سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزنامه “تودی زمان” ترکیه: ایران و آمریکا با یکدیگرمذاکره می کنند...

روزنامه “تودی زمان” ترکیه: ایران و آمریکا با یکدیگرمذاکره می کنند

چکیده :روزنامه «تودی زمان» ترکیه با انتشار مطلبی مدعی شده با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده برای کسب اطمینان خاطر از آینده افغانستان، از طریق واسطه هایی با ایران وارد مذاکره شده...


خبر وجود مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا   که سایت کلمه در گزارش های متعددی ابعاد مختلف آن را افشا و مورد تحلیل قرار داده است، با وجود تکذیب رسمی مقامات جمهوری اسلامی هر چند روز یک بار در یکی از رسانه های مختلف جهان مطرح می شود.

به گزارش کلمه، در آخرین اشاره به وجود این مذاکرات، روزنامه «تودی زمان» ترکیه با انتشار مطلبی مدعی شده با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده برای کسب اطمینان خاطر از آینده افغانستان، از طریق واسطه هایی با ایران وارد مذاکره شده است.

سایت تابناک در گزارشی از این مطلب نوشته است: افرادی که از جزئیات ملاقات های چندگانه میان نمایندگان ایران و ایالات متحده آگاهی دارند، ماهیت گفت و گوهای طرفین را بسیار جدی توصیف کرده اند. البته به اعتقاد تودی زمان، این امر جای تعجب ندارد، زیرا ایران به طور علنی اعلام کرده آماده نشستن پای میز مذاکره و گفت و گو با آمریکایی ها بر سر افغانستان است؛ هرچند علاقه ای به گسترش دامنه این مذاکرات به دیگر موضوعات ندارد.

به نوشته این روزنامه، آنچه ایران بیش و پیش از هر چیز خواستار آن است، به رسمیت شناخته شدن نقش منطقه ای خود است؛ نقشی که از آسیای مرکزی تا خاورمیانه و شمال آفریقا گسترش یافته است. بر این اساس، مقامات ایران حاضرند دست به معامله ای با آمریکایی ها بزنند.

بنا بر ادعای تودی زمان، آنچه به عنوان ابزاری برای ایران در مذاکرات به کار برده می شود، استفاده از نیروهای خود در کشورهای منطقه و گسترش نفوذ در این کشورهاست تا دیگران چاره ای جز اینکه با ایران پای میز مذاکره بنشینند، نیابند. این روزنامه، اقدامات ایران در عراق که در نهایت آمریکا را به مذاکره مخفی با ایران واداشت، نمونه ای از این سیاست ایران در گذشته می داند.

در ادامه این مطلب، به سخنان «حسین شیخ الاسلام»، مشاور امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در جریان کنفرانس هرات در اکتبر سال 2012 میلادی اشاره شده که از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا بر سر افغانستان سخن گفته بود. به نوشته تودی زمان، این سخنان بسیار مورد توجه مقامات آمریکایی قرار گرفته و تیمی از شورای امنیت ملی این کشور برای پیگیری موضوع به افغانستان اعزام شده اند.

در همین راستا، مقامات آمریکایی از کنسولگری آمریکا در هرات که تنها 50 مایل با مرز ایران فاصله دارد و «جیلیان برنز»، سرکنسول ایالات متحده در این کشور، برای ایجاد ارتباطات محرمانه با مقامات ایرانی استفاده کرده اند. تودی زمان مدعی است از طرف ایران نیز شیخ الاسلام مسئولیت انتقال پیام به آمریکایی ها را بر عهده داشته است.

این روزنامه می افزاید حضور و نقش آفرینی ایران در افغانستان، مورد استقبال برخی دیگر از کشورهای منطقه، به ویژه هند نیز هست؛ زیرا هند به شدت از اینکه نقش آفرینی پاکستان در آینده افغانستان افزایش یابد، احساس نگرانی می کند.

با این حال، آنچه مایه نگرانی ستون نویس این روزنامه را فراهم آورده، این است که ایران بتواند با استفاده از ابزارهای نفوذ خود در افغانستان، سرنوشتی مشابه عراق را برای آینده این کشور رقم بزند که در آن، نقش و نفوذ ایران از دیگر کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای بیشتر باشد. بدون شک این امری است که مقامات دولت ترکیه نیز نسبت به آن به شدت نگران هستند.

لینک گزارش های متعدد کلمه درباره وجود مذاکرات ایران و آمریکا، در پی آمده است. نکته مشترک همه این گزارش ها، دفاع از تنش زدایی و حل و فصل مسایل فیمابین ایران و آمریکا با قید شفافیت، اطلاع رسانی به مردم و حفظ منافع ملی است.

* * *

برای مشاهده مطالب پیشین کلمه در این باره، روی این پیوندها کلیک کنید:

سرنوشت مذاکره پنهانی و بدون اطلاع ملت، چیزی جز باج دادن نخواهد بود
حاکمیت شفاف سازی کند؛ علی اکبر ولایتی در آمریکا چه می کند؟

از سورپرایز اکتبر تا حضور ولایتی در خاک ایالات متحده؛ ماجرا جیست؟
جزئیاتی از آخرین تلاش‌ها برای زمینه‌چینی مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

فرافکنی رسانه های امنیتی و هشدار روزنامه دولت درباره تکرار ماجرای مک فارلین
آقای ولایتی! اگر قصد مذاکره نداشتید، در آمریکا چه می کردید؟

سکوت ادامه‌دار حاکمیت درباره مذاکرات ولایتی با والری جارت، مشاور اوباما
قائم مقام ولایتی در زمان وزارت خارجه؛ آماده مذاکره با آمریکا حتی در قعر جهنم!

ادامه سکوت حاکمیت درباره دیدار ولایتی با مشاور ارشد اوباما
پیگیری گسترده بحث مذاکره با آمریکا از سوی نزدیکان رهبری؛ ولایتی تنها نیست

توجیه جالب نماینده اصولگرای مجلس برای «مذاکره خاص» با آمریکا
گمانه‌زنی‌های تازه درباره ادامه مذاکرات پنهانی ایران و آمریکا/ اشاره‌های جدید به مذاکرات ولایتی با مشاور اوباما

نگاه اصلاح طلبانه به موضوع رابطه با آمریکا | مذاکره با آمریکا باید علنی باشد

مقام آمریکایی طرف مذاکره با ولایتی را بهتر بشناسیم
آیا زمان رسیدن به توافق بزرگ ایران و آمریکا نزدیک شده است؟

خبر باشگاه خبرنگاران، دروغ کیهان را برملا کرد
پیشنهاد آمریکا به ایران برای دور جدید گفت‌و‌گوها/ اقتدارگرایان هنوز پنهان‌کاری می‌کنند

پیش شرط ها و ظرفیت های عبور از تابوی مذاکره با آمریکاDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.