سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آنها که آزاد شدند؛ آنها که در زندان ماندند...
» دهها زندانی سیاسی در عید فطر هم از آزادی و مرخصی بی‌بهره ماندند

آنها که آزاد شدند؛ آنها که در زندان ماندند

چکیده :هیچ چیز بهتر از عدد و رقم نمی تواند واقعیت را درباره آزادی زندانیان سیاسی نشان دهد. بررسی های کلمه نشان می دهد در هفته قبل 40 فعال مدنی، 7 محکوم به جاسوسی، 5 زندانی توهین به مقدسات دینی، 6 روزنامه نگار و 5 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق آزاد شده اند. 21 نفر از اینها هم در واپسین هفته ها یا ماههای محکومیت خود بودند. اما در مقابل، تنها در بند 350 اوین، حدود 20 فعال حزبی و ستادی، 8 روزنامه نگار و فعال رسانه ای، 15 فعال کارگری و دانشجویی، 7 فعال حقوق بشر، 10 فعال فرهنگی و اجتماعی، 17 محکوم به ارتباط و هواداری سازمان مجاهدین خلق و 10 شهروند معترض نگهداری می شوند که برخی از آنان در این سه سال حتی یک بار هم به مرخصی نیامده اند. در بند زنان، بندهای امنیتی 209 و 240 و دو الف، زندان رجایی شهر و همچنین زندان های شهرستان ها نیز تعداد زیادی زندانی سیاسی نگهداری می شوند که آمار دقیقی از آنها موجود نیست....


کلمه: برای درک ابعاد آنچه هفته پیش تحت عنوان آزادی دسته جمعی زندانیان سیاسی اعلام و عملی شد، هیچ چیز بهتر از عدد و رقم نمی تواند واقعیت را نشان دهد. گزارشی که در پیش رو دارید، ترکیب و مشخصات زندانیان آزاد شده را در کنار فهرستی از زندانیان سیاسی که هنوز در حبس مانده اند، به نمایش می گذارد.

در همین باره بخوانید: آیا آزادی‌های اخیر زندانیان، معنای سیاسی ویژه‌ای داشت؟

مجموعه بررسی های خبرنگاران کلمه نشان می دهد روز چهارشنبه هفته قبل براساس آنچه دادستان تهران عفو رهبری خوانده بود؛ 40 فعال مدنی، 7 محکوم به جاسوسی، 5 زندانی توهین به مقدسات دینی، 6 روزنامه نگار و 5 تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده اند، و در کنار اینها 9 زندانی بند 350 زندان اوین نیز مشمول تخفیف مجازات قرار گرفتند.

بر اساس این بررسی ها، در این میان 21 تن از کسانی که آزاد شدند تقریبا تمام دوران محکومیت خود را جز چند ماه و یا حتی چند هفته ی پایانی گذرانده بودند، که نشان می دهد لااقل بخشی از این آزادی ها اگر امروز هم تحت عنوان عفو اتفاق نمی افتاد، حداکثر تا پایان سال به صورت طبیعی انجام می گرفت و بدین ترتیب لااقل در این بخش باید نگاه خوش بینانه نسبت به باز شدن فضا و بازگشت به درایت در سیستم قضایی و حاکمیت را مورد تردید قرار داد.

گذشته از این تقسیم بندی، بررسی ها نشان می دهد اکثر کسانی که هنوز با احکام های سنگین در زندان های کشور نگه داشته شده اند، همان کسانی هستند که از بدو ورود به زندان، ، به رغم قرار داشتن در حبس، به مناسبت های مختلف بیانیه ها و نامه هایی را در اعتراض به روندهای انحرافی و غلط موجود منتشر می کردند. کسانی که حتی محرومیت از اولین حقوق قانونی همچون تماس تلفنی، مرخصی و ملاقات حضوری نتوانست از پیگیری مطالبات به حق خودشان باز دارد.

بررسی های صورت گرفته در خصوص زندانیان سیاسی باقی مانده در زندان هم نشان می دهد تنها در بند 350 اوین حدود 20 فعال حزبی و ستادی، 8 روزنامه نگار و فعال رسانه ای، 15 فعال کارگری و دانشجویی، 7 فعال حقوق بشر، 10 فعال فرهنگی و اجتماعی، 17 محکوم به ارتباط و هواداری سازمان مجاهدین خلق و 10 شهروند معترض نگهداری می شوند که برخی از آنان در این سه سال حتی یک بار نیز به مرخصی نیامده اند و یا با وجود مشکلات نگران کننده جسمی، روند درمان برایشان متوقف شده و یا با سختی های زیاد در حال اجراست.

