سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روز بزرگ برای روزنامه‌نگاران جنوب شرق آسیا؛ سانسور رسانه‌ها در برمه لغو می‌شود...

روز بزرگ برای روزنامه‌نگاران جنوب شرق آسیا؛ سانسور رسانه‌ها در برمه لغو می‌شود

چکیده :دولت میانمار روز دوشنبه اعلام کرد سانسور رسانه ها در این کشور را لغو شده است. این اقدام دولت برمه گامی مهم در جهت بازسازی سیاسی در کشوری به حساب می رود که از مدت نیم قرن به این سو، آزادی رسانه ها به بدترین شکل آن نقض کرده است....


کلمه – گروه بین الملل: در برمه (جمهوری میانمار) پس از چند دهه سلطه نظامیان از بهار ۲۰۱۱ زمام امور به دولتی غیرنظامی به ریاست تاین سن سپرده شده است. این دولت از زمان روی کار آمدن اصلاحات بسیاری را در پیش گرفته است.

سال گذشته تعداد زیادی از زندانیان سیاسی آزاد شدند که یکی از آنها آنگ سان سوکی رهبر مخالفان برمه بود که چندین دهه در حبس خانگی بود. سانسور مطبوعاتی هم در سال ۲۰۱۱ کمتر شد. تا اینکه دولت میانمار روز دوشنبه ۳۰ مرداد اعلام کرد سانسور رسانه ها در این کشور را لغو شده است.

این اقدام دولت برمه گامی مهم در جهت بازسازی سیاسی در کشوری به حساب می رود که از مدت نیم قرن به این سو، آزادی رسانه ها به بدترین شکل آن نقض کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی های سالانه خود، برمه را در ردیف ١٦٩ در میان ۱۷٩ کشور از لحاظ رعایت آزادی بیان جا داده است. به گزارش بی بی سی، وزارت اطلاع رسانی برمه از لغو سانسور رسانه ها در این کشور خبر داده است.

گفته شده این اقدام تازه ترین مورد از مجموعه اصلاحاتی است که توسط دولت غیر ‌نظامی این کشور صورت می گیرد. مقامات اداره نظارت و ثبت رسانه ها گفته اند که خبرنگاران و گزارشگران از این پس نیاز ندارند تا مطالبشان را قبل از انتشار برای سانسور به این اداره تحویل بدهند.

تینت سو، رئیس اداره نظارت و ثبت رسانه ها، به خبرگزاری فرانسه گفته است: سانسور در این کشور از ششم اوت سال ۱۹۶۴ آغاز شد و حال پس از گذشت ۴۸ سال و دو هفته، سانسور در کشور لغو می شود. اما یک مقام دیگر برمه گفته است که فیلم ها در این کشور همچنان قبل از نمایش سانسور خواهند شد.

خبرگزاری فرانسه از سردبیر یک مجله در شهر رانگون نقل کرده که: این روزی بزرگ برای همه روزنامه نگارانی است که برای سالهای متمادی تحت این محدودیت ها در میانمار کار کرده اند.

به خبرنگاران در برمه ( میانمار) پیش از این دستورالعمل هایی داده شده که به آنها اجازه می دهند تا درباره موضوعات جنجال برانگیز سیاسی و اجتماعی مطلب بنویسند، اقدامی که در زمان حکومت نظامیان، امری غیرقابل تصور بود. به ۳۰۰ روزنامه و مجله ای که به موضوعاتی کمتر حساس می پردازند هم اجازه داده شده که بدون سانسور مطالبشان را منتشر کنند.

لغو سانسور همچنین ۳۰ هزار سایت اینترنتی را هم شامل می شود. به این ترتیب کاربران این سایت ها اجازه خواهند داشت تا برای اولین بار بدون محدودیت به موضوعات سیاسی در این سایت ها دسترسی داشته باشند.

در اکتبر سال گذشته، تینت سو، رئیس بخش بررسی و ثبت رسانه ها گفته بود که سانسور در برمه باید برچیده شود، به این دلیل که این موضوع با برقراری دموکراسی در کشور سازگاری ندارد. اما آقای سو در عین حال هشدار داده که تمامی انتشارات باید به مسئولیت هایشان نسبت به آزادی مطبوعات احترام بگذارند.

برخی از روزنامه نگاران در واکنش به این اظهارات آقای سو ابراز نگرانی کرده و گفته اند اگر دولت با مطالب آنها پس از انتشار مشکلی داشته باشد، احتمالا می تواند از سوی دولت نقض قوانین تلقی شود.

با این اقدام دولت میانمار گام مهم دیگری در جهت بازشدن فضای سیاسی کشور برداشت. از چند دهه پیش تمام محصولات چاپی در میانمار، از روزنامه تا شعر و حتی افسانه‌ها، تنها با مجوز نهادهای نظارتی دولتی حق انتشار می‌یافتند.

