سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شرق مجرم شناخته نشد؛ چشم بندان، اهانت به ایثارگران نیست...

شرق مجرم شناخته نشد؛ چشم بندان، اهانت به ایثارگران نیست

چکیده :پس از دفاعیات مهدی رحمانیان، اعضای هیات منصفه با اکثریت آرا، مدیر مسئول روزنامه شرق در خصوص اتهام توهین به ایثارگران - چاپ کاریکاتور - مجرم ندانستند. مهرماه جاری با جریان سازی رسانه های وابسته به حکومت علیه روزنامه اصلاح طلب شرق و دستاویز قراردادن یک طرح بدون شرح، این روزنامه توقیف شد. مهدی رحمانیان مدیرمسئول آن که سابقه سالها حضور در جبهه های جنگ هشت ساله را دارد، بیش از چهار روز را در بازداشت بسر برد و هادی حیدری کاریکاتوریست شرق هم توسط دادسرای فرهنگ و هنر احضار شد....


کلمه- گروه خبر: به رغم جنجال وزارت ارشاد و برخی از افراطیون، انتشار کاریکاتور چشم بندان اثر هنرمند جوان هادی حیدری مصداق توهین به ایثارگران شناخته نشد و اعضای هیات منصفه مطبوعات با اکثریت آرا شرق را مجرم ندانست.

امروز جلسه محاکمه مدیر مسئول روزنامه شرق در شعبه 76 دادگاه کیفری و به ریاست قاضی مدیر خراسانی و حضور اعضای هیات منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران برگزار شد.

پس از دفاعیات مهدی رحمانیان اعضای هیات منصفه دادگاه مطبوعات وارد شور شده و مدیر مسئول روزنامه شرق را در خصوص اتهام نشر مطالب خلاف واقع با اکثریت آرا مجرم نشناختند.

مهرماه جاری با جریان سازی رسانه های وابسته به حکومت علیه روزنامه اصلاح طلب شرق و دستاویز قراردادن یک طرح بدون شرح، این روزنامه توقیف شد. مهدی رحمانیان مدیرمسئول آن که سابقه سالها حضور در جبهه های جنگ هشت ساله را دارد، بیش از چهار روز را در بازداشت بسر برد و هادی حیدری کاریکاتوریست شرق هم توسط دادسرای فرهنگ و هنر احضار شد.

اما توقیف روزنامه شرق و برخورد با اهالی رسانه با واکنش شدید رزمندگان و خانواده های شهدا روبرو شد و جمعی از خانواده های شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در نامه ای خطاب به هادی حیدری نوشتند: “سال هاست که با طرح ها و کاریکاتورهای پرمعنا و فکورانه شما در روزنامه ها و مجلات مختلف آشناییم و نگاه مردمی، دردمندانه و آگاهی بخش شما را می ستاییم. این روزها می بینیم که عده ای طرح اخیرتان در روزنامه شرق (که منادی تسری جهل و ناآگاهی در سایه نادیده انگاشتن آفتاب است) را با سوء برداشت، توهین به رزمندگان دفاع مقدس پنداشته و در تلاش اند با این بهانه قلم های پویا را به نیام کشند. ما از همگان تقاضا داریم تا به دور از غرض ورزی ها، نگاهی دوباره به این طرح بیندازند. امیدواریم که همگی رهروان واقعی آرمان های امام راحل و شهدا باشیم.”

برخی از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس با برداشت شخصی و تحت تاثیر جوسازی های خبرگزاری های وابسته به حکومت طرح هادی حیدری را که در آن جهل عمومی به تصویر کشیده شده است، توهین به رزمندگان قلمداد کرده و خواستار توقیف این روزنامه و برخورد با مدیر مسئول و کاریکاتوریست شده بودند.

روزنامه شرق که اولین شماره آن در شهریور ۸۲ منتشر شده است تاکنون چهار بار توقیف شده و در سومین توقیف خود پس از دو سال تعطیلی از بهار سال ۸۹ دوباره شروع به کار کرد

امروز همچنین در خصوص اتهام تخلف شرق از مصوبه شورای امنیت ملی، اعضای هیات منصفه مهدی رحمانیان را مجرم دانستند.

در خصوص اتهام توهین به ایثارگران – چاپ کاریکاتور – اعضای هیات منصفه با اکثریت آرا وی را مجرم ندانستند. همچنین اعضای هیات منصفه مدیر مسئول روزنامه شرق را مستحق تخفیف ندانست.


دفاعیات رحمانیان، هادی حیدری در دادگاه

در جلسه محاکمه که به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی و با حضور اعضای هیات منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران برگزار شد نماینده دادستان با تشریح سه مورد اتهام مهدی رحمانیان خواستار رسیدگی به این اتهامات و صدور حکم قانونی شد.