ناگفته نماند که در بند زنان، بندهای امنیتی 209 و 240 و دو الف، زندان رجایی شهر و همچنین زندان های شهرستان ها نیز تعداد زیادی زندانی سیاسی نگهداری می شوند که آمار دقیقی از آنها موجود نیست.

همچنین آخرین گزارش های رسیده به کلمه از بند 350 زندان اوین، جایی که هم اکنون بیشترین تعداد از زندانیان سیاسی پس از انتخابات در آن نگهداری می شوند، نشان می دهد بر خلاف ادعای دادستان تهران که صبح روز آزادی گروهی از زندانیان، ادعا کرده بود عده ای زندانی نادم و خواستار عفو در شرف آزادی هستند، از زمان آغاز اعلام اسامی این زندانیان برای جمع کردن وسایل خود تا هنگام خروج آنان از بند برای آزادی، یعنی در حدود ساعت 11 چهارشنبه شب، لحظه ای شعارهای اعتراضی زندانیان سبز قطع نشد و چه آنها که در حال آزادی بودند و چه همراهانشان که در زندان ماندنی بودند، همگی با فریادهای “یا حسین، میرحسین” و “نه شرقی نه غربی دولت سبز ملی” و سرودهای “یار دبستانی”، “ای ایران” و “سر اومد زمستون” به ابراز همدلی و همبستگی با یکدیگر می پرداختند و این شعارها و سرودها تا آزادی آخرین نفرات از بند نیز ادامه داشت.

اما با این حال، هنوز نام هایی از جمله نسرین ستوده، بهاره هدایت، مهسا امرآبادی، محبوبه کرمی، امیرخسرو دلیرثانی، سیدمهدی خدایی، محمد داوری، محمد سیف زاده، بهنام ابراهیم زاده، محمدصدیق کبودوند، ابوالفضل عابدینی نصر، سماء نورانی، سیامک قادری، حسین زرینی، سیدمحمد ابراهیمی، آرش سقر، افشین اسانلو، علیرضا رجایی، محمدحسین نعیمی پور، سیدعلیرضا بهشتی شیرازی، فیض الله عرب سرخی، بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده، محمد طاهر قزوینی، عماد بهاور، ابوالفضل قدیانی، عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی، سیاوش حاتم، سعید متین پور، مسعود پدرام، کیوان صمیمی، سیدامیر خرم، عبدالفتاح سلطانی، عیسی سحرخیز، محسن امین زاده، حسن اسدی زید آبادی، بابک داشاب، مجید دری، مجید توکلی، احمد زیدآبادی، حشمت الله طبرزدی، رسول بداغی، محمدامین هادوی، ضیا نبوی، مسعود باستانی، مهدی محمودیان، رضا شهابی، محسن میردامادی، احمد هاشمی و بسیاری دیگر همچنان به اتهامات سیاسی در زندان به سر می برند و خانواده های بسیاری از اینان، نه حتی برای آزادی و نه برای مرخصی هایی که در قانون به عنوان حق برای هر فرد زندانی رسمیت یافته، بلکه برای مرخصی درمانی و حتی ملاقات حضوری مجبورند ساعت ها در دادستانی و دادگاه انقلاب معطل شوند و با رفتارهای نسنجیده و شنیع رو به رو باشند تا آیا به آنها پاسخ مثبت داده شود یا خیر.

در کنار آزادی گروهی از زندانیان سیاسی که با در زندان ماندن دهها زندانی سیاسی دیگر همراه شده است، ضروری است به احضارهای متعدد هفته های اخیر نیز اشاره شود. در کنار این نگاه گذرا به آزاد شدگان هفته گذشته، حساب و کتابی ساده از اسامی آزاد شدگان و بازماندگان و احضارهایی که در ایام ماه مبارک رمضان صورت گرفت تا فعالان سیاسی و مدنی که حکم حبس داشتند برای اجرای حکم به زندان معرفی شوند، نشان می دهد که آزادی های اخیر را بیشتر باید نمایشی از سوی حاکمیت برای منحرف کردن اذهان در آستانه اجلاس سران کشورهای متعهد، زلزله ی آذربایجان و بی توجهی دولتی ها به این رخداد تلخ و همچنین فشارهای اقتصادی موجود بر روی مردم تلقی کرد.

در زیر، فهرست گروهی از زندانیانی که چهارشنبه اخیر از زندان آزاد شدند، به همراه مدت بازداشت و دوران محکومیت آنها در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. با نگاهی به این فهرست به سادگی می توان دریافت که آزاد کردن زندانیانی که بعضا تا هفته ها و حتی روزهای پایانی محکومیت خود در حبس نگه داشته اند، باید عفو و رافت نام بگیرد یا ژست و نمایشی سیاسی برای اعلام اعدادی بالا برای مقاصد سیاسی آینده:

علیرضا اخوان: فعال کارگری که سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ بازداشت و تا هشتم تیر ۱۳۸۹ در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی بود و پس از آن با وثیقه هفتاد میلیون تومانی آزاد شد. دادگاه این فعال کارگری را به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به یک سال و نیم حبس تعزیری به اضافه یک سال و نیم حبس تعلیقی محکوم کرد.

