سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آخرین نتیجه کمیته تحقیق مجلس: علت مرگ ستار بهشتی سنگ کوپ و شوک ناشی از دستگیری است...
» به رغم وجود آثار ضرب و شتم، شکنجه و کبودی

آخرین نتیجه کمیته تحقیق مجلس: علت مرگ ستار بهشتی سنگ کوپ و شوک ناشی از دستگیری است

چکیده : هفته گذشته، مسئول کمیته تحقیق و تفحص گفته بود که کارشناسان پزشکی قانونی تائید کرده اند متوفی براثر شوک های فیزیکی و روانی و وارد شدن صدمات به بدنش فوت کرده است، اما به هیچ عنوان در باره عمد و غیرعمد بودن این موضوع اظهار نظری نداشته و تصمیم گیری در این رابطه را برعهده قوه قضائیه گذاشته اند. ...


کلمه- گروه خبر: با گذشت نزدیک به دو ماه و انتشار گزارش ها و اظهارات ضدو نقیض، سرانجام در گزارش کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس تخلف پلیس و ضرب و شتم تایید شد و علت مرگ این وبلاگنویس جوان، سنگ کوب و شوک ناشی از دستگیری ذکر شده است.

این گزارش در حالی نهایی شده است که پیش از این اعضای کمیسیون امنیت ملی نسبت به چگونگی تدوین آن انتقاد داشته و بر این باور بودند که چنین گزارشی آبروی نمایندگان را می برد.

در این گزارش توضیح داده نشده است که یک هفته پس از بازداشت، شوک چگونه می تواند عامل مرگ باشد. این ادعا در حالی مطرح می شود که به گفته بازجویان ستار بهشتی در زمان بازجویی و ضرب و شتم به آنها لبخند می زده.

ستار بهشتی پس از آنکه توسط پلیس فتا بازداشت شد در بازداشتگاه فوت کرد که دادستانی وجود کبودی بر بدن او را تایید کرده است. همچنین بر اساس شهادت 41 زندانی سیاسی بند 350 اوین وقتی ستار بهشتی به این بند آورده شد، آثار شکنجه بر بدن او مشاهده شده است.

در همین حال هفته گذشته، مسئول کمیته تحقیق و تفحص گفته بود که کارشناسان پزشکی قانونی تائید کرده اند متوفی براثر شوک های فیزیکی و روانی و وارد شدن صدمات به بدنش فوت کرده است، اما به هیچ عنوان در باره عمد و غیرعمد بودن این موضوع اظهار نظری نداشته و تصمیم گیری در این رابطه را برعهده قوه قضائیه گذاشته اند.

وی گفته بود: این درحالی است که نخستین تحقیقات حاکی از آن است که ضربات وارد شده به آن مرحوم در بازداشتگاه نوعاً کشنده نبوده اما در عین حال فشارهای روحی و روانی نیز بر مرگ متوفی بی تاثیر نبوده است. دواتگری در ادامه اظهار داشت: با وجود اینکه سه متهم پرونده – ماموران پلیس- به جرم خود اعتراف کرده اند اما همچنان تحقیقات ادامه دارد.

اینک نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه گزارش فوت “ستار بهشتی” هفته آینده در صحن قرائت می‌شود، گفت: این گزارش براساس اطلاعات پزشکی قانونی، همبندان و خانواده ستار بهشتی تهیه شده است.

منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم در خصوص زمان قرائت گزارش این کمیسیون پیرامون فوت «ستار بهشتی» اظهار داشت: این گزارش آماده و برای قرائت در صحن علنی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است اما به دلیل اینکه این گزارش صبح چهارشنبه به هیئت رئیسه داده شد، در دستور کار روز چهارشنبه قرار نگرفت.

وی برهمین اساس تصریح کرد: مطمئنا گزارش کمیسیون امنیت ملی درخصوص مرگ ستار بهشتی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار گرفته و در صحن علنی قرائت می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به جزئیات این گزارش و با بیان اینکه اعضای کمیسیون امنیت ملی با یک نگاه حرفه‌ای به تجزیه و تحلیل این واقعه پرداخته‌اند، گفت: طبق این گزارش، مشخص شده که عناصری از پلیس فتا در انجام ماموریت خود تخلف کرده‌اند و اقدامات غیرقانونی درخصوص ضرب و شتم ستار بهشتی انجام داده‌اند.