در ادامه مدیر مسئول روزنامه شرق در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: درباره چاپ کاریکاتوری که باعث توقیف روزنامه شد باید بگویم که بنده 18 ماه در جبهه بوده و کاریکاتوریست روزنامه نیز فرزند یک رزمنده است. با این توضیح هیچ گاه این کاریکاتور با منظوری که از آن برداشت شده است در روزنامه شرق به چاپ نرسید.

وی افزود: روزنامه شرق در خصوص دفاع مقدس تا کنون چندین ویژه نامه چاپ کرده است و روز قبل از چاپ کاریکاتور نیز یک یادداشت به قلم یکی از فرماندهان جنگ در روزنامه به چاپ رسید. در خصوص کاریکاتور هر فرد می تواند برداشت خودش را بکند اما منظور روزنامه جهل جهانی بوده است.

به گزارش مهر، وی ادامه داد: در این کاریکاتور هیچ یک از المان های مورد نظر درباره رزمندگان استفاده نشده است. همچنین هیچ عکس و یا تصویری از جبهه وجود ندارد که در آن رزمندگان در یک صف بایستند و برای هم سربند ببندند این صحنه فقط در فیلم “لیلی با من است” نشان داده شده بود.

رحمانیان در خصوص اتهام دیگرش درباره چاپ خبری از افزایش قیمت سکه طلا نیز، گفت: در آن روز 4 روز روزنامه به این موضوع اشاره کردند که پس از تذکر دیگر این اتفاق در روزنامه شرق تکرار نشد. البته باید به این نکته نیز اشاره کنم که همزمان با چاپ این خبر یکی از برنامه های صدا و سیما نیز به این موضوع و با لحنی تندتر پرداخته بود.

مدیر مسئول شرق ادامه داد: درباره مصاحبه چاپ شده از آقای سلطانیه در روزنامه نیز باید بگویم این مصاحبه از یکی از خبرگزاری ها برداشت شده بود و تا آخرین لحظه چاپ مطلب تکذیبیه ای در این باره منتشر نشد.

در ادامه وکیل مدیر مسئول روزنامه شرق نیز در دفاع از موکلش، گفت: دفاعیات خود را در 4 صفحه تقدیم دادگاه کرده ام اما باید به این نکته اشاره کنم که درباره مضمون این کاریکاتور از چند هنرمند عرصه دفاع مقدس نیز سئوال شده است که پاسخ آنها در پرونده موجود می باشد.

محمد مهدی رحمانیان در آخرین دفاعیات خود و پس از پاسخ به پرسش های اعضا یهیات منصفه، گفت: 200 خانوار از این روزنامه کسب درآمد می کنند که از هیات منصفه و دادگاه می خواهم اینجانب را تبرئه کرده و اجازه انتشار دوباره روزنامه را بدهند.

پس از آخرین دفاعیات رحمانیان قاضی مدیرخراسانی ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام و اعضای هیات منصفه دادگاه مطبوعات برای اعلام نظر خود وارد شور شدند.

در جلسه امروز هادی حیدری کاریکاتوریست روزنامه شرق نیز در دادگاه حاضر بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “شرق مجرم شناخته نشد؛ چشم بندان، اهانت به ایثارگران نیست”

 1. ما گفت:

  واقعا خجالت نمی کشید که به حرف چندتا آدم تنگ نظر عده ای رو از کار بیکار می کنید؟ از قدیم گفته اند فقط دیکته نانوشته غلط ندارد. شما تا یک روزنامه به سمت حرفه ای شدن پیش می رود و ممکن است در این مسیر اشتباهاتی هم داشته باشد که با توجه به روزنامه نگاری در کشور که از سطح حرفه ای بودن خیلی فاصله دارد طبیعی بنظر می رسد در آن را می بندید و بعد در فکر فرو می روید که چرا پیشرفت نمی کنیم! برای پیشرفت باید کار کرد. در میانه کار هم ممکن است خطایی غیر عمد صورت بگیرد که با یک تذکر قانونی قابل اصلاح است. البته تذکر بر اساس موازین قانون و نه بر اساس زور چماق انصار حزب الله یا عده ای بیسواد در قدرت!

 2. حسن آقا گفت:

  اگر مقصود از این بستن چشم، نا آگاه کردن مردم از حقایق نیست، پس کاریکاتوریست در توجیه این کارخود خود چه شرحی آورده است؟

 3. کیارش گفت:

  این کاریکاتور چه ربطی به رزمنده ها می تونه داشته باشه آخه؟ حالا بر فرض محال هم که داشت (که نداره) حالا دیگه اینهمه بگیر و ببند برای چی؟ فقط جز اینکه کلی هزینه صرف شده برای رسیدگی در دادگاه و بی کار کردن کلی آدم و نهایتا اتلاف وقت که ناشی از نفهمی و تنگ نظری و جهل و بی تدبیری و عدم بصیرت مسوولینی ایست که مردم گرفتار آن شده اند که در راس اون شخص آقای خامنه ای است. دیکتاتوری مذهبی. بدترین نوع دیکتاتوری در جهان. این میز و تاج و تخت به هیچکی وفا نکرده….