امیراحسان تهرانی سخاوت: امیراحسان تهرانی سخاوت خواننده ترانه های اعتراضی به اتهام عضویت در گروه های حقوق بشری و تبلیغ عیله نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این خواننده معترض در ۱۷ اسفند ۸۸، بعد از حوادث انتخابات، در پی بازداشت گسترده فعالین حقوق بشر توسط اطلاعات سپاه بازداشت و حدود ۲ هفته در سلول های انفرادی بند ۲-الف سپاه پاسداران گذراند. وی فروردین ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه غیر قانونی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران محاکمه شد.

محسن جوادی افضلی: محسن جوادی افضلی از فعالان فرهنگی بازداشت شده در روز عاشورای ۱۳۸۸ است که به مدت ۲ هفته در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زیر فشار بازجویی‌ها بوده است. این فعال فرهنگی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اخلال در نظم عمومی و اقدام علیه امنیت کشور به ۲ سال و ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم و در ۱۳۹۰/۵/۸ به زندان اوین احضار شد تا دوران محکومیت خود را بگذراند.

آبتین جهانیان: آبتین جهانیان، دانشجوي سينما که به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به 3 سال حبس محكوم و سپس با قيد وثيقه آزاد شده بود، 31 تیر 91 برای گذراندن دوران حبس خود مجددا به زندان اوین فراخوانده شد.

حمیدرضا خادم: حمیدرضا خادم فعال سیاسی و کنشگر حقوق بشر، نویسنده، فعال سیاسی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ۱۳۸۸که در شانزدهم آذر ۱۳۸۹ از سوی شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد. موارد اتهامی وی اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام در قالب نگارش مقاله و مصاحبه با رسانه ها اعلام شده است. حمید رضا خادم پنج شنبه ۲۱ مهر 90 خود را به زندان اوین برای سپری کردن دوران محکومیتش معرفی کرد.

سپهر ابراهیمی: جزو هشت تن از کسانی بود که برداشت خاصی از آیین اسلام و دین را در یک انجمن گفتگوی اینترنتی مورد نقد و بحث قرار داده بودند و ازتیرماه تا بهمن ماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ٨ سال زندان محکوم شد.

علی سالم: فعال دانشجویی که روز بیست و یک فروردین ماه 91، در پی مراجعت به زندان اوین برای اجرای حکم دو سال حبس تعزیری بازداشت و به بند 350 این زندان منتقل شد. این فعال دانشجویی پیش از شرکت در تجمع روز 16 آذر بازداشت و در شعبۀ 28 دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور به دو سال حبس تعزیری محكوم كرد.

محمدحسین سهرابی راد: محمد حسین سهرابی راد، یکی از زندانیان سیاسی گمنام که در ارتباط با قضایای بازداشتگاه کهریزک بازداشت شد. سهرابی راد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری از اعضای ستاد مهدی کروبی نیز بوده، به اتهام تشویش اذهان عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشراکاذیب و توهین به مقامات در شعبه ی ۲۸ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و از ماه شهریور 88 در زندان نگهداری می شد.

محمداسماعیل صحابه تبریزی: اسماعیل صحابه از اعضای شاخه جوانان جبهه مشارکت و عضو ستاد ۸۸( ستادحامیان موسوی و خاتمی) در حین مراسم دعای کمیلی که در منزل پدر همسر شهاب طباطبایی برای آزادی او برگزار شده بود بازداشت شد .وی مرداد ماه سال ۸۹ ‌ در دادگاهی که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، به جرم نقش داشتن در برگزاری کمیل سبز، به چهار سال حبس تعزیری محکوم و در ابتدای بهمن ماه سال ۸۹ برای اجرای حکم خود به زندان اوین فرا خوانده شد.

سروش صفاوردی: سروش صفاوردی به اتهام اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت ملی به 3 سال زندان محکوم شد و از 25 اردیبهشت 90 در زندان به سر می برد.

میکائیل عظیمی: میکائیل عظیمی از شاگردان شهید هدی صابر و از نزدیکان نیروهای ملی-مذهبی برای اجرای حکم ۲ ساله خود در تاریخ 29 خرداد 91 به زندان اوین رفت. میکائیل عظیمی در خرداد ۱۳۸۲ همراه چند تن از دوستان خود به اتهام تشکیل سازمان غیر دولتی «سپهر اندیشه » بازداشت شد. عظیمی که در این مقطع در بند «دو الف سپاه» بازجویی و به اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه اندازی یک تشکل غیردولتی(ان جی او) و ارتباط با نیروهای ملی-مذهبی متهم شد.

