سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امتداد تاریخ فریبکاری، از امویان تا امروز...

امتداد تاریخ فریبکاری، از امویان تا امروز

چکیده :در تاریخ اسلام از شاخص‌ترین وقایع در این زمینه، تلاش بنی‌امیه برای «زیبا جلوه دادن» جنگ با خاندان پیامبر و به شهادت رساندن امام حسین و اصحاب ایشان بوده است. تبلیغات فراوان کردند تا هم مردم را فریب دهند و هم خودی‌ها را توجیه و به مقابله با خانواده رسول الله راضی سازند. همه ابزارهای موجود در روزگار اموی به کار افتاد تا آن همه دروغ و فریب «زیبا» جلوه داده شود. نهادهای قدرت و حکومت های فاسد بیشترین بهره برداری را امروزه از رسانه برای سرپوش نهادن بر خطاهای خود و زیبا جلوه دادن زشتی‌ها و ناکارآمدی‌ها دارند و از اینجاست که اهمیت استقلال رسانه و جریان آزاد اطلاع رسانی برای تحقق حکمرانی کارآمد، مردم سالار و سالم اهمیت می‌یابد....


معصومه ابتکار

یکی از ترفندهای دنیای تبلیغات در رسانه‌ها، «زیبا جلوه دادن» امری برای جلب نظر مخاطبین یا خریداران است. این روش می‌تواند برای تبلیغ کالا یا نوعی خدمت و حتی انتخاب تفکر یا فرد و گروهی در عرصه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به کار گرفته شود.

اگر تبلیغ در مورد کالایی استاندارد و با کیفیت بالا باشد، واقعیت بیان می‌شود. ولی تبلیغ خلاف ماهیت و محتوای کالا یا موضوع، در هیچ جامعه‌ای پسندیده نبوده و کاری غیراخلاقی به حساب می‌آید. تبلیغ خلاف از روی عمد و با نیت فریب را «غش در معامله» هم می‌گویند. غش در معامله ریشه‌های رفتاری و اخلاقی دارد؛ فردی که برای رسیدن به خواسته‌های خود واقعیت را طور دیگری جلوه می‌دهد و زشت را زیبا می‌کند و برای این کار ادله و قرائن نیز می‌آورد، ویژگی‌ها و توانایی‌هایی در قلب حقیقت دارد.

زیبا جلوه دادن امر زشت در تعابیر قرآنی «سول» نامیده شده و «تسویل» در المعانی به مفهوم زینت دادن به امر خطا آمده است. قرآن کریم در چهار مورد به این موضوع اشاره دارد. از جمله ماجرای گوساله سامری و زیبا جلوه دادن کار زشت گوساله پرستی در سوره طه که کسانی با استفاده از زینت‌های مصادره شده از فرعونیان و قدری از رد پای فرستاده خدا، مردم را فریب داده و توانستند ماجرای زشت گوساله سامری را زیبا جلوه دهند و مردم را به پرستش گوساله وادارند.

قَالُوا مَا أَخْلَفْنَا مَوْعِدَکَ بِمَلْکِنَا وَلَکِنَّا حُمِّلْنَا أَوْزَارًا مِّن زِینَةِ الْقَوْمِ فَقَذَفْنَاهَا فَکَذَلِکَ أَلْقَى السَّامِرِیُّ- گفتند ما به اختیار خود با تو خلاف وعده نکردیم ولى از زینت‌آلات قوم بارهایى سنگین بر دوش داشتیم و آنها را افکندیم و [خود] سامرى [هم زینت‌‏آلاتش را] همین گونه بینداخت. (۸۷)

قَالَ بَصُرْتُ بِمَا لَمْ یَبْصُرُوا بِهِ فَقَبَضْتُ قَبْضَةً مِّنْ أَثَرِ الرَّسُولِ فَنَبَذْتُهَا وَکَذَلِکَ سَوَّلَتْ لِی نَفْسِی- گفت به چیزى که [دیگران] به آن پى نبردند پى بردم و به قدر مشتى از رد پاى فرستاده خدا جبرئیل برداشتم و آن را در پیکر [گوساله] انداختم و نفس من برایم چنین فریبکارى کرد. (۹۶)

قرآن کریم در سوره یوسف نیز می‌فرماید وقتی برادران پیراهن یوسف را با خون آغشته کردند تا یعقوب پیامبر را فریب دهند، او گفت: امری را نفس شما زینت کرده است.

حضرت یعقوب، وقتی بنیامین (برادر یوسف) نیز گرفتار شد، داستانی را از پسرانش شنید که واقعه اصلی را طور دیگری جلوه می‌داد.

وَجَآؤُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ وَاللّهُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ – و پیراهنش را [آغشته] به خونى دروغین آوردند، [یعقوب] گفت [نه] بلکه نفس شما کارى [بد] را براى شما آراسته است، اینک صبرى نیکو [براى من بهتر است] و بر آنچه توصیف مى‏کنید خدا یارى‏ده است (۱۸)

آیه 25 سوره محمد در اشاره‌ای کلی به آرزوهای دور و دراز، آن را به «تسویل شیطان» تعبیر می‌کند: إِنَّ الَّذِینَ ارْتَدُّوا عَلَى أَدْبَارِهِم مِّن بَعْدِ مَا تَبَیَّنَ لَهُمُ الْهُدَى الشَّیْطَانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَأَمْلَى لَهُمْ – بی‌‏گمان کسانى پس از آن‌که [راه] هدایت بر آنان روشن شد [به حقیقت] پشت کردند شیطان آنان را فریفت و به آرزوهاى دور و درازشان انداخت.

تقارن آیات مختلف در این مورد نشان می‌دهد که نفس آدمی و شیطان در زیبا جلوه دادن امور زشت نقش اساسی دارد. انسان‌ها بر اساس فطرت و وجدان بیدار خویش، زشتی، دروغ و فریب را نمی‌پسندند. بنابراین پدیده‌های ناپسند یا باید توجیه و یا زیبا جلوه داده شوند و زشتی آن‌ها در پس پرده فریب خویش یا دیگری پنهان شود.

تاریخ بشر نیز بیانگر این واقعیت است که هزاران بار از این روش برای فریب مردم استفاده شده است. اما هر بار اگر چه برای دوره کوتاهی مردم تسویل را پذیرفتند، بعد از مدتی به حقیقت پی بردند. به عنوان مثال در دوران معاصر، تلاش مزورانه حکومت‌ها برای جلب حمایت مردم آلمان از نازیسم یا حمایت مردم اروپا از آپارتاید و یا بخشی از آمریکایی‌ها از نژادپرستی نمونه‌ای از تسویل در موضوعات اجتماعی و سیاسی است.

در تاریخ اسلام از شاخص‌ترین وقایع در این زمینه، تلاش بنی‌امیه برای «زیبا جلوه دادن» جنگ با خاندان پیامبر و به شهادت رساندن امام حسین و اصحاب ایشان بوده است. برای این‌ کار بنی امیه تلاش زیادی کرد و به طور نمونه ادعا شد که خاندان پیامبر خارجی یا شورشی بودند. تبلیغات فراوان کردند تا هم مردم را فریب دهند و هم خودی‌ها را توجیه و به مقابله با خانواده رسول الله راضی سازند. همه ابزارهای موجود در روزگار اموی به کار افتاد تا آن همه دروغ و فریب «زیبا» جلوه داده شود. حتی تبریک گفتن در این روز را رایج کردند (یَوْمٌ تَبرَّکَتْ بِهِ بَنُو اُمَیَّةَ) و با برگزاری چندین هزار منبر و جلسه که در حکم رسانه‌های آن زمان بودند، حقیقت ماجرای عاشورا را دگرگون جلوه دادند.

امروزه البته ابعاد پدیده رسانه به عنوان مولفه شکل دهنده افکار عمومی، شرایط پیچیده و خاصی را داراست. علوم ارتباطات امروز به طور تخصصی و حرفه‌ای با شیوه‌های ارائه خبر و اثرگذاری بر مخاطب دایره این فریب‌ها را گسترده‌تر و ظریف‌تر کرده است. به علاوه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ممکن است با کارکردی که دارند خطر تسویل را جدی تر کنند. نهادهای قدرت و حکومت های فاسد بیشترین بهره برداری را امروزه از رسانه برای سرپوش نهادن بر خطاهای خود و زیبا جلوه دادن زشتی‌ها و ناکارآمدی‌ها دارند و از اینجاست که اهمیت استقلال رسانه و جریان آزاد اطلاع رسانی برای تحقق حکمرانی کارآمد، مردم سالار و سالم اهمیت می‌یابد.

نظام‌های مردم سالار برای مقابله با جریان تسویل، تدابیری که به افزایش شفافیت و پاسخگویی تعبیر می‌شود دنبال می‌کنند تا رسانه‌ها و جامعه مدنی با نظارت و راهبری دقیق‌تر جریانات قدرت و ثروت، مانع از بهره‌برداری زر و زور و تزویر با ابزار تسویل شوند. به نظر می‌رسد مواجهه نفس با شیطان که مورد اشاره متفکرین دینی و محور اصلی مباحث اخلاقی بوده، در این موضوع بیشترین نمود را داشته باشد. در واقع روند فزاینده به کارگیری تسویل در دنیای رسانه و جهان سیاست، نمایه‌ای از اضمحلال اخلاقی و سقوط ارزش‌های انسانی است. به ویژه آن‌که قدرت‌ها و حکومت‌ها اکنون برای تداوم قدرت از این رفتار و شیوه غلط با استفاده از ابزار رسانه بیشترین بهره را می‌برند.

منبع: جمارانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.