامه دارند و درآمد هر امامزاده صرف همان امامزاده می شود.

با این وجود جعفرزاده گفته است: خودم به چند امامزاده رفتم و می دانم 20 درصد درآمد امامزاده ها را سازمان اوقاف بر می دارد. آقایان می گویند صرف فعالیتهای فرهنگی می کنیم و من سوال می کنم چه کسی به شما این اجازه را داده است؟ بر اساس کدام فتوای شرعی؟ اینکه می گویند درآمد هر امامزاده صرف همان امامزاده می شود دروغ است! بگوئید این پولها کجا می رود؟ چرا آمار امامزاده ها یک مرتبه افزایش داشته است؟ چرا ساماندهی قبور شهدا در امامزاده ها ساماندهی نشده است؟

معاون فرهنگی سازمان اوقاف اما با رد گفته‌های این نماینده مجلس٬ اظهارات او را بدون مطالعه و به قصد سیاه‌نمایی و وارونه جلوه دادن عملکرد این سازمان عنوان کرده و توضیح داده ۴۰ درصد درآمد‌ «امامزاده‌ها» برای عمران و آبادانی بقعه، ۳۰ درصد برای امور جاری و هزینه‌های مصرفی، ۲۰ درصد مسائل فرهنگی و مذهبی و ۱۰ درصد حق‌التصدی اختصاص می‌یابد.

غلامعلی جعفرزاده هم اعلام کرده که از این توضیحات قانع نشده و موضوع درآمد هشت هزار «امامزاده» را در مجلس پیگیری خواهد کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “ابهام در درآمد اماکن متبرکه/ طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف به مجلس می‌رسد؟”

  1. Irani_mehdi گفت:

    این آقای آقا مجتبی تهرانی، به همراه مصباح و خوشوقت فتوای قتل صادر میکرده؟ لطفا در این باره روشنگری فرمایید.

  2. من گفت:

    واقعا باعث وهن دین شده. مثلا حرفهایی که من شنیده ام یکی نام بردن از امامزاده ها به نام شهر است مثل امامزاده چالوس یا امامزاده رامسر و… روش دیگر استفاده از الفاظ امامزاده در حال ساخت، امامزاده با پروانه کسب و از این قبیل است. آیا جمع آوری این پولها باعث گسترش مذهب شیعه شده یا به آن آسیب رسانده؟ پاسخ این سئوال به عده کل روحانیت است