سارنگ اتحادی: زندانی بهایی که در تاریخ 20 تیرماه 91 بازداشت شد.

ناصر آذر نیا: ناصر آذرنیا، از بازداشتی های عاشورای سال ۸۸، که به دو سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. ناصر آذرنیا از تاریخ ۲۵ مرداد ماه سال ۹۰ برای گذران دوران محکومیت خود راهی زندان اوین شد.

معصوم فردیس: معصوم فردیس، زندانی سیاسی ۵۷ ساله، در زمان نخستین بازداشت خود عهده‌دار پست معاونت وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و همچنین رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بود. او به اتهام جاسوسی بازداشت و در دادگاه بدوی به شش سال زندان محکوم شده است. اما چندی بعد این حکم در دادگاه تجدید نظر نقض شده و در نهایت دیوان عالی کشور نیز وی را از همه اتهامات وارده تبرئه کرده است. جرم واقعی این معاون سابق وزارت ارتباطات، مخالفت با وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران در واگذاری اپراتور دوم تلفن همراه به نهادهای امنیتی و عدم همراهی با خواسته‌های آنان است. به‌رغم نقض رای دادگاه بدوی و صدور حکم برائت برای معصوم فردیس در شعبه دادگاه تجدید نظر و همچنین دیوانعالی کشور، برخلاف نص صریح قوانین قضایی، وزارت اطلاعات با هدف تسویه حساب و نوعی انتقام‌گیری، همچنان این زندانی سیاسی را به صورت غیرقانونی در زندان نگه داشته بود.

عرفان قانعی فرد: روزنامه نگاری که کمتر از یک ماه پیش به زندان احضار شد.

محمدمهدی کریمان اقبال: هنرمند سبز و فعال سیاسی که ۱۱ آبان ۱۳۸۸ در تهران بازداشت و ۷ ماه در بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ زیر نظر وزارت اطلاعات و ۴۰ روز را در سلول انفرادی به سر برد. وی توسط قاضی صلواتی رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس تعزیری محکوم و به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد .در رای صادره جرایم وی توهین به رهبری از طریق خواندن اشعار مذهبی در دارالزهرا (س)، تبلیغ علیه نظام از طریق شعارنویسی “مرگ بر روسیه” و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمعات پس از انتخابات ذکر شده بود.

مهدی کوهکن: زندانی سیاسی که در پی حوادث عاشورای ۸۸ بازداشت و به سه سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق و پرداخت پنج میلیون ریال محکوم شده بود.

علیرضا کیا: اول اسفند ماه 89 که به دلیل شرکت در تجمعی به منظور اعتراض به حبس خانگی رهبران جنبش سبز برگزار شده بود، بازداشت شد .این جوان ۲۱ ساله با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اخلال در نظام عمومی توسط نیروهای امنیتی مواجه شد. او جزو زندانیانی بود که هفته پیش حکم شلاقش در زندان اوین به اجرا در امد.

امیر لطیفی: امیر لطیفی اواخر تیرماه ١٣٨٩ بازداشت و به هفت سال زندان و ٧۴ ضربه شلاق محکوم شد. حکم شلاقش در زندان هفته پیش قبل از آزادی اجرا شد.

رحمان بوذری: رحمان بوذری، روزنامه نگار و دبیر سرویس اندیشه شرق که 30 اردیبهشت 91 برای اجرای دو سال حبس تعزیری به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. این مترجم که خرداد ماه سال گذشته بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود به هفتاد و چهار ضربه شلاق نیز محکوم شد که این حکم پیش از آزادی اجرا شد.

شهاب دهقانی: زندانی بهایی که در 20 تیر 91 بازداشت موقت شده بود.

عادل محمدحسینی: عادل محمدحسینی 1 مرداد 91 به دنبال فراخوان تعدادی از فعالان سیاسی و دانشجویان به زندان، عادل محمد حسینی راهی اوین شد. شعبه پانزده دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی صلواتی او را به شش ماه حبس تعزیری و یک و نیم میلیون تومان جزای نقدی محکوم کرد. عادل محمد حسینی دی ماه سال ۸۹ بازداشت شد و پس از چندی پس از تبدیل قرار بازداشت موقت وی به قرار وثیقه به طور موقت آزاد شد.