بنا بر پیش‌بینی بانک توسعه‌ی آسیایی اگر دولت میانمار به اصلاحات خود ادامه دهد، آینده‌ روشنی در انتظار مردم این کشور خواهد بود. بر اساس گزارشی که این نهاد چندی پیش در بانکوک منتشر کرد، میانمار با توجه به موقعیت استراتژیک در جنوب شرقی آسیا، منابع طبیعی و جمعیت جوان خود، می‌تواند رشد اقتصادی ۷ تا ۸ درصدی در سال را تجربه کند و درآمد سرانه را تا سال ۲۰۳۰ به سه برابر افزایش دهد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “روز بزرگ برای روزنامه‌نگاران جنوب شرق آسیا؛ سانسور رسانه‌ها در برمه لغو می‌شود”

 1. عبیدسن خوزانی گفت:

  ای کاش به جای آنکه سوریه برای ما یا ما برای سوریه الگو باشیم، همین برمه یا میانمار الگویی برای ما می شد. آن رفتارش با آنسان سوچی، که او را از حصر آزاد کردند و آزاد گذاردند و به مجلس فرستادندش، آنهم وضع مطبوعات آن کشور که آزاد شده اند هرچه می خواهند بنویسند و هرکه هرچه می خواهد انتشار دهد بدون آنکه نیازی به اخذ مجوز انتشار باشد. لعنت بر کسی که برای اولین بار بنای مجوز مطبوعات را گذاشت. در تمام کشورهایی که سرشان به تنشان می ارزد، سندی به نام مجوز انتشار وجود ندارد هرکس هرچه دلش خواست انتشار می دهد متنها حواسش جمع است که اگر در این مطبوعات بدون مجوز موضوعی نوشت که برای کسی توهین آمیز بود یا درآن افترا به کسی زده بود آن شخص می تواند او را به دادگاه برده و نقره داغش کند. حبس خیر، نقره داغ. تا دیگر گرد این گونه دروغ ها و دغل ها نجرخد. نه مثل مدیر کیهان ما که رفت و مقداری مطلب به هم بافت و بعد هم به او گفتند بسیار خوب دادگاه شما تمام شد بفرمایید به سلامت تشریف ببرید سرکار وزندگی و باز از این کارها بکنید. ای کاش مملکت ما هم دارای قوه قضاییه مستقلی بود که به نوکری کسی افتخار نمی کرد و نشریات ما هم آزاد بودند بدون مجوز انتشار یابند و هرچه دلشان می خواهد بنویسند تا به بینیم درآن شرایط کسی به پشت گرمی دولت و رهبری و بیت رهبری این قوه و آن قوه و این گردن کلفت و آن گردن کلفت جرات خواهد داشت مطلبی غیر واقعی بنویسد. والله به نفع شماست که بگذارید مطبوعات آزاد در این مملکت چاپ شود. نمونه اش همین کامنت های “کلمه” خودمان. خوانندگان این همه کامنت های انتقادی می نویسند و آنها هم چاپ می کنند. آیا آب از آب تکان میخورد. این انتقاد ها هم روزهای اول داغ و هیجان انگیز به نظر می رسد بعد برای همه عادی می شود. دادگاه درست و حسابی هم داشته باشیم کسی جرات نمی کند به کسی توهین کند. آیا وقت آن نرسیده است که ماهم پا چای پای میانمار بگذاریم و به جای اینکه ادعا کنیم ما مملکتی هستیم با فرهنگی غنی و چند هزار ساله یا به قول آقای رئیس جمهور ایرانیان ملتی بودند که عصر غارنشینی و عصر حجر نداشته اند و از اول متمدن و با فرهنگ بوده اند که البته حرفی است بی ربط و بی معنا ماهم می توانستیم مثل همین برمنه ای ها متمدن باشیم و روزنامه هایی از نوع آنان و نمایندگانی از نوع آنسان سوچی داشته باشیم. آیا این برای یک کشور با تمدن ده هزار ساله توقع بسیار زیادی است. والله نه به خدا نه به پیر نه به پیامبر نه.

 2. حسین گفت:

  شما واقعا آدم نیستید
  اخه این همه آدم دارن تو میانمار کشته و آواره میشن بعد شما میان از برداشتن سانسور حرف میزنید
  لعنت به شما که جون آدم ها چون مسلمونن براتون مهم نیست
  اون وقت میاین از تروریست هایی که از عربستان و ترکیه و قطر و لیبی اومدن سوریه حمایت میکنید
  لعنت به شما

 3. ناشناس گفت:

  برمه هم از ما جلو افتاد ننگ بر مرد مستبد

 4. ناشناس گفت:

  حسین مردم مسلمان چین مردم مسلمان روسیه و مردم مسلمان سوریه و مردم مسلمان خودمان چی ؟؟؟؟/ به فکر فلسطین که جمعیتی ندارد و سلفی های متحجر قرون وسطا ادم کش میان مار افتاده ای هنوز به قدرت نرسیده اند چنان جهنمی در ان کشور درست کرده اند که مسلمانان انجا را و حشت بر داشته است .!!!! تو مزدور و حقوق بگیر اگر نیستی پس چه هستی