سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تکذیب تهیه مانیفست انتخاباتی اصلاح طلبان / سعيد حجاريان: مي‌خواهند بازار گرمي كنن...

تکذیب تهیه مانیفست انتخاباتی اصلاح طلبان / سعيد حجاريان: مي‌خواهند بازار گرمي كنند

چکیده :روزنامه اعتماد در شماره روز سه شنبه 12 دی خود نوشت : «اصلاح‌طلبان تلاش دارند اوضاع خود را در میدان رقابت انتخاباتی شبیه اصولگرایان نشان دهند.» سایت وابسته به حزب موتلفه اسلامی روز گذشته با درج خبر فوق گزارشی را منتشر کرد که از فعالیت‌های جدی اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای انتخاباتی خبر می‌داد و اینکه...


روزنامه اعتماد در شماره روز سه شنبه 12 دی خود نوشت : «اصلاح‌طلبان تلاش دارند اوضاع خود را در میدان رقابت انتخاباتی شبیه اصولگرایان نشان دهند.» سایت وابسته به حزب موتلفه اسلامی روز گذشته با درج خبر فوق گزارشی را منتشر کرد که از فعالیت‌های جدی اصلاح‌طلبان برای معرفی کاندیدای انتخاباتی خبر می‌داد و اینکه اصلاح‌طلبان حتی مانیفست‌شان را هم تهیه و تنظیم کرده‌اند و برای سید محمد خاتمی فرستاده‌اند.

این درحالی است که برخی رسانه‌های وابسته به اصولگرایان پیش از این هم اخباری درباره مانیفست اصلاح‌طلبان منتشر کرده بودند. قبل از اینکه به بررسی صحت و سقم ادعای موتلفه‌یی‌ها درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی بپردازیم، این سوال مطرح است که اصولگرایان مگر چه وضعیت آرمانی و دلربایی دارند که حالا اصلاح‌طلبان درصدد تلاش برای رسیدن به اوضاع آنها باشند؛ وضعیتی که آنها با زحمات فراوان برای دو دوره توانستند احمدی‌نژاد را بر کرسی ریاست‌جمهوری بنشانند و الان یک روز در میان از خدا می‌خواهند که چند ماه پایانی دولت او «به خیر بگذرد»، معلوم نیست چه جذابیتی می‌تواند برای هر گروه سیاسی دیگری داشته باشد که حالا اصلاح‌طلبان دل‌شان برای رسیدن به چنین وضعیتی لک‌زده باشد و برای رسیدن به آن تلاش کنند.

رسانه وابسته به حزب موتلفه در ادامه از تصمیم اصلاح‌طلبان مبنی بر معرفی کاندیداهای متعدد تا انتخابات ریاست‌جمهوری به عنوان تاکتیک‌شان خبر داد و نوشت: «هر روز بر لیست اسامی مدعیان اصلاح‌طلب برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم افزوده می‌شود، محمدرضا عارف، محمد شریعتمداری، مهرعلیزاده، حبیب‌الله بیطرف، عبد‌الله نوری، کمال خرازی، سیدحسن خمینی، حسن روحانی، مرتضی حاجی، سیدصفدر حسینی و برخی دیگر در این لیست جای دارند.»

سایت موتلفه هرچند درباره منبع اخباری که منتشر کرده چیزی ننوشته و کوچک‌ترین اشاره‌یی درباره اینکه اسامی فوق را از کجا آورده و چه کسی گفته قرار است اشخاصی که نام برده به عنوان کاندیداهای اصلاح‌طلبان معرفی شوند به جزییات بیشتری پرداخته و از مانیفستی برای اصلاح‌طلبان خبر داده که توسط علیرضا علوی‌تبار، حمیدرضا جلایی‌پور و هادی خانیکی تهیه و تنظیم و توسط سعید حجاریان برای سیدمحمد خاتمی ارسال شده است. این سایت اصولگرا مدعی شده که اصلاح‌طلبان در حال حاضر تاکتیک‌شان مبنی بر کثرت کاندیداهااست تا در آستانه انتخابات گزینه اصلی خودشان را معرفی کنند و براساس حدس و گمان‌هایی که این سایت در قالب یک گزارش تحلیلی منتشر کرده گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجید انصاری است؛ «مجید انصاری از شخصیت‌های شاخص اصلاح‌طلبان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجمع روحانیون مبارز است که برخی اخبار حکایت از یارگیری وی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم دارد و شنیده شده تلاش‌هایی برای اجماع اصلاح‌طلبان حول کاندیداتوری وی صورت گرفته است.»برای بررسی صحت و سقم این خبر با برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب مورد استناد سایت «شما» تماس گرفتیم. علیرضا علوی‌تبار، سعید حجاریان، حمیدرضا جلایی‌پور و همچنین مجید انصاری در گفت و گو با«اعتماد» به تکذیب خبر منتشر شده پرداختند.