حمیدرضا مقدسی: روز عاشورا 88 بازداشت و پس مدتی با قید وثیقه آزاد و در دادگاه انقلاب شعبه 28 به ریاست قاضی مقیسه به جرم اجتماع و تبانی، توهین به رهبری و توهین به رئیس جمهور به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. او در تاریخ 21 خردادماه 90 برای گذراندن این دوره ی محکومیت خود را به زندان اوین معرفی کرد.

علی ملاحاجی: روز دوشنبه ١۴ تیرماه 91 علی ملاحاجی دانشجوی مهندسی پزشکی قزوین برای گذراندن دوران محکومیت یک ساله حبس خویش به زندان اوین فراخوانده شد. او ٢۵ بهمن ١٣٨٩ به دنبال حضور در تظاهرات همبستگی با حرکت‌های مردمی در منطقه، به ویژه قیام آزادی‌خواهانه مردم تونس و مصر علیه حکومت استبدادی در تهران بازداشت شده و ۴۵ روز را در بند امنیتی ٢۴٠ گذرانده بود.

علی ملیحی: علی ملیحی روزنامه نگار و عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت در ۲۰ بهمن سال ۸۸ با بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال ۸۹ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه با اتهاماتی نظیر “اجتماع و تبانی علیه نظام، تبلیغ علیه نظام، شرکت در تجمعات غیرقانونی، نشر اکاذیب و توهین به محمود احمدی نژاد” محکوم شد.

هومان موسوی: وبلاگ نویس در ۱۲ فروردین ۸۹ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و به مدت ۹ ماه در سلولهای انفرادی ۲۰۹ نگهداری و در اردیبهشت سال ۹۰ در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم شلاق او پیش از آزادی در زندان اجرا شد.

رضا مولوی: رضا مولوی استاد دانشگاه دارهام و صاحب کرسی مدیریت مرکز مطالعات ایران در دارهام از نخبگانی بود که به دعوت دولت ایران جهت حضور در همایش نخبگان ایرانی خارج از کشور، دو سال پیش به ایران عزیمت کرد، اما هنگامی که قصد بازگشت به انگلستان را داشت توسط وزارت اطلاعات بازداشت و پس از گذراندن ۶ماه حبس در بند ٢٠٩ زندان اوین، توسط قاضی صلواتی رییس شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به ٣سال حبس تعزیری محکوم و پس از تایید حکم روانه بند ٣۵٠ زندان اوین شد.

علی گودرزی: از بازداشتی های عاشورای 88 که سه سال حکم داشته و از این مدت و یک سال و نیم آن را گذرانده بود.

هادی عرب قبادی: هادی عرب قبادی که هم پرونده ای با حمزه کرمی بود، سال گذشته حکم هشت سال حبسش به پنج سال کاهش یافت و اینک پس از سه سال آزاد شد.

مهدی فراهانی، علی مصطفایی، ابراهیم شکویی زاده، مهدی رضایی: با هم در برج مراقبت کار می کردند که با شرکت همکار خود به مشکل برخوردند و پس از یک اعتراض صنفی بازداشت و به شش ماه حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شدند و از این مدت سه ماه را گذراندند.

رامین چاووشی: به اتهام جاسوسی در حبس به سر می برد و از دو سال محکومیت فقط چهل روز آزادیش مانده بود.

امیرعبدالله کاظمی: امیر عبدالله کاظمی که از بازدداشتی های انتخابات بود به سه ماه حبس محکوم شده بود که یک هفته پیش به زندان رفته بود.

مشتاق فروهر پاک: مشتاق فروهر پاک نیز از بازدداشت شده های پس از انتخابات بود که به یکسال حبس تعزیری محکوم شده بود و حدود پنج ماه از آن باقی مانده بود.

رضا عزیزی: رضا عزیزی که سعی در دزدیدن هواپیمای ایران سوریه را داشت و تهدید به هواپیما ربایی کرده بود و به دو سال حبس محکوم شده بود. از این مدت کمتر از دو ماه مانده بود.

کیوان شیرازی: کیوان شیرازی که پس از انتخابات بازداشت شده و به شش ماه محکوم شده بود و سه ماه از آن را گذراند.

حسام شهسواری: از سه سال حبس دوسال آن را تحمل کرده بود.

امیر بهمنی: امیر بهمنی نیز که بازداشتی پس از انتخابات بود از سه سال حبس دوسال آن را تحمل کرد.

محمد رضا پونکی: محمد رضا پونکی به اتهام توهین به مقدسات هشت سال حبس محکوم شده بود که دو سال از آن را گذراند.

حمید رضا ایزد یاری: حمید رضا ایزد یاری نیز که از بازداشتی های پس از انتخابات بود حدود 15 ماه از دوسال ونیم حبس خود را تحمل کرد.

محمدتقی نژاد کاشانی: محمدتقی نژاد کاشانی چهار ماه داشت که دوماه ان را گذراند.

