سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واردات بی رویه میلیاردها دلار گندم به کشور/ مسئولان مسئولیت نمی پذیرند و پاسخگو نی...

واردات بی رویه میلیاردها دلار گندم به کشور/ مسئولان مسئولیت نمی پذیرند و پاسخگو نیستند

چکیده :دولت به جای خریداری گندم به قیمت مناسب از کشاورزان داخلی و اشتغال زایی در داخل کشور با خرید گندم از کشورهایی مانند هند، استرالیا و کانادا به اشتغال زایی در این کشورها کمک می کند، این در حالی است که امسال به دلیل پایین بودن قیمت خرید گندم برخی از کشاورزان محصول خود را به عنوان غذای دام و طیور استفاده کردند و این یک فاجعه برای کشورمان است که غذای مردم به این شکل مصرف...


کلمه – گروه اقتصادی: هشدارها نسبت به افزایش واردات گندم از سوی دولت رو به تشدید است، این در حالی است که اخباری از رانت برخی از مسئولان خاص! برای این واردات به گوش می رسد.

بهرام بیرانوند ، از نمایندگان مجلس فاش ساخته که برخی از مسئولان با امضای خود مجوز واردات میلیاردها دلار گندم را صادر می کنند.

پیش از این کلمه گزارش داده بود که واردات گندم بر اساس ستاد تدابیر ویژه دولت صورت می گیرد وبر اساس آمار، همزمان با افزایش تحریم های کشورهای غربی، آمار واردات گندم به کشور طی ۷ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰ برابر شده است.

نکته فاجعه آمیز آنکه گزارش های منتشره حاکی از آلوده بودن بخش اعظم این واردات از کشورهایی چون هند و پاکستان است.

اواخر مهر ماه خبر رسید که هند از ایران خواسته است در عوض نفتی که می خرد، گندم بیشتری به ایران صادر کند که توازن تجاری برقرار شود؛ توازنی که از سویی قرار است بر مبنای پرداخت روپیه انجام گیرد و از سوی دیگر از طریق گندم هایی که پیش از این آلودگی آنها فاش شد، صورت گیرد.

گزارش ها حکایت داشت: هند که بیش از ۴۷ میلیون تن گندم در انبارهای خود ذخیره دارد، به طرف ایرانی گفته است که این کار هم باعث خالی شدن انبارهای هند می شود و هم ذخیره شدن ارز ایران! و با همین توجیه، پیشنهاد داده که ایران ۱۰ میلیون تن دیگر از محصول گندم این کشور را نیز خریداری کند. غافل از اینکه در واقع ارزی در ازای نفت صادراتی به دست ایران نمی رسد که بخواهد ذخیره شود.

حالا بهرام بیرانوند عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به سایت خانه ملت می گوید: واردات گندم یک نقطه ضعف جدی است اما متأسفانه هیچ یک از دولتمردان مسئولیت این اشتباه را نمی پذیرند و هیچکس در این زمینه پاسخگو نیست.

او که یادآور شده در حال حاضر تنظیم تجارت گندم، خرید و فروش و فراوری آن یک ساختار غیر منعطف است و بهتر است مصلحت مردم را در نظر بگیرد، با انتقاد از متمرکز نبودن تصمیم گیری ها در مورد محصول گندم تصریح کرد: متأسفانه بخشی از تصمیم گیری ها با وزارت جهاد کشاورزی و بخش دیگری بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و در نهایت هیچ یک از این وزارتخانه ها در مورد مسائل پیش آمده پاسخگو نیستند.

عباس قبادی از مسئولان وزارت صنعت و معدن پیش از این از اعلام میزان واردات گندم خودداری کرده و مسئولیت آن را با دولت دانسته بود.

به گفته این نماینده مجلس، متأسفانه برخی از مسئولان و دولتمردان در مورد شهروندان ایرانی خساست به خرج می دهند اما در مورد واردات با گشاده دستی عمل می کنند که این موضوع را به وضوح در مورد واردات گندم شاهد هستیم.

او  با تأکید بر ضرورت خریداری گندم از کشاورزان داخلی با قیمتی که پاسخگوی زحمات آنان باشد، گفت: متاسفانه دولت به جای خریداری گندم به قیمت مناسب از کشاورزان داخلی و اشتغال زایی در داخل کشور با خرید گندم از کشورهایی مانند هند، استرالیا و کانادا به اشتغال زایی در این کشورها کمک کنیم.

نگرانی او در شرایطی است که میزان تولید گندم طی سال جاری مناسب بوده و قیمت پایین خرید گندم موجب شد که مقدار زیادی از این محصول به دولت فروخته نشود و در نهایت میلیون ها تن گندم از خارج وارد کشور شد اماهیچ یک از مسئولان نیز مسئولیت این اشتباه را نمی پذیرند.

آمار اعلامی در مهر ماه سال جاری حکایت از نابودی تولید ملی داشت که براساس گفته مجلس از ۱۴ میلیون تن گندم تولید شده تنها دو میلیون تن به دولت فروخته شده و بیش از ۱۲ میلیون تن توسط بخش خصوصی خریداری شده و به جای مصرف انسانی به سمت مرغداری‌ها سوق پیدا کرده است.

بیرانوند که واردات را نقطه ضعف اقتصاد خوانده اضافه می کند: مزیت برتر کشور ما تولید محصولات کشاورزی توسط کشاورزان داخلی است و تکیه به واردات از سوی هر کسی که باشد عملی ناصواب است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه برخی از مسئولان با امضای خود مجوز واردات میلیاردها دلار گندم را صادر می کنند، گفت: این در حالی است که امسال به دلیل پایین بودن قیمت خرید گندم برخی از کشاورزان محصول خود را به عنوان غذای دام و طیور استفاده کردند و این یک فاجعه برای کشورمان است که غذای مردم به این شکل مصرف شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “واردات بی رویه میلیاردها دلار گندم به کشور/ مسئولان مسئولیت نمی پذیرند و پاسخگو نیستند”

  1. GhasemAgha گفت:

    بالاخره احمدی نژاد قولی را که هشت سال پیش به مردم داده بود اجرا کرد. گفته بود که پول نفت را سر سفره شما می آورم!!! بفرمایید حرف مرد یکی است. نفت ما را به ثمن بخش فروخت و پول آنرا گندم های مانده از پاکستان و هند خرید و نان کرد و فرستاد سر سفر ما بازهم شما ملت قدر ندان هی غرغر یا قرقر کنید و هی از این بابا گله کنید که پس چی شد وعده هایی که داده بودی؟

    • Qulamabasmohammadi گفت:

      دا سلام اگر گندم زیاد خریداری شده این باید دید کمیسیون خرید بجیب مبارک چه کسی رفته است2 اقلام اساسی مثل گندم جو برنج و…..را شورای خرید تصویب میکند اگر الوده است باید دید بین بازرسان کالا وفروشنده چه مبادلاتی (شاید) انجام شده است من کشاورزم تولید کننده گندم و سیب زمینی در مدت ریاست جمهوری این آقا کشاورز بیچاره شد فقط سال گذشته در ژیان سیب زمینی سرمایه ام به نصف تقلیل یافت حالا هم که دارم زمین را می‌فروشم زنده باد دلالی