حجاریان: موتلفه می‌خواهد بگوید ما هم هستیم

سعید حجاریان در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن تکذیب خبر منتشر شده در سایت موتلفه و همچنین با اشاره به اینکه خبر فوق یک بار دیگر هم در رسانه‌های اصولگرا منتشر شده بود، گفت: «این کارها را برای بازار گرمی انجام می‌دهند.» او ضمن اینکه اظهارات اخیر بادامچیان درباره ارسال نامه سیدمحمد خاتمی به رهبری توسط آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی را در همین راستا دانست که البته(اظهاراتی که بعد از یکی، دو روز بادامچیان مجبور به پس گرفتن اظهاراتش شد.)افزود: «موتلفه‌یی‌ها خیلی از این حرف‌ها می‌زنند.» حجاریان انگیزه افراد و رسانه موتلفه از انتشار چنین مطالبی را اقدامی برای ابراز وجود موتلفه دانست و گفت: «موتلفه‌یی‌ها با این کارها می‌خواهند بگویند ما هم هستیم.»

علوی‌تبار: اصولگرایان می‌دانند انتخابات بدون حضور اصلاح‌طلبان شوخی است

علیرضا علوی‌تبار با تکذیب ادعای سایت حزب موتلفه اسلامی گفت: «این خبر مطلقا دروغ است.» وقتی متن آنچه در سایت «شما» منتشر شده بود را از پشت تلفن برای علوی‌تبار می‌خواندم او با صدایی که مشخص بود در حال خندیدن است، گفت: «من الان بیش از هفت، هشت سال است که آقای خاتمی را اصلا ندیده‌ام.» او همچنین تاکید کرد که حتی در دوران ریاست‌جمهوری خاتمی هم بیش از چهار یا پنج بار او را ندیده است. اصل خبر فوق برای علوی‌تبار اهمیت چندانی نداشت. از نظر او احتمالا انگیزه‌های ژورنالیستی برای ایجاد نوعی جذابیت رسانه‌یی دلیل انتشار خبر فوق در سایت «شما» بوده است.

به بیان دیگر علوی‌تبار انتشار گزارش مذکور در سایت وابسته به موتلفه را ناشیانه‌تر از آن می‌داند که با اغراض سیاسی خاصی منتشر شده باشد. او همچنین به طنز گفت شاید موتلفه‌یی‌ها رساله عملیه‌یی غیر از آنچه ما می‌شناسیم دارند و در رساله آنها دروغ گفتن ظاهرا جایز است.

این استاد دانشگاه البته در عین حال معتقد است که اصولگرایان به دنبال آن هستند که فضای انتخابات را با حضور موثر اصلاح‌طلبان ترسیم کنند.

علوی‌تبار در این خصوص به «اعتماد» گفت: «آنها (اصولگرایان) به خوبی می‌دانند که انتخابات بدون حضور اصلاح‌طلبان شوخی است و در تمام دنیا بی‌اعتبار خواهد بود برای همین است که خبر‌سازی و قصه‌پردازی می‌کنند.» علوی‌تبار همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد که موتلفه‌یی‌ها برای اینکه بتوانند رقبای خودشان در جریان اصولگرایی را به وحدت و حمایت از گزینه مورد تایید خودشان ترغیب کنند دست به انتشار چنین اخباری می‌زنند تا از این طریق رقبای اصولگرای خود را از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات بترسانند به «اعتماد» گفت: «بعید نیست. به هر حال افرادی که در محیط کسب و کار بزرگ شده‌اند طبیعی است که به سیاست هم با دید کسب و کار نگاه کنند و به دنبال آن باشند که از طریق انتشار خبرهای کذب رقبای خودشان در جریان اصولگرایی را فریب دهند.»

علوی‌تبار همچنین اصرار دارد که چنین چیزهایی را اصلا نباید جدی گرفت، چرا که معتقد است انجام اقداماتی از این دست و انتشار چنین مطالبی از سوی برخی گروه‌های اصولگرا بر اساس هیچ فکر و برنامه‌یی هم نیست و برای همین به لحاظ تحلیلی ارزش پرداختن به آن را ندارد.

این تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره وضعیت اسفندیار رحیم‌مشایی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری نیز به «اعتماد» گفت: «من بر خلاف خیلی از دوستان میزان رای آقای مشایی در صورت تایید صلاحیت شدنش را چندان بالا نمی‌دانم و معتقدم نه جذابیتی برای مردم دارد که آنها را به سمت صندوق‌های رای بکشاند و نه نفوذ چندانی برای ایشان در حکومت قائل هستم. ضمن اینکه من فکر نمی‌کنم اگر نظام بنای حذف جریان آقای مشایی را داشته باشد او و جریان منتسب به او کار چندانی از دست‌شان برآید.»

جلایی‌پور: اصولگرایان به جای حل مشکلات کشور، شایعه‌سازی می‌کنند

حمیدرضا جلایی‌پور تهیه و تنظیم مانیفست توسط خود و چند چهره دیگر اصلاح‌طلب را از اساس تکذیب کرد و در همین راستا به «اعتماد» گفت: «اصولگرایان به جای اینکه مشکلات واقعی کشور را ببینند و برای وضعیتی که به وجود آورده‌اند فکری کنند خود را به دروغ گفتن و شایعه‌سازی مشغول کرده‌اند.» جلایی‌پور در گفت‌وگو با «اعتماد» بر این نکته تاکید کرد که اصولگرایان به جای اینکه در پی برگزاری یک انتخابات عادلانه و سالم باشند تا از آن طریق بتوانند کشور را از وضعیت فعلی نجات دهند به انتشار اخبار کذب می‌پردازند.


مجید انصاری: من از شما می شنوم

مجید انصاری نخستین بار خبر کاندیدا شدن خود در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را از «اعتماد» شنید و با ابراز تعجب و همچنین بی‌اطلاعی گفت: «من از چیزی در این مورد خبر ندارم و الان این خبر را دارم از شما می‌شنوم.»

او در پاسخ به اینکه چه انگیزه‌یی برای اصولگرایان از انتشار چنین اخبار غیر واقعی وجود دارد، گفت: «من نمی‌دانم. این سوال را کسانی باید جواب دهند که اقدام به انتشار این اخبار می‌کنند.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “تکذیب تهیه مانیفست انتخاباتی اصلاح طلبان / سعيد حجاريان: مي‌خواهند بازار گرمي كنند”

 1. mani گفت:

  HALA GIRIM KE YEK NAFAR ASLAHTALABE VAGHEAE HAM RAEESE JOMHOOR BESHEH .ASLAN BE CHE DARD MIKHOREH VAGHTI SEPAH HAMEHKARAST kari nemitooneh bokoneh majbooresh mikonand har chi rahbar migeh ataat koneh hamoon osoolgaraha raeese jomhoor beshand behtar gand mizanand va be gardane khodeshoon miofteh

 2. Shabnamhejazi گفت:

  واقعیت این است که حاکمیت برای گرم کردن تنور انتخابات دست به هر کاری خواهد زد. حیله های انتخاباتی از کارهای کم هزینه تر شروع خواهد شد و اگر نتیجه ی لازم به دست نیامد، کارهای پر هزینه را نیز آزمایش خواهد کرد. برخی از این حیله ها تقریبا مشخص است از جمله مطرح کردن برخی چهره های به ظاهر مخالف و حتی طاغوتی و با گرایش به رژیم سلطنتی مانند هوشنگ امیر احمدی و یا به صحنه آوردن طیف هوادار مشایی. از طیف اصلاح طلبان هم از کم خطرها شروع خواهند کرد و اگر نتیجه نگرفتند سراغ چهره های شاخصتر خواهند رفت و در نهایت با التماس دست به دامان موسوی و کروبی خواهند شد تا به صحنه بیایند. اما آنچه مسلم است پس از تقلب های گسترده ی سال 1388، انتخابات در ایران معنای خود را از دست داده است و هر کس که به صحنه بیاید بجای گرم کردن تنور انتخابات بیشترآبروی خود را خواهد برد.

 3. Javid گفت:

  گویا آقایان موتلفه به نوعی قصد اصلاح امور و دعوت از اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات را دارند. ولی بعید بنظر می رسد در چنین امری موفق شوند. نه بدلیل عدم موافقت اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات آزاد. بلکه بدلیل تصمیم قطعی کودتاگران برای حذف اصلاح طلبان. و این نکته ای است که افرادی مانند آقای عسگر اولادی و دوستان شان احتمالا از آن آگاهی ندارند..

 4. hamid گفت:

  یکی از دلا یل انتشار اینگونه شا یعات خود ا صلا ح طلبان هستند درست مثل کاری که در انتخا بات مجلس اقای خاتمی کرد و اولش به صورت شایعه و بعد صحت پیدا کرد و اعتماد مردم را به ا صلاح طلبها کم کرد