محسن پور ضیایی: محسن پور ضیایی یکسال حبس محکوم بود که چهار ماه را تحمل کرد.

علیرضا سمیعی: علیرضا سمیعی دوسال حکم داشت که چند روز قبل از آزادی به زندان آمده بود.

عبدالرضا دهقان: عبدالرضا دهقان متهم به جاسوسی بود که یکسال حکم داشت و یک ماه دیگر آزاد می شد.

آرش ریکی: آرش ریکی زندانی دیگر متهم به جاسوسی بود که دوسال حکم داشت و تنها دوماه به آزادیش مانده بود.

حسین ثابت: حسین ثابت که به شش سال حبس به اتهام جاسوسی محکوم شده بود با گذراندن چهار سال حبس آزاد شد.

امیر مقامی فر: در شب سه شنبه ۲۰ تیرماه جاری، همزمان با یورش گسترده نیروهای امنیتی به منازل بهاییان ساکن تهران و بازداشت تعدادی از این شهروندان، امیر مقامی فر که از مهمانان حاضر در منزل عادل نعیمی بوده، به همراه عادل نعیمی و الهام فراهانی(همسر عادل نعیمی) و تعداد دیگری از مهمانان بازداشت شده بود.

فرزان متین اصل: فرزان متین اصل که به اتهام مسیحی شدن به دوسال ونیم محکوم شده بود نیمی از آن را گذرانده و یازده ماه به اتمام آن مانده بود.

بیژن مرادی: بیژن مرادی هم که به شش ماه حبس محکوم بود دو ماه دیگر آزاد می شد.

حسین تبریزی و احمد ربیعی: حدود دو ماه از حبس شش ماهه خود را گذرانده بودند.

قاسم شعله سعدی و قسلانی پور: این دو، زندانیان سیاسی ای بودند که با پایان دوره محکومیت خود آزاد شد.

نازنین خسروانی: روزنامه نگار، که اسفند ماه سال 90 برای اجرای حکم ۶ ساله خود به زندان اوین رفته بود. نازنین خسروانی آبان سال ۱۳۸۹، در منزل پدری اش بازداشت و در طول مدت بازداشت در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بود. او در فروردین ماه سال 90 در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی به تحمل شش سال زندان محکوم شده بود.

صدف ثابتیان: زندانی بهایی از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مژگان محمدیان: مژگان محمدیان، فعال اجتماعی و محکوم به شش ماه حبس تعزیری، از خرداد ماه سال 91 در زندان اوین به سر می‌برد. این فعال اجتماعی، اسفند ۱۳۸۹ دستگیر شد. اولین دادگاه وی در تاریخ ۱۴ مهرماه ۱۳۸۹ تحت ریاست قاضی مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد که طی ان همسر وی شاهین شبیری نیز بازداشت و به اوین منتقل گردید. محمدیان را با اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» به دو سال حبس تعزیری و همسر وی شاهین شبیری را به ۶ ماه حبس تعزیزی محکوم کرد. پس از اعتراض به حکم صادره در خردادماه ۱۳۹۰، پرونده مجددا در شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب تحت ریاست قاضی موحد بررسی شد و رای دادگاه بدوی به ۶ ماه حبس تعزیری و ۱۸ ماه حبس تعلیقی به مدت ۵ سال تقلیل یافت.

شمیم زین العابدینی: از بازداشت شدگان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری.

اشرف علیخانی: از شهروندان بازداشت شده پس از انتخابات است که از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۳ سال حبس تعزیری و ۳ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است. وی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی کشور، از طریق شرکت عامدانه در تجمعات به دو سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق ارتباط با رسانه‌های خارج کشور به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

معصومه یاوری: زندانی سیاسی که به محاربه متهم شده بود و نماینده دادستان تهران تقاضای حکم اعدام برای او کرده بود. وی براساس حکم صادره باید ۷ سال حبس تعزیری خود را در زندان رجایی شهر سپری میکرد.

میترا عالی: دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف، که ٢٨ تیرماه 91 برای گذراندن حکم یک سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شده بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

20 پاسخ به “آنها که آزاد شدند؛ آنها که در زندان ماندند”

 1. کیا گفت:

  پروردگار به این عزیزان آزادشده وآن عزیزان دربند عزت دنیوی واخروی دهد
  باسپاس از اطلاعات مفیدتان واز اینکه پیگیر وضعیت این عزیزان هستید

 2. ناشناس گفت:

  زندانیان سیاسی مظلومند. چه ما در گذر زمان و در روزمرگی زندگی از یاد می بریمشان و فراموش می کنیم که آنها روزی برای آرمان مشترکمان فریاد کشیدند و در بند شدند.
  همیشه مدیون آنها هستیم. کاش فراموششان نکنیم.
  در ضمن سه زندانی سیاسی دیگر را فراموش کردید:‌
  میر حسین موسوی . زهرا رهنورد . مهدی کروبی

 3. یک همراه گفت:

  تبعیض همه جا هست حتی در سایت کلمه قراره مروج آزادی و برابری و عدالت باشه، گویا از بند زنان هم 7 .8 نفری آزاد شدن که متاسفانه هیچ اشاره ایی بهشون نشده گویا این بند فراموش خانه هست تبعیض علیه زنان گویا همه جا وجودداره ..