حقیقت‌پور با تاکید براینکه فوت این وبلاگ‌نویس بر اثر این ضرب و شتم‌ها نبوده است، تصریح کرد: البته این ضرب و شتم‌ها آثار خود را بر بدن وی گذاشته بود اما تا زمان مرگ، این کبودی‌ها کمرنگ شده بود. همچنین بررسی‌های پزشکی قانونی از تمام اعضای بدن این وبلاگ نویس گویای این بود که ستار بهشتی هیچگونه خونریزی داخلی نداشته است.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که گزارش کمیسیون امنیت ملی نظر پزشکی قانونی مبنی بر اینکه علت فوت، “سنگ‌کوب” و “شوک ناشی از دستگیری” را تایید می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: در گزارش کمیسیون امنیت ملی افرادی که این وبلاگ نویس را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند اعم از مسئولین بازداشتگاه‌، زندانبان، بازجو و … که همگی از پلیس فتا هستند، خطاکار دانسته و تاکید شده است که با این افراد خاطی باید به طور جدی برخورد شود چراکه اقدامات این چند نفر آبروی چندین هزار نیروی پلیس را خدشه دار کرده است.

حقیقت‌پور در پایان با بیان اینکه این گزارش در جلسات هفته آینده مجلس قرائت می‌شود، یادآور شد: این گزارش بسیار مستند و جامع است که براساس اطلاعات و جلساتی که با پزشکی قانونی، قوه قضاییه، همبندان و خانواده ستار بهشتی برگزار شده، تهیه شده است.

ستار بهشتی وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ 9 آبان ماه 1391 توسط پلیس فتا به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک” بازداشت شد و در 13 آبان ماه فوت کرده‌ است.

گزارش اولیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مرگ این وبلاگ نویس در جلسه 24 آبان‌ماه سال جاری در صحن علنی مجلس قرائت شد.

در این گزارش آمده بود که ستار بهشتی با حدود 35 سال سن، مجرد و با سطح تحصیلات سیکل در عرصه فضای سایبری فعال و دارای وبلاگ ویژه بوده است؛ ایشان در تاریخ 9/8/91 با حکم مراجع قضائی از منزل خود در شهرستان رباط کریم توسط پلیس ویژه فناوری اطلاعات فتا دستگیر و بعد از بازجویی اولیه با صدور قرار قانونی در تاریخ 10/8/91 به زندان منتقل می‌شود، در تاریخ 11/8/91 جهت تکمیل تحقیقات از زندان به بازداشتگاه پلیس فناوری اطلاعات منتقل و روز شنبه 13/8/91 در بازداشتگاه مذکور فوت می‌کند.

همچنین در این گزارش از قوه قضائیه به عنوان مرجع مسئول پیگیری این حادثه خواسته شده بود که تعدادی از ماموران متهم را بازداشت و به بررسی دقیق این پرونده بپردازد و در صورت احراز تخلف با عناصر متخلف برخورد قانونی کند.

کمیسیون امنیت ملی پس از ارائه گزارش اولیه خود، مهدی دواتگری یکی از اعضای این کمیسیون را که سابقه قضاوت داشت، مامور پیگیری این پرونده کرد.

گزارش نهایی کمیسیون امنیت ملی در دستورکار هفته گذشته جلسات علنی مجلس بود که به دلیل آماده نشدن گزارش در روز یکشنبه و عدم تحویل به موقع آن به هیئت رئیسه در هفته گذشته قرائت نشد.

در همین حال روند قضایی این پرونده بعلت رضایت نامه اجباری از مادر ستار بهشتی هنوز بلاتکلیف است.

