سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رییس پیشین ستاد مشترک ارتش ترکیه بازداشت شد...

رییس پیشین ستاد مشترک ارتش ترکیه بازداشت شد

چکیده : منظور از بازداشت ژنرال حقی قره‌دایی بازجویی در مورد نقش او در تحت فشار قرار دادن دولت نجم‌الدین اربکان، اولین نخست وزیر اسلامگرای ترکیه است که در سال ١٩٩٦ به این سمت رسید و یک سال بعد از این مقام کناره گیری...


حقی قره دایی در جریان تحقیق پیرامون نقش خود در سرنگونی دولت اسلامگرای اربکان بازداشت شده است.

رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش ترکیه در ارتباط با تحقیق پیرامون توطئه علیه دولت اسلامگرای این کشور بازداشت شده است.

به گزارش بی بی سی، روز پنجشنبه، ١٤ دی (٣ ژانویه)، منابع خبری ترکیه گزارش کردند که ارتشبد اسماعیل حقی قره‌دایی، فرمانده اسبق نیروی زمینی و رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش این کشور در ارتباط با توطئه سرنگونی دولت اسلامگرای ترکیه در دهه ١٩٩٠ در خانه خود در استانبول بازداشت شده است.

براساس این گزارش ها، منظور از بازداشت ژنرال حقی قره‌دایی بازجویی در مورد نقش او در تحت فشار قرار دادن دولت نجم‌الدین اربکان، اولین نخست وزیر اسلامگرای ترکیه است که در سال ١٩٩٦ به این سمت رسید و یک سال بعد از این مقام کناره گیری کرد.

در آن زمان، گفته شد که نظامیان ترکیه عقاید و سیاست آقای اربکان را مغایر ماهیت سکولار نظام سیاسی ترکیه می دانستند و او را وادار به استعفا کردند.

پس از کناره گیری آقای اربکان از قدرت، دادگاه قانون اساسی ترکیه او را به محرومیت از فعالیت های سیاسی محکوم کرد. نجم‌الدین اربکان در سال ۲۰۱۱ در گذشت.

علاوه بر کناره گیری آقای اربکان، حزب اسلامگرای رفاه نیز به اتهام نقض قانون اساسی ترکیه از طریق تلاش برای تحمیل دین بر سیاست و مخالفت با نظام حکومت عرفی، منحل شد.

ژنرال حقی قره‌دایی، که هشتاد سال دارد، در سال ١٩٩٣ به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد و از سال ١٩٩٤ تا ١٩٩٨ برای یک دوره چهارساله رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه بود.

رسانه های همگانی از ماجرای سقوط دولت اربکان با عنوان کودتایی نام برده‌اند که در جریان آن، نظامیان بدون توسل به خشونت توانستند دولت غیرنظامی را وادار به استعفا کنند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.