  کلمه: با پوزش و تشکر از تذکر بجای شما. آن بخش از متن جا افتاده بود که الان اضافه شده است.

 4. شیرازی گفت:

  زمانی که در سال 88 بگیر و ببند ها آغاز شد بنده تنها یک تحلیل داشتم و هنوز هم دارم ، اون زمان چهره ی زشتی از رهبری در ذهن مردم شکل گرفته بود ، با اون کارها خواستند عده ای در بند باشند و در مرحله ی بعد عفو رهبری شامل حال اونها بشه تا اینگونه هم زهر چشمی از فعالان مدنی و اصاح طلبان گرفته بشه و هم چهره ی مخدوش خامنه ای اصلاح بشه ، حالا مدام در خبرگزاری ها می نویسند عفو رهبری باعث آزادی اینها شد …

 5. محمد گفت:

  1) از ازادی این عزیزان خوشحالم! امیدوارم همه ی زندانیان بی گناه از قید بند جائر مزور زمان برهند و به اغوش سبز خانواده هاشون برگردند! 2) جائر فریبکار بداند! با اجلاس فرمایشی غیر متعهدها چیزی از چهره ظالمانه و فریبکارانه ی او نمیکاهد! جز اینکه میلیاردها از بیت المال تضییع خواهد شد! 4) سرامدان این اجلاس دیکتاتورهایی هستند که هیچ حقی برای مردم خود قائل نیستند! و از این لحاظ با اقای خامنه ای هم دم و همنوا یند!! از این میان حضور رهبر کره ی شمالی قابل توجه است! 5) خامنه ای نیک بداند تا زمانی که بزرگوران موسوی و کروبی را رفع حصر و همه ی زندانیان بی گناه سیاسی را رفع حبس نکند و یک انتخابات ازاد _ که در پی ان از حداکثر قدرت او کاسته خواهد شد! _ بر گزار نکند! ارامش و اسایش به کشور بر نخواهد گشت!!!

 6. ناشناس گفت:

  توهین به رهبری از طریق خواندن اشعار مذهبی در دارالزهرا (س)، تبلیغ علیه نظام از طریق شعارنویسی “مرگ بر روسیه”»
  این دو مورد خیلی نطرم رو جلب کرد!!!

 7. سعید گفت:

  البته اینا هم میدونستن کیا رو ازاد کنن. کسایی که خیلی هم اسمشون نبود فقط کمیت رو برده بود بالا. راست میگن نبوی و تاج زاده و قدیانی رو ازاد کنن . جراتشو ندارن چون میدونن اونا بیان بیرون رسوا میشن.

 8. آزاد گفت:

  این لیست را بزنند به سر در بیت رهبری بعنوان سند افتخار در این برهه از زمان تا تاریخ بداند ایشان چه خون دلها !!!!! خوره اند برای هدایت و ارشاد این افراد.

 9. ناشناس گفت:

  این آزادگان سند زنده حقانیت جنبش مردمی سبز و محکومیت حاکمیت افسار گسیخته روحانیت متظاهریست که نه تنها اعتقادی به سنن دین ندارد بلکه بمانند هر رژیم دیکتاتور و مستبدی به اصول انسانی هو پایبند نیست.سرکرده حکومت جباران از زشت ترین چهره های تاریخ حاکمان خود محور نامردم است که در بیشرمی و سبک مغزی لااقل در میان حاکمان کنونی جهان بی نظیر می باشد. وی برای تثبیت اقتدار جبارانه خود نریف ترین بندگان و پارسا ترین موحدان را یا به قتل رسانیده و یا در بند کرده است تاصدای آگاهی بخش آنان را توده مردم نشنوند و در این بیخبری چند صباحی بیشتر در گرداب و آتشی که خود برای خود افروخته بماند . در این گردنکشی نسبت به خدا و بندگان او جمعی را به دنبال خود کشیده تا در جرائمش تنها نباشد. و مدام هل من مزید دارد.برنویسندگان و اهل تاریخ است که پرونده قهرمانان نستوه اما دربند امروز را به واقع بنگارند و در حافظه تاریخ این سرزمین جاودان دارند.بر مردم عادی است که داستان های راست فرزندان پاک سرزمینشان را در گوش فرزندان خویش زمزمه کنند تا این دیو پس از خاموشی دگربار تنوره نکشد و ملت ما پس از گذار از این فاجعه این خودکامگان اندکی هوشیار تر باشند.بر مومنین است که همه شب دست بردعا دارند و ضمن درخواست عفو از تقصیرو تفریطی که در اجرای برپایی عدالت و پرورش ظالمین داشته اند،از خداوند بخواهند این سرزمین را دگر بار مهد مردانی صادق و مردمی نجیب و مهربان گرداند. شاید آزمون زلزله آذربایجان و اعنت مردم نسبت به همنوعان مظلوم خود گشایش مطلوبی را به نفع مردم این سرزمین همراه داشته باشد.

