سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ایران مقام دوم را کسب کرد؛ ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران...

ایران مقام دوم را کسب کرد؛ ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران

چکیده :یران و چین هم به ترتیب از نظر بازداشت زندانیان در رده های دوم و سوم قرار...


کمیته حفاظت از روزنامه نگاران با انتشار گزارشی، از ترکیه به عنوان “بزرگترین زندان روزنامه نگاران” در سال ۲۰۱۲ میلادی نام برده است.

به گفته این سازمان، ایران و چین هم به ترتیب از نظر بازداشت زندانیان در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

شریف منصور هماهنگ کننده بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در کمیته حفاظت از خبرنگاران به بی بی سی فارسی گفت: “رکوردهای ما نشان می دهد که در اول دسامبر ۲۰۱۰ ، سی و چهار روزنامه نگار در ایران زندانی بودند، در سال ۲۰۱۱ ما ۴۲ مورد را ثبت کردیم و امسال یعنی ۲۰۱۲ هم ۴۵ مورد را ثبت کرده ایم که می بینید این رقم در طول زمان افزایش یافته.”

او همچنین می گوید: “ایران و چین نسبت به ترکیه بیشتر به سانسور کردن محتویات اینترنت علاقه دارند، ایران همچنین بر تنبیه بدنی تمرکز دارد چیزی که در ترکیه و چین نمی بینیم.”

سازمان حفاظت از روزنامه نگاران در گزارش خود به اخبار مربوط به ستار بهشتی، وبلاگ نویس ایرانی اشاره کرده که در ماه اکتبر دستگیر شد و ۴ روز بعد در زمانی که در بازداشت بود، جان خود را ازدست داد.
تعداد روزنامه نگاران زندانی در سال 2012 در جهان به رقم 232 نفر رسید و رکورد جدیدی در این زمینه ثبت شد.

کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران (cpj) با انتشار گزارشی اعلام کرد این رقم نسبت به سال 2011 میلادی نشان دهنده افزایش 50 نفری روزنامه نگاران زندانی است.

آمار اعلام شده برای سال 2012 شامل افرادی است که در روز اول دسامبر 2012 (ماه جاری) پشت میله های زندان بودند. این آمار شامل روزنامه نگاران زندانی که در سال جاری میلادی آزاد شدند نمی شود.

ترکیه با داشتن بالاترین تعداد روزنامه نگاران زندانی، در راس این فهرست قرار دارد.
کشور چین هم در این زمینه جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

سوریه و عربستان سعودی نیز در میان 10 کشور نخست این فهرست قرار دارند.

این گزارش اضافه می کند: 118 نفر از همه روزنامه نگاران زندانی در جهان در رسانه های اینترنتی، 77 نفر در مطبوعات و بقیه در بخش رادیو، تلویزیون و ساخت فیلم فعالیت می کردند.

کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران که مقر آن در نیویورک است اضافه کرد: زندانی شدن روزنامه نگاران در سال 2012 به رکورد جدیدی رسید. استفاده از اتهامات “تروریستی” و “توهین به حکومت” علیه خبرنگاران و روزنامه نگاران منتقد یکی از دلایل ثبت این رکورد است.

همچنین زندانی شدن روزنامه نگاران در ترکیه و چین در افزایش ورود فعالان رسانه به زندان در سال 2012 نقش داشته است.

کمیته بین المللی حمایت از روزنامه نگاران این دو کشور را به سوء استفاده از قوانین مبهم یا قوانین مربوط به “مجازات دشمنان حکومت” برای ساکت کردن مخالفان سیاسی خود از جمله اعتراضات در اقلیت ها متهم کرد.

برپایه این گزارش، اتهامات تروریستی، خرابکاری و خیانت بیشترین استفاده را علیه روزنامه نگاران در سال 2012 داشت. در این سال حداقل 132 روزنامه نگار به این اتهامات دستگیر شدند.

براساس این آمار، ترکیه بدترین کشوری توصیف شده است که به زندانی کردن روزنامه نگاران می پردازد. در این کشور، 49 فعال رسانه زندانی هستند. مقامات ترکیه خبرنگاران و تحلیلگران کُرد را به اتهامات مربوط به تروریسم و روزنامه نگاران دیگری را به اتهاماتی که “توطئه علیه دولت” توصیف می شوند؛ دستگیر می کنند.

چین هم با داشتن 32 روزنامه نگار زندانی در جایگاه سوم قرار دارد که 19 نفر آنها از مناطق اقلیت نشین تبت یا ایگور هستند و پس از اظهار نظر درباره بحران های نژادی در این مناطق بازداشت شدند.

این گزارش کشور اریتره را به عنوان بدترین نقض کننده قوانین محاکمه ها در جهان توصیف می کند و می نویسد: این کشور 28 روزنامه نگار را زندانی کرده است و با این رقم در جایگاه چهارم قرار می گیرد. آنها بدون هیچ محاکمه یا اعلام علنی اتهامشان، در زندان به سر می برند.

در جایگاه پنجم، در سوریه هم نیروهای حامی حکومت حداقل 15 روزنامه نگار را بدون اعلام علنی اتهام، زندانی کرده اند. مقامات سوریه از اعلام مکان و وضعیت این افراد خودداری می کند.

سوریه و اریتره، روزنامه نگاران را در زندان های مخفی نگهداری می کنند و به آنها اجازه ارتباط و تعامل با وکلا یا خانواده هایشان را نمی دهند.

این گزارش نشان می دهد 63 روزنامه نگار در جهان بدون اعلام علنی اتهام آنها، زندانی هستند.

ویتنام هم با داشتن 14روزنامه نگار زندانی در جایگاه ششم قرار دارد و جمهوری آذربایجان و اتیوپی نیز به ترتیب با داشتن 9 و 6 فعال رسانه زندانی در جایگاه های 7 و 8 فهرست قرار دارند.

کشورهای ازبکستان و عربستان سعودی هر یک با داشتن 4 روزنامه نگار زندانی در رتبه 9 و 10 فهرست قرار گرفتند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “ایران مقام دوم را کسب کرد؛ ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران”

  1. جلال آقا یک کلام گفت:

    خاک عالم، باز آبروی ما را بردی، خوب میخواستی دوسه تا خبرنگار دیگر را بیندازی هلفدونی و مقام اول را بگیری، آخه این ترکیه هم شد کشور که از ما جلو بزنه؟ اون از عراق که مقام دوم را از ما گرفت، اینم از ترکیه که نگذاشت ما مقام اول را بدست بیاوریم. حالا ما سیجوری سرمونو تو سرو همسر بلند کنیم؟

  2. خزان گفت:

    لااقل دوستان اصلاح طلبی که همواره و در همه نوشته ها و “نامه هایشان” از ترکیه به عنوان الگو یاد می کنند این خبر و آمار را بخوانند تا اینقدر ترکیه قبله آمال و آرزوهایشان نباشد.