سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سومین هیات فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی درتهران...

سومین هیات فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی درتهران

چکیده :همچنین در مورد ماهیت نگرانی‌های آژانس و اطلاعات در دسترس آن، در مورد پارچین و کارشناس خارجی به ایران ارایه کرد و سوالاتی اولیه‌ را در این راستا به ایران ارائه کرده است که ایران تاکنون به آن‌ها پاسخی نداده است....


پس از اینکه دوبار بازرسان آژانس از پارچین بازدید کردند، هیات فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بامداد امروز (پنجشنبه) وارد تهران شد.

به گزارش ایسنا، هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها در راس هیاتی هفت نفره برای مذاکرات با ایران بر سر مسائل باقی مانده وارد تهران شد و مورد استقبال علی‌اصغر سلطانیه قرار گرفت.

قرار است هیات‌های فنی و حقوقی ایران و آژانس به سرپرستی هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح روز پنجشنبه 23 آذر در محل سازمان انرژی اتمی با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

این مذاکرات به احتمال قوی یک روزه و پشت دربهای بسته برگزار می‌شود. هم‌چنین تاکنون برنامه‌ای برای بازدید یا بازرسی هیات آژانس متشکل از کارشناسان از تاسیسات و مراکز هسته‌یی ایران یا سایت‌های دیگر اعلام نشده است.

پیش از این، دو طرف در بهمن و اسفند 1390 در تهران و اردیبهشت، خرداد و شهریور 1391 در وین با یکدیگر مذاکره کرده‌اند. هم‌چنین یوکیا آمانو، مدیرکل در مه 2012 با مقامات ایران در تهران ملاقات و گفت‌وگو کرد اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر یک برنامه عمل مشخص به توافق برسند.

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی پیش از این در گفت‌وگویی درباره آن‌چه تحت عنوان “رویکرد ساختاری” در گزارش اخیر آژانس مورد اشاره قرار گرفته است، با تاکید بر این‌ که “هر رویکرد ساختاری باید حقوق ایران را تامین کند” گفته است “آنها انتظار دارند در حالی که اصل اسناد (مربوط به ادعاها) را به ما ارائه نمی‌کنند، بر اساس آن اسناد ادعایی ما پاسخ دهیم. اما هر وقت سند قابل قبولی را ارائه کنند ما درباره آن صحبت می‌کنیم.”

یوکیا آمانو در گزارش اخیر خود درباره ایران به جزئیات بیشتری از درخواست‌هایش از ایران درباره حل همه مسایل باقی‌مانده مربوط به برنامه هسته‌یی اشاره کرده و تاکید کرده بود که آژانس به دنبال توافق با ایران درباره یک رویکرد ساختاری برای شفاف‌سازی همه مسایل باقی‌مانده با تمرکز بر مسایل ترسیم شده در ضمیمه سند GOV/2011/65 بوده است.

همچنین در مورد ماهیت نگرانی‌های آژانس و اطلاعات در دسترس آن، در مورد پارچین و کارشناس خارجی به ایران ارایه کرد و سوالاتی اولیه‌ را در این راستا به ایران ارائه کرده است که ایران تاکنون به آن‌ها پاسخی نداده است.

5- آژانس در مواقع مختلف، از 26 ژانویه 2012 به این طرف، دسترسی به سایت (نظامی) پارچین را درخواست کرده است. ایران بر خلاف قطعنامه GOV/2012/50 هنوز دسترسی به این سایت را برای آژانس فراهم نساخته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “سومین هیات فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی درتهران”

  1. محمد گفت:

    هزار بار خواهم گفت.
    این مساله غنی سازی یک بازی پر از رمز و راز است. آمریکا از ایران می خواهد یک حکومتی مثل ملک فهد درست کند و خبری هم از جنبش سبز نباشد. اگر توانست (که در حال تلاش است)، تحریم ها برداشته می شود. اما اگر غنی سازی جنبش سبز ادامه یابد و به 90% برسد، آمریکا همانند مصر و جاهای دیگر پیشقدم می شود و آلترناتیوسازی می کند. آلترناتیو آمریکا جنبش سبز را به حاشیه می راند، و حکومت لمپن دموکراسی لس آنجلسی تشکیل خوهد داد. از کلمه عزیز خواهشمندم بازی هسته ای جاری را جدی نگیرید، اندک نگاهی هم به این نظر حقیر بیاندازید و روی آن کار شود. بمب هسته ای در منطقه، یعنی جنبش سبز، که همه تلاش در نابودی آن است.