 10. ناشناس گفت:

  مهدي كوهكن جرمش توهين به مقدسات بود و فكر نميكنم فعال سياسي حساب بشه

 11. ناشناس گفت:

  احکام دانشجویان دربند و سبز از قلم انداختید.حیف این همه دانشجو

 12. ناشناس گفت:

  این ها ان کسانی را که به بت بزرگ نامه نوشتند و همه نا بسا مانی های کشو را به گردن او انداختند را ازاد نکردند و قهرما نان واقعی را در بند و زندان هنوز نگه داشته اند

 13. سلمان محمدی گفت:

  خدا کند همه آزاد شوند. اللهم فُکَّ کل اسیر …

 14. علی گفت:

  آقای جعفر گنجی از طرفداران نهضت آزادی رو فراموش کردید. ایشان حدود ۵ ماه است که در زندان بسر می‌برند و ۵ سال حکم دارند.

 15. نکیسا سامی گفت:

  ننگ ونفرین ابدی بر شما جباران وستمکاران که به فضل خدا قریبا از صدر تا ذیل روانه زباله دانی تاریخ خواهید شد

 16. ناشناس گفت:

  زندانی سیاسی ننگی است که کشور های سر کوبگر و دیکتا تور بر پیشانی دارند

 17. سبز استوار گفت:

  مردم عزیز خواهش می کنم به عهد خود با میر حسین وفادار بمانید. جانش در خطر است باید کاری کرد. کاری نکنید که به بی غیرتی و اهل کوفه شهرت پیدا کنید. برنامه ای پشی رو را شورای هماهنگی طی بیانیه ای به مردم اعلام کند:
  وخامت حال میر حسین و تلاش برای آزادی رهبران و تاکید بر پایبندی آنها به حقوق مردم و تکلیف مردم به ادای دین در برابر این عزیزان
  ماندن تهرانی ها در تهران و فراخوان برای آمدن شهرهای دیگر به تهران برای نجات جان میرحسین
  باید از شب 7 تا 13 ساعت 10 شب شعار الله اکبر و مرگ بر دیکتاتور بر فراز بام خانه ها طنین انداز شود
  راهپیمایی اعتراضی در روز 5 شنبه هفته آینده که هنوز اجلاس تمام نشده است و جهان صدای مظلومان را بشنود.
  مردم نیز سریعا اطلاع رسانی کنند. به خدا قسم که در آینده پشیمان می شویم. جان من و تو و جان هزاران انسان و عزیز خودمان در این محیطی که دیکتاتور برایمان ایجاد کرده است به شدت در خطر است

 18. ناشناس گفت:

  اينها از ترس شورش مردم در آستانه برپایی اجلاس سران کشور‌های غیر متعهد عده اي را آزاد و پس از آن تعداد بيشتري را به زندان ميفرستند!!

 19. سبزینه گفت:

  باید مردم بیدار و هوشیار باشند عزیزان من این ازادی ها همه و همه به خاطر اجلاس پیش رو است پس مردم قول این ها را نخورند و به این حکومت امیدوار نباشند محال است که اینان به فکر مردم باشند از شورای هماهنگی راه سبز نیز خواهش داریم تا برنامه ای برای زمان اجلاس غیر متعهدها تدارک ببیند و اعضای جنبش را اگاه سازند تا همکاری های لازم به عمل بیاید به امید ازادی و ایرانی ازاد و اباد و بدون سانسور و دروغ

 20. سبز پوش گفت:

  یادم رفت، یادی هم از مرد با شرفی بکنم که الان در سول های انفرادی 209 داره با خونریزی معده دست و پنجه نرم میکنه … و اون مرد باش شرف کسی نیست جز

  آرش صادقی

  که اعتصاب غذا کرده و اوضاع جسمیش وخیم هست ولی کسی هیچ هبری ازش بیان نمیکنه