خانم گوهر عشقی مادر این وبلاگنویس بارها گفته است: “من از این آدم ها نمی گذرم و همانطور که گفته ام خواستار قصاص قاتل فرزندم هستم. قاتل فرزندم را در بازداشتگاه دیده ام همان کسی بود که به خانه ی ما هجوم آورد و ستار را با دستبند برد وقتی او را دیدم گفت اگر می دانستیم قضیه ی ستار این چنین جهانی می شود اصلا با او کاری نداشتیم”.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “آخرین نتیجه کمیته تحقیق مجلس: علت مرگ ستار بهشتی سنگ کوپ و شوک ناشی از دستگیری است”

  1. پزشک سبز گفت:

    سنکوپ صحیح است (به بیان عامیانه: غش کردن)، ضمنا از لحاظ علم پزشکی هیچ کس بدلیل سنکوپ نمی میرد و اساسا در دسته بندی انواع شوک چیزی بنام شوک روانی در این علم وجود ندارد (در متون غیر علمی روانپزشکی ممکن است از این عنوان استفاده شود که آنهم مساله ای جسمی و فیزیولوژیک نیست که باعث مرگ شود).

    • علی از تبریز گفت:

      Syncopeیعنی loss of consciousness نه سنگ کوب.از سایت وزین کلمه انتظار بیشتری هست .

      the medical term for fainting, is precisely defined as a transient loss of consciousness and postural tone, characterized by rapid onset, short duration, and spontaneous recovery, due to global cerebral hypoperfusion (low blood flow to the brain) that most often results from hypotension (low blood pressure).

  2. ایرانی گفت:

    تمام گزارش اول باید از بیت اصلاحیه بگیرد تا ببیند که اقا بهشون بگوید چه دروغی بگویند (تو روز روشن وبا بودن فیلم کشته شدن مردم را در خیابان انکار میکنند.این بنده خدا که در شکنجه گاه خامنه ای بوده است

  3. مازیار گفت:

    از این حکومت و دار ودسته هاش انتظاری بیشتر از این نیست…
    روحت شاد ستار جان ، که یک تنه نظام دیکتاتوری رو به لرزه در آوردی …

  4. فتنه سبز زنده گفت:

    اون قاتلان ستار هستند که دارند از خواست قصاص سنگ کوپ میکنند

    فقط و فقط قصاص برای نیروهای خود سر

  5. مرگ بر دیکتاتور گفت:

    یک لحظه فکر کنید، فقط یک لحظه فکر کنید…
    اینو نگن چی بگن؟
    بگن سربازان گمنام امام زمان کشتنش؟؟؟؟

  6. صادق گفت:

    ببين تو اين بازداشگاه ها چه ميكنند كه طرف تازه بعد از يه هفته متوجه ميشه كه چه جايي اومده و از ترس ميميره!

  7. عباس آقا گفت:

    بارها گفته و نوشته بودم بازهم میگویم و می نویسم که محاکمه قاتلین این بیگناهان، محاکمه حاکمیت و آمرین دستگاه است. اینها تا زمانی که بر سر کارند ضحاک وار مردم را کشته و به حکومت خود ادامه خواهند داد و هرگز قاتلین جوانان بی گناه ما را محاکمه و محکوم نخواهند کرد. وقتی قتل آشکار را با تمام آثار قتل و اسناد قتل و بینه ها سکته و سنکوب میخوانند باز شما نسبت به حقه بازی و شرارت این بی وجدان ها شک دارید؟

  8. آق مرتضا گفت:

    شاید هم کلمه ای ها با نوعی رندی و زرنگی مخصوصا واژه “سنگ کوب” را به جای “سنکوپ” به کار برده اند تا ندای خود را به نجوی به جهانیان برسانند که آقا مگه ما بچه شیرخوره هستیم که جوان رشید مردم را برده و آنقدر با سنگ و شیئی سنگین و مشت و لگد به سروبدنش و نقاط حساسش کوبیده اید و او را سنگ کوب کرده اید که طرف بفاصله سه چهار روز جان داده است و حالا برای فرار از قتل عمد و جنایت آشکار ادعا می کنید که “سنکوپ” کرده است. کلمه جان ما پیام شما را گرفتیم بله میدانیم که اینها او را نیز مانند زببا کاظمی با یک شیئی سنگین سنگ کوب کرده اند، بله میدانیم

  9. Gharib گفت:

    از رجّاله هایدجّال بی دین و وجدان جز این یاوه سرایی ها انتظاری نیست.